مسیح مهاجری

مخاطب، شوراي نگهبان

تاریخ انتشار : ۱۸:۰۶ ۲۹-۱۱-۱۳۹۹

«علاج دردهاي مزمن کشور، در حضور پرشور مردم در انتخابات است». اين سخن، تفسير صحيح پشتوانه مردمي نظام را دربر دارد. نظام جمهوري اسلامي، هيچ پشتوانه‌اي بالاتر از حضور مردم در صحنه ندارد و شرکت پرشور مردم در انتخابات، اين پشتوانه را تضمين مي‌کند. هرچند رهبري در سخن ديروز خود درباره انتخابات رياست جمهوري 1400 حضور پرشور مردم را علاج دردهاي مزمن کشور دانستند ولي علاوه بر اين، تمام تهديدهاي خارجي نيز با همين حضور مردمي خنثي خواهند شد. به عبارت روشن‌تر، حضور پرشور مردم در انتخابات، قوي‌ترين قدرت دفاعي کشور در برابر دشمنان خارجي هم هست. آنچه مهم است پاسخ دادن به اين سؤال است که حضور پرشور مردم در انتخابات 1400 چگونه مي‌تواند تأمين شود؟

تبریز امروز:

⬅️ ديروز، رهبر انقلاب اسلامي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در سخناني که به مناسبت 29 بهمن سالروز حماسه مردم تبريز ايراد کردند، درباره انتخابات رياست جمهوري 1400 نکته مهمي گفتند که پرداختن به آن لازم است.
ايشان گفتند: «علاج دردهاي مزمن کشور، در حضور پرشور مردم در انتخابات است».
اين سخن، تفسير صحيح پشتوانه مردمي نظام را دربر دارد. نظام جمهوري اسلامي، هيچ پشتوانه‌اي بالاتر از حضور مردم در صحنه ندارد و شرکت پرشور مردم در انتخابات، اين پشتوانه را تضمين مي‌کند. هرچند رهبري در سخن ديروز خود درباره انتخابات رياست جمهوري 1400 حضور پرشور مردم را علاج دردهاي مزمن کشور دانستند ولي علاوه بر اين، تمام تهديدهاي خارجي نيز با همين حضور مردمي خنثي خواهند شد. به عبارت روشن‌تر، حضور پرشور مردم در انتخابات، قوي‌ترين قدرت دفاعي کشور در برابر دشمنان خارجي هم هست.
آنچه مهم است پاسخ دادن به اين سؤال است که حضور پرشور مردم در انتخابات 1400 چگونه مي‌تواند تأمين شود؟
پاسخ را مي‌توان در موضوعات مختلف جستجو کرد، ولي مهم‌ترين و اصلي‌ترين عامل، عملکرد همراه با سعه‌صدر شوراي نگهبان در احراز صلاحيت داوطلبان رياست جمهوري است.
منظور از «سعه صدر» بازگذاشتن درها براي ورود افراد فاقد صلاحيت‌هاي لازم نيست. اين اتفاق متأسفانه در مواردي ازجمله انتخابات 1384 و 1388 رخ داد و ديديم فردي تأييد صلاحيت شد که نه «رجل» بود، نه «رجل مذهبي» بود و نه «رجل سياسي» در حالي که قانون اساسي صريحاً مي‌گويد رئيس‌جمهور بايد از «رجال مذهبي و سياسي» باشد. در مواردي هم ديديم که افرادي به بهانه‌هائي ردصلاحيت شدند که به اعتراف دوست و دشمن در داخل و خارج، از بارزترين مصاديق «رجال مذهبي و سياسي» بودند. منظور اينست که شوراي نگهبان، سياست از يکطرف، سوراخ ته سوزن که نخ هم نمي‌تواند وارد آن شود و از طرف ديگر دروازه‌اي که شتر هم با بارش مي‌‌تواند وارد آن شود، را کنار بگذارد و راه را براي افرادي که واقعاً از مصاديق «رجال مذهبي و سياسي» هستند، از سلايق مختلف باز نمايد تا در رقابت‌هاي انتخاباتي شرکت کنند و مردم بتوانند بدون آنکه مجبور باشند تن به سليقه خاصي بدهند، فرد موردنظر خود را انتخاب کنند. در اينصورت قطعاً انتخابات 1400 پرشور خواهد بود و انتخابات مجلس يازدهم تکرار نخواهد شد که بسياري از نمايندگان آن با 10 درصد، 15 درصد و 20 درصد آراء حوزه‌هاي انتخابيه به مجلس راه يافتند و طبق گزارش رسمي وزارت کشور مشارکت کل در انتخابات 42 درصد بود که بهيچوجه زيبنده نظام جمهوري اسلامي نيست.
بنابراين، مخاطب اصلي سخن ديروز رهبري، شوراي نگهبان است که اگر در بررسي صلاحيت‌ داوطلبان رياست جمهوري از سليقه‌اي عمل کردن بپرهيزد، مي‌تواند زمينه را براي حضور پرشور مردم در انتخابات 1400 فراهم نمايد.


نظرات کاربران


@