آذربایجان و گرجستان به صادرات برق به اروپا چشم دوخته اند
آذربایجان و گرجستان امیدوارند از اهمیت ژئوپلیتیک فزاینده خود بهره ببرند و مسیر جدیدی برای تامین برق اروپا به دست آورند. چندین سال است که طرح های کابل برقی که در زیر دریای سیاه از گرجستان تا جنوب شرق اروپا کشیده می شود، مطرح شده است. اما در شرایطی که امنیت انرژی اروپا به تازگی در بحبوحه جنگ روسیه در اوکراین مطرح شده است، رهبران هر دو طرف دریا به طور فزاینده ای در مورد انرژی در هنگام برگزاری نشست های سطح بالا بحث می کنند. پروژه جدیدی که قرار است اجرا شود مربوط به برق است. الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در سفر به گرجستان در ۲۴ اکتبر گفت: آذربایجان در تلاش است برق خود را به بازارهای جهانی صادر کند. البته مسیر صادرات ما از گرجستان می گذرد.
جنگ اوکراین، بندر پرآشوب گرجستان در آب های عمیق دریا را دوباره در دستور کار قرار داده است
از آنجایی که روسیه در نتیجه تهاجم این کشور به اوکراین تحت تحریم‌های سنگین قرار گرفته است، حجم قابل توجهی از محموله‌های بین‌المللی که قبلاً به مسیرهای ترانزیتی روسیه متکی بودند، دوباره به کریدور میانی منتقل شدند. این کریدور چین و کشورهای آسیای مرکزی را با اروپا وصل می کند و از آذربایجان و گرجستان می گذرد. طی ماه‌های گذشته، راه‌آهن گرجستان و بنادر در پوتی و باتومی افزایش جریان بار را گزارش کرده‌اند، در حالی که صف‌های طولانی کامیون‌های بین‌المللی در مرزهای گرجستان به یکی از بارزترین اثرات جنگ اوکراین در گرجستان تبدیل شده است. اما کارشناسان مدت‌ها هشدار داده‌اند که نقص‌های زیرساختی می‌تواند گرجستان را از استفاده کامل از پتانسیل ترانزیت خود باز دارد، زیرا در صدر این فهرست نبود یک بندر عمیق دریایی وجود دارد. دیوید سونگولاشویلی، رئیس کمیته اقتصادی پارلمان گرجستان، در ماه سپتامبر به پخش عمومی گرجستان گفت: کریدور میانه «به دلیل وضعیت کنونی در منطقه ارزشمندتر شده است». دقیقا به همین دلیل است که امروز ساخت بندر آناکلیا بیشتر در دستور کار قرار گرفته و به همین دلیل است که با تصمیم و تلاش دولت، مقدمات انتخاب سرمایه گذار مناسب آغاز شده است. الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در سفر اخیر خود به تفلیس از نیاز به افزایش ظرفیت حمل و نقل منطقه ای افزایش حجم محموله های انتقالی از آسیای مرکزی و آسیا به طور کلی به غرب و برگشت با استفاده از گرجستان صحبت کرد. پورت ها واقعیت جدیدی ایجاد می کنند. ما باید برای آن آماده باشیم.»
فروشگاه های زنجیره ای و افزایش قیمت کالا
کارشناسان اقتصادی معتقدند که فروشگاه‌های زنجیره‌ای در دانمارک، قیمت انواع محصولات مختلف نظیر مواد غذایی، را افزایش می دهند تا سود بیشتری کسب کنند.
