یک درام زنده در جلسه کنگره حزب کمونیست چین

چه اتفاقی برای هو جین تائو افتاد؟ سلف شی جین پینگ به زور از کنگره حزب دور شد.! + ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۹:۵۱ ۳۰-۰۷-۱۴۰۱

بیستمین کنگره حزب چین روز شنبه با یک قطعه نادر و تکان دهنده از درام زنده به پایان رسید. هو جین تائو، رهبر حزب کمونیست چین از سال 2002 تا 2012، درست قبل از رای‌گیری نهایی جلسه، به‌طور آشکاری گیج و ناراحت، به‌طور علنی توسط کارکنان از کنگره حزب بدرقه شد. هو در موقعیتی برجسته در کنار شی جین پینگ، رهبر کنونی حزب کمونیست چین نشسته بود و این حادثه در دوربین ثبت شد. به نظر می‌رسید که او از شی و نخست‌وزیر لی کچیانگ سوالی می‌پرسد، که هر دو سرشان را تکان می‌دادند، در حالی که شی با گذاشتن دستش روی تعدادی کاغذ ، او را از برداشتن برخی کاغذها منع کرد. لی ژانشو، یکی دیگر از رهبران برجسته حزب، هنگام خروج هو به کمک او برخاست، اما توسط نظریه‌پرداز سیاسی وانگ هونینگ، که در کنار او نشسته بود، او را با کشیدن ژاکت پایین کشید. هو هرگز به اندازه شرایط کنونی شی قدرتمند نبود. دوران قدرت او هنوز در دوران به اصطلاح رهبری جمعی بود و او مجبور بود با نفوذ هولناک سلف خود جیانگ زمین مبارزه کند. در دوران تصدی هو، فساد افزایش یافت – و خطرناک‌تر برای حزب، گسترش عمومی فساد زیادتر شد، همانطور که آزادی بیان آنلاین و تا حدی محدود برای گروه‌های جامعه مدنی و سازمان‌های غیردولتی بیشتر شد. این به دلیل تعهد بزرگ هو به لیبرالیسم نبود، بلکه به این دلیل بود که اکثر اعضای حزب به جای اجرای خط حزب بیشتر به پول درآوردن مشغول بودند . از زمان کناره‌گیری از رهبری حزب کمونیست چین در سال 2012، زمانی که رسانه‌های حزبی هو برای کنار گذاشتن قدرت - در تضاد کامل با شی -او را مورد ستایش قرار دادند، تا حد زیادی از صحنه خارج شد.. بسیاری از متحدان سابق او در پاکسازی های شیبه ویژه دستیار ارشد او لینگ جیهوا در سال 2015 دستگیر شده اند، . هو با یک شبکه قدرت از رهبران سابق، مانند خودش، اتحادیه جوانان کمونیست مرتبط بود. به نظر می رسد که این جناح عملاً نابود شده است.

تبریز امروز:

جیمز پالمر
نوشته جیمز پالمر، معاون سردبیر فارین پالیسی

رئیس جمهور چین، شی جین پینگ (سمت چپ) نگاه می کند که رئیس جمهور سابق هو جین تائو از جلسه پایانی بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در تالار بزرگ مردم در پکن در 22 اکتبر اسکورت می شود.

رئیس جمهور چین، شی جین پینگ (سمت چپ) نگاه می کند که رئیس جمهور سابق هو جین تائو از جلسه پایانی بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در تالار بزرگ مردم در پکن در 22 اکتبر به بیرون اخراج می شود.

بیستمین کنگره حزب چین روز شنبه با یک قطعه نادر و تکان دهنده از درام زنده به پایان رسید. هو جین تائو، رهبر حزب کمونیست چین  از سال 2002 تا 2012، درست قبل از رای‌گیری نهایی جلسه، به‌طور آشکاری گیج و ناراحت، به‌طور علنی توسط کارکنان از کنگره حزب بدرقه شد. هو در موقعیتی برجسته در کنار شی جین پینگ، رهبر کنونی حزب کمونیست چین نشسته بود و این حادثه در دوربین ثبت شد. به نظر می‌رسید که او از شی و نخست‌وزیر لی کچیانگ سوالی می‌پرسد، که هر دو سرشان را تکان می‌دادند، در حالی که شی با گذاشتن دستش روی تعدادی کاغذ ، او را از برداشتن برخی کاغذها منع کرد. لی ژانشو، یکی دیگر از رهبران برجسته حزب، هنگام خروج هو به کمک او برخاست، اما توسط نظریه‌پرداز سیاسی وانگ هونینگ، که در کنار او نشسته بود، او را با کشیدن ژاکت پایین کشید.

