ازبکستان

موزه افراسیاب، سمرقند+ ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۴:۲۳ ۲۳-۰۹-۱۴۰۰

موزه افراسیاب موزه ای در سمرقند است که به تاریخ این شهر اختصاص دارد. این موزه در بخش شمالی سمرقند، گرد بازار مرکزی، در نزدیکی تپه‌های سکونتگاه باستانی افراسیاب قرار دارد. افراسیاب که زمانی در قلب سمرقند باستان قرار داشت، در اوایل قرن سیزدهم توسط مغول ها ویران شد. نمایشگاه‌های موزه تاریخ توسعه سمرقند را از زمان فتح اسکندر مقدونی نشان می‌دهد.

تبریز امروز:

 

موزه افراسیاب موزه ای در سمرقند است که به تاریخ این شهر اختصاص دارد. این موزه در بخش شمالی سمرقند، گرد بازار مرکزی، در نزدیکی تپه‌های سکونتگاه باستانی افراسیاب قرار دارد. افراسیاب که زمانی در قلب سمرقند باستان قرار داشت، در اوایل قرن سیزدهم توسط مغول ها ویران شد. نمایشگاه‌های موزه تاریخ توسعه سمرقند را از زمان فتح اسکندر مقدونی نشان می‌دهد.

یافته های کشف شده در کاوش های باستان شناسی موجود در افراسیاب که هر کدام مربوط به دوره های متفاوتی از تاریخ استقرار است، یکی از ارزشمندترین آثار این موزه است. این آثار شامل سنگ ها و ستون‌ها، قطعات شمشیرهای باستانی، چاقوها، تیرها، سکه‌ها، سفال‌ها و نقاشی‌های دیواری کاخ سمرقند متعلق به سلسله اخشیدیان (قرن 7-8) است.

کاوش های باستان شناسی و مطالعه شهر باستانی از اواخر قرن نوزدهم آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد. از ارزشمندترین آثار موزه افراسیاب نیز می توان به قطعات منحصر به فرد نقاشی دیواری مربوط به قرن هفتم تا هشتم میلادی اشاره کرد که صحنه های شکار و جشن های تعطیلات را به تصویر می کشد. ساختمان موزه طراحی شده توسط معمار ارمنی باغداسار ارزومانیان در سال 1970 بیش از 40 سال قدمت دارد.

موزه سمرقند در خیابان تاشکنتسکایا واقع است..


نظرات کاربران


@