گرجستان برای مقابله با موج دیگری از مهاجران روسیه تلاش می کند
یک اثر جدید از هنر خیابانی در زیرگذر تفلیس، نمایشنامه‌ای بر روی پوستر کلاسیک شوروی «سرزمین می‌خواند» مربوط به جنگ جهانی دوم است. اما زن به جای برگزاری سوگند نظامی مانند اصل، یک پیراشکی خینکالی گرجی را در چنگ می‌گیرد. و به جای شعار میهن پرستانه، اکنون عنوان نوشته شده است: "عجله کن، وگرنه سرد خواهد شد." در حالی که هزاران روس دیگر دوباره به گرجستان سرازیر می شوند - این بار برای فرار از بسیج نظامی گسترده کشورشان برای جنگ در اوکراین - گرجی ها با کنایه ای خاص از آنها استقبال می کنند. با این حال، طنز با احساسات بیشتری آمیخته شده است، زیرا گرجی ها تلاش می کنند تا با نحوه تفکر در مورد هجوم مردم کنار بیایند، چه رسد به اینکه در مورد آن چه کاری انجام دهند. گرجستان به‌عنوان کشوری که از مسکو آسیب‌های زیادی دیده است، و امروز در درگیری آشکار با کرملین باقی مانده است، گرجستان در تلاش است تا بفهمد این تازه واردان را چه نامی بگذارد. تلاش‌ها از «پناه‌گران» و «فرزندان» تا «گردشگران» یا «اشغال‌گران» متغیر بوده است. و پدیده ورود آنها نیز به گونه‌ای متفاوت تصور می‌شود، از یک موضوع امنیتی گرفته تا یک مسئولیت اخلاقی تا یک معضل اخلاقی.
عقب‌نشینی دولت بریتانیا از طرح کاهش مالیات بر درآمد ثروتمندان
کواسی کوارتنگ، وزیر دارایی بریتانیا روز دوشنبه ۳ اکتبر در یک پیام توئیتری با عقب‌نشینی از طرح اخیر لندن برای کاهش مالیات بر درآمد میلیاردرها تصریح کرد:‌ «واضح است که حذف نرخ مالیات ۴۵ درصدی موجب بروز مشکلاتی در کشور خواهد شد. در نتیجه من عدم پی‌گیری این طرح را اعلام می‌کنم.»
نگرانی در مورد خدمت اجباری در آبخازیا با بسیج روسیه
بسیج نظامی گسترده در روسیه نگرانی هایی را در آبخازیا برانگیخته است که ساکنان آنجا نیز ممکن است به جنگ اوکراین فراخوانده شوند، اما تاکنون هیچ اقدام رسمی برای انجام این کار وجود نداشته است. اکثر ساکنان قلمرو جدا شده گرجستان تابعیت روسیه را دارند و این چشم انداز نظری را افزایش می دهد که آنها می توانند مشمول بسیج نظامی شوند. بسلان تاربا، کمیسر نظامی منطقه مسئول استخدام، در مصاحبه ای در 21 سپتامبر با اسپوتنیک آبخازیا گفت: «احتمالاً حدود 90 درصد از ما شهروندان روسیه هستند. و بنابراین دستور بسیج "تا حدی به ساکنان جمهوری ما نیز مربوط می شود." تربا گفت: «ما موافقیم، آن را می پذیریم و در صورت لزوم باید بسیج نسبی انجام دهیم. "البته ما این کار را زمانی انجام خواهیم داد که یک دستورالعمل رسمی جداگانه از مافوق مستقیم خود دریافت کنیم." وی افزود که هنوز چنین فرماندهی دریافت نشده است و اگر بیاید، فقط بر کسانی که در ذخیره نظامی هستند تأثیر می گذارد. پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، «بسیج جزئی» ذخایر روسیه را در برابر تلاش‌های جنگی متزلزل این کشور در اوکراین اعلام کرده بود. این خبر روسیه را ناراحت کرد، بسیاری را برای اعتراض به خیابان ها فرستاد، برخی دیگر را برای مقاومت در برابر دستورات بسیج، و بسیاری از مردان را به خارج از کشور از جمله به هر سه کشور قفقاز جنوبی فرار کردند.
