انکوتاتاش ، سال نو اتیوپیایی
تاریخ انکوتاتاش نشان دهنده پایان تقریبی سه ماه باران شدید است، زمانی که گل های مروارید در سراسر کوه ها شکوفا می شوند و مزارع به زرد روشن تبدیل می شوند. کلمه "انکوتاتاش " دارای نمادگرایی است زیرا نه تنها به معنای "هدیه جواهرات" است، بلکه نشان دهنده پایان فصل بارانی است، زمانی از سال که در طی آن چشم انداز اتیوپی با گل های زرد روشن به نام آ دی آبه پوشیده شده است.
موسیقی درام افریقایی و حیات وحش افریقا در نگاه عکاسان + ویدئو
افریقا جئوگرافیک هرسال مسابقه عکاسی را در طول یکسال برگزار می کند ، این مسابقه عکس های برتر هر دوره کوتاه مدت را انتخاب می کند و سپس در پایان سال رقابت بین عکس ها بصورت نهایی انجام می گیرد....
در فصل بارانی زیمبابوه، زنان به دنبال قارچ های وحشی هستند
فصل بارانی زیمبابوه انبوهی از قارچ‌های وحشی را به ارمغان می‌آورد که بسیاری از خانواده‌های روستایی برای افزایش درآمد خود آن را می‌فروشند. اما این مزیت همچنین با خطر همراه است زیرا هر ساله گزارش هایی از مرگ افراد پس از خوردن قارچ های سمی وجود دارد. تشخیص بین قارچ های ایمن و سمی به انتقال بین نسلی دانش بومی از مادر به دختر تبدیل شده است. قارچ‌های وحشی سرشار از پروتئین، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر هستند و در زیمبابوه، جایی که غذا و مشاغل رسمی برای بسیاری کمیاب است، یک غذای لذیذ و درآمدزا هستند.
اعتراض مردم تونس به سرکوب مهاجران
در هفته‌های اخیر، سعید که در تابستان 2021 پارلمان را تعلیق و نخست‌وزیر کشور را برکنار کرد، علیه منتقدان خود حرکت کرده است. او مخالفان را "خائن و تروریست" نامیده است، چهره های برجسته مخالف را دستگیر کرده است و قضات را تهدید کرده است که در صورت تبرئه بازداشت شدگان، اقدام قانونی خواهند کرد. کمبود مواد غذایی و اقتصاد ضعیف نیز باعث کاهش حمایت از رئیس‌جمهور شده است، رئیس‌جمهوری که منتقدانش را با تهدید عقب می‌اندازد و خود را حافظ امنیت ملی معرفی می‌کند و مخالفان خود - و خارجی‌ها، به‌ویژه سیاه‌پوستان آفریقا را - به عنوان تهدید امنیتی معرفی می‌کند.
رئیس جمهور شلوارش را خیس کرد ، 6 روزنامه نگار بازداشت شدند
نقل از رویترز، یک دیده بان آزادی مطبوعات گزارش داد که شش روزنامه نگار توسط نیروهای امنیتی سودان جنوبی به دلیل انتشار تصاویر گسترده از رئیس جمهور این کشور که ظاهراً شلوارش را خیس می کند، بازداشت شده اند. این کلیپ که در طی یک رویداد رسمی فیلمبرداری شده است، سالوا کییر، رهبر سودان جنوبی را نشان می‌دهد که برای سرود ملی ایستاده است، در ابتدا غافل از اینکه لکه‌ای روی شلوارش پخش می‌شود و استخری در پایش ایجاد می‌شود. بعد از اینکه کییر و اطرافیانش متوجه شدند که چه اتفاقی می افتد، دوربین ناگهان دور می شود.
