نورهای شاد در تیرگی شب مرد بادکنک فروش
چراغ های رنگین بادکنک هایش روشنایی خاصی به میدان داده بود ، کسی آن اطراف نبود نه کودکی که بادکنک منور بخواهد و نه عابری یا ماشین ! یک فلکه بالاتر از میدان ائل گلی ایستاده بود فقط ایستادنش در کنار میدان جلوه ای زیبا به آنجا داده بود ! نه رنگی برای جدول های پیاده رو لازم بود و نه تزیین بیهوده ای ! و نه هزینه ای از جیب مردم ! یک مرد جوان با یک دسته بادکنک نورانی ! مرد جوان آرام که از صبح مونتاژ بادکنک ها را انجام داده بود و در شب و تیرگی هایش دنبال مشتری بود، آنجا ایستاده بود ، من هم در تاریکی شب روی نیمکت نشسته بودم ! ده ها دقیقه ایستاد ، دیگر کسی پیدایش نمی شود ! پس راه افتادن و رفتن را تدبیر نمود ، هوای آذرماه، آن هم در ائل گولی سردتر می نمود ! کمی راه افتاد ، اما چند قدم نه بیشتر ! باز ایستاد ! اما کسی آن طرف ها نبود ، صدای شادمانی و گرمای زندگی به گوش نمی رسید! تصمیمش را گرفت و با قدم های محکم در تیرگی شب کم کم دورتر شد تا آنجا که تنها نوری ضعیف از بادکنک های روی دوش او دیده می شود و تیرگی شب نور بادکنک ها را بلعید!
پاییز در آلانق
دشت آلانق زودتر سرد شده است و درختان زودتر برگ های خود را از دست داده اند .................................................
شکوفه های درخت سیب در پائیز تبریز
اگر قرار بر رستن باشد هر بهانه ای کافیست یک نسیم قطره ای باران رسیدن میوه و ریختن برگ ها حال چه باید کرد در این نمناکان رستن ! شکوفه زدن ! و گل آراستن !
سگ آلودی شهر تبریز چگونه حل می شود
در صحبت های غیر رسمی عدم جمع آوری سگ ها ناشی از اعتراض برخی شهروندان بویژه خانم ها گفته می شود آنان حتی در سال های گذشته تجمعی در مقابل شهرداری برعلیه جمع آوری سگ ها برپا کرده و شعار هم میدادند. اما شهر متعلق به همه شهروندان است و حقوق شهروندی آنان ایجاب می کند تا امنیت و آرامش زندگی شان حفظ گردد. عقیم کردن سگ ها مسیر پر هزینه و زمانبر با توجه به خیل عظیم سگ ها در شهر است ، زاد و ولد بسیار سگ مانع از کاهش آن است، فقط شاید سرعت آن کاهش یابد ، اما این ماجرا رافع مسئولیت شهرداری برای انجام وظیفه ی خود نیست ! می توان سگ ها را جمع آوری و صادر کرد! می توان سگ ها را با سرعت عقیم کرد ، می توان آنها را جمع آوری و با هزینه دوستدارانشان نگه داری و تامین جا و غذا کرد! می توان بعد از واکسیناسیون و عقیم کردن و حتی بدون این اقدامات اسم و شماره تلفن حامی هر سگ را بر قلاده اش نصب کرد تا کسی مسئولیت گاز گرفتن و گزش و سایر مسائل مربوط با سگ را عهده دار شود ! می تواند بعد از شستشو و واکسیناسیون تحویل حامیان شان کرد تا بتوانند در خانه هایشان از آنها مراقبت کنند و ................. افزایش تعداد سگ ها اکوسیستم و حیات وحش منطقه را بهم زده است ! روباه های زیبای عینالی توسط سگ ها کشته و یا توله هایشان گرفتارآنان شده اند! کبک عینالی آشیانه اش نابود شده است و خرگوش امکان حیات در نزدیکی شهر را ندارد .
پساب تیره در چای " مهرانه رود " تبریز
پساب تیره داخل مهرانه رود جاری است ، منشا آن در این بخش از "چای" مشخص نیست ، اما نشانگر آن است که هزینه برای انتقال آب و جاری ساختن آن در شهر کم آب بسیار گزاف و زیاد خواهد بود!
