ارمنستان

ورود نماینده پارلمان روسیه به ارمنستان ممنوع شد

تاریخ انتشار : ۱۴:۲۹ ۰۴-۰۸-۱۴۰۱

زاتولین که به عنوان معاون کمیته دوما در امور پس از اتحاد جماهیر شوروی و ادغام اوراسیا فعالیت می کند، مدت ها به عنوان یک چهره طرفدار ارمنستان شناخته می شود. او قطعنامه دوما را مبنی بر به رسمیت شناختن رسمی نسل کشی ارامنه آغاز کرد و در ماه سپتامبر روز ملی جمهوری قره باغ کوهستانی را تبریک گفت. وی در پیام خود گفت: «مردمی که در سال‌های گذشته برای حفظ آبرو و حیثیت خود دست به سلاح بردند، از حق کامل تعیین سرنوشت برخوردارند». اما او همچنین به طور مداوم از دولت نیکول پاشینیان، نخست وزیر، از زمانی که پس از انقلاب مخملی در سال 2018 به قدرت رسید، انتقاد کرده است. در ماه فوریه، زاتولین استدلال کرد که ارمنستان جنگ 2020 را به آذربایجان باخت «تا حد زیادی به دلیل خودنمایی و بی کفایتی دسته حاکم نیکول پاشینیان، که به لطف خیابان به قدرت رسیدند». اخیراً او پاشینیان را متهم کرد که مایل است به خواسته‌های آذربایجان برای ایجاد «کریدور» در سراسر ارمنستان بپیوندد. او به یک خبرگزاری ارمنی وابسته به مخالفان، یرکر مدیا، گفت: «سوالات در مورد کریدور باید از کسانی که آن را امضا می کنند پرسیده شود، کریدور توسط پاشینیان امضا شده است.

تبریز امروز:

او مرتباً از دولت نیکول پاشینیان انتقاد می کرد. پس از انتشار اخباری مبنی بر وضعیت نامطلوب وی ، منتقد روسی دیگر، مارگاریتا سیمونیان، گفت که او نیز ممنوع الورود به ارمنستان شده است.

زاتولین

یکی از اعضای پارلمان روسیه ظاهراً به دلیل سابقه طولانی اظهارات در انتقاد از رهبری این کشور از حضور در ارمنستان محروم شده است. معاون، کنستانتین زاتولین، این خبر را در کانال تلگرامی خود در 25 اکتبر گزارش کرد. او ایمیلی را که از یکی از کارکنان پارلمان ارمنستان دریافت کرده بود، اضافه کرد.

این کارمند نوشت: به دستور مجلس ملی ارمنستان به اطلاع شما می رسانیم که متأسفانه اظهارات علنی اخیر شما در رابطه با جمهوری ارمنستان به توسعه روابط دوستانه و متحدانه بین دو کشور لطمه وارد می کند. در نتیجه در آینده ورود شما به جمهوری ارمنستان نامطلوب تلقی خواهد شد.

زاتولین نوشت: "من این را توهین می دانم." "این برای ما غیرمنتظره بود."

زاتولین که به عنوان معاون کمیته دوما در امور پس از اتحاد جماهیر شوروی و ادغام اوراسیا فعالیت می کند، مدت ها به عنوان یک چهره طرفدار ارمنستان شناخته می شود. او قطعنامه دوما را مبنی بر به رسمیت شناختن رسمی نسل کشی ارامنه آغاز کرد و در ماه سپتامبر روز ملی جمهوری قره باغ کوهستانی را تبریک گفت. وی در پیام خود گفت: «مردمی که در سال‌های گذشته برای حفظ آبرو و حیثیت خود دست به سلاح بردند، از حق کامل تعیین سرنوشت برخوردارند».

اما او همچنین به طور مداوم از دولت نیکول پاشینیان، نخست وزیر، از زمانی که پس از انقلاب مخملی در سال 2018 به قدرت رسید، انتقاد کرده است.

در ماه فوریه، زاتولین استدلال کرد که ارمنستان جنگ 2020 را به آذربایجان باخت  «تا حد زیادی به دلیل خودنمایی و بی کفایتی دسته حاکم نیکول پاشینیان، که به لطف خیابان به قدرت رسیدند».

