کوبا

ریکاردو آلارکون، یکی از نخبگان کوبا و دوست کاسترو درگذشت

تاریخ انتشار : ۰۲:۲۶ ۱۲-۰۲-۱۴۰۱

ریکاردو آلارکون، یکی از قدرتمندترین مردان کوبا در دوران ریاست جمهوری سابق فیدل کاسترو و یکی از بازیگران کلیدی روابط با ایالات متحده، عصر شنبه در هاوانا درگذشت. این دیپلمات سابق یکی از معماران اولین گفتگوی مهاجرتی بین واشنگتن و هاوانا در سال 1978 بود، سالی که مذاکرات با گروهی از نمایندگان جامعه کوبا در ایالات متحده نیز آغاز شد. آلارکون نقشی کلیدی در مذاکره بر سر یک توافقنامه مهاجرت با ایالات متحده داشت که به مهاجرت گسترده کوبایی‌ها از طریق دریا در سال 1994 پایان داد. او همچنین در ترتیب دادن بازگشت الیان گونزالس جوان دور افتاده از اقوام در میامی به نزد پدرش در کوبا در سال 2000 نقش اساسی داشت.

تبریز امروز:

 ریکاردو آلارکون - فیدل کاسترو

هاوانا، اول ماه  مه (رویترز) - ریکاردو آلارکون، یکی از قدرتمندترین مردان کوبا در دوران ریاست جمهوری سابق فیدل کاسترو و یکی از بازیگران کلیدی روابط با ایالات متحده، عصر شنبه در هاوانا درگذشت.

این دیپلمات سابق یکی از معماران اولین گفتگوی مهاجرتی بین واشنگتن و هاوانا در سال 1978 بود، سالی که مذاکرات با گروهی از نمایندگان جامعه کوبا در ایالات متحده نیز آغاز شد.

آلارکون نقشی کلیدی در مذاکره بر سر یک توافقنامه مهاجرت با ایالات متحده داشت که به مهاجرت گسترده کوبایی‌ها از طریق دریا در سال 1994 پایان داد. او همچنین در ترتیب دادن بازگشت  الیان گونزالس جوان دور افتاده از اقوام در میامی به نزد پدرش در کوبا در سال 2000 نقش اساسی داشت. 

آلارکون که سیگار می‌کشد در یک نقطه زمانی سومین مرد قدرتمند نخبگان حزب کمونیست کشور پس از فیدل و رائول کاسترو شد.

او بین سال‌های 1992 تا 1993 وزیر امور خارجه بود و سپس به مدت 20 سال به عنوان رئیس مجلس ملی خدمت کرد تا اینکه از این سمت و رهبری سیاسی حاکم کنار رفت.

هیچ دلیلی برای سقوط آلارکون ارائه نشده است، با این حال نزدیکترین کمک او، میگل آلوارز، سال قبل به دلیل جاسوسی ایالات متحده دستگیر شده بود و در چنین مواردی رویه استانداردی است که همه تماس ها به خطر افتاده باشد. آلارکون علیرغم سقوط سیاسی خود یکی از اعضای وفادار انقلاب باقی ماند.

جوزفینا ویدل، معاون وزیر امور خارجه، مذاکره کننده ارشد کوبا با دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، یکشنبه در توییتی نوشت: برای ریکاردو آلارکون دی کوئسادا، استاد دیپلمات های نسل ما، ما همیشه احترام عمیق، تحسین و محبت بی پایان خواهیم داشت. .

آلارکون در 21 مه 1937 به دنیا آمد. از سنین بسیار جوانی در جنبش 26 جولای، سازمان انقلابی که دیکتاتور مورد حمایت ایالات متحده، فولخنسیو باتیستا را در سال 1959 سرنگون کرد، شرکت کرد.

آلارکون سپس به عنوان رهبر فدراسیون دانشجویان دانشگاه و بعداً اتحادیه کمونیست های جوان، شاخه جوانان حزب کمونیست حاکم خدمت کرد.

آلارکون در طول سال‌های ریاست پارلمان، نقش مهمی در کمپین جزیره برای آزادی پنج مامور اطلاعاتی کوبا که به اتهام جاسوسی به زندان‌های طولانی در ایالات متحده محکوم شده بودند، ایفا کرد.

 


نظرات کاربران


@