زیبایی زیبایی ست و گل همان گل
چه پاییز باشد وچه بهار چه تیره باشد و چه روشن زیبایی زیبایی ست و گل همان گل
کافه رستوران هایی که پیاده رو و خیابان را گرم می کنند
رستوران هایی که پیاده روها ، خیابان ها و فضای آسمان را گرم می کنند! ؟ باور کردن این ماجرا در وهله اول سخت است ! اما تاسیس رستوران ها در فضای باز و یا حذف شیشه و پنجره و ویترین مغازه ها و استفاده از مشعل ها و ابزارهای گرمایشی تشعشعی گازی در آنها همانند گرم کردن خیابان و پیاده رو شده است. آبیاری فضای سبز هرگز با آب قابل شرب انجام نمی گیرد و افراد و صاحبان مشاغلی مانند کارواش ها و یا بنگاه های اتومیبل مجاز به شستشوی خود را خود با آب قابل شرب نیستند ، به نظر می رسد با افزایش تعداد رستوران های خیابانی و با چیدمان صندلی در پیاده روها مصرف عظیم گاز برای گرمایش این رستوران ها حتی در صورت عدم حضور مشتری انجام گیرد ............."کمبود گاز در کشور به بحران‌هایی، ازجمله از دست رفتن تولید برق حداقل به میزان ۷۰ درصد، توقف فعالیت صنایع سنگین و پتروشیمی‌ها، توقف خدمات عمومی، اختلال در گرمایش مردم در مراکز شهری و روستایی به میزان حداقل ۹۵ درصد، توقف تولید و خدمات در شبکه‌های تصفیه و توزیع آب، شبکه‌های پولی و بانکی، مخابراتی و ارتباطی، خدمات بیمارستانی به دلیل اختلال در تامین برق، توقف صادرات گاز و اختلال در حمل‌ونقل عمومی منجر خواهد شد.
بدنبال خورشید خواهم رفت ! گل های زرد تبریز
تو هم دنبال خورشیدی ؟ چشم از رخش بر نمی بندی ؟ تن در گرمای تنش می دهی ! رنگ از رخسارش می گیری ؟ من هم مانند توام! چشم بر زیبایی اش دوخته ام ! رنگ به رنگ او زده ام ! بدنبالش خواهم بود تا غروبی نبینم !
سیم برق در کف پیاده رو
وقتی کلید در حالت روشن قرار می گیرد ، سیم دارای جریان الکتریکی است ، احتمال اینکه جریان برق در شب ها در آن جاری باشد بسیار است ، چون چراغ دیگر روشن خواهد بود ! یک خطر بالقوه برای ایمنی شهروندان ! تصویر پیاده رویی را در منطقه ولی عصر نشان می دهد .
مژدگانی خوب ، برای کشف خودرو ربوده شده
این خودرو بنز C200 با پلاک منطقه آزاد ارس توسط سه نفر با اسامی " الف .الف. ی "- "ح. الف . ی " - "م. ب" در نقش بنگاه دار خودرو و دیگر شریک ها حدود بیش از 2 سال است که بعد از فروش ربوده شده و با قطع کردن سیستم مکان نمای آن احتمالا در منطقه رشدیه ی تبریز در یک گاراژ و یا پارکینگ ساختمان که روی آن چادر کشیده شده است ،نگهداری می شود و یا شاید با نصب پلاک خودرو دیگر از آن استفاده می گردد. از همشهری های محترم که خودرو را مشاهده نمایند و یا از محل نگهداری آن اطلاعی داشته باشند ، خواهشمند است اطلاعات خود را به جهت ضبط و توقیف خودرو براساس رای دادگاه به شماره تلفن 09146592498 اینجانب اطلاع دهند. بدیهی است که مژدگانی قابل توجهی به اطلاعاتی که منجر به کشف ماشین گردد ، به عنوان تشکر هدیه داده خواهد شد .
