عید واقعی ملی ما مانوس با کتاب توام با تفکر واندیشه وتغییر محسوس در زندگی خواهد بود
اخیراً رتبه بندی استان‌های کشور براساس تعداد کتابخانه‌های عمومی از سوی مرکز رصد فرهنگی و مرکز آمار ایران منتشر شد. که 3557 کتابخانه عمومی در کشور فعال بوده و آذربایجان شرقی با 150 کتابخانه عمومی رتبه 6 کشوری را داراست. این در حالی است که تبریز مؤسس اولین کتابخانه عمومی به نام تربیت و اولین قرائت ‌خانه عمومی در کشور بنام زنده یاد خازن خان لشکر است و جالب است بدانید تعداد کتاب های موجود در کتابخانه های استان حدود ۴ درصد کشوری که هم از متوسط کشوری و هم از سهم ۶ درصد نسبت به جمعیت عقب مانده است.این رقم در اصفهان ۸ درصد بوده که دوبرابر آذربایجان شرقی و از متوسط کشوری و سهم استانی آن بیشتر است
چیدمان گل درون ظرف آب ماهی قرمز
چیدمان یک هنراست که با کمترین هزینه تصویر معنی دار و زیبا با آن خلق می شود ...........................
مهندس - درخت و دیوار
هیچکس نمی داند ، او کیست! در هیچ جا اسمش را ننوشته است ! اما اسم او واقعا ثبت شده است . وقتی دیوار به درخت رسید ، او درخت را نبرید بلکه دیوار را عقب کشید تا درخت همچنان ایستاده زندگی کند ...بهتر از این چگونه می توانست اسمش را بنویسد و بگوید " من مهندس هستم "
مغول ها و نظم بین المللی مدرن: مصاحبه ای با عایشه زاراکول
کتاب عایشه زاراکول، قبل از غرب: ظهور و سقوط نظم‌های جهانی شرقی، درک ما از تاریخ روابط بین‌الملل را به چالش می‌کشد و فتوحات ظاهراً بی‌نظم و بی‌رحمانه جنگجویان کوچ‌نشین از استپ‌های مغول را معنا می‌کند. همانطور که پروفسور زاراکول توضیح می دهد، نفوذ مغول ها و رهبر قرن سیزدهمی آنها، چنگیزخان، فراتر از مرزهای امپراتوری آنها، فراتر از سیاست، و فراتر از دوران آنها گسترش یافته است. آنها نوع جدیدی از حاکمیت و امپراتوری سازی را معرفی کردند که امروزه نیز قابل مشاهده است و پایه های تاریخی مشترک بسیاری از مردم شرق و غرب را بنا نهاد.....................................................................مغول‌ها با اتصال شرق و غرب آسیا، توسعه را در این قاره افزایش دادند، زیرا توانستند برخی از روش‌ها را از شرق گرفته و به غرب صادر کنند و برخی از روش‌ها را از غرب و به شرق و هر چیزی که در این میان است صادر کنند.
فه قره قای مهاباد ، آثار دیرین مادها
فه قره قای مهاباد ، آثار دیرین مادها موسیقی چنین گفت زرتشت فقرقا را گاهی شبیه به فرهادگاه گفته اند و از آن با کوه کنی فرهاد یادکرده اند، فقرقا در نزدیکی روستای اگریقاش مهاباد واقع است دخمه سنگی فقرگاه (به کردی: فەقرەقا)، مقبره‌ای مربوط به زمان مادهاست . این این جایگاه سنگی دو طبقه‌دارد. چهار ستون سنگی و ۳ گور خالی داخل آن وجود دارد و از نظر حجاری و ستون بندی در رده مقبره‌های مهم دوره ماد است. این اثر با نام فقره قا در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۲۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فقط تا اینجای کار می توانم آنها را ببرم
هر زمان که «جینا»، دانش‌آموز کلاس پنجمی در یک مدرسه دولتی حومه شهر در ساحل شرقی، تکالیف ریاضی خود را انجام می‌داد، هرگز نگران این نبود که آیا می‌تواند از مادرش کمک بگیرد یا خیر. مادر جینا، متاهل و مدیر سطح متوسط یک شرکت مراقبت های بهداشتی، در طی مصاحبه ای برای مطالعه ای که درباره نحوه نگاه معلمان به دانش آموزانی که تکالیف خود را انجام می دهند در مقابل کسانی که انجام نمی دهند، به ما توضیح داد: من خیلی به او کمک می کنم. مادر جینا ادامه داد: "من سعی می کنم دوباره چیزهایی را توضیح دهم، مانند چیزهایی که او ممکن است متوجه نشود." «مثلاً، اگر او در حال تلاش و تقلا است، سعی می‌کنم روش دیگری به او بیاموزم. من می دانم که جینا کودک بسیار بصری است، اما همچنین نیاز به شنیدن چیزهایی دارد. می دانم که وقتی دارم آن را می خوانم، می نویسم، و به او می گویم، او آن را بهتر می فهمد.» یکی از ما یک جامعه شناس است که به این می پردازد که چگون
گوترش: مهاجرت باید یک انتخاب باشد نه یک ضرورت
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، بامداد روز یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در توییتی خواستار گسترش و متنوع‌سازی مسیرهای مهاجرت مبتنی بر حقوق مهاجران شده است. دبیر کل سازمان ملل متحد تأکید کرده است که با سرمایه‌گذاری در کشورهای مبدا تلاش برای حمایت بین‌المللی از مهاجران باید بیشتر شود. ۱۸ دسامبر برابر است با روز جهانی مهاجرت.
