مریخ لرزه ی بزرگ ا و پراکنده شدن یخ های آب مریخی

تصاویر ناسا نشان می دهد که یک شهاب سنگ به مریخ برخورد کرده است

تاریخ انتشار : ۱۸:۲۳ ۰۷-۰۸-۱۴۰۱

فرودگر اینسایت ناسا یک مریخ لرزه قدرتمند مریخ را احساس کرد. سپس یک مدارگرد از برخورد شهاب سنگی که باعث آن شد عکس گرفت. این برخورد سنگ‌های یخ آب را پراکنده ساخت که برای ماموریت‌های آینده فضانوردان به مریخ بسیار مهم است. مریخ لرزه شهاب سنگ همچنین می تواند به دانشمندان در درک یک معمای چند صد ساله کمک کند.

تبریز امروز:

تصویر هوایی برخورد شهاب سنگ با مریخ
یک دهانه برخوردی که در 24 دسامبر 2021 بر اثر برخورد شهاب سنگ در منطقه آمازونیس پلانیتیا مریخ شکل گرفت. یخ آب در اطراف لبه دهانه قابل مشاهده است.

فرودگر اینسایت ناسا یک مریخ لرزه قدرتمند مریخ را احساس کرد. سپس یک مدارگرد از برخورد شهاب سنگی که باعث آن شد عکس گرفت. این برخورد سنگ‌های یخ آب را پراکنده ساخت که برای ماموریت‌های آینده فضانوردان به مریخ بسیار مهم است.
مریخ لرزه شهاب سنگ همچنین می تواند به دانشمندان در درک یک معمای چند صد ساله کمک کند. یک شهاب سنگ در شب کریسمس 2021 به مریخ برخورد کرد و این سیاره را چنان تکان داد که فرودگر InSight ناسا صدای غرش را ثبت کرد.

دانشمندان نمی دانستند که مریخ لرزه از کجا آمده است تا زمانی که مدارگرد شناسایی مریخ ناسا، فضاپیمایی که دور سیاره سرخ می چرخد، تصاویری از دهانه برخوردی جدید ثبت کرد. ناسا این کشف را روز پنجشنبه اعلان کرد.

اینگرید دوبار، سرپرست علم تاثیر InSight در یک نشست مطبوعاتی گفت: بلافاصله مشخص شد که این بزرگترین دهانه جدیدی است که تا به حال دیده‌ایم. این دهانه حدود 500 فوت عرض دارد. و حتی با وجود اینکه شهاب‌سنگ‌ها دائماً به سیاره برخورد می‌کنند، این دهانه بیش از 10 برابر بزرگ‌تر از دهانه‌های معمولی جدیدی است که در مریخ می‌بینیم.

مقایسه قبل و بعد از مکان Amazonis Planitia در مریخ.
مقایسه قبل و بعد از مکان Amazonis Planitia در مریخ. 
در اطراف دهانه جدید درخششی آشکار وجود داشت: بلوک‌های یخ آب به اندازه یک تخته سنگ که در انفجار از زیر سطح بیرون آمدند. این نزدیکترین آب به خط استوای مریخ است که ناسا تاکنون آب یافته است. تا به حال، دانشمندان فقط یخ آب را در نزدیکی قطب ها دیده بودند. این کشف برای برنامه ناسا برای ارسال روزی فضانوردان به مریخ امیدوارکننده است.

تصویر فضانوردان را با استفاده از تجهیزات روی مریخ نشان می دهد

در این تصویر، فضانوردان ناسا در زمین مریخ حفاری می کنند. ناسا
برای جلوگیری از آب و هوای بسیار سرد، ناسا ترجیح می دهد فضانوردان را نزدیک خط استوا فرود آورد. اما هر کجا که این کاوشگران بروند، هم برای نیازهای اولیه انسان و هم برای تجزیه آن به هیدروژن و اکسیژن برای تامین سوخت موشک برای سفر بازگشت به خانه، باید آب استخراج کنند.