کورس اتومبیل دوانی در خیابان های تبریز با طعم خشونت
اینجا حد فاصل بین میدان فهمیده و میدان بهارستان رشدیه است ! یک خودرو پژو براثر ضربه یک خودرو امریکایی و شوک آن بدور خود چرخیده و با جدول و خودرو جلوتر از خود تصادف کرده است ، پشت سر آن یک ماشین آمریکایی با پلاک منطقه آزاد ارس ایستاده است ! یک خودرو تیبا نیز جلوتر متوقف است ، این خودرو کمتر آسیب دیده است، فقط سپر آن دارای مشکل است و یک گلگیر ! اما ماشین چهارم فرار کرده است ! چون او همان ماشین دوم کورس اتومبیل دوانی بود که برای جریمه ندادن از بابت خطایش فرار را برقرار ترجیح داده است .
زمانی نیمکت آنا ، آنجا بود ! قسم به این شهر و شهری که تو در آن ساکنی!
هر زمان که به سر مزار" آنا " میروم و در شلوغی وادی رحمت آن را گم میکنم و آنرا به سادگی نمی یابم! به خود میگویم :" کاش بیر یوخو اولایدی" ای کاش تنها این یک رویا و خواب می بود ، اما او دیگر نیست و گریزی از آن نبود و مادر در آغوش خاک خوابیده است. هر زمان از فلکه بزرگ کوی ولی عصر عبور می کنم به آن صندلی کهنه سمت غرب میدان نگاه می کنم تا شاید باز او را در آنجا بیابم ، شاید صدای گرمش را بشنوم که نگران در انتظار من است! اما صندلی بدون او آنجاست ! گاه برای حفظ خاطراتم به آنجا می روم! هرکوچه شهر برایم خاطرات اوست ، از آنها صد ها بار گذشته ام و در آنها جوانی خود را گم کرده ام ، شاید در این گذر ها بدنبال آن بوده ام و برای این است که این شهر سرزمین خاطرات من است و شهری است که آن را دوست می دارم. قسم به این شهر و شهری که تو در آن ساکنی. *** اما اکنون نیمکتی که آنا بر وی آن می نشست و عصرها در انتظارم بود آنجا نیست ، فلکه بزرگی نیز وجود ندارد و من خاطره شهرم را در رویاهایم و تصاویر می جویم !
اریح ، زردآلو
هسته اریح را همیشه می حوردم ، این بار آن را کاشتم ، گفتند درختی که از هسته نمو کند ؛ محصول نمی دهد ! اما نتیجه مطلوب من شد و بس !
اطلسی های تبریز
اطلسی نوستالژی تبریز خنک و گردش در کنار استخر بزرگ ائل گولی آن است، حال دیدنش در خیابان ها همان زیبایی و یادخاطره های خنکی شهر و زندگی را دارد
سوختن چمن ، خشک شدن درخت و هدر رفتن آب!
وقتی پدرم ظهر به خانه می رسید و من را در حال آبیاری کرت خانه می دید ، می گفت پسرم آب را به خورشید مده ! همان " سونی گونه ورمه " حال آب را به خورشید نمی دهند بلکه در خیابان رهایش می کنند تا محو شود و .....آنگاه بگویند برای درخت و چمن آب نداریم !. از ابتدای سال آب فضای سبز خارج از این فضا در خیابان ها بلامصرف جاری است ، ساعت ها آب در خیابان پخش می شود و در دوران کم آبی و گرانبهایی آن هیچ کس مسئولیتی در مورد آن را نمی پذیرد اما اکنون در چند هفته گذشته سوختن چمن گرانبها و خشکیدن درختان چندین ساله بعلت عدم آبیاری ماجرای جدید شهر شده است!
چوپان لیقوان پشت کوه عینالی
جواد آقا چوپان دام های لیقوان است که با برادر و دوستانش بخشی مهم از رکن تولید نام آورترین پنیر سرزمین مان " پنیر لیقوان "را برعهده دارد؛ آنان شیر پرچرب را به لیقوان می رسانند .....چند ساعت ، چند روز هم پای این مردان سخت کوش بودن، با آنان درک درد گوسفندی را که پایش ضرب دیده و یا سگی ولگرد در عینالی پایش را گاز گرفته را دیدن و شکسته شدن شاخ بزکی که ناله می کند و درد می کشد را شنیدن ! سختی کار مردانی را به نمایش می گذارد که فقط از نی لبک آنان و تکیه بر درخت و سایه نشینی شان نقاشی ها دیده ایم .