خواننده رپ طرفدار پوتین جانشین استارباکس را در مسکو افتتاح کرد
جانشین استارباکس که با نام جدید استارز کافی تغییر نام داد، روز جمعه پس از خروج قهوه خانه های زنجیره ای مستقر در سیاتل از بازار روسیه به دلیل درگیری در اوکراین، از اولین بازدیدکنندگان خود در مسکو استقبال کرد. تیماتی، خواننده رپ طرفدار کرملین و آنتون پینسکی، رستوران‌دار روسی، در ماه ژوئیه فعالیت‌های استارباکس در روسیه را به دست آوردند و با شعار «هزینه‌ها تمام شد، ستاره‌ها می‌مانند» نام جدیدی به آن دادند. «چرا استارز؟ این برند جدید ستاره های صنعت غذا را متحد می کند.
مرزنشینان ارمنستان نسبت به باز شدن در برابر ترکیه محتاط هستند
برخی نگران امنیت فیزیکی هستند و برخی دیگر نگران این هستند که آیا محصولات کشاورزی آنها می تواند با واردات ترکیه رقابت کند یا خیر. ............از دهه 1990، ساکنان روستای مرزی ارمنستان مارگارا تنها از طریق یک حصار سیم خاردار به ترکیه نگاه می کردند. اکنون که بالاخره صحبت از افتتاحیه آزمایشی مرز است، باور بسیاری در اینجا برایشان سخت است. یکی از ساکنین می گوید : اکنون 30 سال است که ما دائماً شایعات و صحبت هایی در مورد احتمال باز شدن مرز با ترکیه می شنویم. من این شایعات را باور نمی کنم. او حیاط خلوت خود را به یک بازدیدکننده نشان داد. باغی که او در آن گوجه فرنگی و سایر سبزیجات می کارد، مستقیماً به حصار مرزی می رود. او حتی می تواند صدای اذان را از مسجدی در سمت ترکیه بشنود. در حالی که مردم محلی ممکن است در مورد افتتاحیه تردید داشته باشند، مقامات ارمنی و ترکیه می گویند که این اتفاق حداقل در مقیاس محدودی خواهد افتاد. در اول جولای، وزارت خارجه هر دو کشور اعلام کردند که توافق کرده‌اند مرز زمینی را به روی اتباع کشورهای ثالث «در اولین تاریخ ممکن» باز کنند.
گندم هم در عشق آتش یسوخت
غرش صدایش ، صدای تندر نبود ! کاش تندر بود و صاعقه ابری نیامد تا ببارد ! رعدی نبود که خروش آن لرزه بر آتش بیافکند و گندم بسوخت ! توپ بود و باروت حرارت بود بی عشق آنچنان که بمب، گندم به آغوش کشید و همه سوخت و ............. آتش در فرجام خنک شد !
ماموریت من در این جنگ نجات حیوانات وحشی است
پناهگاه پوپووا در روستای چوبینسکه در منطقه کیف اکنون 133 حیوان را در خود جای داده است. این باغ بزرگ شامل 13 شیر، یک پلنگ، یک ببر، سه آهو، گرگ، روباه، راکون و گوزن روباه، و همچنین حیوانات اهلی مانند اسب، الاغ، بز، خرگوش، سگ، گربه و پرندگان است. حیواناتی که در انتظار تخلیه به لهستان بودند از مناطق جنگی مانند خارکف و دونتسک در شرق اوکراین که هر روز شاهد بمباران و درگیری هستند نجات یافتند. سربازان اوکراینی وقتی حیوانات نزدیک خط مقدم به کمک نیاز دارند، به پوپووا اطلاع می دهند آنها به شوخی می گویند که او مانند یک گربه چند تا جان دارد. "هیچ کس نمی خواهد به آنجا برود. همه می ترسند. من هم می ترسم، اما به هر حال می روم.» او اغلب در ماشین برای نجات یک حیوان وحشی دیگر تنش می لرزد.
