ترکمنستان

بازی واشنگتن در آسیای میانه

تاریخ انتشار : ۱۴:۱۹ ۱۷-۰۸-۱۴۰۱

شاید چشم‌نوازترین اظهارات لو، همانطور که خبرگزاری تاس گزارش کرده، این بود که واشنگتن آماده همکاری با ترکمنستان برای کمک به این کشور برای کسب کمک هرچه بیشتر از تحریم‌ها علیه روسیه است. لو به قزاقستان به عنوان یک داستان موفقیت در این جبهه اشاره کرد و درباره اینکه چگونه شرکت های تابعه محلی بانک های روسی، آلفا بانک و اسبربانک، اکنون توسط شرکت های قزاقستان خریداری شده اند، صحبت کرد. او در یک نشست توجیهی برای خبرنگاران در 6 نوامبر گفت که خطرات اقتصادی برای ترکمنستان در چرخش نسبتاً محدود است.

تبریز امروز:

ترکمنستان - دانش آموزان

ممکن است به تعداد کمی اجازه خروج داده شود: عشق آباد با از سرگیری برنامه تبادل دانشجوی FLEX به ایالات متحده موافقت کرده است.


ترکمنستان تا حد قابل توجهی، حداقل در جبهه اقتصادی، با روسیه همکاری کرده است. اما لازم نیست اینطور باشد.

این پیامی بود که دونالد لو، دستیار وزیر امور خارجه ایالات متحده در دفتر امور آسیای جنوبی و مرکزی در جریان سفر عشق آباد  به ازبکستان و قزاقستان در 6 نوامبر ارائه کرد. .

دستور کار لو برای این سفر، همانطور که در بیانیه مطبوعاتی وزارت امور خارجه که با تکان دادن سر به سمت مسکو به شدت مشخص شد، «تقویت تعهد ایالات متحده به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی هر کشور» بود. بر اساس بیانیه مطبوعاتی، دستیار وزیر، از جمله، قرار بود در مورد چیزی به نام «ابتکار مقاومت اقتصادی در آسیای مرکزی» که واشنگتن مبلغ 25 میلیون دلار بودجه آن را تأمین می کند، اقدام به عمل کند.

کنایه از کنایه ها، برخی از جزئی ترین گزارش ها در مورد آنچه دیپلمات آمریکایی در بیانیه های عمومی در عشق آباد گفت، از رسانه های دولتی روسیه است.

شاید چشم‌نوازترین اظهارات لو، همانطور که خبرگزاری تاس گزارش کرده، این بود که واشنگتن آماده همکاری با ترکمنستان برای کمک به این کشور برای کسب کمک هرچه بیشتر از تحریم‌ها علیه روسیه است. لو به قزاقستان به عنوان یک داستان موفقیت در این جبهه اشاره کرد و درباره اینکه چگونه شرکت های تابعه محلی بانک های روسی، آلفا بانک و اسبربانک، اکنون توسط شرکت های قزاقستان خریداری شده اند، صحبت کرد.

او در یک نشست توجیهی برای خبرنگاران در 6 نوامبر گفت که خطرات اقتصادی برای ترکمنستان در چرخش نسبتاً محدود است.

هنگامی که لو در 7 نوامبر با رئیس جمهور سردار بردی محمداف ملاقات کرد، او حداقل در رسانه های دولتی ترکمنستان رویکرد محتاطانه تری را در پیش گرفت - . وب‌سایت دولت اعلام کرد که در جریان مذاکرات (بدون مشخص کردن اینکه چه کسی این موضوع را انجام می‌دهد) اشاره شد که دستیابی به توسعه و شکوفایی پایدار منوط به همکاری در قالب‌های دوجانبه و چندجانبه است.

افزایش قابل توجهی در سرعت گفتگوهای دوجانبه آمریکا و ترکمنستان وجود دارد.

مانند زمانی که در ماه سپتامبر، فرمانده گارد ملی مونتانا، سرلشکر جان پی. آخرین باری که این قرارداد بین سال‌های 1996 تا 2011 اجرا شد و از آن زمان تاکنون دوباره فعال نشده است.

در اوایل اکتبر، گروهی از مدیران ایالات متحده و سفیر ایالات متحده در عشق آباد با چندین مقام ارشد ترکمنستان برای نشست ترکمنستان و ایالات متحده تماس ویدیویی برقرار کردند. شورای بازرگانی شرکت‌هایی که نمایندگی می‌کردند شامل بسیاری از نام‌های آشنا بودند. آرزوی احیای مکالمات قطع شده توسط همه گیری است.

وی افزود: به دلیل محدودیت‌های جهانی سفر ناشی از همه‌گیری کووید-19، همکاری تجاری بین ایالات متحده و ترکمنستان کند شده است. اریک استوارت، مدیر اجرایی شورای بازرگانی ترکمنستان-ایالات متحده، اواخر همان ماه گفت که شرکت‌های آمریکایی به ترکمنستان در این سال وارد شده‌اند.

