ترکمنستان

یک خط لوله منظم گاز را در سودای خود دارد

تاریخ انتشار : ۱۸:۲۴ ۱۰-۰۸-۱۴۰۱

"ترکمنستان یک صادرکننده قابل اعتماد گاز و یک بازیگر کلیدی در عرصه انرژی جهانی است و چشم انداز بسیار خوبی برای تحویل گاز طبیعی به سمت اروپا دارد." با این حال، اظهارات به طور قابل توجهی غیرمتعهد بود. در تحولات تا حدودی غیرمنتظره، ترکمنستان درمی‌یابد که در میان همسایگان خود مشتریان گازی دارد، هرچند کسانی که حجم کمی خرید می‌کنند. شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان، در حالی که ماه گذشته از عشق آباد بازدید می کرد، گفت که مایل است واردات گاز ترکمنستان را آغاز کند. قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، اوایل اکتبر، زمانی که سردار بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان در آستانه دیدار با وی بود، گفت که کشورش علاقه مند به دستیابی به توافق بلندمدت برای واردات 1.5 میلیارد متر مکعب گاز در سال از ترکمنستان است.

تبریز امروز:

ترکمنستان در حال یافتن مشتریان جدیدی برای گاز خود است و در عین حال به انجام حرکات عجیب و غریب برای ثبت رکوردهای جهانی گینس ادامه می دهد. 
یک مقام ارشد ترکمنستان این هفته بار دیگر چشم انداز صادرات گاز خود را مستقیماً به بازارهای اروپایی از طریق مسیر خط لوله ترانس خزر، اما با فقدان شور و شوق که احتمالاً باید بروکسل را نگران می کرد، معطوف کرد.

شهیم عبدالرحمنوف، معاون نخست وزیر دارای سبد نفت و گاز، در سخنرانی در نمایشگاه و کنفرانس بین المللی نفت ابوظبی یا ADIPEC گفت که ایده ساخت TPC "از دستور کار حذف نمی شود."

اروپایی ها باید در صف قرار بگیرند.

ترکمنستان انرژی را از طریق خطوط لوله صادرات گاز به شمال، روسیه، شرق، چین و همچنین ایران تامین می کند و اکنون در حال ساخت خط لوله گاز تاپی (ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند) هستیم. به گزارش خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه، عبدالرحمنوف گفت: اجرای TAPI فشار بازارهای آسیایی را کاهش می دهد و حجم های منتشر شده را می توان به بازار اروپا هدایت کرد.

معاون نخست‌وزیر ترکمنستان گفت: اولویت دیگر توسعه زیرساخت‌های انرژی داخلی، مانند خط لوله گاز شرق به غرب به طول 800 کیلومتر است که همه میادین گازی کشور را به هم متصل می‌کند و اکنون در دست ساخت است.

هفته گذشته صداهای دلگرم کننده تری از سوی باتیر ​​امانوف، رئیس شرکت دولتی گاز ترکمن گاز شنیده شد که امیدواری به صادرات به اروپا را افزایش داد.

وی در 26 اکتبر در کنفرانس نفت و گاز در عشق آباد گفت: "ترکمنستان یک صادرکننده قابل اعتماد گاز و یک بازیگر کلیدی در عرصه انرژی جهانی است و چشم انداز بسیار خوبی برای تحویل گاز طبیعی به سمت اروپا دارد." با این حال، اظهارات به طور قابل توجهی غیرمتعهد بود.

در تحولات تا حدودی غیرمنتظره، ترکمنستان درمی‌یابد که در میان همسایگان خود مشتریان گازی دارد، هرچند کسانی که حجم کمی خرید می‌کنند. شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان، در حالی که ماه گذشته از عشق آباد بازدید می کرد، گفت که مایل است واردات گاز ترکمنستان را آغاز کند. قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، اوایل اکتبر، زمانی که سردار بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان در آستانه دیدار با وی بود، گفت که کشورش علاقه مند به دستیابی به توافق بلندمدت برای واردات 1.5 میلیارد متر مکعب گاز در سال از ترکمنستان است.

طاعلیبک ابرایف، وزیر انرژی قرقیزستان در 26 اکتبر گفت که دولت او در حال مذاکره با ترکمنستان برای خرید 350 میلیارد متر مکعب گاز و 2 میلیارد کیلووات ساعت برق برای راه اندازی است.

ابراهیمیف به پارلمان گفت: «معاون اول من اکنون در عشق آباد در حال مذاکره درباره قیمت [برای گاز] است.

از زمانی که ابراهیم در ماه آوریل فاش کرد که قراردادی که در ژوئن 2021 برای واردات 270 میلیون متر مکعب گاز از ترکمنستان برای قرقیزستان منعقد شده بود، کمی گیج کننده است، زیرا مشخص شد که این قرارداد "از نظر اقتصادی غیرمنفعت" است. این امکان وجود دارد که چیزی مشابه آنچه دفعه قبل رخ داد، اکنون نیز تکرار شود: انتقال گاز به ازبکستان، که سپس قرقیزستان را با مقدار برق معادل مالی جبران می کند، که به هر حال بیشکک بیش از همه نگران آن است. اما این حدس و گمان محض است.

بردی محمداف در تجارت انرژی بیشتر در 28 اکتبر فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن افزایش عرضه برق به ازبکستان مجاز بود. در گزارش های رسانه دولتی ترکمنستان به حجم یا ارقام نقدی اشاره نشده است، اما سخنگوی رئیس جمهور ازبکستان ماه گذشته گفت که تاشکند به دنبال خرید 4 میلیارد کیلووات ساعت برق از ترکمنستان است.

افغانستان و ایران دیگر کشورهایی هستند که در حال حاضر از ترکمنستان برق می خرند.