آیا امکان آتش بس در کنگو وجود دارد؟
کارشناسان می گویند بسیاری از ابتکارات خلع سلاح در کنگو نتوانستند معیشت پایدار برای شبه نظامیان سابق ایجاد کنند. در چند هفته گذشته فعالیت‌های منطقه‌ای برای رسیدگی به درگیری‌های در حال تشدید آفریقا انجام شده است. تعداد کمی از ناظران امید زیادی به مذاکرات به رهبری اتحادیه آفریقا با هدف رسیدگی به جنگ داخلی اتیوپی داشتند و زمانی که یک توافق صلح بین نیروهای تیگرایان و دولت فدرال به دست آمد، غافلگیرکننده بود. قرارداد قبلی «کاهش تنش» که بین جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا در ماه ژوئیه امضا شده بود، بی‌اهمیت بود. با این حال، اگر مذاکرات بین شیسکدی و کاگامه در لوآندا انجام شود، این می تواند یک معامله غافلگیرکننده دیگر باشد که با میانجیگری منطقه ای تسهیل می شود. روز دوشنبه، ارتش اوگاندا اعلام کرد که 1000 سرباز را به کنگو می فرستد تا در کنار نیروهای کنیا و بوروندی در نیروهای منطقه ای EAC بجنگند. اومارو سیسوکو امبالو، رئیس جمهور گینه بیسائو، که رئیس بلوک منطقه ای غرب آفریقا اکو واس است، به کینشاسا و کیگالی نیز سفر کرده است.
هشدار سازمان ملل در مورد "تجزیه "
پس از سال ها جنگ و چندپارگی سیاسی، عبدالله بثیلی، فرستاده سازمان ملل متحد در لیبی هشدار داد که اگر کشور به تعویق انتخاباتی که قرار بود نزدیک به یک سال پیش برگزار می شد ادامه دهد، «در خطر تجزیه» قرار خواهد گرفت. جامعه بین‌المللی انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی دسامبر 2021 را فرصتی بالقوه برای ایجاد ثبات در کشور معرفی کرده بود، اگرچه این انتخابات نیز بحث‌برانگیز بود و گرفتار چالش‌های واجد شرایط بودن و اختلافات قانونی بود که هرگز حل نشد. عمر حمادی، مشاور سابق مأموریت حمایت سازمان ملل در لیبی در فوریه در فارین پالیسی نوشت: شکست نهایی انتخابات «نتیجه قابل پیش‌بینی فرآیندی بود که مملو از عوامل خودباختگی داخلی بود و اجرای آن به نفع آکروبات های قانونی، قانون اساسی و سیاسی بود» . به گفته جیسون پک، نویسنده کتاب لیبی و نابسامانی پایدار جهانی، «بثیلی این هشدار را اعلان می کرد که در حال حاضر لیبی فاقد یک نخست وزیر شناخته شده بین المللی است، جامعه بین المللی هیچ برنامه ای برای انتقال ندارد و مصر و ترکیه در حال انجام این کار هستند و اخیراً حمایت خود را از جناح های مخالف تشدید کرده اند. اگرچه تقسیم واقعی در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست، اما بثیلی حق دارد به این نکته اشاره کند که این نقطه پایان طبیعی تداوم نامشخص وضعیت موجود است.» . بی ثباتی مداوم لیبی از مداخله ناتو در سال 2011 ناشی می شود که به سرنگونی معمر القذافی کمک کرد و متعاقباً این کشور نفت خیز را در بیش از یک دهه بی ثباتی و درگیری فرو برد.
ورود نماینده پارلمان روسیه به ارمنستان ممنوع شد
زاتولین که به عنوان معاون کمیته دوما در امور پس از اتحاد جماهیر شوروی و ادغام اوراسیا فعالیت می کند، مدت ها به عنوان یک چهره طرفدار ارمنستان شناخته می شود. او قطعنامه دوما را مبنی بر به رسمیت شناختن رسمی نسل کشی ارامنه آغاز کرد و در ماه سپتامبر روز ملی جمهوری قره باغ کوهستانی را تبریک گفت. وی در پیام خود گفت: «مردمی که در سال‌های گذشته برای حفظ آبرو و حیثیت خود دست به سلاح بردند، از حق کامل تعیین سرنوشت برخوردارند». اما او همچنین به طور مداوم از دولت نیکول پاشینیان، نخست وزیر، از زمانی که پس از انقلاب مخملی در سال 2018 به قدرت رسید، انتقاد کرده است. در ماه فوریه، زاتولین استدلال کرد که ارمنستان جنگ 2020 را به آذربایجان باخت «تا حد زیادی به دلیل خودنمایی و بی کفایتی دسته حاکم نیکول پاشینیان، که به لطف خیابان به قدرت رسیدند». اخیراً او پاشینیان را متهم کرد که مایل است به خواسته‌های آذربایجان برای ایجاد «کریدور» در سراسر ارمنستان بپیوندد. او به یک خبرگزاری ارمنی وابسته به مخالفان، یرکر مدیا، گفت: «سوالات در مورد کریدور باید از کسانی که آن را امضا می کنند پرسیده شود، کریدور توسط پاشینیان امضا شده است.
پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش هفتم - خانواده دوال و نامه نلسون ماندلا)
خوب‌، از جمله‌ كارهاي‌ حتمي‌ را كه‌ انجام‌ خواهم‌ داد و معجزه‌ هم‌ نمي‌تواند اقدام‌ آن‌ را متوقف‌ نمايد آن‌ وقتي‌ است‌ كه‌ چنانچه‌ آزاد باشم‌ (شايد هم‌ هرگز نباشم‌) رفتن‌ به‌ كليسا و شكرگذاري‌ به‌ درگاه‌ خداوند براي‌ اجازه‌ دريافت‌ نامه‌ات‌ از طريق ‌گرِت‌پرينسلو مي‌باشد. در آن‌ زمان‌ در فكر تمامي‌ دوستان‌ عزيزمان‌ خواهم‌ بود و به‌ وضعيت‌ خود و چهره‌ عمومي‌ تبعيد رسيدگي‌ مي‌نمايم‌. بودن‌ با زيندزي‌ در طي‌ دو سال‌ گذشته‌ براي ‌من‌ همچون‌ مانعي‌ در برخورد با موضوع‌ ناراحت‌ كننده‌ من‌ مي‌باشد؛ حالا او با هلن‌رفته‌ تا براي‌ امتحان‌ آمادگي‌ پيدا كند. اولين‌ دفعه‌ است‌ كه‌ واقعاً احساسي‌ تماماً درباره‌ آنچه‌ كه‌ سيبري‌ كوچك‌ من‌ مي‌باشد را مي‌نمايم‌. روزهاي‌ طولاني‌ به‌ بيهودگي‌سپري‌ مي‌شوند، مانند هم‌، مهم‌ نيست‌ كه‌ چگونه‌ سخت‌ تلاش‌ مي‌كنم‌ تا مطالعه ‌نمايم‌. تنهايي‌ كشنده‌ است‌، خانه‌هاي‌ محقر خاكستري‌ كه‌ بصورت‌ جعبه‌هاي‌ كبريت‌، چنان‌ متروك‌ و ساده‌ كه‌ در نگاهتان‌ فاقد ذيروح‌ و ساكن‌ به‌ نظر مي‌آيند، زنجيره‌انسان‌، اشخاصي‌ بي‌تفاوت‌ و خنثي‌ كه‌ از جلو پنجره‌ام‌ عبور مي‌نمايند. از لحظه‌ برداشتن‌ مانع‌ ورود به‌ شهر تا ساعت‌ هشت‌ بعدازظهر كه‌ بسته‌ مي‌گردد، آن‌ها مست ‌و بي‌حال‌ هستند؛ بچه‌ مدرسه‌اي‌ها كه‌ چيزي‌ براي‌ خوردن‌ در خانه‌شان‌ نمي‌يابند وقتي‌ كه‌ از مدرسه‌ بدون‌ نظم‌ و برنامه‌ برگشتند و به‌ والدينشان‌ مي‌پيوندند. آن‌ها حتي ‌«افتخار» ساكن‌ موقت‌ بودن‌ در محل‌ آوارگان‌ را هم‌ ندارند، آن‌ها كارگران‌ اضافي ‌واحدهاي‌ كشاورزي‌ افراد متمول‌ هستند كه‌ از مزارعشان‌ از اولين‌ محل‌ كارشان ‌اخراج‌ گرديده‌اند. بالاترين‌ دستمزد پنج‌ راند در يك‌ ماه‌ براي‌ مادران‌ خوشبخت‌ مي‌باشد. زندگي‌ اجتماعي‌ يورش‌هاي‌ شبانه‌ و تشييع‌ جنازه‌ است‌.! صداي‌ اعتراض‌ را چگونه‌ بايد بلند كرد، هنوز نشان‌ از چيزي‌ دال‌ بر از بين‌ بردن‌ تبعيد وجود دارد. هر دقيقه‌ در جامعه‌ بيمارمان‌ يادآور آنست‌ كه‌ سياه‌ بودن‌ به‌ تنهايي ‌جرمي‌ بزرگ‌ است‌ و تقويت‌ نيز مي‌گردد، شكي‌ در مقدس‌ بودن‌ هدفمان‌ و اينكه ‌چگونه‌ به‌ اهدافمان‌ در مراحل‌ و دوره‌هاي‌ تاريخي‌ نزديك‌ هستيم‌ را ندارم‌. آنچه‌ كه ‌توانست‌ بزرگتر از وجود چنين‌ مسئله‌اي‌ باشد بي‌اهميتي‌ مقايسه‌ كمكمان‌ در راه‌ اهدافمان‌ مي‌باشد.
