خبر های ویژه

فرودگر خصوصی اولین فرود روی ماه در ایالات متحده را در بیش از 50 سال انجام داد

4 اسفند 1402

با نشستن SLIM ژاپن برای فرود بر ماه، پیش بینی ها افزایش می یابد

30 دی 1402

ژاپن با فرود فضاپیما روی ماه تاریخ می نویسد

30 دی 1402

تاتوئین، : "شهاب سنگ "جنگ ستارگان" بر منظومه شمسی اولیه روشن می کند

4 دی 1402

کاوشگران رباتیک ناسا به دانشمندان کمک می کنند تا بفهمند سیارک ها از چه چیزی ساخته شده اند - زمینه را برای معدنچیان فراهم می کند تا روزی از آنها استخراج شود.

11 آبان 1402

سنگ های فضایی و گرد و غبار سیارک ها گران هستند، اما اینها گران ترین مواد مورد استفاده در علم نیستند

3 آبان 1402

خورشید گرفتگی

23 مهر 1402

منظره سیاره فراخورشیدی پروکسیما قنطورس

8 مهر 1402

خاکی به عمر چندین میلیارد سال

2 مهر 1402

ماه و ابر در آسمان تیره

31 شهریور 1402

تیر در حین عبور از مقابل خورشید

24 شهریور 1402

ماه سحرگاهان بر آسمان شهر

17 شهریور 1402

هند ایستگاه تحقیقاتی خورشیدی Aditya-L1 را به فضا پرتاب کرد.

11 شهریور 1402

یک صد و سی و سه روز در روی خورشید !

5 شهریور 1402

ثبت تصویری نجومی که بیش از ۳ میلیارد ستاره و کهکشان در آن دیده می‌شوند

18 مرداد 1402

ستاره‌ای با دو چهره

30 تیر 1402

5 شهریور 1402

یک صد و سی و سه روز در روی خورشید !

سطح خورشید از نگاه ناسا ، برگردان به فارسی کاوه وحیدی آذر

این ویدئو فعالیت های خورشیدی را از 12 اگوست تا 22 دسامبر 2022 که توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) گرفته شده است، نشان می دهد . SDO از مدار خود در فضا به دور زمین، نزدیک به 13 سال است که به طور پیوسته از خورشید با وضوح 4K x 4K تصویربرداری کرده است. این اطلاعات اکتشافات جدید بی شماری را در مورد عملکرد نزدیکترین ستاره ما و نحوه تأثیر آن بر منظومه شمسی امکان پذیر کرده است. با سه ابزار، SDO هر 75 صدم ثانیه یک تصویر از خورشید می گیرد. دستگاه تصویربرداری جوی (AIA) به تنهایی هر 12 ثانیه یک بار در 10 طول موج مختلف نور عکس می گیرد. این تایم لپس ۱۳۳ روزه عکس‌های گرفته شده با طول موج ۱۷.۱ نانومتر را به نمایش می‌گذارد که یک طول موج فرابنفش شدید است که بیرونی‌ترین لایه جوی خورشید یعنی تاج را نشان می‌دهد

تبریز امروز:

 

133 روز روی خورشید
این ویدئو فعالیت های خورشیدی را از 12 اگوست تا 22 دسامبر 2022 که توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) گرفته شده است، نشان می دهد . SDO از مدار خود در فضا به دور زمین، نزدیک به 13 سال است که به طور پیوسته از خورشید با وضوح 4K x 4K تصویربرداری کرده است. این اطلاعات اکتشافات جدید بی شماری را در مورد عملکرد نزدیکترین ستاره ما و نحوه تأثیر آن بر منظومه شمسی امکان پذیر کرده است. با سه ابزار، SDO هر 75 صدم ثانیه یک تصویر از خورشید می گیرد. دستگاه تصویربرداری جوی (AIA) به تنهایی هر 12 ثانیه یک بار در 10 طول موج مختلف نور عکس می گیرد. این تایم لپس ۱۳۳ روزه عکس‌های گرفته شده با طول موج ۱۷.۱ نانومتر را به نمایش می‌گذارد که یک طول موج فرابنفش شدید است که بیرونی‌ترین لایه جوی خورشید یعنی تاج را نشان می‌دهد: . این فیلم با گردآوری تصاویری که با فاصله 108 ثانیه از یکدیگر گرفته شده است، 133 روز یا حدود چهار ماه رصد خورشیدی را در 59 دقیقه فشرده کرده است.

 این ویدئو مناطق فعال روشنی را نشان می دهد که از روی صورت خورشید در حال چرخش عبور می کنند. خورشید تقریباً هر 27 روز یک بار می چرخد. حلقه‌هایی که در بالای نواحی روشن گسترش می‌یابند، میدان‌های مغناطیسی هستند که پلاسمای داغ و درخشان را به دام انداخته‌اند. این نواحی روشن همچنین منبع شعله های خورشیدی هستند که به صورت فلاش های درخشان ظاهر می شوند که میدان های مغناطیسی در فرآیندی به نام اتصال مجدد مغناطیسی به هم می چسبند. در حالی که SDO یک چشم بدون پلک به سمت خورشید گرفته است، لحظاتی وجود داشته است که از دست داده است. برخی از فریم های تاریک در این ویدئو به دلیل کسوف زمین یا ماه SDO در هنگام عبور از بین فضاپیما و خورشید ایجاد می شود. سایر خاموشی ها به دلیل خاموش بودن ابزار دقیق یا خطاهای داده ایجاد می شوند. SDO هر روز 1.4 ترابایت داده را به زمین ارسال می کند. تصاویری که خورشید در خارج از مرکز قرار دارد، زمانی مشاهده شد که SDO در حال کالیبره کردن ابزار خود بود. SDO و دیگر ماموریت های ناسا به تماشای خورشید ما در سال های آینده ادامه خواهند داد و بینش های بیشتری در مورد مکان ما در فضا و اطلاعاتی برای ایمن نگه داشتن فضانوردان و ابزارهای  ما ارائه می دهند. این موسیقی یک میکس پیوسته از آلبوم موسیقی "اشکال هندسی" لارس لئونهارد است که توسط هنرمند ارائه شده است. 

در سمت چپ کادر دایره کامل خورشید قرار دارد. به رنگ زرد طلایی، اما لکه دار و با ضخامت های زرد نازک از سطح ظاهر می شود. برخی از مناطق بسیار روشن و برخی دیگر تقریبا سیاه هستند. کل خورشید به طور پیوسته می‌چرخد و یک چرخش کامل در این فاصله زمانی 12 دقیقه طول می‌کشد. معمولاً فقط چند منطقه روشن در یک زمان قابل مشاهده هستند و مانند آتش‌های کوچک تغییر می‌کنند و چشمک می‌زنند. از این نواحی، حلقه‌های چرکی به بالای سطح می‌رسند که به سرعت شکل و اندازه را تغییر می‌دهند. در سمت راست قاب دو مربع با خطوط سفید با بزرگ شدن مناطق جالب خورشید دیده می شود

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت