برگردان به فارسی کاوه وحیدی آذر

جنوب چین: یک قدرت رو به رشد در علم

تاریخ انتشار : ۱۰:۱۹ ۱۷-۱۲-۱۴۰۰

پس از ظهور به عنوان یک ابرقدرت تجاری، چین قصد دارد به یک نیروی پیشرو در تحقیقات علمی و کاربردهای مختلف از کیهان شناسی و پروازهای فضایی گرفته تا ژنومیک و پزشکی تبدیل شود. دانشگاه های سراسر جنوب چین در حال افزایش جذب دانشمندان با مدارک تحصیلی پیشرفته در اروپا یا ایالات متحده هستند. این استراتژی جوایز و مقالات علمی معتبری را به همراه داشته است و باعث رشد خوشه های تحقیقاتی علمی در منطقه شده است. زمانی که رهبران چین یک نسل پیش تصمیم گرفتند که جمهوری خلق را به روی نیروهای بازار جهانی آزمایش کنند، مجمع الجزایری از مناطق ویژه اقتصادی (SEZs) را در امتداد سواحل جنوبی کشور ایجاد کردند. تبدیل شدن چین جنوبی به یک نیروگاه صادراتی به این کشور کمک کرده تا به یک غول تجارت جهانی تبدیل شود. اکنون این منطقه بخشی از دور جدیدی از اصلاحات است که هدف آن تغییر شکل چین به یک پیشگام مرتبط جهانی در علوم است. دانشگاه‌های چین، همراه با بنیاد ملی علوم طبیعی و آکادمی علوم چین (CAS)، طرح‌های جایزه‌ای را با هدف جذب دانشمندان آموزش دیده در ایالات متحده یا اروپا برای اتخاذ موقعیت‌هایی در سراسر جنوب چین و کمک به پیشبرد مرحله بعدی ایجاد کرده‌اند. دگردیسی منطقه این استراتژی‌ها به پیشرفت‌های تحقیقاتی در حوزه‌های علوم فضایی، فیزیک، ژنومیک و پزشکی کمک می‌کنند.......................یانگ، که قبلاً یک دانشجوی فوق‌دکتری در ایالت پن بود، می‌گوید که به دانشگاه مطالعات خارجی گوانگدونگ پیوست، زیرا این مدرسه «به دلیل پرورش استعدادهای بین‌المللی معروف است». او می‌گوید که قصد دارد به تبدیل مرکز زبان دانشگاه به «یک مرکز تحقیقاتی پیشرو برای زبان‌شناسی و زبان‌شناسی کاربردی» کمک کند و می‌افزاید که دولت برای رسیدن به این هدف، کمک‌های بلاعوض در مقیاس بزرگ ارائه می‌کند. یانگ می‌گوید که رشد اقتصادی چین و بسته‌های استخدامی جذاب‌تر ارائه‌شده توسط دانشگاه‌های این کشور برای دانشمندان چینی که در غرب تحصیل کرده‌اند بسیار جذاب شده است و شروع به کمک به معکوس کردن فرار مغزها طی دهه‌ها کرده است که طی آن دانشمندان کشور را ترک کردند. شغل خود را در جای دیگری دنبال کنند. در حالی که بسیاری از دانشمندان چینی پس از اخذ مدرک پیشرفته هنوز در اروپا یا ایالات متحده باقی می مانند، یانگ مشاهده می کند که "برخی از دانشمندان مانند من تصمیم گرفتند برای آینده ای روشن تر برای خود و همچنین برای کشورمان به خانه بروند و کار کنند." او اضافه می کند که این محققان به ایجاد مجموعه هایی از تحقیقات علمی عالی در سراسر چین کمک می کنند. یانگ توضیح می دهد: «ظهور چین قطعاً به اقتصاد محدود نمی شود. ما امیدواریم که کشورمان بتواند در علم، فرهنگ و فناوری نیز سرآمد باشد. این یک پیروزی مضاعف برای چین و جهان است.»

تبریز امروز:

Hong Kong Skyrise Buildingشهر گوانگژو در رودخانه پرل © ESB PROFESSIONAL/SHUTTERSTOCK.COM

پس از ظهور به عنوان یک ابرقدرت تجاری، چین قصد دارد به یک نیروی پیشرو در تحقیقات علمی و کاربردهای مختلف از کیهان شناسی و پروازهای فضایی گرفته تا ژنومیک و پزشکی تبدیل شود. دانشگاه های سراسر جنوب چین در حال افزایش جذب دانشمندان با مدارک تحصیلی پیشرفته در اروپا یا ایالات متحده هستند. این استراتژی جوایز و مقالات علمی معتبری را به همراه داشته است و باعث رشد خوشه های تحقیقاتی علمی در منطقه شده است.

