قطعه سنگی از مریخ فروخته می شود
مدت‌ها تصور می‌شد که گروهی از شهاب‌سنگ‌های عجیب و غریب احتمالاً منشأ خارج از سیاره‌ای و به احتمال زیاد نمونه‌های مریخ هستند، و سپس محققان در سال 1983 مقادیر بسیار کمی گاز در اجزای شیشه‌ای کوچک شهاب‌سنگ‌های مشکوک مریخی پیدا کردند . این گاز مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و مشخص شد که کاملاً با اتمسفر مریخ مطابقت دارد که توسط مأموریت های وایکینگ ناسا گزارش شده است.
تلسکوپ فضایی کهکشان های عظیم را در نزدیکی طلوع کیهانی کشف می کند
ستاره‌شناسان کهکشان‌های عظیمی را کشف کرده‌اند که قدمت آن‌ها به 600 میلیون سال پس از انفجار بزرگ یا همان بیگ بنگ بازمی‌گردد، که نشان می‌دهد جهان اولیه احتمالاً دارای یک مسیر سریع ستاره‌ای بوده است که این "هیولاها" را تولید کرده است. در حالی که تلسکوپ فضایی جیمز وب جدید حتی کهکشان‌های قدیمی‌تری را نیز مشاهده کرده است که قدمت آن‌ها به 300 میلیون سال از آغاز جهان می‌رسد، اندازه و بزرگی این شش ابر کهکشان است که دانشمندان را متحیر می‌کند. آنها یافته های خود را چهارشنبه گزارش کردند.........
ماه نیمه شب زمستان تبریز
آخرین ماه گرفتگی کامل تا سال 2025
آخرین ماه گرفتگی کامل تا سال 2025 در 8 نوامبر رخ خواهد داد. زمانی که نور خورشید در جو زمین پخش می‌شود و به ماه می‌تابد، ماه خونی قرمز به نظر می‌رسد.به گفته ناسا، خسوف - که اصطلاحی است برای زمانی که خورشید، ماه و زمین در یک راستا قرار می گیرند - در ساعت 5:17 صبح به وقت شرقی در 8 نوامبر کامل می شود. در طی یک خسوف کامل، ماه کاملاً در سایه زمین می افتد و جو زمین نور خورشید را پخش می کند. در حالی که نور آبی پراکنده می شود، طبق گفته ناسا، نور قرمز، زرد و نارنجی با طول موج طولانی تر از آن عبور می کند و ظاهر یک "ماه خونی" قرمز را ایجاد می کند. شدت و رنگ ها به مقدار غبار و ابر در جو بستگی دارد.
تصاویر ناسا نشان می دهد که یک شهاب سنگ به مریخ برخورد کرده است
فرودگر اینسایت ناسا یک مریخ لرزه قدرتمند مریخ را احساس کرد. سپس یک مدارگرد از برخورد شهاب سنگی که باعث آن شد عکس گرفت. این برخورد سنگ‌های یخ آب را پراکنده ساخت که برای ماموریت‌های آینده فضانوردان به مریخ بسیار مهم است. مریخ لرزه شهاب سنگ همچنین می تواند به دانشمندان در درک یک معمای چند صد ساله کمک کند.
پلوتون سیاره ی زیر سایه
در حاشیه منظومه شمسی دنیای کوچکی وجود دارد که توسط یخ سمی در میان ورطه بزرگ فضا کمین کرده است. سایه‌ای غول‌پیکر که از دید ستارگان را می‌پوشاند، در افق ناهموار آن غیرقابل حرکت است و خورشید کم‌نور به آرامی آسمان را می‌پیماید. پرتوهای خورشید در اینجا قادر به از بین بردن نیمه تاریکی نیستند که دشت یخ زده چروکیده با شکاف های بی انتها همیشه در آن پوشانده شده است. بیایید در مورد آن بیشتر بدانیم.
قرار گرفتن ضربه گیر در مسیر یک سیارک توسط ناسا
مأموریت " دارت " قرارگیری یک ضربه‌گیر سینماتیک و متحک برای ضربه زدن به قمر کوچک دیمورفوس سیارک دیدیموس در غروب 26 سپتامبربود که توسط ناسا مستقر گردید . این یک آزمایش در مدار انحراف سیارک بود، یک آزمایش کلیدی از فناوری ضربه‌گیر سینماتیک جنبشی ناسا، که برای ضربه زدن به یک سیارک برای تنظیم سرعت و مسیر آن طراحی شده است. این قمر سیارکی خاص تهدیدی برای زمین نیست، اما فناوری در حال تلاش و کاوش است تا برای زمانی که اگر سیارکی بالقوه خطرناک به سمت زمین پیدا شود از آن استفاده گردد. تلسکوپ فضایی هابل این نماهای خارق العاده از ماه سیارکی را بلافاصله پس از برخورد موفقیت آمیز ثبت کرد.
