نانسی پلوسی بالاترین مقام آمریکایی است که تا به حال به ارمنستان سفر کرده است و این سفر در زمان حساسی از درگیری این کشور با آذربایجان انجام شد.

یک نماینده کلیدی کنگره آمریکا از ارمنستان بازدید کرد و امید به کمک ایالات متحده را افزایش داد.

تاریخ انتشار : ۰۴:۰۱ ۰۱-۰۷-۱۴۰۱

یکی از اعضای ارشد کنگره ایالات متحده از ارمنستان بازدید کرد و در بحبوحه تنش های جاری با آذربایجان از این کشور حمایت کامل کرد. این دیدار ارامنه را شاد کرد، باکو را خشمگین کرد و سؤالاتی را در مورد چشم انداز تغییر گسترده تر در سیاست ایالات متحده در قبال درگیری ایجاد کرد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، گفت که سفر او مدت ها قبل از تشدید تنش اخیر بین دو طرف برنامه ریزی شده بود. به نظر می‌رسد که بسیاری از سخنان او با هدف تقویت «دموکراسی ارمنی» و ثمرات انقلاب مخملی که دولت فعلی را به قدرت رساند، بوده است، که نشان می‌دهد دستور کار اصلی این سفر همین بوده است. اما زمان این سفر بسیار مهم بود، زیرا اتفاقاً در دوره بزرگترین تنش بین ارمنستان و آذربایجان از زمان جنگ بین دو طرف در سال 2020 و در یک دوره آشفتگی ژئوپلیتیک بود. آذربایجان حملات بی‌سابقه‌ای را به ارمنستان انجام داده است (بیشتر درگیری‌های چند دهه تا هفته گذشته در سرزمین‌هایی که در سطح بین‌المللی به‌عنوان آذربایجان شناخته می‌شوند، رخ داده است). و اقتدار روسیه، ضامن کلیدی امنیتی ارمنستان، به نظر می رسد که با شکست های نظامی در اوکراین رو به زوال است. در این محیط پرتنش، اظهارات قاطع پلوسی در حمایت از ارمنستان بسیار کمتر از اظهارات مقامات آمریکایی در مورد مناقشه بود و باعث گمانه زنی های ژئوپلیتیکی زیادی شد.

تبریز امروز:

نانسی پلوسی در 18 سپتامبر به اعضای دولت ارمنستان سخنرانی می کند. (عکس: primeminister.am)
 به گزارش اوراسیا نت یکی از اعضای ارشد کنگره ایالات متحده از ارمنستان بازدید کرد و در بحبوحه تنش های جاری با آذربایجان از این کشور حمایت کامل کرد. این دیدار ارامنه را شاد کرد، باکو  را خشمگین کرد و سؤالاتی را در مورد چشم انداز تغییر گسترده تر در سیاست ایالات متحده در قبال درگیری ایجاد کرد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، گفت که سفر او مدت ها قبل از تشدید تنش اخیر بین دو طرف برنامه ریزی شده بود. به نظر می‌رسد که بسیاری از سخنان او با هدف تقویت «دموکراسی ارمنی» و ثمرات انقلاب مخملی که دولت فعلی را به قدرت رساند، بوده است، که نشان می‌دهد دستور کار اصلی این سفر همین بوده است.

اما زمان این سفر بسیار مهم بود، زیرا اتفاقاً در دوره بزرگترین تنش بین ارمنستان و آذربایجان از زمان جنگ بین دو طرف در سال 2020 و در یک دوره آشفتگی ژئوپلیتیک بود. آذربایجان حملات بی‌سابقه‌ای را به ارمنستان انجام داده است (بیشتر درگیری‌های چند دهه تا هفته گذشته در سرزمین‌هایی که در سطح بین‌المللی به‌عنوان آذربایجان شناخته می‌شوند، رخ داده است). و اقتدار روسیه، ضامن کلیدی امنیتی ارمنستان، به نظر می رسد که با شکست های نظامی در اوکراین رو به زوال است.

در این محیط پرتنش، اظهارات قاطع پلوسی در حمایت از ارمنستان بسیار کمتر از اظهارات مقامات آمریکایی در مورد مناقشه بود و باعث گمانه زنی های ژئوپلیتیکی زیادی شد.