زمانی که رهبران چین یک نسل پیش تصمیم گرفتند که جمهوری خلق را به روی نیروهای بازار جهانی آزمایش کنند، مجمع الجزایری از مناطق ویژه اقتصادی (SEZs) را در امتداد سواحل جنوبی کشور ایجاد کردند. تبدیل شدن چین جنوبی به یک نیروگاه صادراتی به این کشور کمک کرده تا به یک غول تجارت جهانی تبدیل شود. اکنون این منطقه بخشی از دور جدیدی از اصلاحات است که هدف آن تغییر شکل چین به یک پیشگام مرتبط جهانی در علوم است.

دانشگاه‌های چین، همراه با بنیاد ملی علوم طبیعی و آکادمی علوم چین (CAS)، طرح‌های جایزه‌ای را با هدف جذب دانشمندان آموزش دیده در ایالات متحده یا اروپا برای اتخاذ موقعیت‌هایی در سراسر جنوب چین و کمک به پیشبرد مرحله بعدی ایجاد کرده‌اند. دگردیسی منطقه این استراتژی‌ها به پیشرفت‌های تحقیقاتی در حوزه‌های علوم فضایی، فیزیک، ژنومیک و پزشکی کمک می‌کنند.

 ::::::::     شنژن خود را به عنوان یکی از مراکز پیشرو در جهان برای تحقیقات ژنتیک تغییر داده است.          :::::::::

از شالیزارهای برنج گرفته تا ایستگاه های فضایی
تلاش برای تبدیل قدرت رو به رشد اقتصادی کشور به قدرت علمی در سراسر جنوب چین مشهود است. شنژن، زمانی که به عنوان SEZ تعیین شد، در میان شالیزارهای برنج تلاقی کرد، اکنون یکی از شهرهای با رشد سریع در جهان است و میزبان یکی از تجهیزات ژنومیک پیشرو در چین است. به طور مشابه، جزیره گرمسیری هاینان، که در زمان تبدیل شدن به یک منطقه اقتصادی خاص، توسط دهکده‌های ماهیگیری احاطه شده بود، تابستان امسال مرکز پرتاب فضایی جدید خود را افتتاح کرد. هزاران نفر از بازدیدکنندگان پرتاب برتر موشک جدید Long March 7 را به همراه نمونه اولیه یک کپسول فضایی نسل بعدی انسان که در مدار قرار داده بود تماشا کردند.

رهبران CAS می گویند که پروازهای فضایی یک بخش با اولویت برای افزایش همکاری های بین المللی است. چین اخیراً توافق نامه ای را با دفتر امور فضایی سازمان ملل امضا کرده است که در آن تعهد پکن "برای توانمند ساختن کشورهای عضو سازمان ملل متحد، به ویژه کشورهای در حال توسعه، برای انجام آزمایش های فضایی در ایستگاه فضایی چین، و همچنین فراهم کردن فرصت های پرواز برایم هندسان فضانوردان و محموله ها، ارائه شده است. ."

CAS تلاش های دوگانه خود را برای تقویت همکاری در پروژه های علمی فرامرزی و افزایش جایگاه خود در علم در سراسر جهان افزایش می دهد. یکی از زمینه‌هایی که در آن پیشرفت کرده است، مطالعاتی است که شامل شکل‌گیری جهان، کهکشان‌های اولیه و منظومه شمسی است.

Yuan Li

یوان مجوز یوان لی
سیاره‌شناس، یوان لی، محقق فوق دکترا در دانشگاه رایس در هیوستون، می‌گوید که از طریق جایزه کارشناسان جهانی جوانان متقاعد شده است تا در مؤسسه ژئوشیمی CAS گوانگژو مشغول به کار شود. لی نویسنده اصلی مطالعه اخیر Nature Geoscience است که با همکارانش در Rice نوشته شده است، که بر این باور است که کربن موجود در پوسته زمین ممکن است نتیجه برخورد بین زمین اولیه و سیاره ای شبیه به عطارد در حدود 4.4 باشد. میلیارد سال پیش این برخورد با برخورد بین سیاره‌ای که دانشمندان معتقدند ماه را در طی شکل‌گیری اولیه منظومه شمسی به دنیا آورد، متمایز بود.

لی می‌گوید: «در طول رشد زمین، احتمالاً برخوردهای متعددی بین جنین‌های اولیه زمین و سیاره‌های کوچک رخ داده است. او اضافه می کند که این دوره اولیه در تکامل منظومه شمسی، ممکن است شبیه یک بازی بیلیارد عظیم باشد که شامل برخورد پیش سیاره های درونی قبل از ورود به مدارهای تثبیت شده به دور خورشید می شود.