آفریقا یک کرسی دائمی در شورای امنیت می خواهد.
در مجمع عمومی سازمان ملل مکی سال، رئیس‌جمهور سنگال و رئیس کنونی اتحادیه آفریقا و رهبرانی از کشورهای آفریقایی - از جمله نیجریه، چاد و غنا - برای نمایندگی «عادلانه» در صحنه جهانی درخواست کرسی در شورای امنیت کردند. در مجمع عمومی سازمان ملل، مکی سال به رهبران جهان یادآور شد که رهبران آفریقا خواستار دو کرسی دائمی در شورای امنیت شده‌اند و این قاره نمی‌خواهد به صحنه جنگ نیابتی دیگری تبدیل شود. مکی سال گفت: "من آمده ام تا بگویم آفریقا به اندازه کافی از بار تاریخ متحمل رنج شده است، که نمی خواهد زمینه پرورش یک جنگ سرد جدید باشد."
سیل تامین غذای نیجریه را تهدید می کند
در مجمع عمومی سازمان ملل، محمدو بوهاری، رئیس جمهور نیجریه، این استدلال را رد کرد و کشورهای ثروتمندتر را به دلیل کوتاهی در اقدامی در مورد انتشار گازهای گلخانه ای سرزنش کرد. ما در واقع بهای سیاست هایی را می پردازیم که دیگران دنبال می کنند. این باید تغییر کند.» بوهاری از رهبران جهان خواست به تعهدات خود در زمینه سازگاری با آب و هوای مالی احترام بگذارند. در سال 2009، کشورهای ثروتمندتر متعهد شدند که سالانه 100 میلیارد دلار به کشورهای فقیرتر کمک کنند تا آنها با رویدادهای شدید آب و هوایی سازگار شوند، اما این اهداف بودجه هرگز برآورده نشدند.
مزارع «باغ معلق» تونس علیرغم خشکسالی به کار خود ادامه می دهند
در بالای تپه‌های شمال غربی تونس، کشاورزان هزاران درخت انجیر را با یک سیستم منحصر به فرد تراس نگهداری می‌کنند که امیدوارند آنها را از خشکسالی‌های شدیدتر محافظت کند. اما «باغ‌های معلق» جبا ال اولیا امسال مورد آزمایش قرار گرفته‌اند، زیرا این کشور آفریقای شمالی در گرم‌ترین ماه جولای خود از دهه 1950 به این سو قرار گرفته است . این امر خشکسالی طولانی را تشدید کرده است که باعث شده مخازن تونس تنها یک سوم ظرفیت خود را داشته باشند.
معنی شاه چارلز سوم برای آفریقا چه خواهد بود
چارلز گفت : «اگر می‌خواهیم آینده‌ای مشترک بسازیم که به نفع همه شهروندان باشد، ما نیز باید راه‌های جدیدی برای نگاه به گذشته خود پیدا کنیم. خیلی ساده، این گفتگویی است که زمان آن فرا رسیده است.» این اولین بار نبود که چارلز به گذشته امپراتوری بریتانیا اشاره می کرد. او در سال 2018، هنگام بازدید از غنا، گفت که نقش این کشور در تجارت برده در اقیانوس اطلس یک "وحشیگری" است.......امروز، پادشاه بریتانیا دیگر رئیس دولت در 14 قلمرو آفریقای سابق آن نیست - نتیجه مبارزات استقلال طلبانه آفریقایی‌ها که در دوران سلطنت الیزابت با خشونت دولت بریتانیا مقاومت کرد. در سرکوب جنبش ضد استعماری مائو مائو، که تنها چند ماه پس از به تخت نشستن الیزابت آغاز شد، حداقل 11000 مائو مائو کشته شدند، از جمله بیش از 1000 نفر که توسط مقامات بریتانیا بین سال های 1952 و 1960 به دار آویخته شدند. کمیسیون حقوق بشر کنیا تخمین زده است که 90000 کنیایی اعدام، شکنجه یا معلول و 160000 نفر بازداشت شده اند. در سال 2013، به پرداخت 19.9 میلیون پوند (31 میلیون دلار در سال 2013) بین 5000 قربانی شکنجه کنیایی که از دولت بریتانیا شکایت کردند، منجر شد............همانطور که نیکلاس سنگوبا، تحلیلگر سیاسی مستقر در کامپالا در روزنامه دیلی مانیتور اوگاندا نوشت، اگرچه خروج کشورهای آفریقایی از مشترک المنافع بعید است، اما این بلوک میراث ماندگار سیستم های پولی بین المللی است که برای وابسته نگه داشتن کشورهای آفریقایی به بریتانیا طراحی شده است. در حالی که رهبران آفریقا برای درگذشت ملکه عزادار بودند، نویسندگان رسانه‌های اجتماعی از سراسر آفریقا کمتر مشتاق پذیرش نسخه‌های پاک‌سازی شده تاریخ بودند که توسط دولت بریتانیا در مورد یک ترن صلح‌آمیز تبلیغ می‌شد.
