11 تیر 1398

تصاویر ۷۵۰ سال پیش جهان در موزه هنرهای اسلامی برلین

نمایشگاهی در برلین

“تصاویر جهان؛ تصاویری از ۷۵۰ سال پیش جهان” عنوان نمایشگاهی از نسخه خطی کتاب عجائب المخلوقات و غرائب الموجودات (شگفتی‌های آفریدگان و موجودات) اثر زکریای قزوینی است که از شانزدهم اوت تا ۲۷ اکتبر سال جاری در موزه هنرهای اسلامی برلین برگزار می‌شود. در این نسخه خطی، تصاویری رنگی از جهان ترسیم شده که قزوینی در سال‌های ۱۲۶۰ تا ۱۲۸۰ میلادی آن‌ها را گردآوری کرده است. او در کتاب عجائب المخلوقات و غرائب الموجودات، درباره تمام کائنات روی زمین، ماه‌ها، فصول سال، ستارگان، زمین، کوه‌ها، دریاها، رودها، جانوران و تمام موجودات دنیا سخن گفته است.

تبریز امروز:

“تصاویر جهان؛ تصاویری از ۷۵۰ سال پیش جهان” عنوان نمایشگاهی از نسخه خطی کتاب عجائب المخلوقات و غرائب الموجودات (شگفتی‌های آفریدگان و موجودات) اثر زکریای قزوینی است که از شانزدهم اوت تا ۲۷ اکتبر سال جاری در موزه هنرهای اسلامی برلین برگزار می‌شود.


در این نسخه خطی، تصاویری رنگی از جهان ترسیم شده که قزوینی در سال‌های ۱۲۶۰ تا ۱۲۸۰ میلادی آن‌ها را گردآوری کرده است. او در کتاب عجائب المخلوقات و غرائب الموجودات، درباره تمام کائنات روی زمین، ماه‌ها، فصول سال، ستارگان، زمین، کوه‌ها، دریاها، رودها، جانوران و تمام موجودات دنیا سخن گفته است. مؤلف، اين كتاب را از آن جهت نوشته است تا ديگران، بى آن كه به نقاط مختلف جهان سفر کنند، از عجايب جهان و غرايب زمان آگاه شوند. او در این اثر با شرح عجایب و تنوع جهان هستی، مخاطب را دعوت کرده تا به شگفتی‌های خلقت و عظمت خدا توجه کند.

دانشنامه قزوینی، با داستان‌های سرگرم‌کننده و تصاویر رنگارنگ، کتابی جذاب و خواندنی است. به همین دلیل عجیب نیست که کتاب عجائب المخلوقات و غرائب الموجودات در طول عمر قزوینی، پرفروش‌ترین کتاب بوده است. نسخه عربی این اثر پس از چند دهه به فارسی ترجمه و بعدها به ترکی نیز برگردانده شد. ترجمه این اثر حتی تا قرن نوزدهم نیز ادامه داشته است.

“تصاویر جهان؛ تصاویری از ۷۵۰ سال پیش جهان”، اولین نمایش عمومی نسخه خطی کتاب عجائب المخلوقات و غرائب الموجودات است که پس از مرمت گسترده آن برگزار می‌شود. نسخه خطی این کتاب مدت‌ها پیش به موزه اهدا شد و به طور گسترده در کارگاه‌های موزه، مرمت شد. مرمت این نسخه‌ خطی و برگزاری نمایشگاه با حمایت مالی خانواده ‌پاول فرای‌هر فون مالتسان، سفیر پیشین آلمان در تهران، امکان‌پذیر شد. آنها به یاد این دیپلمات آلمانی، بودجه‌ای را در اختیار موزه قرار دادند.

 


نمایشگاه حاوی بخش‌هایی از نسخه خطی کتاب عجائب المخلوقات و غرائب الموجودات به همراه گزیده‌ای از یادداشت‌های قزوینی است. زکریای قزوینی، جغرافی‌دان، دانشمند، تاریخ‌نویس و فیلسوف ایرانی‌تبار است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت