بحران در افریقا

کودتا در بورکینافاسو

تاریخ انتشار : ۰۰:۲۲ ۰۸-۱۱-۱۴۰۰

روخ مارک کریستین کابوره، رئیس‌جمهور بورکینافاسو در یک کودتای نظامی که روز دوشنبه در تلویزیون دولتی اعلام شد، سرنگون شد و به بیش از شش ماه درخواست عمومی از او برای استعفا پایان داد. کابوره برای دومین دوره در سال 2020 در انتخاباتی انتخاب شد که کمی بیش از نیمی از رای دهندگان ثبت نام شده در آن شرکت کردند. در زمان رای گیری، 926 شعبه رای دهی به دلیل بحران امنیتی جاری در کشور باز نشدند. ماه گذشته، کریستف ژوزف ماری دبیره، نخست وزیر این کشور، در اقدامی که بسیاری آن را با توجه به درخواست های گسترده برای استعفای کابوره، انحرافی می دانستند، استعفا داد. کابوره به دلیل شکست دولتش در مقابله با شورش های اسلام گرا که از کشور همسایه مالی گسترش یافته بود و حضور نیروهای فرانسوی با انتقادهای فزاینده ای مواجه شده بود. این کودتا دو روز پس از آن صورت گرفت که نیروهای امنیتی به سمت صدها معترض که در اواگادوگو، پایتخت این کشور راهپیمایی کرده بودند، گاز اشک آور پرتاب کردند و خواستار استعفای او شدند.

تبریز امروز:

بورکینافاسو- کودتا

روخ مارک کریستین کابوره، رئیس‌جمهور بورکینافاسو در یک کودتای نظامی که روز دوشنبه در تلویزیون دولتی اعلام شد، سرنگون شد و به بیش از شش ماه درخواست عمومی از او برای استعفا پایان داد. کابوره برای دومین دوره در سال 2020 در انتخاباتی انتخاب شد که کمی بیش از نیمی از رای دهندگان ثبت نام شده در آن شرکت کردند. در زمان رای گیری، 926 شعبه رای دهی به دلیل بحران امنیتی جاری در کشور باز نشدند.

ماه گذشته، کریستف ژوزف ماری دبیره، نخست وزیر این کشور، در اقدامی که بسیاری آن را با توجه به درخواست های گسترده برای استعفای کابوره، انحرافی می دانستند، استعفا داد. کابوره به دلیل شکست دولتش در مقابله با شورش های اسلام گرا که از کشور همسایه مالی گسترش یافته بود و حضور نیروهای فرانسوی با انتقادهای فزاینده ای مواجه شده بود. این کودتا دو روز پس از آن صورت گرفت که نیروهای امنیتی به سمت صدها معترض که در اواگادوگو، پایتخت این کشور راهپیمایی کرده بودند، گاز اشک آور پرتاب کردند و خواستار استعفای او شدند.

علیرغم محکومیت بین المللی دستگیری کابوره، بسیاری از بورکینابی ها در حمایت از ارتش به خیابان های پایتخت آمدند. تظاهرکنندگان با آگاهی از تحریم های اعمال شده علیه مالی توسط بلوک منطقه در پی یک انتقال غیردموکراتیک مشابه، شعار می دادند: «مرگ بر ECOWAS». بورکینافاسو به گینه، چاد، سودان و مالی می‌پیوندد و به عنوان پنجمین کشور ساحل که از سال 2020 توسط کودتای نظامی به تصرف درآمده است.

درگیری نیجریه کمیسیون بورس و اوراق بهادار نیجریه قانون جدیدی را برای گسترش نظارت دولت فدرال در نظارت بر پیوندهای مالی با گروه هایی که به عنوان تروریست تحریم شده اند، معرفی کرد. اپراتورهای بازار سرمایه باید «هر مشتری» را قبل از ورود به آن‌ها و هنگام انجام معاملات یکباره، غربالگری و تأیید کنند.

در 20 ژانویه، حدود 17 دختر در پمی، نزدیک چیبوک در ایالت بورنو ربوده شدند. این حادثه چند روز پس از انتشار ویدئویی 27 دقیقه‌ای توسط دولت اسلامی - استان آفریقای غربی (ISWAP) رخ داد که طبق گزارش‌ها نشان می‌دهد که سربازان کودک در حال آموزش هستند و پسری 12 ساله در حال اعدام دو عضو ارتش نیجریه است. مارتین گریفیتس، مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل جمعه گذشته گفت که افراط گرایی در شمال شرقی نیجریه هنوز یک بحران «بسیار بسیار خطرناک» و «بسیار تهدیدکننده» است.

انفجار غنا در انفجاری در نزدیکی بوگوسو در منطقه غربی غنا دست کم 13 نفر کشته و 190 نفر زخمی شدند. یک کامیون حامل مواد منفجره به معدن طلای چیرانو که توسط شرکت Kinross Gold مستقر در تورنتو اداره می شود، در 20 ژانویه با یک موتور سیکلت برخورد کرد. این برخورد باعث آتش سوزی شد که منجر به انفجار در شهر کوچک معدنی Appiate شد. بیش از 300 خانه با خاک یکسان شد.

طلا یکی از مهمترین صادرات غنا است و مقامات می گویند این انفجار فرصتی برای بررسی پروتکل های مربوط به حمل و نقل مواد بسیار انفجاری است. کمیسیون مواد معدنی غنا مجوز Maxam Explosives، شرکت چند ملیتی اسپانیایی که مالک مواد منفجره بود را به حالت تعلیق درآورد.

اصلاحات شورای امنیت سازمان ملل یووری موسوینی، رئیس‌جمهور اوگاندا خواستار آن شد که این قاره دارای نمایندگی دائمی در شورای امنیت سازمان ملل باشد تا از «سوء استفاده سازمان ملل برای ارتکاب تجاوز به آفریقا» جلوگیری شود. موسوینی در نشست اتحادیه آفریقا متشکل از 10 کشور، که پنجشنبه گذشته برگزار شد، سخنرانی کرد که بر اصلاح شورای 15 عضوی متمرکز بود.

پنج عضو دائمی شورا - ایالات متحده، چین، روسیه، فرانسه و بریتانیا - منعکس کننده پویایی قدرت در پایان جنگ جهانی دوم هستند. موسوینی گفت: شورای امنیت سازمان ملل باید اصلاح می شد و باید اصلاح شود. در حال حاضر، 10 کرسی دیگر شورا به اعضایی اختصاص یافته است که دوره های دو ساله دارند. گروه آفریقایی در سازمان ملل، که شامل 54 ایالت با حدود 1.4 میلیارد نفر است، برای عضویت دائمی تلاش کرده است.


نظرات کاربران


@