تونس میزبان کنفرانس سرمایه گذاری ژاپن و آفریقا است
تونس و ژاپن کنفرانس سرمایه گذاری پان آفریقایی را روز شنبه راه اندازی کردند تا با نفوذ چین رقیب که تأثیر اقتصادی آن در این قاره به طور پیوسته رشد کرده است مقابله کنند.
برف در افریقای جنوبی
بارش برف در آندربرگ می تواند در هر زمانی از اردیبشت ماه تا مهرماه رخ دهد. بیشترین بارش برف ثبت شده در این منطقه و بنابراین، احتمالاً بهترین زمان برای جستجوی برف، در ماه مرداد است. گذرگاه سانی که تنها در 40 کیلومتری آندربرگ قرار دارد، یک نقطه برفی عالی برای برف بازی است و اولین بارش برف زمستانی در اواخر خرداد ماه امسال در آنجا بارید.
یک دندان ، تنها باقیمانده قهرمان افریقا پاتریس لومومبا به خانواده اش بازگردانده می شود
یک دندان طلایی تنها باقیمانده از قهرمان افریقا پاتریس لومومبا قهرمان ترور شده استقلال کنگو است. پاتریس در سال 1961 توسط یک جوخه تیراندازی با حمایت ضمنی قدرت استعماری بلژیک کشته شد، جسد او سپس در گوری کم عمق دفن شد، بعد از مدتی گور وی حفر شد و به فاصله ی 200 کیلومتر (125 مایل) منتقل شد، او دوباره دفن شد و باز نبش قبر شد و سپس قطعه قطعه شد و در نهایت بدن قطعه قطعه شده پاتریس لومومبا را در اسید حل کردند.
رضا براهنی، شاعر، نویسنده زاده ی تبریز درگذشت
رضا براهنی، نویسنده، شاعر و منتقد ادبی ایرانی به عمر ۸۶ ساله‌گی درگذشت. اعضای خانواده او تأیید کرده‌اند که براهنی روز جمعه، ۵حمل، در کانادا درگذشته است. براهنی از چهره‌های ماند‌گار ادبی زبان پارسی شمرده می‌شود و آثار او به زبان‌های مختلف، از جمله انگلیسی، سویدنی و فرانسه‌ای ترجمه شده است. طلا در مس، از مهم‌ترین و معروف‌ترین آثار این منتقد ادبی است که خواننده‌گان و طرف‌داران بی‌شماری در میان شاعران و نویسنده‌گان افغانستان نیز دارد.
