واکسینه نشده ها و افراد آسیب پذیر در معرض خطرند

سویه جدید امیکرون در حال گسترش است

تاریخ انتشار : ۱۵:۰۴ ۰۹-۰۱-۱۴۰۱

به گفته سازمان بهداشت جهانی، BA.2 اکنون تقریباً 86 درصد از تمام موارد ابتلا به ویروس را نشان می دهد. حتی بیشتر از فامیل های بسیار مسری امیکرون مانند BA.1 و BA.1.1 قابل انتقال است، با این حال شواهد تا کنون نشان می دهد که احتمال برای ایجاد بیماری شدید وجود ندارد. همانند سایر انواع خانواده امیکرون ، واکسن‌ها در برابر BA.2 نسبت به انواع قبلی مانند آلفا یا سویه اصلی ویروس کرونا مؤثرتر هستند و محافظت با گذشت زمان کاهش می‌یابد. با این حال، طبق داده‌های آژانس امنیت سلامت بریتانیا، حفاظت با تزریق تقویت‌کننده، به ویژه برای جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و مرگ، بازیابی می‌شود.

تبریز امروز:

 

29 مارس (رویترز) - یک سویه فرعی از نسخه بسیار قابل انتقال ویروس امیکرون که به نام BA.2 شناخته می شود اکنون در سراسر جهان غالب است و باعث افزایش مبتلایان در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی شده و نگرانی در مورد احتمال موج جدید در ایالات متحده را افزایش داده است. .

در زیر خلاصه ای از آنچه در مورد BA.2 شناخته شده است آورده شده است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، BA.2 اکنون تقریباً 86 درصد از تمام موارد ابتلا به ویروس را نشان می دهد. حتی بیشتر از فامیل های  بسیار مسری امیکرون مانند BA.1 و BA.1.1 قابل انتقال است، با این حال شواهد تا کنون نشان می دهد که احتمال برای ایجاد بیماری شدید وجود ندارد.

همانند سایر انواع خانواده امیکرون ، واکسن‌ها در برابر BA.2 نسبت به انواع قبلی مانند آلفا یا سویه اصلی ویروس کرونا مؤثرتر هستند و محافظت با گذشت زمان کاهش می‌یابد. با این حال، طبق داده‌های آژانس امنیت سلامت بریتانیا، حفاظت با تزریق تقویت‌کننده، به ویژه برای جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و مرگ، بازیابی می‌شود.

افزایش BA.2 به دلیل افزایش اخیر ابتلا در چین و همچنین رکورد عفونت در کشورهای اروپایی مانند آلمان و بریتانیا عامل اصلی شناخته شده است. با این حال برخی از کشورهای اروپایی اکنون شاهد افزایش آهسته تری در موارد جدید یا حتی کاهش هستند.

BA.2 "نوع مخفی" نامیده می شود زیرا ردیابی آن کمی سخت تر است. یک ژن از دست رفته در BA.1 امکان ردیابی آن را به طور پیش فرض از طریق یک آزمایش PCR معمولی فراهم کرد. BA.2 و خواهر و برادر دیگر، BA.3، که شیوع آن نیز رو به افزایش است اما در حال حاضر در سطوح پایینی قرار دارد، تنها با توالی یابی ژنومی یافت می شوند، که برخی کشورها بیشتر از سایرین این کار را انجام می دهند.

عفونت های مجدد

یکی از نگرانی های کلیدی در مورد BA.2 این بود که آیا می تواند افرادی را که قبلاً BA.1 داشته اند دوباره آلوده کند، به خصوص که به نظر می رسید تعدادی از کشورها "اوج دو برابری" را در نرخ عفونت تجربه می کنند که به طور شگفت انگیزی نزدیک به هم هستند. اما داده‌های بریتانیا و دانمارک نشان داده‌اند که در حالی که امیکرون می‌تواند افرادی را که انواع دیگری از جمله دلتا دارند، مجدداً آلوده کند، تنها تعداد موارد انگشت شماری از عفونت‌های مجدد BA.2 در افرادی که BA.1 داشتند، تاکنون در میان ده‌ها هزار نفر یافت شده است. 

دانشمندان می گویند که توضیح احتمالی برای افزایش اخیر BA.2 می تواند این باشد که افزایش جهانی همزمان با لغو مداخلات بهداشت عمومی در بسیاری از کشورها اتفاق افتاد.

دکتر اندرو پکوز، ویروس شناس در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ در بالتیمور، می گوید: «از برخی جهات، ممکن است BA.2 نوعی باشد که زمانی که همه این افراد از ماسک زدن دست کشیدند، در گردش بود.

به این ترتیب، دیگر کارشناسان آمریکایی مانند اریک توپول، مدیر مؤسسه ترجمه تحقیقاتی اسکریپس در لا جولا، کالیفرنیا، گفت: «کمی زود است» برای بررسی اینکه آیا ایالات متحده نیز شاهد موج قابل توجهی BA.2 خواهد بود یا خیر.

اما دلیل افزایش BA.2 هرچه که باشد، دانشمندان گفتند که این یادآوری است که این ویروس همچنان به ایجاد آسیب، به ویژه در میان جمعیت‌های واکسینه نشده و آسیب‌پذیر ادامه می‌دهد.

مارک وولهاوس، اپیدمیولوژیست در دانشگاه ادینبورگ، گفت: «این یک مشکل بهداشت عمومی بزرگ است و همچنان ادامه خواهد داشت.

کارشناسان می گویند که امیکرون BA.2 اکنون در ایالات متحده غالب است و به احتمال زیاد موج کروناویروس بهاری وجود دارد
بر اساس تخمین‌های فدرال، نوع بسیار عفونی امیکرون   BA.2 اکنون نسخه غالب ویروس کرونا در ایالات متحده است، تحولی که نگرانی‌های جدیدی از موج احتمالی بهار را برانگیخته است.

طبق CDC، هفته گذشته، BA.2 حدود 55 درصد از نمونه های آنالیز شده را تشکیل می داد. این نسبت به 39 درصد در هفته قبل افزایش یافته است. در همان دوره، از 45 درصد به 60.5 درصد در جنوب غربی ایالات متحده افزایش یافت.


نظرات کاربران


@