مقاله لی بخشی از افزایش پیوسته مقالاتی است که توسط دانشمندان چینی نوشته شده و در مجلات معتبر دانشگاهی جهان منتشر شده است. او می‌گوید که مجموعه مشوق‌های در حال گسترش چین برای دانشمندان یک جاذبه قدرتمند برای دانشمندانی است که در غرب آموزش دیده‌اند. او می گوید: «در پنج سال گذشته، هزاران دانشمند جوان مانند من به چین بازگشته اند.

پیشرفت های فیزیک ذرات
چین نه تنها به دنیای ماکرو علاقه دارد، بلکه به دنیای خرد نیز علاقه دارد. دانشمندان با مدرک تحصیلی پیشرفته در فیزیک که در دانشگاه‌های چین جنوبی پذیرفته شده‌اند، به ردیابی و توضیح نحوه تبدیل نوترینوها به انواع یا نسل‌های مختلف کمک می‌کنند، زیرا در فضا با سرعتی تقریباً نور پرواز می‌کنند.

این فیزیکدانان به یک تیم بین المللی از دانشمندان پیوسته اند که در حال مطالعه هستند

نوترینوهای تولید شده توسط راکتور هسته ای در تفرجگاه ساحلی خلیج دایا در جنوب چین. کام-بیو لوک، استاد فیزیک در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، و یک محقق برجسته مدعو در دانشگاه هنگ کنگ، می‌گوید: همکاری در این آزمایش‌ها شامل دانشگاه‌ها و فیزیکدانانی است که در چهار قاره امتداد دارند.

لوک، که ریاست مشارکت بین‌المللی در این پروژه را بر عهده دارد، می‌گوید این اکتشاف دنیای طولانی‌مدت نوترینوها یکی از برجسته‌ترین آزمایش‌ها در فیزیک ذرات است که تاکنون توسط گروه‌های مشترک دانشگاه‌های مستقر در چین و ایالات متحده انجام شده است. فیزیکدانان دانشگاه هنگ کنگ، دانشگاه چینی هنگ کنگ، دانشگاه شنژن، دانشگاه صنعتی دونگوان و دانشگاه سان یات سن به همتایان خود در ییل، پرینستون و دیگر آزمایشگاه‌ها در این آزمایش رو به گسترش پیوسته‌اند.

دانشمندان چینی درگیر در این مشاهدات نوترینو، همراه با تیم بین‌المللی به سرپرستی لوک، در سال 2016 جایزه معتبر پیشرفت در فیزیک بنیادی را دریافت کردند، زیرا توضیح دادند که چگونه نوترینوها با سرعت در کیهان تغییر می‌کنند. بر اساس استناد جایزه، آن‌ها برای «آشکار کردن یک مرز جدید فراتر، و احتمالاً بسیار فراتر از مدل استاندارد فیزیک ذرات» برنده شدند.

با توجه به رشد سریع برنامه های فیزیک نوترینو در چین، جیاجی لینگ، محقق فوق دکتری در دانشگاه ایلینویز که اکنون استاد فیزیک در دانشگاه سان یات سن است، تصمیم گرفت با حمایت مالی استارت آپی در آنجا سمتی را در این دانشگاه به عهده بگیرد. برنامه هزار استعداد برای دانش پژوهان جوان ممتاز. او به هدایت یک سری آزمایشات جدید در خلیج دایا کمک می کند: جستجوی فرضیه "نوترینوی عقیم". لینگ می‌گوید این نوع چهارم پیشنهادی نوترینو می‌تواند شکلی از ماده تاریک گریزان باشد که دانشمندان از قرن گذشته به دنبال آن بوده‌اند.

خانه آینده برخورد دهنده های ذرات
به گفته لینگ، مطالعه عظیم نوترینویی که او روی آن کار می‌کند به چین کمک می‌کند تا به تحقق برنامه‌هایش برای میزبانی از ائتلاف بین‌المللی از فیزیکدانان نخبه حول پروژه‌های پیشنهادی ابر برخورددهنده نزدیک‌تر شود. فیزیکدانان رده بالای چین، همراه با دانشمندان برجسته در سراسر جهان، در حال طراحی یک خردکننده ذرات حلقه‌ای با ابعاد تا 100 کیلومتر هستند که در ابتدا به عنوان یک برخورددهنده الکترون-پوزیترون پیکربندی می‌شود و بعداً میزبان یک شتاب‌دهنده پروتون-پروتون نیز خواهد بود.

