نوروز گولی در دومین هفته بهار کوهستان سرخاب
نوروز گولی با رنگ های بی شمار خود در هفته دوم بهارخاک سذخ سرخاب در نمایش خود برآمده است..........................
آواز و پرواز پرندگان کوچک آزاد در طبیعت
آوازهای زیبای پرندگان را گوش دهید و پرندگان کوچک را از نزدیک ببینید. این پرندگان زیبا با تماشای پرواز، پریدن و آواز خواندن در طبیعت، لبخند را بر لبان می آورند. می توان پرهای رنگارنگ آنها را دید و آهنگ های شیرین آنها را با جزئیات شفاف شنید.
عقاب و شغال در پارک ماسایی مارا
شغال مادر توانست عقاب در حال پرواز را وادار به انداختن بچه اش بزمین کند و پس از آن او برای فراردادن توله اش و نجات از منقار توانمند عقاب موفق عمل کرد و توله در پناه و مدیریت مادر نجات یافت
خانواده میرکت در کالاهاری افریقای جنوبی
خانواده میرکت ها درحال تماشای اطراف خانه خود هستند و این در حالی است که احساسات خود را نیز از نشان می دهند.
درگیری گرگ های اتیوپیایی با گورکن ها + ویدئو
بعد از تخریب حفره گرگ ها توسط گورکن ها ، آنها درصدد تنبیه گورکن ها هستند ؛ اما گورکن ها دفاع را خوب بلدند
پروانه ها - فرزندان خورشید +ویدئو
زنبورها و پروانه ها نقش مهمی در گرده افشانی گیاهان و تولید محصولات زراعی برای مصرف انسان و حیوان دارند. صدای وزوز زنبورها و رنگ‌های پر جنب و جوش پروانه‌ها پایه‌های اصلی آرامش و زیبایی خام حومه شهر است - مکانی که چشم‌ها را فریب می‌دهد و روح را آرام می‌کند. اما با شلوغی و شلوغی زندگی امروزی، ما تمایل داریم از دنیای میکروسکوپی که در دنیای خودمان تعبیه شده است غفلت کنیم. رابطه همزیستی بین دنیای آنها و جهان ما. تعدادی از چیزهایی که در زیستگاه کوچکترین عشایر زمین - زنبورها - خواهید یافت. قلمرو پروانه ها نیز به طرز عجیبی زیباست و این موجودات شاید جذاب ترین گونه ها در دنیای حشرات باشند. رنگ آمیزی زیبا و پرواز برازنده آنها برای همه جذاب است. و مهمتر از همه، دگرگونی خارق‌العاده آنها گواهی بر ماهیت در حال تکامل زندگی روی زمین است.
بیماری "پلاستیکوزیس"، بیماری بلع پلاستیک ها در آب
محققان رابطه مثبتی بین مقدار پلاستیک در پروونتریکولوس و میزان اسکار یافتند. آنها به این نتیجه رسیدند که پلاستیک بلعیده شده باعث ایجاد زخم می شود، پدیده ای که آن را "پلاستیکوزیس" می نامند. بسیاری از گونه‌های پرندگان به‌طور هدفمند سنگ‌ها و شن‌های کوچکی را مصرف می‌کنند که در سنگدان‌های آنها - قسمت دوم معده آنها - جمع می‌شود و با پودر کردن آن به پرندگان کمک می‌کند تا غذای خود را هضم کنند. با این حال، از نظر بحرانی، این شن، که گاهی اوقات پوکه نامیده می شود، با فیبروز مرتبط نیست. دانشمندان ارتباط بین بلع پلاستیک و بیماری های مشکل زا را در ماهی مشاهده کرده اند. پلاستيكوزيس ممكن است به توضيح اينكه چگونه پاتوژن ها از طريق دستگاه گوارش پاره شده به بدن راه پيدا مي كنند كمك كند.
فراخوان ها برای ماه رمضان "سبز"
برای بسیاری از مسلمانانی که در ماه رمضان امسال در مساجد سراسر جهان روزه خود را افطار می کنند، چیزی کم خواهد بود: پلاستیک! تجربه عمومی افطار - غذای بعد از غروب آفتاب که افراد با ایمان را در طول ماه مبارک از 22 مارس 2023 دور هم جمع می کند - اغلب استفاده از ظروف طراحی شده برای رویدادهای دسته جمعی مانند چاقو و چنگال پلاستیکی را به همراه بطری های آب ضروری می کند.. اما برای تشویق مسلمانان به توجه بیشتر به تأثیر ماه رمضان بر محیط زیست، مساجد به طور فزاینده ای اقلام یکبار مصرف قابل تجزیه را توزیع می کنند و برخی استفاده از پلاستیک را به طور کلی ممنوع می کنند.....بحران های زیست محیطی به طور نامتناسبی بر فقیرترین جمعیت جهان تأثیر می گذارد و دانشگاهیان آسیب پذیری های خاص جوامع مسلمان در سراسر جهان مانند قربانیان سیل ویرانگر پاکستان در سال 2022 را برجسته کرده اند. دانشگاهیان با برجسته کردن اصول اسلامی، سیاست ها و رویکردهای جامعه نشان دادند که چگونه اسلام می تواند الگویی برای حفظ محیط زیست باشد. این فشار برای آگاهی زیست محیطی فراتر از ماه رمضان است. مسلمانان در سال‌های اخیر سعی کرده‌اند در فصول زیارتی در عاشورا و اربعین، شیوه‌های سبز را به شهرهای زیارتی عراق وارد کنند.
نوروزگولی عینالی با موسیقی کارمینا بورانا
چه سرما باشد چه گرما برف باشد و یا باران او می آید ؛ با عطرش گسترده بر کوه سرخ نوروز را خبر می دهد گل زنبق کوچک کوه
کوه های ابری جنوب تبریز در آخرین روز سال
ابرها در حال فرو افتادن بر روی سهند هستند،کوه هفته های آخر سفید پوشی خود را دارد و ........................
لک لک ها به آشیانه برمی گردند
باز ورقی دیگر آمد فصلی شد و فصلی رفت و تو و او باز به سرزمین خود آمدید و دانستم که عمری درون سالی ، باردیگر گذشت ومن همچنان در انتظار ماندم
درنا‌های امید و رویا مهاجرت خود را از مازندران به سیبری آغاز کردند.
درنای امید که ۱۵ سال گذشته به تنهایی از سیبری به مازندران کوچ می‌کرد، یک شنبه چهاردهم اسفند همراه جفت بلژیکی خود "رویا" تالاب فریدونکنار را به مقصد سیبری ترک کردند. مسیر پروازی این دو درنا تا سیبری رصد و پایش می‌شود، کشور‌های جمهوری آذربایجان، قزاقستان و روسیه که در مسیر مهاجرت این پرندگان قرار دارند اطلاع داده شده است که مسیر پروازی را پایش کنند..همچنین استان‌های گیلان و اردبیل نیزکه در مسیر پروازی قرار دارند از دو هفته قبل به صورت مکتوب اعلام شده بود که حرکت درنا‌ها را پایش کنند.
دند داغی، قار لا آغاریب
دند کوهستان تمیز و زیبای پس کرانه های تبریز برای بهار و پاشش زیبایی هایش آماده می شود
بازگشت لک لک ها به آشیانه
لک لک ها دوباره به تبریز برگشتند ، زوج لک لک بعد از مهاجرت با خانواده قبل از اتمام تابستان ، باردیگر به آشیانه آمدند،آنها خانواده ای 4 نفر شده بودندکه مشخص نیست 2 عضو دیگر خانواده برای بازگشت کجا را انتخاب کرده اند
گیلاس کوهی عینالی در زیر برف
گیلاس کوهی عینالی با گل های زیبایش و میوه ای کوچک از مقاوم نرین گونه های گیاهی کوهستان سرخاب است که توانسته است با روییدن از میان تخته سنگ ها خود را حفظ کند ! اما شاید تنها گیلاس که توانسته است خود را از شکل بوته ای به درخت تبدیل کند ، این گیلاسی باشد که تصویر آن در زمستان دیده می شود ! بررسی امکان تغییر در گیلاس های بوته ای در عینالی می تواند کوهستان را با گونه ی بومی و کم نیاز به نگهداری پر کند و شاید روزی جشنواره سالانه شکوفه های گیلاس در کوهستان سرخاب عینالی برگزار گردد.