هو هرگز به اندازه شرایط کنونی شی قدرتمند نبود. دوران قدرت او هنوز در دوران به اصطلاح رهبری جمعی بود و او مجبور بود با نفوذ هولناک سلف خود جیانگ زمین مبارزه کند. در دوران تصدی هو، فساد افزایش یافت – و خطرناک‌تر برای حزب، گسترش عمومی فساد زیادتر شد، همانطور که آزادی بیان آنلاین و تا حدی محدود برای گروه‌های جامعه مدنی و سازمان‌های غیردولتی بیشتر شد. این به دلیل تعهد بزرگ هو به لیبرالیسم نبود، بلکه به این دلیل بود که اکثر اعضای حزب به جای اجرای خط حزب بیشتر به پول درآوردن مشغول بودند .

از زمان کناره‌گیری از رهبری حزب کمونیست چین در سال 2012، زمانی که رسانه‌های حزبی هو برای کنار گذاشتن قدرت - در تضاد کامل با شی -او را  مورد ستایش قرار دادند، تا حد زیادی از صحنه خارج شد.. بسیاری از متحدان سابق او در پاکسازی های شیبه ویژه دستیار ارشد او لینگ جیهوا در سال 2015 دستگیر شده اند، . هو با یک شبکه قدرت از رهبران سابق، مانند خودش، اتحادیه جوانان کمونیست مرتبط بود. به نظر می رسد که این جناح عملاً نابود شده است.

  

پس چه اتفاقی افتاد؟ نام هو در فهرستی از اعضای مجمع عمومی که توسط خبرگزاری دولتی چین، شین‌هوا در روز شنبه ارائه شد، دیده می‌شود، اما هیچ توضیحی برای این حادثه ارائه نشده است - و جای تعجب نیست، هر تلاشی برای بحث آنلاین درباره آن به شدت سانسور می‌شود.  کنگره حزب یک رویداد کاملاً فشرده است که در آن سیاست واقعی هفته ها یا ماه ها قبل اتفاق می افتد. این بدان معناست که حذف ناخواسته و ناشیانه هو یا یک خنثی گری توطئه بود - یا یک توطئه.

اولین احتمال این است که این یک بحران بهداشتی بوده است. هو در طول کنگره حزب به وضوح ضعیف بوده است. موهای او نیز کاملاً خاکستری شده است - که در دوره‌های گذشته خود نشانه‌ای از این بود که او به طور کامل از قدرت فرار می‌کرد، زیرا رهبران چین به طور جهانی موهای خود را رنگ می‌کردند، اما در زمان شی، نشانه‌هایی از موهای خاکستری اجازه ظهور پیدا کردند. اما سخت است. که درک شود چه شرایطی می تواند هم باعث نیاز فوری او به حذف با چرخاندن دوربین و هم بی میلی عمیق او برای رفتن شود. و حتی در شرایط حزبی که رازداری و احتیاط یک هنجار است، چرا دیگران به یک همکار ضعیف سابق کمک نمی‌کنند؟

یک احتمال این است که تشخیص غیرمنتظره کوید-19 وجود داشته باشد که او از آن بی اطلاع بوده است. اما این بدان معناست که یک آزمایش PCR درست در لحظه اشتباه پردازش شده است - زمانی که آزمایش‌های سریع انجام شده برای هر کسی که به رهبری نزدیک می‌شود نتوانست چیزی را تشخیص دهد، مثبت می‌شود.

احتمال دوم این است که ناگهان اطلاعاتی منتشر شد که شی - که باید شخصاً چنین اقدامی را تأیید می کرد - ترسید که هو ممکن است در دورهای رای گیری به اتفاق آرا که کنگره حزب را به پایان رساند، از آن خودداری کند یا حتی علیه او رای دهد. این می‌توانست سخنی از سوی هو به همکاران سابقش در پشت صحنه یا حتی نشانه‌هایی از زوال عقل باشد که باعث وحشت ناگهانی شود مبنی بر اینکه ممکن است مشکلی پیش بیاید. این باعث می‌شود سردرگمی هو قابل درک باشد.

اما سومین و نگران‌کننده‌ترین احتمال این است که اخراج برنامه‌ریزی شده بود، و ما فقط شاهد بودیم که شی عمدا و علناً سلف خود را تحقیر کرد.

احتمالاً به عنوان مقدمه ای برای استفاده از ابزار انضباط حزبی و به دنبال آن مجازات قضایی که این یک حرکت خارق‌العاده خواهد بود، اما پیام قدرت مطلق شی را تیز در بر می‌گیرد - چیزی که توسط بقیه اعضای کنگره حزب تقویت می‌شود، که فقط شی را به عنوان «هسته» حزب در چین (اغلب تغییر یافته و عمدتاً نمادین) تقویت کرد. قانون اساسی و جایی که او در دوره سوم بی‌سابقه‌ای پیشرو بوده است.