ضرورت تلاش برای ایجاد فرهنگ در مصرف انرژی
کمی از آلودگی هوا کاسته شده است ، اما نگاه فرهنگی به آلودگی هنوز علیرغم مشاهده وضعیت بد هوا تغییر نیافته است ؛ این تنها در میان مردم نیست بلکه سازمان های دولتی نیز هنوز ماجرا را متوجه نشده و در حال طراحی برای دراز مدت نیستند .
چین و انقلاب الکترونیک در مواجهه با عناصر میراث فرهنگی
لی فنگلیانگ، دبیر حزب دانشگاه علوم و فناوری جنوب، گفت: توسعه صنعت خلاق دیجیتال راه مهمی برای افزایش اعتماد به نفس و قدرت فرهنگی در عصر جدید است. محتوای خلاق دیجیتال یک نیروی محرکه صنعتی برای تحول خلاقانه و توسعه منابع فراهم می کند. مصرف آثار دیجیتالی خلاق، نیازهای غیر مادی مردم را جلب می‌کند و رفاه عمومی را ارتقا می‌دهد. ایجاد صنعت خلاق دیجیتال به ارتقای قدرت نرم فرهنگی کشور کمک می کند و موضوعات چین را بهتر در سطح بین المللی بازگو می کند. لی خواستار تلاش در چهار جهت اصلی به منظور پیشروی در صنایع خلاق دیجیتال جهانی شد. اول، لازم است از مزایای موجود استفاده شود، تحول خلاقانه و توسعه منابع فرهنگی سنتی تسهیل شود، صحنه های مصرف فرهنگی دیجیتال غنی شود، و بر افزایش تقاضا و مصرف داخلی تمرکز شود. دوم، تلاش‌هایی برای تقویت پشتیبانی از داده‌ها، بهبود «قدرت محاسباتی»، استفاده از «ارزش ناملموس» عوامل تولید داده و افزایش بهره‌وری داده‌ها لازم است. سوم، زیرساخت های اطلاعاتی باید ساخته و ارتقاء داده شود و «نیروی ملموس» صنعت خلاق دیجیتال را تثبیت کند. علاوه بر این، توصیه می‌شود همکاری‌های جهانی را افزایش داده و در تدوین استانداردهای جهانی فناوری دیجیتال، استانداردهای صنعتی و استانداردهای حاکمیتی مشارکت فعال داشته باشیم. تلاش برای تسهیل رشد شرکت‌ها و فراهم کردن حداکثر راحتی برای شرکت‌های داخلی برای مشارکت در پیوندهای صنعتی پیشرفته جهانی و همچنین برای جذب شرکت‌کنندگان از بین شرکت‌های پیشرو جهان ضروری است.
