وطن باغین دان بیر چیچک سولدو

دکتر یوسف معماری چهره ماندگار پزشکی و شاعر اردبیلی درگذشت

تاریخ انتشار : ۱۲:۲۶ ۱۵-۰۶-۱۴۰۱

دکتر یوسف معماری در سال ۱۳۲۰ خورشیدی در محله‌ پیرعبدالملک اردبیل به دنیا آمد. وی دوره ابتدایی را در دبستان سنایی و متوسطه را در دبیرستان صفوی اردبیل به پایان برد و سپس از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران با درجه دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل شد. وی در چشم پزشکی تخصص گرفت و به زادگاه خود بازگشت تا آلام درماندگان و نیازمندان را التیام بخشد. دکتر معماری علاوه بر پزشکی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری نیز صاحب نام است. ترجمه‌ رباعّیات خیام به زبان ترکی آذربایجان، کنزالبکا در سوگ سالار شهیدان و خاطرات گم شده از آثار این استاد برجسته است.

تبریز امروز:

دکتر یوسف معماری چهره ماندگار پزشکی و شاعر اردبیلی درگذشت

به گزارش ایرنا از اردبیل - دکتر یوسف معماری چهره ماندگار، جراح و متخصص چشم پزشکی، ادیب و شاعر اردبیلی شامگاه دوشنبه در زادگاهش اردبیل درگذشت.

 دکتر یوسف معماری در سال ۱۳۲۰ خورشیدی در محله‌ پیرعبدالملک اردبیل به دنیا آمد. وی دوره ابتدایی را در دبستان سنایی و متوسطه را در دبیرستان صفوی اردبیل به پایان برد و سپس از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران با درجه دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل شد.

وی در چشم پزشکی تخصص گرفت و به زادگاه خود بازگشت تا آلام درماندگان و نیازمندان را التیام بخشد.

دکتر معماری علاوه بر پزشکی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری نیز صاحب نام است. ترجمه‌ رباعّیات خیام به زبان ترکی آذربایجان، کنزالبکا در سوگ سالار شهیدان و خاطرات گم شده از آثار این استاد برجسته است. 

در سال ۹۶ با تصویب شورای اسلامی شهر اردبیل، خیابان ۳۰ متری جنب نمایشگاه بین‌المللی اردبیل به نام دکتر یوسف معماری نامگذاری شد.

شعر ترکی "عشق آتشی" (آتش عشق) دکتر معماری که با صدای خود مرحوم منتشر شده طرفداران زیادی دارد.

(بیر غم ده اوره ک داغلامیشیق ، لاله ده من ده ، بیرغنچه ده قان آغلامیشیق ، ژاله ده من ده

گوم گوی گوگریب زانباقین آرخ اوسته جمالی ، زانباق دا یانیر عشق اودونا ، لاله ده من ده

ساپ ساری سارالمیش اوزوم آلاله مثالی ، بیر دلبره مفتون اولوب ، آلاله ده من ده

قیپ قیرمزی گول تک قیزاریر اوزده یاناق لار، حسرت له باخیر گول اوزه ، محتاله ده من ده

گلشن ده چمن یام یاشیل افغانیده بولبول ، بولبول ده گلیب تنگه داخی ، ناله ده من ده

آغ آپپاق آی اوسته توکولوب قاپ قارا زولفون ، حیرت له باخیر آی اوزوده  ، هاله ده من ده

من "یوسف" عشقم یانیرام عشقین اودوندا ، نورس ده یانیر عشق ده ، صد ساله ده من ده).

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل روز سه‌شنبه در پیامی با تسلیت درگذشت دکتر معماری نوشت: خبر درگذشت پزشک پیشکسوت و حاذق در حوزه طب و طبابت چشم پزشکی استان، ادیب و توانمند، دکتر یوسف معماری، جامعه پزشکی و عموم همشهریان عزیز را اندوهگین کرد. 

دکتر علی محمدیان اردی در این پیام افزود: مرحوم دکتر معماری پزشکی بود که عمر خود را در خدمت صادقانه به مردم در طب و طبابت با رعایت انصاف و مردمداری گذاشت و پرچمدار حوزه چشم پزشکی استان بود از هیچ تلاشی در جهت خدمت به مردم دریغ نکرد.

 


نظرات کاربران


@