میراث بزرگ بشری مردمان تبریز در باغات شمالغرب شهر
باغات سبزی منطقه غرب تبریز میراث بشری این سرزمین است که درگذر سال های بسیار شکل و هویت یافته اند . آنها کنار شهر بوده اند و مردمان شهر را بی نیاز از بیگانه تغذیه کرده اند. این باغات بی هیچ چشم داشتی زیبایی ، طبیعت و فضای سبز شهر تبریز را در حالی تضمین و تامین می کنند که حیات زنده و فعالیت انسانی" تولید " علیرغم بحران ها در آنها در جریان است، شاید بتوان باغات سبزی تبریز را به عنوان میراث بشری انسان های معاصر زحمتکش به تمام جهان شناساند.
راسو حیوان زیبایی که می تواند سمبل از بین رفتن محیط زیست باشد
در کنفرانس تنوع زیستی سازمان ملل متحد که در 7 دسامبر 2022 در مونترال افتتاح شد، کشورها قصد دارند چارچوب جهانی جدیدی برای تغییر رابطه بشریت با طبیعت ایجاد کنند. لوگوی کنفرانس نشان می‌دهد که انسان به سمت در آغوش گرفتن پاندا می‌رود – اما از منظر زیست‌محیطی، راسو یا گورکن انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. پستانداران بزرگ با جذابیت گسترده، همچنین به عنوان مگافون کاریزماتیک شناخته می شوند، اغلب بالاترین دستاورد را در حفاظت از تنوع زیستی نشان می دهند. همانطور که منطق پیش می رود، نجات ببر، خرس قطبی، گرگ یا شیر به معنای نجات کل اکوسیستم است، زیرا این گونه ها اغلب محدوده وسیعی دارند و ممکن است در بالای زنجیره های غذایی قرار بگیرند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که، به طور نسبی، بسیاری از گونه‌های کاریزماتیک بزرگ در آمریکای شمالی بد عمل نمی‌کنند. گرگ‌ها در کالیفرنیا، جایی که آخرین جد وحشی آنها در سال 1924 کشته شد، دوباره جمعیت می‌کنند. گرگ‌ها می‌توانند در چند دهه آینده در سراسر غرب میانه دوباره مستقر شوند. خرس‌های سیاه بیشتر محدوده خود را در شرق ایالات متحده به دست آورده‌اند، تا جایی که بسیاری از ایالت‌ها فصل شکار خرس دارند. داستان های مشابهی در سراسر اروپا در حال پخش است، جایی که حتی گوشتخواران بزرگی مانند سیاه گوش و ولوورین در حال بهبودی هستند. برای گوشتخواران کوچک مانند راسو، اسکنک و روباه، داستان متفاوت است. این گونه‌ها و خویشاوندان آن‌ها در مقایسه با گونه‌های بزرگ‌تر مانند گرگ، تأثیرات یکسان یا بیشتر بر اکوسیستم‌هایی که در آنها زندگی می‌کنند، دارند. آنها حتی با شکار جوندگانی که محصولات کشاورزی را می‌خورند و به خانه‌های ما هجوم می‌آورند، فوایدی برای انسان‌ها فراهم می‌کنند. با این حال گوشتخواران کوچک نگران حفاظت فزاینده هستند زیرا جمعیت آنها در بسیاری از نقاط به شدت در حال کاهش است. در حالی که گوشتخواران کوچک معمولاً به اندازه گونه‌های بزرگتر توجه عمومی را به خود جلب نمی‌کنند، زیست‌شناسان حفاظتی برای دهه‌ها تلاش کرده‌اند تا از زوال آنها جلوگیری کنند.