کودکان با وضعیت اقتصادی پایین‌تر نسبت به کودکان ثروتمندتر تمایل بیشتری به تصمیم‌گیری‌های پرخطر دارند
دو محقق در دانشگاه بوستون دریافته‌اند که کودکان داوطلب با وضعیت اقتصادی پایین‌تر نسبت به بچه‌های ثروتمندتر مایل به گرفتن تصمیم‌های پرخطر هستند.........همانطور که محققان خاطرنشان کردند، بسیاری از نظریه‌های تکاملی بر این باور بوده اند که محیطی که یک فرد در آن بزرگ می‌شود، می‌تواند بر تمایل آن‌ها برای ریسک کردن برای کسب پاداش‌های احتمالی یا اجتناب از ضرر تأثیر بگذارد. بسیاری از همین تئوری ها همچنین شامل ارزیابی حساسیت و انعطاف پذیری هستند و در برخی موارد، راه هایی را برای پیش بینی ویژگی های رفتاری عمومی ممکن ارائه می دهند. در این تلاش جدید، محققان به دنبال آزمایش چنین نظریه هایی با مقایسه تمایل به ریسک برای به دست آوردن پاداش بین کودکانی بودند که در شرایط مختلف اقتصادی زندگی می کردند.
آیا 50 میلیون نفر امروز واقعاً برده شده اند؟
بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، حدود 50 میلیون نفر در سراسر جهان برده هستند. این گزارش که در 12 سپتامبر 2022 توسط سازمان بین المللی کار سازمان ملل متحد، سازمان بین المللی مهاجرت و گروه حقوق بشر بنیاد گام آزاد منتشر شد، نشان داد که 28 میلیون نفر در کار اجباری و 22 میلیون نفر دیگر در ازدواج اجباری هستند. . کار اجباری شامل استثمار در کارهای خانگی، کشاورزی و تولید است. همچنین شامل کار اجباری و استثمار جنسی تجاری تحمیلی توسط دولت می شود. فقر محرک قدرتمندی برای کار اجباری در سراسر جهانبه ویژه در هند، شرق آسیا و غرب آفریقا است. ازدواج اجباری که عمدتاً زنان و دختران را تحت تأثیر قرار می دهد، اغلب ریشه های جنسیتی و مردسالارانه دارد. آخرین تخمین سازمان ملل از 50 میلیون نفر نسبت به آخرین برآورد آن در سال 2017، زمانی که گزارش داد 40 میلیون نفر به بردگی گرفته شده اند، رشد قابل توجهی داشته است.
چرا معلمان از دانش آموزانی که تکالیف خود را انجام نمی دهند دست می کشند
ما کنجکاو بودیم که چگونه معلمان به دانش‌آموزانی که تکالیف خود را کامل می‌کنند پاداش می‌دهند و آن‌هایی را که انجام نمی‌دهند تنبیه و انتقاد می‌کنند - و اینکه آیا ارتباطی بین این چیزها و درآمد خانواده وجود دارد یا خیر. با تجزیه و تحلیل کارنامه دانش‌آموزان و مصاحبه با معلمان، دانش‌آموزان و والدین، متوجه شدیم که معلمان نمرات خوبی برای تلاش برای انجام تکالیف و سایر پاداش‌ها به دانش‌آموزان خانواده‌های طبقه متوسط ​​مانند جینا می‌دهند، که اتفاقاً والدین تحصیل‌کرده‌ای دارند که نقش فعالی در کمک به فرزندانشان در تکمیل تکالیفشان این زمینه دارند. . اما وقتی صحبت از دانش‌آموزانی مانند «جسی» می‌شود، که در همان مدرسه جینا تحصیل می‌کند و فرزند یک مادر فقیر و مجرد دو فرزند است، متوجه شدیم که معلمان دیدگاه تیره‌تری داشتند.
تنها کسی که هزار بار از شعرش شاعرتر است شهریار است
«ببینید، وقتی شعر شاعری را می‌خوانیم، از دور تصوراتی از او داریم، بعد وقتی با او شنا می‌شویم می‌بینیم که او نیز مثل ماست، راه می‌رود، غذا می‌خورد، با یکی دعوا می‌کند، بدخلقی می‌کند و مثل یک آدم معمولی، البته اگر ادا درنیاورد و گاهی هم جای تعجب است که این آدم چطور این شعرها را گفته، یادمان می‌رود که شخص او با آفرینش او به کلی دو چیز جداگانه است... باور کنید تنها کسی که من با او آشنا شدم و دیدم که از شعرش هزار بار شاعرتر است، شهریار است.