داغ قارپیزی گل نمادین تبریز روی دیوار
امسال شرایط برای داغ قارپیزی متفاوت تر شده است ، در بسیاری از محلات تبریز ، کوه عینالی بازوان پر گل خودش را باز کرده است و خبر شادمانی گل می دهد.
سگ ها بر روی کوه بزرگ می شوند و سپس وارد شهر می گردند
مسئولیت کنترل و جمع آوری سگ ها در داخل شهرها بر عهده شهرداری است ، اما با تغذیه کافی سگ ها توسط افرادی با عنوان حمایت از حیوانات ؛ جمعیت سگ ها در شهر تبریز و حومه های آن افزایش شدید یافته است
چیدن موزاییک برای نابینایان - وقتی که معنی آن را کارفرما نمی داند
سال هاست که چیدمان موزاییک با نقوش متفاوت برای راهنمایی نابینان جهت حرکت و تردد راحت تر در تبریز هم آغاز شده است ! اما آنچه که در عمل اتفاق افتاده است ، عدم باور و درک موضوع از سوی کارفرما ، دستگاه نظارت و پیمانکار جهت اجرای صحیح آن می باشد . چیدمان هایی که گاه نابینا را به پرتگاه ،گاه با یک دیوار و گاه بایک سردرگمی در مسیر خود مواجه می کند. راه و مسیر آغاز می شود ؛ اما در میانه مسیر ؛ گذر ناپدید می گردد و ...... نابینا در میانه راه می ماند. این هزینه برای شهر با گذشت چندین سال از آغاز کورکورانه نمودی چندان دلچسب نشان نمی دهد.....کارکنانی که معنی و مفهوم کار خود را نمی دانند . ویدئو مسیری را نشان می دهد که ناگهان آغاز شده است ، موزاییک های با نقوش موازی فرد را در مسیر خود به سمت جلو هدایت می کنند و ناگهان در میانه شکل نقوش به حالت مدور در می آید و ......باز راه خود را می یابد
من و ماشینم در تبریز بودیم و در اتوبان زنجان - قزوین جریمه شده بودیم
فردا به پلیس مراجعه کردم ! افسر پلیس در اداره راهنمایی و رانندگی مودبانه گفت ، در این مواقع می توانی ماشین خودت را در جلو یک دوربین نگه داری تا تصویر شماره ماشین و ساعت آن و محلش مشخص شود، آنگاه سندی بر ادعایت خواهی داشت ، حتی می شود به پلیس هم رجوع کرد و به آنها هم اطلاع رسانی کرد ، حال این مراجعه می تواند به پاسگاه ها و یا کیوسک باشد و یا تماس با پلیس راهنمایی و یا پلیس 110 .
تعیین دفاتر ارتباطات مردمی بمناسبت سفر رییس جمهور
میز ارتباطات مردمی دستگاه‌های اجرایی با حضور نمایندگان تام‌الاختیار وزرا و مسئولان ملی در آذربایجان‌شرقی همزمان با سفر رئیس جمهور به استان مشخص گردید ، این دفاتر از صبح چهارشنبه تا عصر پنج شنبه از ساعت 8 تا 18 دایر خواهند بود
شبانه ی شهر با روشنی تو
آه ! در تیرگی ! آنچه که روشنایی است ! فقط از توست ! دوست من !
آسمان آبی تبریز در روزی که هوایش آلوده اعلام شده بود
تعطیلی ادارات دولتی و مراکز آموزشی بعد از دو روز آلودگی هوای قابل مشاهده در شهر فرصت مناسبی برای گشت و گذار و رسیدگی به امورات شخصی شهروندان را فراهم ساخت ...
تبریز تحت سیطره گرد و غبار
دو تصویر از شدت گرد و غبار در تبریز ساختمان های اطلس در ولی عصر و برج تجارت جهاننی را از سمت رشدیه نشان می دهند