لینگ می‌گوید: «پس از سال‌ها آماده‌سازی و پیوستن به آزمایش‌های جهانی، اکنون زمان فوق‌العاده‌ای برای چین است تا میزبان برخورددهنده الکترون-پوزیترون دایره‌ای و برخورددهنده سوپر پروتون-پروتون باشد. مهمتر از آن، این وظیفه چین است که در پیشبرد فیزیک پرانرژی و دانش بشر در مورد جهان مشارکت کند.

جی گائو، یکی از رهبران پروژه‌های برخورددهنده دایره‌ای دوقلو در موسسه CAS فیزیک انرژی بالا، می‌گوید که استان جنوبی گوانگدونگ یکی از رقبای اصلی میزبانی از شتاب‌دهنده‌های حلقه‌ای است. دانشمندان چینی و آمریکایی که در حال ایجاد زمینه‌ای برای بزرگترین و پیچیده‌ترین آزمایشگاه فیزیک ذرات در تاریخ هستند، پیش‌بینی می‌کنند که این آزمایشگاه می‌تواند هزاران فیزیکدان تجربی جهان را برای گرفتن موقعیت در «شهر برخوردکننده» چین جذب کند.

آلن بلوندل، یکی از شکل دهندگان اصلی برخورددهنده دایره ای آینده که توسط سرن (سازمان اروپایی تحقیقات هسته ای) در سوئیس ترسیم شده است، می گوید: "خیلی خوب است" اگر رهبران سرن و برنامه ابر برخورد دهنده چینی به رقابت پایان دهند. برای جذب برجسته ترین فیزیکدانان جهان.

تائو لیو، فیزیکدان دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ، این احساس را تکرار می کند. او می گوید که پروژه برخورددهنده برنامه ریزی شده چین هیجان انگیزترین پروژه ای است که تا به حال توجه اساتید برجسته فیزیک و دانشجویان علوم در سراسر هنگ کنگ را به خود جلب کرده است.

لیو می‌افزاید که ابربرخوردکننده‌ها «توسعه در علم و جامعه را در دهه‌های آینده تقویت خواهند کرد، [و] استعدادهای جوان این نسل و نسل‌های آینده را الهام‌بخش خواهند کرد تا خود را وقف اکتشاف علوم پایه کنند».

استخراج ژنوم
درست در آن سوی مرز هنگ کنگ، دانشگاه ها و دولت محلی در شنژن سرمایه های در حال گسترش خود را برای ایجاد پیشرفت های شناخته شده جهانی در تحقیقات و برنامه های کاربردی علوم زیستی هدایت می کنند.

Bicheng Yang

بیچنگ یانگ
بیچنگ یانگ، مدیر ارتباطات در واحد ژنومیک BGI، که در حال پیشبرد برنامه‌هایی برای ایجاد یک کالج تخصصی علوم زیستی با مشارکت دانشگاه جنوبی چین است، می‌گوید: شنژن خود را به عنوان یکی از مراکز پیشرو در جهان برای  تحقیقات ژنتیک فناوری (SCUT) و دانشگاه کپنهاگ. تغییر داده است. 

چهار سال پیش، BGI یک پیمان همکاری با بنیاد گیتس برای راه اندازی برنامه های آموزشی مشترک با دانشگاه آکادمی علوم چین و SCUT امضا کرد. او توضیح می دهد: "هدف ادغام هر چه بیشتر کالج جدید در تحقیقات علمی است که در سراسر قاره ها امتداد دارد."

شین جین، متخصص ژنومیک

با موقعیت‌های تحقیقاتی دوگانه در BGI و SCUT، می‌گوید: «یکی از هیجان‌انگیزترین پروژه‌هایی که روی آن کار می‌کنیم، پروژه میلیون نفری چینی است که هدف آن رمزگشایی یک میلیون ژنوم چینی در سراسر کشور است.

Xin Jin

شین جین
جین، که یکی از نویسندگان این مقاله است، اضافه می کند که دانشگاه و BGI همچنین در حال بررسی استفاده از ژنومیک برای ترسیم تکامل ژنتیکی جمعیت های فعلی هستند که قدمت آن به انسان های اولیه مدرن که بیش از 40000 سال پیش به آسیا سفر کرده بودند و آمیختگی آنها با گونه های باستانی تر برمی گردد. مطالعه در مورد این موضوع در Nature منتشر شده است.

