انتخاب جنگنده F-35 توسط سوئیس، به ویژه با توجه به هزینه های بیش از حد برنامه خرید جنگنده از ایالات متحده، جنجال هایی را برانگیخت.

سوئیس قرارداد 36 جنگنده آمریکایی را امضا کرد

تاریخ انتشار : ۱۴:۲۱ ۲۸-۰۶-۱۴۰۱

سوئیس روز دوشنبه قراردادی بحث برانگیز برای خرید 36 جت جنگنده رادارگریز آمریکایی F-35 با هزینه بیش از شش میلیارد فرانک (6.2 میلیارد دلار) امضا کرد. آرماسویس، آژانس تدارکات تسلیحات کشور، گفت: «مارتین ساندرگر، مدیر تسلیحات ملی و دارکو ساویچ، مدیر برنامه F-35A سوئیس، قرارداد خرید را در 19 سپتامبر 2022 در آرماسوئیس در برن امضا کردند.

19 سپتامبر 2022


انتخاب جنگنده  F-35 توسط سوئیس، به ویژه با توجه به هزینه های بیش از حد برنامه خرید جنگنده از ایالات متحده، جنجال هایی را برانگیخت.

ژنو (خبرگزاری فرانسه) - سوئیس روز دوشنبه قراردادی بحث برانگیز برای خرید 36 جت جنگنده رادارگریز آمریکایی F-35 با هزینه بیش از شش میلیارد فرانک (6.2 میلیارد دلار) امضا کرد.


آرماسویس، آژانس تدارکات تسلیحات کشور، گفت: «مارتین ساندرگر، مدیر تسلیحات ملی و دارکو ساویچ، مدیر برنامه F-35A سوئیس، قرارداد خرید را در 19 سپتامبر 2022 در آرماسوئیس در برن امضا کردند.

وی افزود: با این کار، خرید 36 فروند F-35A به صورت قراردادی توافق شده است.

انتخاب جنگنده F-35 توسط دولت سوئیس در ژوئن 2021 جنجال‌هایی را به‌ویژه با توجه به هزینه‌های بیش از حد برنامه جنگنده در ایالات متحده برانگیخت.

اما تحقیقات پارلمان سوئیس انتخاب این جنگنده را زیر سوال نبرد.

دولت و پارلمان سوئیس نیز علیرغم جمع آوری امضاهای کافی برای ارائه این موضوع به رای دهندگان، برگزاری رفراندوم خرید هواپیما را کوتاه کردند و گفتند که زمان کافی برای انجام این کار قبل از منقضی شدن پیشنهاد سازنده لاکهید مارتین وجود ندارد.

اما رای دهندگان سوئیسی قبلاً در سپتامبر 2020 با صرف 6 میلیارد فرانک سوئیس برای جایگزینی ناوگان قدیمی F/A-18 Hornets و F-5 Tigers در این کشور موافقت کرده بودند.

F-35 ها بین سال های 2027 تا 2030 تحویل خواهند شد.

سوئیس به تعداد فزاینده ای از کشورهای اروپایی  از جمله بلژیک، بریتانیا، دانمارک، فنلاند، ایتالیا، یونان، آلمان، هلند، نروژ و لهستان می پیوندد که هواپیماهای جنگی چند منظوره رادارگریز را انتخاب کرده اند،.


نظرات کاربران


@