حفاظت از 30 درصد از سطح زمین برای طبیعت به معنای تفکر در مورد اتصالات دور و نزدیک است
بحران تنوع زیستی تنوع حیات روی زمین را کاهش می دهد. تحت فشار آلودگی زمین و آب، توسعه، شکار بی رویه، شکار غیرقانونی، تغییرات آب و هوایی و تهاجم گونه ها، تقریباً 1 میلیون گونه گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض قرار دارند. یک پیشنهاد بلندپروازانه برای جلوگیری از این تلفات، ابتکار بین المللی معروف به 30x30 است: حفظ و حفاظت از حداقل 30 درصد از سطح زمین، در خشکی و دریا، تا سال 2030. در حال حاضر 112 کشور از جمله ایالات متحده از این طرح حمایت می کنند. کشورهای بیشتری ممکن است حمایت خود را در کنفرانس بین المللی تنوع زیستی که در 7 دسامبر 2022 در مونترال افتتاح می شود، اعلام کنند. دانشمندان می گویند که حفاظت از 30 درصد از سطح زمین به گونه ها و اکوسیستم ها کمک می کند تا از تنش هایی که آنها را تحلیل می برند، بهبود یابند. همچنین خدمات ارزشمندی را که طبیعت به انسان ارائه می دهد، حفظ می کند، مانند محافظت از سواحل در برابر طوفان ها و فیلتر کردن آب آشامیدنی. حفاظت از جنگل ها و مراتع می تواند با ترویج ذخیره کربن در خاک و گیاهان به کند کردن تغییرات آب و هوایی کمک کند. به عنوان محققین در زمینه اکولوژی، حفاظت و پایداری جهانی، ما تنوع زیستی را در سراسر جهان، از پانداهای غول پیکر در اعماق جنگل های چین گرفته تا شیرهای دریایی در امتداد سواحل نیوزیلند، مطالعه می کنیم. نجات طیف گسترده ای از موجودات زنده مستلزم ایجاد تعادل بین نیازهای طبیعت و مردم و یک دیدگاه جهانی و کل نگر است. ما بر این باوریم که یک رویکرد فراهمبستگی، که به تعاملات انسان و طبیعت در درون و در مناطق مختلف نگاه می کند، می تواند به دستیابی به هدف 30x30 کمک کند. منطقه حفاظت شده چیست؟ از آنجایی که 30x30 بر حفاظت از فضا برای طبیعت وحشی تمرکز دارد، بسیاری از مردم تصور می کنند که این به معنای کنار گذاشتن بخش هایی از زمین یا اقیانوس و دور نگه داشتن مردم از آنهاست. اما این همیشه درست نیست. تا اواسط سال 2021، 16.64 درصد از خشکی جهان و 7.74 درصد از اقیانوس های آن در مناطق حفاظت شده قرار داشتند. اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، مشارکتی از دولت‌ها و گروه‌های جامعه مدنی که سلامت دنیای طبیعی را دنبال می‌کند، مناطق حفاظت‌شده را در شش دسته طبقه‌بندی می‌کند: الف - منطقه حفاظت شده طبیعی یا منطقه بیابانی ب -پارک ملی ج -اثر یا ویژگی طبیعی د- منطقه مدیریت زیستگاه یا گونه ه -منظره یا منظره دریایی محافظت شده و -منطقه حفاظت شده با استفاده پایدار از منابع طبیعی تعهدات حفاظتی 30×30 بسیاری از کشورها احتمالاً شامل مناطقی مانند جنگل‌ها و مراتع است که برای تفریح، چوب‌برداری، چرای دام و سایر مصارف باز هستند.
کهلیک اوتی عینالی با کنسرتو ویلن ژان ماری لکلیر
کهلیک اوتی گیاه معطر کوه سرخاب است که طعم آن در یک فنجان چای مردمان محل حسی عمیق و نوستالژیک را از عینالی به همراه دارد.............