زمین لرزه های مریخ با برخورد شهاب سنگ می تواند به حل یک معمای چند صد ساله کمک کند

تلسکوپ فضایی هابل این پرتره از مریخ را در 12 مه 2016 گرفت.

تلسکوپ فضایی هابل این پرتره از مریخ را در 12 مه 2016 گرفت. ناسا، ESA، تیم میراث هابل (STScI/AURA)، جی بل (ASU) و ام. وولف (موسسه علوم فضایی)
در میان بیش از 1300 زمین لرزه ای که InSight شناسایی کرده است، دانشمندان لرزه بزرگ دیگری را شناسایی کردند که از برخورد شهاب سنگ به وجود آمد. این دو شهاب‌سنگ امواج لرزه‌ای در سطح سطح تولید کردند که اولین موردی است که در سیاره دیگری کشف شده است. قبل از این برخورد شهاب‌ها، تمام زمین‌لرزه‌هایی که InSight شناسایی کرده بود، از اعماق زیرزمین می‌آمدند و چیزی را که زلزله‌شناسان «امواج بدن» می‌نامند، به جای امواج سطحی تولید می‌کردند.

دویون کیم، ژئوفیزیکدان در ETH زوریخ که داده‌های آن زمین‌لرزه‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کرد، به اینسایدر گفت: «این واقعاً هیجان‌انگیز است، و افزود: «این یکی از اهداف مأموریت، شناسایی و شناسایی امواج سطحی بود.

یافته‌های آن‌ها از برخورد شهاب‌ها که در دو مطالعه در مجله Science در روز پنجشنبه منتشر شد، ممکن است به حل یک معمای چند صد ساله در مورد جغرافیای مریخ کمک کند.

فرودگر مریخ InSight
تصویری نقاشی از فرودگر InSight در مریخ.​
تقریباً تا زمانی که اخترشناسان مریخ را مورد مطالعه قرار داده‌اند، از خود می‌پرسند که چرا نیمکره‌های شمالی و جنوبی آن اینقدر متفاوت به نظر می‌رسند. شمال دشت های هموار است، در حالی که جنوب پر از کوه است.

به گفته کیم، دو نظریه اصلی برای این کنار هم قرار دادن وجود دارد. یکی اینکه شمال و جنوب از دو نوع سنگ مختلف ساخته شده اند. مورد دیگر این است که پوسته سیاره در جنوب ضخیم تر است. پاسخ هر چه که باشد، قطعه دیگری از معمای پیچیده چگونگی شکل گیری مریخ خواهد بود، که الگویی برای چگونگی شکل گیری سیارات سنگی دیگر در اطراف ستارگان دیگر است.

امواج سطحی ناشی از برخورد شهاب‌ها به دانشمندان اجازه داد تا نگاهی به پوسته مریخ در نزدیکی آن بیاندازند. این نمونه کوچکی از پوسته است، بنابراین نمی تواند معمای شمال-جنوب را به تنهایی حل کند، اما با نظریه دوم مطابقت دارد: اینکه پوسته در جنوب ضخیم تر و در شمال نازک تر است.

کیم گفت: «این فقط یک یا یک مدرک کوچک برای شروع به کشف راز ارائه می دهد.

InSight در حال مرگ است

دو تصویر از آرایه خورشیدی دایره‌ای فرودگر بینش آن را در سمت چپ شفاف و پر جنب و جوش و در سمت راست پوشیده از گرد و غبار نشان می‌دهد.
سلفی های InSight مربوط به سال 2018، سمت چپ، و 2022، سمت راست، نشان می دهد که چه مقدار گرد و غبار روی پنل های خورشیدی آن جمع شده است.
ناسا گفت: فرودگر اینسایت به دلیل کاهش سطح قدرت، ماموریت خود را به پایان می‌رساند و احتمالاً در شش هفته آینده انرژی خود را تمام خواهد کرد.


نظرات کاربران


@