هنوز همکاری در فضا توسط روسیه و امریکا جریان دارد
ناسا روز چهارشنبه اعلام کرد که یک فضانورد آمریکایی و دو فضانورد روسی پس از پرتاب در یک پرواز روسیه در یک نمونه نادر از همکاری بین مسکو و واشنگتن، سالم به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) رسیده اند. . آژانس فضایی روسیه و ناسا هر دو ویدئوی زنده از پرتاب از قزاقستان را پخش کردند و مفسرانی که بر روی فید صحبت می‌کردند گفتند که این پرتاب پایدار است و خدمه "احساس خوبی دارند". فرانک روبیو ناسا و سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین از روسیه خدمه ای را تشکیل دادند که از ایستگاه فضایی بایکونور اجاره ای روسیه در ساعت 1354 به وقت گرینویچ به فضا پرتاب شدند. این سه نفر به همراه سه فضانورد روسی دیگر، سه فضانورد دیگر آمریکایی و یک فضانورد ایتالیایی، شش ماه را در ایستگاه فضایی بین المللی سپری خواهند کرد. روبیو اولین فضانورد آمریکایی است که از زمانی که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در 24 فوریه نیروهای خود را به مناطق حامی غرب اوکراین فرستاد، با موشک سایوز روسیه به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرد.
مریخ مملو از 7 هزار کیلوگرم زباله انسانی از 50 سال اکتشاف رباتیک است.
بیش از 50 سال است که سطح مریخ مورد کاوش قرار می گیرد . به گفته دفتر امور فضایی سازمان ملل متحد، کشورها 18 شی ساخت بشر را طی 14 ماموریت جداگانه به مریخ فرستاده اند. بسیاری از این ماموریت‌ها هنوز ادامه دارند، اما در طول دهه‌های اکتشاف مریخ، بشر تکه‌های زیادی از زباله‌ها را بر روی سطح سیاره به جا گذاشته است. در اواسط آگوست 2022، ناسا تایید کرد که مریخ‌نورد Perseverance یک تکه زباله را مشاهده کرده است که در حین فرودش به بیرون پرتاب شده است، این بار یک توری درهم پیچیده. و این اولین بار نیست که دانشمندان زباله هایی را در مریخ پیدا می کنند. این به این دلیل است که در آنجا چیزهای زیادی وجود دارد. یک جسم فلزی گرد و له شده در سطح مریخ. تمام فضاپیماهایی که بر روی مریخ فرود می آیند، تجهیزات را - مانند این پوسته محافظ - در مسیر خود به سطح مریخ پرتاب می کنند. زباله ها از کجا می آیند؟ زباله های مریخ از سه منبع اصلی می آیند: سخت افزار دور ریخته شده، فضاپیمای غیرفعال و فضاپیمای سقوط کرده. هر ماموریتی به سطح مریخ نیاز به ماژولی دارد که از فضاپیما محافظت کند. این ماژول شامل یک سپر حرارتی برای زمانی که کشتی از جو سیاره عبور می کند و یک چتر نجات و سخت افزار فرود می باشد تا بتواند به آرامی فرود بیاید.
ماموریت آرتمیس 1 ناسا به ماه، زمینه را برای اکتشافات فضایی فراتر از مدار زمین فراهم می کند
ماموریت آرتمیس 1 ناسا آماده است تا پس از نیم قرن وقفه، گامی کلیدی در جهت بازگشت انسان به ماه بردارد. این ماموریت که قرار است فردا در روز دوشنبه، 29 اگوست 2022 با پرتاب آرتمیس 1 به فضا آغاز شود، یک کروز بدون خدمه برای سیستم پرتاب فضایی ناسا و کپسول خدمه اوریون است. این فضاپیما قرار است به ماه سفر کند، چند ماهواره کوچک را مستقر کند و سپس در مدار مستقر شود. ناسا قصد دارد کارکرد فضاپیما را تمرین کند، شرایطی را که خدمه در ماه و اطراف آن تجربه خواهند کرد را آزمایش کند، و به همه اطمینان دهد که فضاپیما و هر سرنشینی می‌توانند با خیال راحت به زمین بازگردند.