گرگ های آلوده به انگل جسارت پیدا می کنند
بر اساس یک مطالعه جدید، گرگ های آلوده به یک انگل معمولی به احتمال زیاد به رهبر دسته خود تبدیل می شوند و نشان می دهد که مزاحم ساکن مغز؛ به میزبان خود جرات می دهد تا خطرات بیشتری را بپذیرد. انگل تک سلولی، توکسوپلاسما گوندی، تنها از نظر جنسی در گربه ها تکثیر می شود، اما می تواند تمام حیوانات خونگرم را آلوده کند. تخمین زده می شود که بین 30 تا 50 درصد از مردم در سراسر جهان به این انگل آلوده باشند که تا آخر عمر به عنوان کیست بافتی خفته باقی می ماند. با این حال افراد با سیستم ایمنی سالم به ندرت علائمی دارند. در حالی که برخی از مطالعات ارتباط بین افراد مبتلا به این انگل در مغز و افزایش ریسک پذیری را گزارش کرده اند، تحقیقات دیگر این یافته ها را رد کرده اند و هیچ ارتباط قطعی ثابت نشده است.
نخاله های ساختمانی در کوهستان عینالی
تصور ریختن نخاله های ساختمانی در وسط کوهستان امر بسیار دشوار است ؛ چقدر مسیر را طی می کنند تا در بخشی تمیز از کوه زباله های خود را بر خاک پاک بریزند؛ هیچ کارمند سازمان های مسئول که کار چندانی هم درادارت خود ندارند ، پاسخگوی ماجرا و قبول مسئولیت نیست.
صید یک ماهی قرمز بزرگ
یک ماهی قرمز بزرگ و غول‌پیکر در فرانسه صید شد.، صیاد بعد از نمایش ماهی را آزاد کرد........................
پیام دود سیاه از کوه عینالی چه معنی دارد؟+ ویدئو
درکتاب علوم دوم ابتدایی از ابزارهای ارتباطی و پیام رسانی دوران قدیم، دود را هم وسیله ارتباط و خبر رسانی قید کرده اند . حال شهرداری منطقه 5 با دود سیاه چه پیغامی را می تواند ، بدهد! اولین پیغام احتمالا عدم وجود دستورالعمل امحا برخی زباله هاست! دومین پیغام نبود کارخانه زباله سوز جهت تولید انرژی با استفاده از سوزانیدن زباله است و یا نبود کارخانه تبدیل زباله به مواد قابل استفاده می باشد .. سومین پیغام عدم ارج گذاری به محیط زیست است ... و ..............همسایگان محل تجربه ورود دود به خانه هایشان را در طول سال ها کسب کرده اند ! اما تصاویر نشان می دهد نه تنها دوده ی سیاه بلکه خاک نیز در محل آلوده شده است و بعد از اتاقک های بدون حفاظ در زیر زمین ،گله سگ های ولگرد نیز جولانگاه خود را در میان زباله ها یافته اند.
روباه موزه تاریخ طبیعی
پیاده در حال رفتن به محل کارم بود ، روی زمین خون آلوده بود ؛ در عین حال که تعجب انگیز بود ! هیچ چیز خاصی به ذهنم خطور نکرد ! شاید خون نبود و ماده ی رنگی بود که روی زمین ریخته شده بود! کم کم آثار خون زیادتر شد ، انحنای مسیر را که رد شدم ! "روباه" روی زمین افتاده بود ! زخمی شده بود و با شدت یافتن خونریزی آثار حیات از تنش خارج شده بود!ا چاره ای نبود بجز اینکه فقط جسم بدون روحش را حفظ کنم و حداقل مانع بریدن دم و قطعه قطعه شدنش گردم ! از یک راننده خواستم تا جسد روباه را به سازمان حفاظت محیط زیست ببرد ! اکنون این روباه سالهاست که در موزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد. هر وقت به او نگاه می کنم یاد سگ های ولگردی که محاصره اش کردند و در صبحدم شوم وی را به قتل رسانیدند می افتم !