حتی اگر موضوع خط لوله ترانس خزر تا حدودی خاموش باشد، این بدان معنا نیست که فعالیتی در اطراف پتانسیل انرژی دریا وجود ندارد. بنا بر گزارش ها، آذربایجان و ترکمنستان به طور فعال در مورد مشارکت شرکت بزرگ انرژی روسیه LUKoil در اکتشاف مشترک خود در میدان هیدروکربن زیر دریا که زمانی منبع اختلاف بین آنها بود، گفتگو می کنند.

این یک پیشرفت بزرگ در اوایل سال 2021 بود، زمانی که آذربایجان و ترکمنستان در نهایت، پس از دهه‌ها خصومت سطح پایین، ادعاهای انحصاری خود را در زمینه موسوم به دوستلوک یا دوستلوگ (دوستی) کنار گذاشتند و تصمیم گرفتند که آن را با هم پیش ببرند.

النور سلطانوف، معاون وزیر انرژی آذربایجان، در سخنرانی در مجمع اقتصادی اوراسیا در ورونا در 28 اکتبر به این موضوع اشاره کرد که LUKoil ممکن است در نهایت رهبری توسعه میدان را بر عهده بگیرد.

ما از قصد آنها (لوک اویل) برای مشارکت اطلاع داریم، این را درک می کنیم و در حال گفتگو با همکاران ترکمن خود هستیم. من فکر نمی‌کنم مخالفتی وجود داشته باشد.»

آذربایجان در حال آماده شدن برای همکاری نزدیک تر با ترکمنستان از راه های دیگر نیز است. خبرگزاری روسی صدای تی

او CIS در 27 اکتبر گزارش داد که شرکت نفت دولتی آذربایجان سوکار آماده افتتاح ساختمان در عشق آباد است. این خبر توسط امین الکپروف، معاون دپارتمان علم و فناوری سوکار منتشر شد، که پاسخ جالبی را هنگام پرسش صدای CIS در مورد چشم انداز خط لوله ترانس خزر ارائه کرد. او گفت که میادین نفت و گاز دریایی آذربایجان و ترکمنستان با خطوط لوله به ساحل متصل می شوند.

الکپروف، با توصیف دیدگاهی که با دیدگاهی که اخیراً توسط استارت‌آپ Trans Caspian Resources مستقر در فلوریدا لابی شده است، گفت: «با استفاده از یک رویکرد تجاری، می‌توان آن‌ها را ترکیب کرد، که منابع مادی زیادی را مصرف نمی‌کند.

اگر راهی برای انتقال گاز ترکمنستان از خزر پیدا شود، گرجستان نیز خواهان ورود آن است. گیورگی چیکوانی، مدیر کل شرکت نفت و گاز گرجستان، در سخنرانی خود در کنفرانس نفت و گاز در عشق آباد گفت که کشورش می خواهد در نهایت سوخت ترکمنستان را خریداری کند. او گفت که تحقق این امر مستلزم «گفتگوی گسترده‌تر بین اتحادیه اروپا، دولت‌های قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی و صنعت» است.

پدر بردی محمداف، قربانقلی، رئیس جمهور سابق و رئیس فعلی مجلس سنا، با در دست گرفتن رهبری چیزی که به عنوان بهینه سازی دولت محلی توصیف می شود، به نقش حاکمیتی خود ادامه می دهد. در نشست مشترک اخیر دو اتاق مجلس قطعنامه ای برای تغییر نام تعدادی از شهرها و روستاها در سراسر کشور صادر شد. آنها دیگر نام اولین خودکامه ترکمنستان پس از استقلال، صفرمرات نیازوف، و مادرش، قربانسلطان اژه را نخواهند داشت. رسانه‌های دولتی اصرار دارند که این اقدام در پاسخ به درخواست‌های مردم انجام شده است، اگرچه به احتمال زیاد بردی محمداف بزرگ تنها مایل به سرگرم کردن کیش شخصیت است که به افتخار خودش نصب شده است.

یکی از جنبه‌های عجیب‌تر ماشین اسطوره‌سازی رژیم بردی محمدوف، تکیه صادقانه آن به رکوردهای جهانی گینس برای تثبیت جایگاه بین‌المللی آن است.

به عنوان مثال، در سال 2019، ترکمنستان توسط تیم گینس به دلیل برگزاری بزرگترین «درس محیط زیست» در جهان شناخته شد. نمایندگان تیم ثبت رکورد حاضر بودند تا تماشا کنند که بیش از 2900 نفر به سخنرانی در مورد محیط زیست گوش دادند و بدون شک به هتل خود بازگشتند تا به مقامات احمق ترکمن که چک بزرگ دیگری را به آنها تحویل می دادند بخندند.

ترکمنستان اکنون در تلاش است تا با یک سخنرانی در فضای باز در مورد پرورش خربزه در 28 اکتبر که با حضور بیش از 500 متخصص کشاورزی برگزار شد، در کتاب رکوردهای گینس جای دیگری به دست آورد. وب‌سایت خبرگزاری دولتی می‌گوید که این بزرگترین رویداد از نوع خود بوده است که تا به حال برگزار شده است، اگرچه مشخص نیست که آیا این فقط به معنای گردهمایی متخصصان کشاورزی است یا رویدادی که به طور خاص پرورش خربزه را به عنوان موضوع خود داشته باشد.

سرویس مطبوعاتی رکوردهای جهانی گینس در زمان انتشار این مقاله به درخواست ها برای شفاف سازی پاسخ نداده بود.

آخال تکه ستون هفتگی اوراسیا نت است که اخبار و تحلیل های ترکمنستان را گردآوری می کند.


نظرات کاربران


@