بزرگداشت ملا پناه واقف شاعر بزرگ در شوشا
جشنواره فرهنگی روزهای شعر واقف در تاریخ 14 تا 15 جولای در شهر شوشا آذربایجان برگزار شد که دومین دوره از زمان آزادی شوشا از اشغال است. این مراسم شرکت کنندگان و مهمانان را در مقابل مقبره واقف گرد هم آورد، سازه ای نمادین که بر فراز مقبره شاعر برجسته ملا پناه واقف ، که به عنوان وزیر برای خان ابراهیم خلیل قره باغی در شوشا پایتخت خانات کار می کرد، ساخته شده است.
روزنامه فکاهی آذربایجان ، حرکتی در نقد طنز آلوده قدرت
سال 1907 در تبریز هفته نامه فکاهی آذربایجان پا به صحنه نشریات گزارد. این نشریه اولین شماره خود را در تاریخ 6 محرم 1325 قمری انتشار داد. مدیر و صاحب امتیاز آن حاجی میرزا آقا بلوری ازتجار مشروطه طلب بود که مکاتبات با نشریه با عنوان وی با نام حاج میرزا آقا تبریزی انجام می گردید . سردبیری آن برعهده میرزا علی قلی صفروف بود، که در شناسنامه نشریه مدیر و منشی اول علیقلی مدیر احتیاج سابق معرفی گردیده بود. صفروف مردی فعال در عرصه رسانه در آن زمان بود به نحوی که انتشار همزمان و همکاری با دیگر نشریات را نیز عهده دار شده بود. قبول مکاتبات با زبان ترکی و فارسی و با امضای نویسنده بود. زبان طنز ساده ترین و لطیف ترین روش بیان پیچیده ترین مسائل است و در دوران اول مشروطه ، این زبان از سوی نشریه با توانمندی بسیار بیان می گردید.
دوم تیر ماه ، زاد روز نویسنده پر آوازه کتاب کودک
از استانبول سوار اتوبوس شده بودم تا در یکی از شهرهای پشت مرز پیاده شوم ! مسیر طولانی بود و هر از گاهی اتوبوس در یک استراحتگاه بین راهی توقف می کرد ! در یکی از فروشگاه های این استراحتگاه ها کتاب" کوچوک کارا بالیک " در میان انبوه کتاب های قفسه به چشمانم چشمک زد . آه ! کتاب صمد بهرنگی بود ، لحظه ای احساس فخر کردم ! کتاب نویسنده سرزمین من در کشوری دیگر در ویترین ها قرار گرفته بود.
مدرک درجه یک هنری به پیشکسوت ۱۰۷ ساله موسیقی کرد اعطا شد
خله ده رزی در چهار حوزه هنر کردی بیت خوانی، حیران، لاوک و شمشال زنی خبره است. همچنین خله ده رزی (خضر قادری گرماوی) در بیشتر جشنواره‌های هنری کشور شرکت داشته و در سال‌های گذشته در سمینار «آرکی تایپ‌های آوازی هند و اروپایی» که توسط «کنسرواتوار چایکوفسکی» مسکو در این شهر برگزار شده بود، حضور داشته است.
احیای عاشقانه سیب میخک کردی
اما با این حال، عاشقان جوان یک بار ساعت ها را صرف سوراخ کردن ده ها میخک نوک تیز در سیب کردند. به طور کلی، این دختران کرد جوان بودند که اغلب ترجیح می‌دادند احساسات خود را از این طریق ابراز کنند، در حالی که بیان کلامی برایشان مشکل بود. هنگامی که سیب به طور کامل با میخک پوشانده شد، آن را به مدت چند هفته رها کردند تا خشک شود. وسپس سیب میخک خشک شده به معشوق هدیه داده شد. سیب ها می توانند به عنوان یادگاری از فداکاری برای دهه ها باقی بمانند و آنها را با معنایی عظیم آغشته کنند.