اخیراً او پاشینیان را متهم کرد که مایل است به خواسته‌های آذربایجان برای ایجاد «کریدور» در سراسر ارمنستان بپیوندد. او به یک خبرگزاری ارمنی وابسته به مخالفان، یرکر مدیا، گفت: «سوالات در مورد کریدور باید از کسانی که آن را امضا می کنند پرسیده شود، کریدور توسط پاشینیان امضا شده است. (خود پاشینیان گفته است که هر «راهروی» تحت کنترل آذربایجان نشان دهنده «خط قرمزی» است که او از آن عبور نخواهد کرد.)

ارمنی تایمز، روزنامه‌ای که ارتباط نزدیکی با خانواده پاشینیان دارد و توسط همسرش آنا هاکوبیان سردبیر می‌شود، این ممنوعیت را با انتقادات مکرر زاتولین از دولت توجیه کرد. در ادامه این داستان آمده است: «به یاد بیاوریم: زاتولین در مصاحبه های مطبوعاتی خود بارها دولت ارمنستان را مسئول شکست جنگ 44 روزه دانسته است. علاوه بر این، زاتولین با مداخله در امور سیاسی داخلی ارمنستان، بیش از یک بار نظر خود را مبنی بر استعفای نیکول پاشینیان اعلام کرده است. این داستان با عکسی از زاتولین در کنار رابرت کوچاریان، رئیس جمهور سابق ارمنستان که دشمن پاشینیان و اکنون یک رهبر سیاسی اپوزیسیون است، نشان داده شده است.

این ممنوعیت درست پس از آن صورت گرفت که کرملین تأیید کرد که آماده میزبانی نشست بین پاشینیان، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان است. در همین حال، وزارت امور خارجه روسیه در 24 اکتبر گزارشی طولانی علیه نفوذ غرب در ارمنستان صادر کرد.

روابط ایروان با مسکو به دنبال حمله سنگین سپتامبر توسط آذربایجان علیه اهدافی در داخل ارمنستان و شکست سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه (CSTO) در انجام تعهدات دفاعی متقابل خود و کمک به ارمنستان به نقطه‌ای دشوار تبدیل شده است.

در همین حال، ایالات متحده و اروپا نقش قاطع تری در ارمنستان دارند. نانسی پلوسی عضو بلندپایه کنگره آمریکا مدت کوتاهی پس از حمله آذربایجان به این کشور سفر کرد و اتحادیه اروپا نقش بیشتری در مذاکرات دیپلماتیک ایفا کرده و یک هیئت ناظر کوچک به ارمنستان فرستاده است.

در 25 اکتبر، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، از تلاش روسیه برای برگزاری نشست ارمنستان و آذربایجان انتقاد کرد و استدلال کرد که «مسکو احترام کمی برای حاکمیت همسایگان خود قائل است و به سختی یک شریک قابل اعتماد و درازمدت است» و «وجود دارد. در نهایت هیچ حامی بزرگتر از ایالات متحده برای حاکمیت و استقلال کشورهای قفقاز جنوبی نیست.»

زاتولین ممنوعیت خود را به آنچه که او به عنوان چرخش طرفدار غرب در ایروان توصیف کرد، نسبت داد.

وی در پیامی دیگر در تلگرام گفت: این تصمیم نمادین است و نشان دهنده مسیر جدید سیاست ارمنستان است. «البته من دوستان زیادی در ارمنستان دارم، اما قطعاً ماسک‌ها کنار گذاشته شده‌اند. با این حال، نگرش شخصی من نسبت به ارامنه و ارمنستان تغییر نکرده است.

پس از انتشار اخبار مربوط به زاتولین، مارگاریتا سیمونیان، سردبیر روزنامه دولتی روسیه امروز اعلام کرد که او نیز در فهرست سیاه ارمنستان قرار گرفته است. کنستانتین زاتولین که سال‌ها حامی سرسخت ارمنستان بوده، از ورود به ارمنستان منع شد.

 او در توییتر نوشت "  رهبر فعلی ارمنستان. به هر حال، من هم همینطور" ». وی جزئیات بیشتری ارائه نکرد و مقامات ارمنستان نیز به این ادعا پاسخی نداده اند.

در اوایل سال جاری، چندین ارمنی دیاسپورایی از اروپا که با حزب انقلابی ارمنستان که رهبری تظاهرات ضد پاشینیان در ارمنستان را بر عهده داشت، از سفر به ارمنستان نیز منع شدند .

 

لیلیت شاهوردیان- مقیم استپانکرت

 


نظرات کاربران


@