پلوسی در یک کنفرانس مطبوعاتی آنچه را که چند روز قبل «حملات غیرقانونی و مرگبار آذربایجان» به ارمنستان توصیف کرد، محکوم کرد. او گفت: «اشتباه نکنید: این حمله غیرقابل قبول است.

او همچنین چشم‌انداز کمک‌های امنیتی بیشتر آمریکا را مطرح کرد، هرچند که متعهد نشد. او گفت: «در سمت دفاع، ما گوش می دهیم. به جای اینکه بیاییم و بگوییم این چیزی است که ما آماده انجام آن هستیم، به نیازها گوش می دهیم. او در طول این سفر ملاقاتی با وزیر دفاع سورن پاپیکیان را اضافه کرد که بنا بر گزارش ها بخشی از دستور کار اولیه نبوده است.

او همچنین به روسیه، متحد اصلی ارمنستان، متلک های نازک انداخت و مسکو را متحدی غیرقابل اعتماد معرفی کرد و اشاره کرد که ارمنستان در کنار ایالات متحده بهتر است.

پلوسی به همراه چند تن دیگر از اعضای کنگره، که عمدتاً نماینده مناطقی با جمعیت بزرگ ارمنی-آمریکایی هستند و بازدیدکنندگان دائمی ارمنستان هستند، سفر کرد. او در کنفرانس مطبوعاتی همراه با سایر اعضا وقتی از آنها در مورد موضع ایالات متحده در قبال اتحاد ارمنستان و روسیه پرسیده شد، حضور یافت.

فرانک پالون، نماینده این کشور گفت: ایالات متحده می داند که "ارمنستان بخشی از این ترتیبات امنیتی با روسیه است." ما چیزی در مورد آن پیشنهاد (تغییر) نمی کنیم. آنچه ما می گوییم این است که ایالات متحده بسیار نگران امنیت ارمنستان است و ما می خواهیم هر کاری که می توانیم برای حمایت بیشتر انجام دهیم."

 

پلوسی، با این حال، شلیک مستقیم تری به مسکو انجام داد ، که با ناکامی در ارائه کمک های نظامی قوی در برابر حملات آذربایجان، ارامنه را ناامید کرد. جالب است که آنها حقیقت یاب دریافت کردند و از آن رابطه [با روسیه] محافظت نشدند. ما خواهیم دید که در ادامه چه اتفاقی می‌افتد.»

او انقلاب مخملی ارمنستان در سال 2018 را به عنوان یک پیروزی در نبرد جهانی دموکراسی در برابر استبداد توصیف کرد و گفت که "ما می خواهیم به روش های محتاطانه کمک کننده باشیم."

مشخص نیست که سفر پلوسی تا چه اندازه نماینده سیاست ایالات متحده به طور کلی بود. در اوایل سال جاری، او یک سفر مشابه به تایوان داشت، ظاهراً یک رابطه مستقل که با مخالفت کاخ سفید و پنتاگون به دلیل پتانسیل آن در ایجاد اختلال در روابط متزلزل با چین مواجه شد.

سفر پلوسی به همراه گروهی از اعضای شدیداً طرفدار ارمنستان کنگره - از جمله پالون و نمایندگان جکی اسپیر و آنا اشو - نشان دهنده عدم وجود یک دولت جدید بود. اما پلوسی با این وجود چندین بار از خود به عنوان "سومین مقام عالی رتبه در ایالات متحده" یاد کرد. و لین تریسی سفیر ایالات متحده در ارمنستان را در دیدارهای خود همراهی می کرد.

پل استرونسکی، کارشناس ارشد برنامه روسیه و اوراسیا در بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی در واشنگتن گفت: «فکر نمی‌کنم سفر پلوسی یا اظهارات پلوسی برای کاهش این تنش‌های بسیار خطرناک مفید باشد، اما نشانه‌ای از حمایت است». دی سی او پیشنهاد کرد که این بیشتر ابتکار شخصی او بود تا نشان دهنده تغییر سیاست بزرگتر ایالات متحده باشد. او به Eurasianet گفت: «مشابه سفر تایوان، من این را تلاش پلوسی برای ساختن میراثی برای اهدافی می‌دانم که مدت‌ها از آن حمایت می‌کرد.

سفارت ایالات متحده در ایروان سؤالات مربوط به سفر را به دفتر پلوسی ارجاع داد.

ارمنستان


نظرات کاربران


@