در مرز ویرایش ژنوم انسان
استفاده بالقوه مهندسی ژنومی برای از بین بردن پایه های ژنتیکی بیماری ها نیز توسط گروه هایی از محققان دانشگاهی در بزرگ شهر جنوبی گوانگژو مورد بررسی قرار گرفته است. یکی از این گروه‌ها اخیراً گزارش داده است که آزمایشی پیشرو، اما با موفقیت محدود، در ویرایش ژنوم جنین‌های انسانی برای ایجاد مقاومت ژنتیکی در برابر عفونت‌های HIV انجام داده است. مقاله مشابهی که در سال 2015 توسط محققان دانشگاه سان یات سن منتشر شد، یک بحث جهانی را برانگیخت که آیا این نوع تحقیقات باید بر روی جنین انسان انجام شود، زیرا پتانسیل آن برای ایجاد تغییرات ژنتیکی است که در نسل‌های آینده موج می‌زند.

از آن زمان، رهبران آکادمی‌های علوم ملی در ایالات متحده، بریتانیا و چین ملاقات کرده‌اند و به اجماع رسیده‌اند که در حالی که این نوع تحقیقات می‌تواند ادامه داشته باشد، هر گونه برنامه کاربردی باید ممنوع شود. برگزارکننده اصلی این اجلاس که شامل سه آکادمی علمی بود، دیوید بالتیمور، رئیس بازنشسته موسسه فناوری کالیفرنیا بود. او اضافه می‌کند که محققان چینی می‌توانند با مطالعات ویرایش ژنوم جنینی پیش بروند تا زمانی که "آزمایش‌ها به 14 روز رشد در شرایط آزمایشگاهی محدود شود و هیچ تلاشی برای کاشت انجام نشود."

بالتیمور می‌گوید که تیم‌های ژنومیک در دانشگاه سان یات سن و دانشگاه پزشکی گوانگژو نشان‌دهنده تلاش دو آزمایشگاه برای حرکت به خط مقدم این تحقیق هستند.

برخی از محققان پیشنهاد می‌کنند که حمایت چین از این مطالعات، با توجه به ممنوعیت کنگره ایالات متحده در مورد بودجه فدرال برای تحقیقات مربوط به اصلاح ژنوم جنین‌های انسان، می‌تواند به دانشمندان در سراسر دانشگاه‌های چین کمک کند تا در این قلمرو ویرایش ژن پیشرفت کنند.

معکوس کردن "فرار مغزها"
در منطقه دیگری از جنوب چین، در دانشگاه مطالعات خارجی گوانگدونگ، جینگ یانگ با همکارانش در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در حال انجام تحقیقاتی در مورد تغییرات ساختاری در مغز است که زمانی که دانش آموزان شروع به مطالعه زبان دوم می کنند، رخ می دهد.

Jing Yang

جینگ یانگ
یانگ، که قبلاً یک دانشجوی فوق‌دکتری در ایالت پن بود، می‌گوید که به دانشگاه مطالعات خارجی گوانگدونگ پیوست، زیرا این مدرسه «به دلیل پرورش استعدادهای بین‌المللی معروف است». او می‌گوید که قصد دارد به تبدیل مرکز زبان دانشگاه به «یک مرکز تحقیقاتی پیشرو برای زبان‌شناسی و زبان‌شناسی کاربردی» کمک کند و می‌افزاید که دولت برای رسیدن به این هدف، کمک‌های بلاعوض در مقیاس بزرگ ارائه می‌کند.

یانگ می‌گوید که رشد اقتصادی چین و بسته‌های استخدامی جذاب‌تر ارائه‌شده توسط دانشگاه‌های این کشور برای دانشمندان چینی که در غرب تحصیل کرده‌اند بسیار جذاب شده است و شروع به کمک به معکوس کردن فرار مغزها طی دهه‌ها کرده است که طی آن دانشمندان کشور را ترک کردند. شغل خود را در جای دیگری دنبال کنند.

در حالی که بسیاری از دانشمندان چینی پس از اخذ مدرک پیشرفته هنوز در اروپا یا ایالات متحده باقی می مانند، یانگ مشاهده می کند که "برخی از دانشمندان مانند من تصمیم گرفتند برای آینده ای روشن تر برای خود و همچنین برای کشورمان به خانه بروند و کار کنند." او اضافه می کند که این محققان به ایجاد مجموعه هایی از تحقیقات علمی عالی در سراسر چین کمک می کنند.

یانگ توضیح می دهد: «ظهور چین قطعاً به اقتصاد محدود نمی شود. ما امیدواریم که کشورمان بتواند در علم، فرهنگ و فناوری نیز سرآمد باشد. این یک پیروزی مضاعف برای چین و جهان است.»


نظرات کاربران


@