نرخ تولد و ازدواج در قره باغ کوهستانی افزایش می یابد
نرخ زاد و ولد و ازدواج در قره باغ کوهستانی تا کنون در سال 2022 افزایش یافته است و کاهشی را که پس از همه گیری کووید و جنگ 2020 با آذربایجان مشاهده شده معکوس کرده است. از سوی مقامات این منطقه گزارش دادند که در نیمه اول سال 2022، 864 کودک در قره باغ متولد شدند. این بالاترین نرخ سرانه از قبل از سال 2020 خواهد بود. رکورد اخیر در سال 2018 برای سرانه زاد و ولد در قره باغ بود که در آن 2204 کودک در جمعیتی که در آن زمان 150000 نفر تخمین زده می شد به دنیا آمدند که نرخ تولد حدود 1.4 درصد بود. این رقم در سال 2020 به 1614 و سپس در سال 2021 به 1463 کاهش یافت. 864 در شش ماهه اول سال 2022 از هر یک از آن سال ها پیشی خواهد گرفت. با توجه به اینکه قلمرو جمعیت پس از جنگ کاهش یافته است، ممکن است نرخ سرانه حتی بیشتر از سال 2018 باشد. در نتیجه جنگ، نیروهای ارمنی کنترل مناطق اشغالی و برخی را که ارمنی‌ها در آن زندگی می‌کردند از دست دادند و بسیاری دیگر از ساکنان سابق نیز به ارمنستان یا جاهای دیگر گریختند. در جولای 2021، مقامات محلی گزارش دادند که جمعیت باقی مانده در مناطق ارمنی‌نشین تقریباً 110000 نفر است.
ارمنستان ،معاملات بدون رد و بدل پول نقد
اکثر معاملات عمده در ارمنستان - خرید یک ماشین یا حتی یک خانه - معمولاً به صورت نقدی انجام می شود و خریداران یک دسته ضخیم از اسکناس، معمولاً دلار را تحویل می دهند. اما نه بیشتر: طبق قانون جدید، همه خریدهای بزرگ باید به صورت الکترونیکی، یا از طریق یک برنامه پرداخت تلفن همراه یا از طریق حواله سیمی در بانک انجام شوند. و در حال حاضر، حداقل، با یک کارمزد گزاف همراه است: بانک ها بین 1.5 تا 3 درصد برای تراکنش ها هزینه می گیرند. قانون جدید که در 9 ژوئن به تصویب مجلس رسید، معاملات تجاری بیش از 300000 درام (حدود 720 دلار) و معاملات بین افراد بیش از 500000 درام (1200 دلار) را تحت تأثیر قرار می دهد. این سقف برای افراد در جولای 2023 به 300000 درام کاهش می یابد.
دیاسپورای ارمنستان با کاهش نفوذ بر مذاکرات ترکیه و آذربایجان مواجه است
در حالی که ارمنستان به سمت عادی سازی روابط با آذربایجان و ترکیه پیش می رود، واکنش برخی از بخش های جهانی ارامنه با آن شدید بوده است. اما آیا این مخالفت تأثیری بر روند این روند بالقوه تاریخی خواهد داشت؟ دیاسپورای ارمنی، که رسماً حدود 7 میلیون نفر در سراسر جهان تخمین زده می شود، به طور سنتی عمیقاً روی مسائل ملی سرمایه گذاری شده است: بسیاری از ساکنان دیاسپورا از بازماندگان ارامنه ترکیه هستند و درگیری اخیر با آذربایجان اغلب توسط ارامنه به عنوان یک مسئله ادامه آزار و اذیت آنها در امپراتوری عثمانی تلقی می شود.. اکنون ایروان در تلاش است تا پس از جنگ 2020 آذربایجان با آذربایجان به توافق صلح دست یابد و همزمان به سمت برقراری مجدد روابط با ترکیه حرکت کند. بسیاری از ارامنه که هنوز از شکست در جنگ آسیب دیده اند، با این فرآیندها به عنوان فروش منافع ملی خود مخالفت کرده اند. این احساسات به ویژه در میان اعضای دیاسپورا شدید است. رسانه‌های دیاسپورا و رسانه‌های اجتماعی مملو از لفاظی‌های خشم‌آمیز علیه روند عادی‌سازی بوده‌اند و سازمان‌های سیاسی دیاسپورا مانند فدراسیون انقلابی ارمنی - داشناکسیون(ARF) اعتراضاتی را علیه آنها سازماندهی می‌کنند
یهودیان روسیه در ارمنستان
پس از جنگ، یهودیان روسیه در ایروان تجمع کردند جامعه کوچک یهودی ارمنستان با حدود 200 مهاجری که اخیراً از روسیه به دلیل جنگ در اوکراین فرار کرده اند، تقویت شده است.