ژاپن: پناهگاه غیرقانونی تجارت عاج
ژاپن در تامین بازار عاج داخلی خود ناکام است و در نتیجه محل مناسبی برای عاج وارداتی غیرقانونی و منبع عرضه برای صادرات غیرقانونی است. این اطلاعات بر اساس گزارش جدیدی است که توسط سازمان غیرانتفاعی، صندوق ببر و فیل ژاپن (JTEF) گردآوری شده است. این گزارش ادعای دولت ژاپن را به چالش می‌کشد که «ژاپن اقدامات سخت‌گیرانه‌ای را برای اطمینان از اینکه بازار داخلی عاج این کشور به شکار غیرقانونی یا تجارت غیرقانونی کمک نمی‌کند، اجرا می‌کند» و آن را «انقص و غیرقانونی» خواند. در سال 2016، کشورهای عضو کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض (CITES) قطعنامه‌ای را تصویب کردند که در آن از کشورهای عضوی که بازار قانونی داخلی عاج دارند خواستند اقدامات فوری برای بستن تجارت غیر قانونی انجام دهند. سه سال بعد، در کنفرانس بعدی اعضا، از کشورهایی (از جمله ژاپن) که تصمیم گرفتند این کار را انجام ندهند، درخواست شد تا اقدامات انجام شده را به دبیرخانه گزارش دهند تا اطمینان حاصل شود که این بازارهای داخلی عاج به شکار غیرقانونی یا تجارت غیرقانونی کمک نمی کند. .
پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش ششم - پليس‌ امنيتي‌ )
در آغاز تحت‌ نظارت‌ مداوم‌ پليس‌ امنيتي‌ قرار داشتم‌. موقعي‌ كه‌ زبان‌ محلي‌، سوتهو،[1] را مي‌آموختيم‌، آن‌ها اذيت‌ و آزارشان‌ را بخاطر تأثير متقابل‌ ما با جامعه‌ افزايش‌ دادند. «آشوبگر سووتو» اصطلاحي‌ ـ كه‌ آن‌ها قبل‌از آنكه‌ مردم‌ را از ما جدا نمايند به‌كار مي‌بردند ـ هيچ‌ كار ديگري‌ نمي‌كردند. از اين‌ رو آن‌ها مستقيماً مرا در نظر گرفتند و به‌ سوي‌ من‌ آمدند. من‌ تقريباً تغييري‌ هر روزه‌ را آغاز كردم‌ ـ بطوريكه‌ بسياري‌ از آن‌ها احمقانه‌ به ‌نظر مي‌رسيدند آن‌ها مجبور گرديدند تا تغييراتي‌ را در حكم‌ ممنوعيت‌ من‌ بوجودآورند. تقريباً هر روزه‌ در دادگاه‌ حضور داشتم‌. منزل‌ من‌ به‌ «عرصه‌ فعاليت‌»، حوزه‌ و قلمرو كلانتري‌ و پليس‌، با پليس‌ امنيتي‌ آن‌ كه‌ بطور مداوم‌ در آنجا رفت‌ و آمد مي‌كرد شباهت‌ داشت‌. گرت‌ پرنسيلو، پليس‌ امنيتي‌، مخصوصاً براي‌ مواظبت‌ بر كليه‌ فعاليت‌هايم‌ تعيين ‌گرديد. او بيش‌ از اندازه‌ ـ براي‌ دستگيري‌ من‌ در حين‌ ارتكاب‌ عملي‌ كه‌ حكم ‌ممنوعيت‌ و تبعيد را لغو مي‌نمايد تلاش‌ مي‌كرد. در طول‌ اولين‌ سال‌ تبعيد، پرنسيلو اغلب‌ در نيمه‌ شب‌ براي‌ بازرسي‌ تخت‌ و كمد به‌ منزلم‌ مي‌آمد، در همان‌ زمان‌ هم‌ كسي‌ را كه‌ فكر مي‌كرد بطور غيرقانوني‌ به‌ ملاقات‌ من‌ مي‌آمد تحقيق‌ و بازرسي‌ مي‌نمود. ما آنچنان‌ با يكديگر مشاجره‌ مي‌كرديم‌ كه‌ بعداز آن‌ بيشتر از منزل‌ من‌ فاصله‌ مي‌گرفت‌ ـ حالا ماشين‌ خود را به‌ روي‌ تپه‌ پارك‌ مي‌كند و دو چشمي‌ مواظب‌ من‌ مي‌گردد.
پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش پنجم - محل سکونت من در تبعيد به‌ براندفورت‌ )
وضعيت‌ زندگي‌ در محله‌ آوارگان‌ سياهپوست‌نشين‌ براندفورت‌ وحشتناك‌ است‌ ـ مردم‌ از گرسنگي‌ در حال‌ مرگ‌ هستند. و ما نيز خيلي‌ كم‌ مي‌توانيم‌ به‌ آن‌ها كمك ‌نمائيم‌. بعضي‌ از خانواده‌ها در چنين‌ وضعيت‌ دشوار و با فقر زندگي‌ مي‌كنند، آن‌ها داراي‌ فرزند هستند و غذا هم‌ به‌ مقدار كم‌ در خانه‌ي‌ آن‌ها ديده‌ مي‌شود. بطوريكه ‌خوراك‌ سوپ‌ ذرت‌ كه‌ سه‌ وعده‌ در روز مصرف‌ مي‌شود، غذاي‌ اصلي‌ آنها را تشكيل‌مي‌دهد. اما اكثريت‌ افراد جامعه‌ در اينجا غذاي‌ صبح‌ ندارند، بچه‌ها با معده‌ خالي‌ به‌ مدرسه‌ مي‌روند. فقط‌ يك‌ وعده‌ غذاي‌ خوب‌ دارند، آن‌ هم‌ وقتي‌ است‌ كه‌ از مدرسه ‌باز مي‌گردند و پس‌از آن‌ والدين‌ آن‌ها غذا را پخت‌ مي‌كنند. افراد دارا در طول‌ روز تكه‌اي‌ نان‌ را همراهشان‌ دارند. اغلب‌ در بهترين‌ حالت‌ يك‌ وعده‌ غذا آن‌ها را يك‌ بشقاب‌ حليم‌ و قدري‌ كلم‌ جوشيده‌ تشكيل‌ مي‌دهد. من‌ سال‌ها در يك‌ منطقه‌ زراعي ‌زندگي‌ مي‌كردم‌ و، البته‌، بعنوان‌ يك‌ نفر مددكار اجتماعي‌ آگاه‌ به‌ وضعيت‌ رو به‌ انحطاطي‌ كه‌ ما تابع‌ آن‌ بوديم‌. شخصاً درباره‌ علل‌ صدها مورد سوءتغذيه‌ در سووتو بحث‌ كرده‌ام‌. اما اولين‌ دفعه‌اي‌ بود كه‌ من‌ چنين‌ فقري‌ را اينجا در براندفورت‌ ديده ‌بودم‌. اولين‌ دفعه‌اي‌ بود كه‌ من‌ در آنجا با چشم‌هاي‌ خود خانواده‌هايي‌ را ديدم‌ كه‌ غذاي‌ شام‌ ـ فقط‌ شام‌ ـ از سوپ‌ ذرت‌ با محلول‌ نمك‌دار معمولاً آب ‌نمك‌ بود. آن‌هاآب‌ را از جايگاه‌ فروش‌ نوشابه‌ مي‌گرفتند و يا از آب‌ ولرم‌ استفاده‌ مي‌كردند، يك‌ تكه ‌نمك‌ را در آن‌ مي‌انداختند و به‌ آهستگي‌ قدري‌ حليم‌ را در داخل‌ آب‌ ريخته‌ يا حليم ‌را با آب‌ نمك‌ محلول‌ مي‌كردند. همچنين‌ اولين‌ دفعه‌اي‌ بود كه‌ بچه‌هايي‌ را ديدم‌ كه‌ از آرد پخته‌ شده‌ در داخل‌ ديگ‌ تغذيه‌ مي‌كردند؛ آن‌ها استطاعت‌ تهيه‌ غله‌ و يا غذاي ‌كودك‌ را ندارند.
زندانیان بیگناه مشکوک به عضویت در بوکوحرام آزاد شدند
ارتش نیجریه اعلام کرد که بیش از 1000 زندانی بی گناه را پس از پاکسازی آنها از هرگونه ارتباط با بوکوحرام آزاد می کند. آدام بولاما مودو در نوامبر 2021 پس از گذراندن بیش از شش سال در پادگان گیوا ، یک بازداشتگاه بدنام به نام "محل مرگ" در گزارش عفو بین الملل آزاد شد.