 شی در گزارش کار افتتاحیه‌اش از زبان بسیار تند استفاده کرد تا وضعیت درون حزب را توصیف کند و از «لغزش به سمت رهبری ضعیف، توخالی و ضعیف حزب در عمل» صحبت کرد، البته بدون اشاره به هو. یا دیگران به نام (مشارکت هو در نظریه مارکسیستی، چشم انداز علمی توسعه، نیز در سخنرانی شی مورد اشاره قرار گرفت.) تحقیر هو به این شیوه همچنین سیگنال روشنی را به "بزرگان بازنشسته"، رهبران سطح بالای سابق که مدتها در آنجا باقی مانده بودند ارسال می کند. یک نیروی درون حزبی، که قدرت شی را نامحدود نشان می دهد در آن صورت، ژست لی ژانشو برای کمک به هو، محبتی غریزی – اما خطرناک – نسبت به همکار سابقش بود.

 

اما این یک حرکت تا حد زیادی غیرضروری بود و باعث بروز شایعات کاملاً ناشناخته در جهان خارج می شود - با توجه به نابودی فراکسیون اتحادیه جوانان و برکناری یا دستگیری متحدانش، هر قدرتی که هو زمانی در درون حزب داشت مدت هاست از بین رفته است. بسیار سخت است که هو را به عنوان یک تهدید قابل قبول برای شی مگر در ارتباط با دیگر رهبران بازنشسته تلقی کنیم، .

این همچنین می‌توانست یک حرکت ظالمانه عمیق باشد، با ذوق و شوق برای نوعی تئاتر بوروکراتیک که نشانگر نظام‌های لنینیستی مانند چین است. در این سناریو، به هر حال، هو به سادگی می‌توانست در خلوت بازداشت یا در حصر خانگی قرار گیرد و سلامتی او بهانه‌ای آسان باشد. حتی اگر قرار بود او را تحقیر کنند، شی می‌توانست آن را در جلسات پشت درهای بسته انجام دهد، همان‌طور که مائو تسه تونگ بارها با رهبرانی که او را سرپیچی کرده بودند، انجام داد. کمیسیون مرکزی بازرسی نظم و انضباط (CCDI)، پلیس مخفی داخلی خود حزب کمونیست چین ، در دوران شی جین‌پینگ بسیار خشن بوده است و استفاده از شکنجه بیشتر بوده است. خو کایهو، یک مقام عالی رتبه نظامی، در سال 2014 در میانه درمان سرطان بازداشت شد و سال بعد درگذشت.

بسیار محتمل است که تا سالها متوجه نشویم دقیقاً چه اتفاقی افتاده است. ممکن است اطلاعیه ای در مورد سلامت هو وجود داشته باشد - یا این حادثه ممکن است هرگز به طور عمومی توضیح داده نشود. در صورتی که هو به طور رسمی توسط CCDI بازداشت شود، تشدید عمل بزرگی خواهد بود - و مانند همیشه منجر به اتهامات جنایی و زندان خواهد شد.

هر اتفاقی که برای هو افتاد، قدرت شی در روز یکشنبه آشکارتر خواهد شد. لیست اولیه اسامی کمیته مرکزی - تقریباً 200 نفری که اسامی کمیته دائمی، هسته رهبری را در جلسات شنبه انتخاب  می کنند و یکشنبه آن را اعلام می‌کنند - لی کچیانگ، نخست‌وزیر کنونی و مورد حمایت هو، و دیگر افراد  اصلاح طلبان اقتصادی نسبی مانند وانگ یانگ و لیو هه وجود ندارد.. این بدان معناست که کمیته دائمی احتمالاً تقریباً به طور کامل متحدان نزدیک شی است.

در حدود سال 2013، ناظران چین شروع به شوخی در مورد "عصر طلایی لیبرالیسم در زمان هو جین تائو" کردند. در آن زمان، عجیب به نظر می رسید که دورانی تا این حد از نظر سیاسی محافظه کارانه، حتی در شرایطی که جامعه مدنی به آرامی و با تزلزل پیشرفت می کرد، به این شکل عجیب دیده شود . در طول دهه بعد، این موضوع به یک شوخی تبدیل شد. در شرایط نسبی، دوران هو اکنون به طرز مضحکی آزاد و باز به نظر می رسید - ولی اکنون پایانی بی رحمانه دارد.


نظرات کاربران


@