ماه از نمای نزدیک ! صدای ماه + ویدئو
فضا یک خلاء است - بنابراین معمولاً امواج صوتی را مانند هوا در اینجا روی زمین حمل نمی کند. با این حال، برخی صداها در فضای بیرونی وجود دارند، ما فقط نمی توانیم آنها را بشنویم. کاوشگرهای مختلفی که در فضا بزرگ‌نمایی می‌کنند، می‌توانند تشعشعات رادیویی از اجرام نجومی را ضبط کنند. دانشمندان ناسا ابزار خاصی به نام تداخل سنج نجومی طراحی کرده اند که می تواند این ارتعاشات الکترومغناطیسی را ثبت کند و آنها را به صداهایی در محدوده شنوایی انسان (20 تا 20000 هرتز) منتقل کند.
ستاره درخشان سحابی کارینا در نگاه جیمز وب
تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا این ستاره درخشان متحرک سریع را در سحابی کارینا ثبت کرد
سیزدهمین سالگرد مدارگرد شناسایی ماه
امسال مدارگرد شناسایی ماه سیزدهمین سالگرد گردش خود به دور ماه را جشن می گیرد. این ماموریت بیشترین حجم داده‌هایی را که تاکنون توسط یک مأموریت علمی سیاره‌ای در ناسا جمع‌آوری شده ، در اختیار دانشمندان قرار داده است. با توجه به موفقیت و تداوم عملکرد فضاپیما و ابزارهای آن، ناسا به ماموریت یک مرحله ماموریت طولانی برای ادامه عملیات اضافه کرده است
سقوط مرموز موشک به ماه
یک موشک مرموز به ماه برخورد کرد و دو دهانه بزرگ را ایجاد کرد. دانشمندان نمی‌دانند موشک از کجا آمده و چرا برخورد در دو منطقه متمایز پخش شده است.
ماه کامل امشب در تبریز
امشب ماه بار دیگر دایره کامل خود را بر آسمان ساخت .............................
سفری در کیهان ، مقایسه فاصله ها در جهان
نپتون هشتمین و دورترین سیاره شناخته شده از خورشید در منظومه شمسی است. در منظومه شمسی، چهارمین سیاره بزرگ از نظر قطر، سومین سیاره پرجرم و متراکم ترین سیاره غول پیکر است. جرم نپتون 17 برابر زمین است و جرم آن کمی بیشتر از اورانوس دوقلوی آن است. نپتون چگال تر و از نظر فیزیکی کوچکتر از اورانوس است زیرا جرم بیشتر آن باعث فشرده شدن گرانشی بیشتر جو آن می شود. نپتون هر 164.8 سال یک بار به دور خورشید در فاصله متوسط ​​30.1 au (4.5 میلیارد کیلومتر؛ 2.8 میلیارد مایل) می چرخد. این نام از خدای دریای رومی گرفته شده است و دارای نماد نجومی ♆ است که یک نسخه سبک شده از سه گانه خدای نپتون است.
تلسکوپ ها نمایی فوق العاده از سیاهچاله راه شیری را دریافت کردند +ویدئو
سیاهچاله ها، اگرچه برای چشم انسان نامرئی هستند، اما با مشاهده اثرات آنها بر فضای اطراف و ماده قابل تشخیص هستند. سیاهچاله‌ها در نتیجه جرم عظیمشان گرانش فوق‌العاده بالایی دارند که با سرعت بالایی مواد اطراف را به داخل می‌کشد و باعث می‌شود این ماده بسیار داغ شود و اشعه ایکس ساطع کند.
بال فرشته ، نصویری از کهکشان
این تصویر تلسکوپ فضایی هابل دو کهکشان در حال ادغام را در سیستم VV-689، با نام "بال فرشته"، نشان می دهد. بر خلاف ترازهای تصادفی کهکشان‌ها، که به نظر می‌رسد تنها زمانی که از نقطه نظر ما روی زمین مشاهده می‌شود با هم همپوشانی دارند، دو کهکشان در VV-689 در میانه یک برخورد هستند. فعل و انفعالات کهکشانی سیستم VV-689 را تقریباً به طور کامل متقارن کرده است و این تصور را از مجموعه وسیعی از بال‌های کهکشانی ایجاد می‌کند.
اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی ناسا
موشک فالکون 9 اسپیس ایکس حامل فضاپیمای دراگون شامل کادر این شرکت در ماموریت SpaceX Crew-4 به فضا پرتاب شد. در این ماموریت ناسا با ارسال فضانوردان کیل لیندگرن، رابرت هاینز، جسیکا واتکینز و سامانتا کریستوفورتی، فضانوردان خود را از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا. به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی غرستاد . ماموریت SpaceX Crew-4 ناسا چهارمین ماموریت چرخشی آن است که اعزام خدمه فضاپیمای اسپیس ایکس دراگون و موشک فالکون 9 به ایستگاه فضایی بین المللی به عنوان بخشی از برنامه تجاری آن است. لیندگرن، هاینز، واتکینز و کریستوفورتی در ساعت 3:52 بامداد به وقت شرقی از مجتمع پرتاب 39A در مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب شدند تا یک ماموریت شش ماهه را بر روی پاسگاه مداری آغاز کنند.
ماه در روشنایی عصر
کمی زود بود آمدنت در انتظارت نبودم اما تو آمدی سپید و با طراوت و از آن آسمان برمن و من ها نظر انداختی ! !
ادغام کهکشان های چند میلیارد ساله در چشم انداز تلسکوپ جیمز وب
کهکشان های کهنه با عمر چند میلیارد سال در معرض دید تلسکوپ جیمز وب قرار گرفتند
نایسر ناسا نقاط داغ یک هسته مغناطیس را ردیابی می کند
برای اولین بار، کاوشگر ستاره نوترونی ناسا (NICER) ادغام نقاط پرتو ایکس چند میلیون درجه ای را در سطح مگنتار مشاهده کرد، یک هسته ستاره ای ابر مغناطیسی که در حد یک شهر است............مگنتار نوعی ستاره نوترونی منزوی است، هسته له شده ای که پس از انفجار یک ستاره عظیم باقی می ماند. یک ستاره نوترونی با متراکم کردن جرمی بیشتر از خورشید به توپی به عرض حدود 12 مایل (20 کیلومتر) از ماده به قدری متراکم ساخته شده که وزن یک قاشق چای خوری به اندازه یک کوه روی زمین است. چیزی که مغناطیس‌ها را متمایز می‌کند این است که آن‌ها قوی‌ترین میدان‌های مغناطیسی شناخته‌شده را دارند، تا 10 تریلیون برابر شدیدتر از آهن‌ربای یخچال و هزار بار قوی‌تر از یک ستاره نوترونی معمولی. میدان مغناطیسی نشان‌دهنده انبار عظیمی از انرژی است که وقتی مختل می‌شود، می‌تواند طغیان فعالیت‌های پرتو ایکس را که از ماه‌ها تا سال‌ها طول می‌کشد، نیرو دهد.
فوران آتشفشان ساریچف از ایستگاه فضایی بین المللی
در 12 ژوئن 2009، گردش تصادفی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) امکان مشاهده آتشفشان ساریچف را در مراحل اولیه فوران برای فضانوردی فراهم کرد. این آتشفشان در انتهای شمال غربی جزیره ماتوآ، که بخشی از جزایر کوریل، زنجیره ای متشکل از 56 جزیره در شمال شرقی ژاپن است، قرار دارد. این فوران توده ای از خاکستر قهوه ای رنگ و بخار سفید را به جو فرستاد. ستون آنقدر عظیم بود که سایه بزرگی بر جزیره انداخت. ساریچف یکی از فعال ترین آتشفشان ها در زنجیره جزیره کوریل است. قبل از 12 ژوئن، آخرین فوران انفجاری در سال 1989 رخ داد، با فوران هایی که در سال های 1986، 1976، 1954 و 1946 نیز جریان های گدازه ای تولید کردند.
سیاهچاله بزرگ راه شیری به طور نامنظم و غیرقابل پیش بینی شعله ور می شود
" ساقیتاریوس آ "سیاهچاله ای با جرم 4.3 میلیون خورشیدی در مرکز کهکشان راه شیری، منبع قوی رادیو، اشعه ایکس و پرتوهای گاما است. همچنین تابش شعله در باند پرتو ایکس در سطح ثابت و ساکن، و همچنین در سایر باندهای موج، به ویژه در مادون قرمز ، نشان می دهد. فرآیند فیزیکی تولید فلرها به طور کامل درک نشده است و مشخص نیست که نرخ شعله ور شدن آن متفاوت است، اگرچه برخی از فعالیت های اخیر نشان می دهد که در سال های نزدیک به تنوع بی سابقه ای رسیده است. ستاره شناسان با استفاده از بیش از یک دهه نظارت منظم پرتو ایکس رصدخانه نیل گرلز سویفت ناسا دریافتند که Sagittarius A* نه تنها به طور نامنظم از روز به روز شعله ور می شود، بلکه در دراز مدت نیز شعله ور می شود.