نگاهی به کلیسای سنگی و گورستان کهن موجومبار

موجومبار ، سفری در گذشته های سرزمین + ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۸:۵۰ ۱۷-۱۰-۱۴۰۰

از تبریز به سمت مرند راه افتاده ای ! از روستای امند می گذری و راه را به سمت دهکده مزرعه و بعد از آن روستای سار پی می گیری ! حال به محدوده موجومبار نزدیک شده ای ! جنگل دست ساز انسان دره ی زیبای "ساری چای" را تسخیر کرده است! مقبره ی پیر از دور دست قابل دیدن است و حال به موجومبار رسیده ای ! گله در حال عبور از زیر پل است ، دختر کوچولوی زیبا عجین با رنگ های طبیعت در کنار باغ ایستاده است

تبریز امروز:

از تبریز  به سمت مرند راه افتاده ای ! از روستای امند می گذری و راه را به سمت دهکده مزرعه و بعد از آن روستای سار پی می گیری ! حال به محدوده موجومبار نزدیک شده ای ! جنگل دست ساز انسان دره ی زیبای "ساری چای" را تسخیر کرده است! مقبره ی پیر از دور دست قابل دیدن است و حال به موجومبار رسیده ای !

گله در حال عبور از زیر پل است ، دختر کوچولوی زیبا عجین با رنگ های طبیعت در کنار باغ ایستاده است ، 

کارگران در حال سنگفرش کوچه های روستا هستند ، یک شهروند عهده دار این کار بزرگ شده است و تو در حال گذر از سنگ فرش روستا هستی ! و مسجد روستا به زیبایی خودنمایی می کند! شاید گنبد آن را هم  با سنگ کار کنند تا عایق های روی آن دیده نشوند ، اما زاویه قرار گیری آن بسیار منظری زیبا دارد!  حال  در یک چشم انداز مردان با همراه همسرانشان در تراس خانه مشغول صرف چایی هستند ، مرغ و خروس هم کنارشان بر روی نرده ها جای گرفته اند !

دوربین را نشان می دهی و اجازه عکس گرفتن می خواهی ! خانم ها اجازه رفتن بداخل خانه را می کنند ، چون قرار نیست عکس آنها گرفته شود و بعد از این خانه تو در کنار کلیسای سنگی ارامنه موجومبار هستی !

دختر کوچولو کلید را از پدرش گرفته و برای بازکردن در کلیسا خود را رسانیده است و اکنون تو در داخل کلیسای آرام موجومبار هستی !

می توانی حس و صدای زنان و مردان ارمنی ساکنین  مهاجر روستا را در داخل کلیسا بشنوی که با گروه کر به نیایش مشغولند و تو نوای آوه ماریا را از کلیسا می شنوی ! سلام بر مریم ! و......

و چند قدم آن طرف تر گورستانی قدیمی همراه ساکنینش خفته است !سنگ هایی که "خاچ " آنها خبر از مردمان خفته و مدفون در زیر خاک دارد و .......

***

 

کلیسای سنت هریپسیمه از کلیساهای ارامنه استان آذربایجان شرقی است که در روستای زیبای موجومبار قرار دارد. این کلیسا در تاریخ فروردین ۱۳۴۷ با شماره ثبت ۷۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. .تا نیمه سده نوزدهم میلادی سیصد خانوار در روستای موجومبار سکونت داشتند اما در سال ۱۹۴۷ میلادی تعدادی از ساکنان روستا به ارمنستان شوروی مهاجرت کردند و بقیه نیز به تبریز و شهرهای دیگر رفتند نام این کلیسا شاید از نام «هریپسیمه»، دختر آشوت یکم، پادشاه ارمنستان گرفته شده‌است که در ۸۷۵ میلادی به درخواست «زاکاریا زاگستی»، جاثلیق ارمنی‌ها، امیران ارمنی او را به پادشاهی ارمنستان برگزیدند.

  

قبرستان موجومبار یکی از آثار ملی آذربایجان در این روستاست که با قدمت مربوط به دوره ایلخانی به تاریخ ۱۳۸۵/۰۸/۲۷ به شماره 16431 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است. روستا موجومبار اکنون  از سکنه ارمنی خود خالی است .

***

 دیدن موجومبار یک فرصت است ، زمان کم برای رسیدن به موجومبار و مواجه شدن با عظمت یک دشت و کوه و تاریخ دیرین ! و زیبایی های بسیار طبیعت!

 

توفیق وحیدی آذر

 

 


نظرات کاربران


@