واکسن های اهدایی به افریقا در معرض انهدام
پنج‌شنبه گذشته، رئیس ارشد بهداشت آفریقا خواستار ماندگاری واکسن‌های اهدایی کووید-۱۹ به مدت ۳ تا ۶ ماه شد تا کشورها بتوانند برای عرضه و تزریق آنها آماده شوند. کشورهای کم درآمد ماه گذشته بیش از 100 میلیون دوز از واکسن کوواکس اهدایی تحت نظارت سازمان ملل را رد کردند، عمدتاً به این دلیل که این دوز در حال نزدیک شدن به انقضا بود. جان نکنگاسانگ، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا، گفت: اهداکنندگان می‌خواهند از این روایت که واکسن‌ها در کشورهایشان منقضی شده‌اند اجتناب کنند. در دسامبر 2021، پس از گزارش‌هایی مبنی بر اینکه نیجریه بیش از یک میلیون دوز منقضی شده را نابود کرده است، زیرا واکسن‌های تحویل‌شده دارای تاریخ انقضای نزدیک به پایان یا منقضی شده را داشتند - که باعث انتشار اطلاعات نادرست رسانه‌های اجتماعی مبنی بر اینکه به نیجرها دوزهای منقضی شده تزریق شده است - این کشور اعلام کرد که این خبر ناصحیح است و واکسن ها معدوم می شوند. واکسن های نزدیک به انقضا را در مالاوی به تعداد 20هزار دز و در سودان جنوبی حدود 60هزار دز را نابود کردند. آفریقایی ها شکایت دارند که این قاره به محل تخلیه واکسن های در حال انقضا تبدیل شده است که از نظر لجستیکی نمی توانند به سرعت کافی تجویز شوند.
کودتا در بورکینافاسو
روخ مارک کریستین کابوره، رئیس‌جمهور بورکینافاسو در یک کودتای نظامی که روز دوشنبه در تلویزیون دولتی اعلام شد، سرنگون شد و به بیش از شش ماه درخواست عمومی از او برای استعفا پایان داد. کابوره برای دومین دوره در سال 2020 در انتخاباتی انتخاب شد که کمی بیش از نیمی از رای دهندگان ثبت نام شده در آن شرکت کردند. در زمان رای گیری، 926 شعبه رای دهی به دلیل بحران امنیتی جاری در کشور باز نشدند. ماه گذشته، کریستف ژوزف ماری دبیره، نخست وزیر این کشور، در اقدامی که بسیاری آن را با توجه به درخواست های گسترده برای استعفای کابوره، انحرافی می دانستند، استعفا داد. کابوره به دلیل شکست دولتش در مقابله با شورش های اسلام گرا که از کشور همسایه مالی گسترش یافته بود و حضور نیروهای فرانسوی با انتقادهای فزاینده ای مواجه شده بود. این کودتا دو روز پس از آن صورت گرفت که نیروهای امنیتی به سمت صدها معترض که در اواگادوگو، پایتخت این کشور راهپیمایی کرده بودند، گاز اشک آور پرتاب کردند و خواستار استعفای او شدند.
حکومت مالی با تحریم های افریقایی تکان نخواهد خورد
هزاران نفر در این ماه در مالی با توجه به فراخوان های دولت برای اعتراض به تحریم های اقتصادی اعمال شده توسط جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) به خیابان ها آمدند. تحریم ها به دلیل شکست مالی در انتقال به حکومت دموکراتیک اعمال شد. با این حال، سرهنگ آسیمی گویتا، که دو کودتا را در طی 9 ماه رهبری کرده است، از لفاظی های ملی گرایانه استفاده کرده است تا تقصیر چشم انداز وخیم کشورش را قاطعانه به گردن جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا و فرانسه بیاندازد. گویتا از مردم مالی خواست تا در برابر اقدامات تنبیهی «از میهن خود دفاع کنند». اتحادیه ملی کارگران مالی گفت جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا"یک بار دیگر به آفریقا خیانت کرده است". در میان افزایش خشم عمومی علیه فرانسه، برای حاکمان نظامی آسان بوده است که محکم بر قدرت بچسبند. این اعتراضات نقطه اوج روابط رو به وخامت با قدرت استعماری سابق مالی بود که شهرتش در سراسر ساحل در سال گذشته بدتر شده است. بسیاری از مردم مالی از بدتر شدن وضعیت امنیتی کشور ناراضی بوده اند و 1.2 میلیون نفر با گرسنگی روبرو هستند. در اکتبر 2021، صدها نفر در خیابان‌های باماکو، پایتخت مالی تجمع کردند تا علیه نیروهای فرانسوی که در سال 2013 به بیرون راندن گروه‌های جهادی از منطقه شمالی کمک کردند، اما از آن زمان به کشتن غیرنظامیان متهم شدند، تظاهرات کردند. بر اساس پروژه داده‌های مکان و رویداد درگیری‌های مسلحانه، نیروهای امنیتی مالی نیز در سال 2020 بیش از جهادی‌ها غیرنظامیان را کشتند