اعتیاد به شبکه های اجتماعی! آیا نوجوانان مجاز به استفاده شبکه های اجتماعی هستند؟
مشکل از اواسط سپتامبر سال گذشته شروع شد، زمانی که وال استریت ژورنال افشاگری را با عنوان "فیسبوک می داند که اینستاگرام برای دختران نوجوان سمی است، اسناد شرکت نشان می دهد" منتشر کرد. این مقاله فاش کرد که فیس بوک اطلاعات آزاردهنده ای را در مورد تأثیر سرویس اینستاگرام خود بر کاربران جوان شناسایی کرده است. این گزارش به ارائه‌ای گزارش داخلی اشاره کرد که توسط یک افشاگر ناشناس به روزنامه ارسال شد، که شامل اسلایدی بود که ادعا می‌کرد «سی و دو درصد از دختران نوجوان می‌گویند که وقتی نسبت به بدن خود احساس بدی می‌کنند، اینستاگرام حالشان را بدتر می‌کند». اسلاید دیگری نتیجه‌گیری صریح‌تری ارائه کرد: «نوجوانان اینستاگرام را به دلیل افزایش میزان اضطراب و افسردگی سرزنش می‌کنند. این واکنش در همه گروه ها بی انگیزه و ثابت بود.» این افشاگری ها طوفان رسانه ای را به راه انداخت. مقاله ای در واشنگتن پست که در روزهای پس از انتشار ژورنال منتشر شد، اعلام کرد: اینستاگرام برای بچه هاحتی بدتر از آن چیزی است که ما فکر می کردیم . در مقاله ای در بوستون گلوب ادعا شده است: «این فقط دختران نوجوان نیستند-اینستاگرام برای همه سمی است». نیویورک پست خاطرنشان کرد: به نظر می رسد اظهارات عمومی زاکربرگ در مورد تأثیرات پلتفرم او بر سلامت روان با یافته های داخلی فیس بوک در تضاد باشد. مارک زاکربرگ در یک پست تحقیرآمیز که در حساب فیس بوک خود منتشر کرد، اظهار داشت که انگیزه های شرکت او "تعریف نادرست" شده است. او نوشت، این واقعیت که فیس بوک در حال انجام این تحقیق بود، نشان می دهد که این شرکت به تأثیر سلامت محصولات خود اهمیت می دهد. زاکربرگ همچنین به داده‌های موجود در اسلایدهای فاش شده اشاره کرد که نشان می‌دهد چگونه در یازده مورد از دوازده مورد مورد مطالعه (مانند تنهایی و مسائل مربوط به خوردن)، بیشتر دختران نوجوان گفتند که اینستاگرام به جای آسیب رساندن به آن ها کمک کرده است. با این حال، در پس‌زمینه، این شرکت کار روی یک سرویس جدید اینستاگرام کودکان را متوقف کرد.
میدان جنگ در رسانه های اجتماعی - رسانه های اجتماعی چقدر مضر هستند ؟
رسانه های اجتماعی چقدر مضر هستند؟ یک حس کلی وجود دارد که وجود آنها برای جامعه بد است - که ممکن است درست باشد. مطالعات به‌طور شگفت‌انگیزی پاسخ‌های آسان کمی ارائه می‌دهند. در مقاله نیویورکر ، میدان جنگ در رسانه های اجتماعی تصویرگری آری لیلوان دیده می شود ! باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا در ماه آوریل در مرکز سیاست سایبری استنفورد گفت که "اکوسیستم اطلاعاتی جدید ما برخی از بدترین انگیزه های بشریت را توربوشارژ می کند" و افزود که انتخاب های انجام شده توسط شرکت های بزرگ فناوری که بر اینترنت و رسانه های اجتماعی تسلط دارند "آسیب پذیری دموکراسی ها را بیشتر کرده است." چنین اظهاراتی منعکس کننده احساسات گسترده در مورد نقش رسانه های اجتماعی در زندگی ما است. اما آیا آنها حقیقت دارند؟
صنایع دخانیات چگونه به جان جنگل‌ها و محیط زیست افتاده‌اند؟