بسته شدن خط لوله صادرات نفت آذربایجان
بریتیش پترولیوم که خط لوله را به سواحل دریای سیاه گرجستان اداره می‌کند، می‌گوید که تعطیلی موقتی است و در این مدت تمام صادرات نفت از طریق ترکیه تغییر مسیر می‌دهد.
اتحادیه اروپا به عنوان بازیگر اصلی در مذاکرات ارمنستان و آذربایجان ظاهر می شود
رهبران ارمنستان و آذربایجان برای دومین بار متوالی با میانجیگری اتحادیه اروپا دیدار کردند، زیرا به نظر می رسد بروکسل نقشی کلیدی در مذاکرات صلح ایفا می کند که قبلاً تحت سلطه روسیه بود. الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان بدنبال نشست دیگری در آوریل، آن هم در بروکسل و با میشل.، روز 22 می در بروکسل به همراه چارلز میشل، رئیس اتحادیه اروپا، دیدار کردند. نتایج به نظر می رسد که به یک پیشرفت مهم منجر شده است: اولین جلسه با تأخیر طولانی بین کمیسیون های هر کشور که وظیفه تعیین و تعیین مرزهای مشترک خود را داشتند، دو روز بعد برگزار شد.
سرمایه گذاری کم در سوخت های فسیلی آذربایجان مانع از صادرات گازبه اروپا
میکائیل جباروف، وزیر اقتصاد آذربایجان گفت که آذربایجان گاز بیشتری برای صادرات به اروپا در دسترس دارد، اما به سرمایه گذاران خارجی و موسسات مالی بین المللی نیاز دارد تا وارد عمل شده و ریسک هزینه را به اشتراک بگذارند. جباروف در نشست مجمع جهانی اقتصاد در 23 می در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت: "آیا گاز بیشتری برای عرضه وجود دارد؟ بله وجود دارد و آیا ما روی آن کار می کنیم... این فرآیندی است که مدت ها قبل آغاز شده است." جباروف به علاقه جدید اروپا به جستجوی منابع جایگزین گاز طبیعی، از جمله از آذربایجان، در پی حمله روسیه به اوکراین اشاره داشت. اما او هشدار داد که به دلیل عدم سرمایه گذاری بین المللی در سال های اخیر در پروژه های انرژی آذربایجان، افزایش تولید و صادرات به سرعت اتفاق نمی افتد.
میلیون‌ها تن غله در اوکراین روی زمین مانده است؛
یک مقام سازمان ملل متحد می‌گوید میلیون‌ها تن غله در اوکراین به واسطه جنگ و ناامنی مسیرها بلوکه شده است. مارتین فردریک، مدیر برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد در گفت گو با خبرگزاری DPA آلمان با بیان این که حدود ۴.۵ میلیون تن غله در اوکراین بلوکه شده است گفت: «مسیرهای نا امن دریایی که عمدتاً توسط روس‌ها اشغال شده و یا مین‌گذاری شده‌اند مهمترین عامل بلوکه شدن غلات در اوکراین هستند».