پیشرفت جدیدی که در جریان بازدید لو اعلام شد این بود که برنامه تبادل FLEX برای دبیرستان ها بار دیگر از سال تحصیلی 2023-2023 در دسترس جوانان ترکمن قرار خواهد گرفت. از سرگیری این برنامه پس از یک وقفه دو ساله ناشی از کووید-19، مستلزم تایید دولت ترکمنستان بود که اخیراً بیش از هر زمان دیگری نسبت به ترک کشور، از جمله جوانان، مخالفت کرده است.

و لو نمی توانست بدون طرح موضوع پروژه خط لوله ترانس خزر از عشق آباد عبور کند. او به خبرنگاران گفت که زمان تحقق این امر فرا رسیده است، زیرا قیمت گاز طبیعی بسیار بالا است. لو در اظهاراتی که توسط رسانه های مستقر در مسکو به روسی ارائه شد، گفت که واشنگتن تمام تلاش خود را برای کمک به پیشبرد پروژه انجام خواهد داد.

به نقل از خبرگزاری بیزینس وایر پرایم، وی گفت: آمریکا آماده است به هر شکل ممکن کمک کند، اما ما گاز ترکمنستان را نخواهیم خرید، ما گاز زیادی در آمریکا داریم.

در مورد ساختارهای چندجانبه، رویای فعلی بردی محمداف این است که کشورش را به سرعت وارد سازمان تجارت جهانی کند. ترکمنستان در نوامبر 2021 رسماً برای عضویت در سازمان تجارت جهانی درخواست داد و در فوریه به وضعیت متقاضی اعطا شد. با توجه به اینکه اقتصاد ترکمنستان تقریباً به طرز مضحکی بسته است، تصور اینکه این روند به سرعت به جایی برسد دشوار است، اما عشق آباد ممکن است مشتاق درخواست کمک ایالات متحده در این جبهه باشد.

اما نه به این سرعت. پدر بردی محمداف، رئیس‌جمهور سابق و رئیس‌جمهور فعلی (اگرچه به طور رسمی تنها رئیس مجلس سنا) بود، هفته گذشته در روسیه بود تا ابراز علاقه خود را به همه چیزهای روسی نشان دهد.

بردی محمداف بزرگ در جریان دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در 3 نوامبر، از شراکت استراتژیک دو کشور خود سخن گفت.

او گفت: «هر سال قوی‌تر و گسترده‌تر می‌شود و همیشه به پیشرفت خود ادامه می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه پوتین از قبل در جریان سفر لو مطلع شده بود، به بردی محمداف بزرگ گفت که امیدوار است "سیاست های ترکمنستان در قبال روسیه بر اساس سنت هایی که توسط شما ایجاد شده است ادامه یابد." ترجمه: اجازه ندهید پسرتان ایده‌های خنده‌دار داشته باشد.

تعداد بیشماری از نوجوانان ترکمن ممکن است رویای رفتن به آن سفرهای تبادل FLEX را داشته باشند، اما دسترسی به آموزش با طعم روسی و روسی بسیار آسان تر است. بردی محمداف بزرگ در حالی که در مسکو بود اعلام کرد که سنگ بنای دانشگاه ترکمن-روسی در سال 2023 در ترکمنستان گذاشته خواهد شد.

دیدن یک کالج به سبک ایالات متحده در قالب AUCA در قرقیزستان که در عشق آباد ظاهر می شود تا زمانی که رژیم کنونی در راس آن است دشوار است. آزاد اندیشی و حرف زدن راه بردی محمدوف نیست. خط مشی های اینترنتی در حال تحول آن ها گواهی کافی برای آن است.

در ماه سپتامبر، رسانه های دولتی گزارش دادند که دولت آماده است تا کاوش ایجاد یک شبکه ملی دیجیتال مستقل را آغاز کند. گزارش‌ها بینشی در مورد آنچه ممکن است وجود داشته باشد ارائه نکردند، اگرچه این شبهه وجود دارد که مقامات به دنبال جداسازی فضای مجازی داخلی خود از سایر نقاط جهان هستند، به روشی مشابه آنچه چین با درجه بالایی از موفقیت انجام داده است.

رسانه ترکمن.نیوز مستقر در آمستردام این پرونده را دنبال کرده و موفق به دریافت سندی شده است که نقشه راه این ایالت را برای تضمین امنیت سایبری ترسیم می کند. از همه نگران‌کننده‌تر، اگر جای تعجب نباشد، کمیسیون امنیت سایبری که مسئول نظارت بر این ابتکار است، توسط وزیر امنیت ملی، که اساساً رئیس کا‌گ‌ب روزهای اخیر است، رهبری می‌شود.

نتیجه این رویکرد کاملاً قابل مشاهده است. همانطور که ترکمن.نیوز به نقل از منابع خود گزارش داده است، اگر در ماه سپتامبر رگولاتورهای مخابراتی در ترکمنستان 1.2 میلیارد آدرس IP را مسدود می کردند که تقریباً یک سوم کل تعداد موجود است، این رقم تا اکتبر دو برابر شده و به 2.5 میلیارد رسیده است.

آخال تکه 


نظرات کاربران


@