کمیسیون اروپا از تاریخ ۳۰ مه تا ۵ ژوئن (۹ تا ۱۵ خرداد) را به نام «هفته سبز» نام‌گذاری کرده است. هفته سبز اتحادیه اروپا فرصتی سالانه برای بحث درباره سیاست‌های زیست‌محیطی اروپا میان سیاست‌گذاران، فعالان پیشرو در زمینه محیط‌ زیست و شرکای اجتماعی آن است. امسال همزمان با دومین روز هفته سبز و نیز روز جهانی بدون دخانیات (۳۱ مه)، سازمان جهانی بهداشت، با انتشار گزارشی جزئیاتی تازه از آثار مخرب صنعت تنباکو و دخانیات منتشر کرده است. .........گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که صنعت تنباکو علاوه بر این که سالانه جان ۸ میلیون نفر را می‌گیرد، به کره زمین هم بیش از حد تصور آسیب می‌رساند. بر اساس این گزارش، تنباکو سالانه ۶۰۰ میلیون درخت، ۲۰۰ هزار هکتار زمین و ۲۲ میلیارد تن آب برای جهان هزینه برمی‌دارد و ۸۴ میلیون تن دی‌اکسیدکربن را وارد جو زمین می‌کند. این حجم از دی‌اکسیدکربن معادل یک‌پنجم میزان تولید شده در صنعت هواپیمایی است. بیشتر این تنباکو در کشورهای کم‌درآمد کشت می‌شود که برای تولید غذا به‌شدت نیازمند آب جهت آبیاری زمین‌های کشاورزی هستند. در عوض این آب موردنیاز صرف کشت این گیاه به تعبیر سازمان جهانی بهداشت «مرگبار» می‌شود، و جنگل‌های بیشتری از بین می‌روند..........به گفته سازمان جهانی بهداشت، مساله تنها به کشت این محصول ختم نمی‌شود بلکه زباله‌های برجای‌مانده از آن در طبیعت باقی می‌ماند و به آن آسیب می‌رساند. چنانچه دکتر رودیگر کرچ، مدیر ارتقای سلامت در سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: «محصولات تنباکویی از آلاینده‌ترین مواد بر روی کره زمین هستند که حاوی بیش از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی سمی است؛ موادی که وارد محیط‌زیست ما می‌شوند.» ته‌سیگار دومین منبع بزرگ آلایندگی پلاستیکی در سراسر جهان است که حاوی میکروپلاستیک‌هایی است که در محیط باقی می‌مانند. سایر محصولات مانند تنباکوی بدون دود و سیگارهای الکترونیکی نیز بر مشکل آلودگی پلاستیک می‌افزایند. کرچ می‌افزاید: «سالانه تقریبا چهار و نیم تریلیون فیلتر سیگار اقیانوس‌ها، رودخانه‌ها، پیاده‌روهای شهری، پارک‌ها، خاک و سواحل را آلوده می‌کند.» هر فیلتر ته‌سیگار می‌تواند تا ۱۰۰ لیتر آب را آلوده کند درحالی‌که هزینه تمیزکردن زباله‌های تنباکو اغلب بر دوش مالیات دهندگان است و نه صنعتی که این مشکل را ایجاد می‌کند. چین هرساله حدود ۲.۴ میلیارد یورو و هند حدود ۷۱۴ میلیون یورو برای جمع‌آوری این اقلام هزینه می‌کنند.
سرانجام موزه چاپ و نشر در دبیرستان فردوسی
بیش از دوسال است که ساختمان قدیمی و تاریخی دبیرستان فردوسی جهت آماده سازی " موزه چاپ و نشر" در اختیار میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفته است. قرار بر بازسازی ساختمان و چندین سال استفاده به عنوان " موزه " و سپس تحویل آن به دبیرستان فردوسی بود ! اما اکنون کار متوقف و ساختمان تاریخی بلاتکلیف و خرابه رها شده است .
تجارب مرمت گنبدهای تاریخی در ترکیه
کنفرانس تجارب مرمت گنبدهای تاریخی در ترکیه به صورت حضوری و آنلاین در محل تالار معمار علی تبریزی با حضور دکتر حافظ کی پور و دکتر فرهاد آخوندی برگزار می شود ، این کنفرانس در ساعت 12 روز چهارشنبه اجرا خواهد شد
جوامع ناشنوایان ممکن است در حال ایجاد یک زبان لمسی جدید باشند
Protactile به عنوان یک جنبش برای خودمختاری و یک سیستم ارتباط لمسی آغاز شد. اکنون، برخی از زبان شناسان استدلال می کنند که این زبان در حال تبدیل شدن به یک زبان برای خود است........چگونه در مورد زبانی می نویسید که نمی توان صحبت کرد یا دید؟ این چالشی است که اندرو لیلند با آن روبرو است، که در یک قطعه جدید و جذاب، Protactile را بررسی می کند، شکلی از ارتباط که توسط تعداد فزاینده ای از ناشنوایان استفاده می شود، و برخی کارشناسان می گویند که در حال توسعه انواع ساختارهای پیچیده است که آن را به یک زبان جدید تبدیل می کند.