جنگ یا صلح: نقش کثیف عمو سام در بحران اوکراین
در سال 2014، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده، در واشنگتن پست نوشت که اوکراین باید به جای تبدیل شدن به "یک ایستگاه نظامی هر یک از طرفین در مقابل طرف مقابل" به عنوان پلی بین شرق و غرب عمل کند. این بینش توسط ناتو به رهبری ایالات متحده نادیده گرفته شد، و ناتو برای توسعه بزرگ به سمت شرق به سمت روسیه فشار آورد و بنابراین بحران اوکراین را آماده انفجار در هر زمان کرد.......................میرشایمر ​​توصیه کرد که بهترین استراتژی برای اوکراین برقراری توازن بین روسیه و غرب است، به ویژه "قطع روابط نزدیک خود با غرب، به ویژه با ایالات متحده، و تلاش برای سازگاری با روس ها". همانطور که تولسی گابارد نماینده سابق کنگره آمریکا در مصاحبه ای گفت: "بایدن به راحتی می تواند با تضمین عدم عضویت اوکراین در ناتو از جنگ با روسیه جلوگیری کند." با این حال، غربی ها در دستگاه دیپلماسی هرگز این اشتباه را تصدیق نخواهند کرد، در عوض راهبردی را برای نقد روسیه و سوء استفاده از رنج مردم اوکراین تدوین می کنند.
سربازان آلمانی اعزام شده به لیتوانی از داشتن لباس زیر و پالتو گرم محروم هستند!
۳۵۰ سرباز آلمانی برای مقابله با حملات احتمالی‌ روسیه (در چارچوب عملیات ناتو) به لیتوانی اعزام شدند. طبق گزارش مقامات آلمانی، این سربازان از نداشتن لباس گرم و لباس زیر مناسب گلایه کردند.
مقامات قره باغ بر سر مذاکرات از ارمنستان جدا می شوند
مقامات خودخوانده در قره باغ کوهستانی ، علیه دولت ارمنستان به دلیل ابراز تمایل برای دادن امتیازاتی که به آذربایجان اجازه می دهد کنترل این سرزمین را دوباره به دست گیرد، سخن گفته اند. داویت بابایان، وزیر امور خارجه قره باغ، با استفاده از نام جایگزین ارمنی برای منطقه، گفت: «هر گونه تلاش برای الحاق آرتساخ به آذربایجان منجر به خونریزی و ویرانی آرتساخ خواهد شد». او در 14 آوریل در جلسه فوق‌العاده پارلمان این منطقه گفت: «و پس از نابودی آرتساخ، جمهوری ارمنستان وجود نخواهد داشت». در پایان این نشست، پارلمان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «هرگونه تغییر وضعیت قره‌باغ غیرقابل قبول است». انتقاد استپانکرت به دنبال اظهارات روز قبل نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان بود که در آن توضیح داد که جامعه بین المللی ارمنستان را تحت فشار قرار می دهد تا با "واگذاری کنترل قلمرو به باکو قدری از فشار و وضعیت قره باغ کوهستانی پایین بیاورد" و تمامیت ارضی آذربایجان را به رسمیت بشناسد. .
امانوئل مکرون اول - مارین لوپن راستگرای افراطی دوم
نتایج اولیه انتخابات خبر از ادامه آن در دور دوم خواهد بود
اوستیای جنوبی می گوید به دنبال پیوستن به روسیه خواهد بود
این اولین بار نیست که مقامات منطقه جدا شده گرجستان این هدف را اعلام می کنند. در گذشته روسیه این فراخوان ها را انتشار داده بود، اما محاسباتش ممکن است اکنون متفاوت باشد............مقامات اوستیای جنوبی مرتباً خواستار ادغام این سرزمین به روسیه هستند. در سال 2016، سلف بی بیلوف خواستار برگزاری همه پرسی در مورد این موضوع شد، اما هرگز برگزار نشد. اوستیای جنوبی در اوایل دهه 1990 از گرجستان جدا شد. گرجستان در سال 2008 اقدام به بازپس گیری این قلمرو به صورت نظامی کرد و روسیه در پاسخ به آن به گرجستان حمله کرد. پس از آن جنگ، مسکو رسما اوستیای جنوبی را به عنوان مستقل به رسمیت شناخت و از آن زمان به شدت از لحاظ مالی و نظامی از آن حمایت کرد.
کله گردون در کنار جوجه گردون
جوجه گردون را همیشه دیده ایم ، ده ها جوجه در توی دستگاه فرو مرغ بریان می گردند و ......ولی هنوز کله گردون در تبریز مد نشده است ، اما شاید به این زودی ها آن را هم شاهد باشیم.