28 خرداد 1401

اف 14 - هواپیمای جنگنده مافوق صوت+ ویدئو

گرومن اف-14 تامکت یک هواپیمای جنگنده مافوق صوت، دو موتوره، دو سرنشینه، دو دم و بال متغییر آمریکایی است. این اولین جت جنگنده آمریکایی با دم دوقلو بود........در دهه 1980، F-14ها به عنوان رهگیرهای زمینی توسط نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران در طول جنگ ایران و عراق مورد استفاده قرار گرفتند، جایی که آنها شاهد نبرد با هواپیماهای جنگی عراق بودند. طبق گزارش ها، F-14 های ایرانی حداقل 160 هواپیمای عراقی را در طول جنگ سرنگون کردند، در حالی که تنها 12 تا 16 فروند تامکت از بین رفت. حداقل نیمی از این خسارات ناشی از تصادفات بوده است.

تبریز امروز:

 

 گرومن اف-14 تامکت یک هواپیمای جنگنده مافوق صوت، دو موتوره، دو سرنشینه، دو دم و بال متغییر آمریکایی است. این اولین جت جنگنده آمریکایی با دم دوقلو بود.

تامکت برای برنامه آزمایشی جنگنده دریایی نیروی دریایی ایالات متحده (VFX) پس از فروپاشی پروژه F-111B توسعه یافت. F-14 اولین جنگنده از سری آمریکایی بود که با تلفیق تجربه نبرد هوایی علیه جنگنده های میگ در طول جنگ ویتنام طراحی شد.

F-14 اولین بار در 21 دسامبر 1970 پرواز کرد و اولین استقرار خود را در سال 1974 با نیروی دریایی ایالات متحده در عرشه یو اس اس اینترپرایز  (CVN-65)، جایگزین مک دانل  فانتوم 2  کرد. F-14 به عنوان جنگنده برتری هوایی دریایی، رهگیر دفاعی ناوگان و سکوی تاکتیکی شناسایی هوایی نیروی دریایی ایالات متحده در دهه 2000 خدمت کرد. سیستم غلاف ناوبری در ارتفاع پایین و هدف گیری مادون قرمز  برای شب (LANTIRN) در دهه 1990 اضافه شد و تامکت شروع به انجام ماموریت های دقیق حمله زمینی کرد.

در دهه 1980، F-14ها به عنوان رهگیرهای زمینی توسط نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران در طول جنگ ایران و عراق مورد استفاده قرار گرفتند، جایی که آنها شاهد نبرد با هواپیماهای جنگی عراق بودند. طبق گزارش ها، F-14 های ایرانی حداقل 160 هواپیمای عراقی را در طول جنگ سرنگون کردند، در حالی که تنها 12 تا 16 فروند تامکت از بین رفت. حداقل نیمی از این خسارات ناشی از تصادفات بوده است.

تامکت در 22 سپتامبر 2006 توسط نیروی دریایی ایالات متحده بازنشسته شد و بوئینگ F/A-18E/F Super Hornet جایگزین آن شد. F-14 همچنان در خدمت نیروی هوایی ایران است و در سال 1976 به ایران صادر شد. در نوامبر 2015، گزارش هایی مبنی بر اسکورت F-14 های ایرانی درحملات هوایی در سوریه برای بمب افکن های توپولف  Tu-95، Tu-160 و Tu-22M روسی منتشر شد. 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت