تلاش ارمنستان برای بازیابی دارایی های سرقت شده به نفع تاجران نخبه است نه دولت
با گذشت دو سال ، کمپین دولت ارمنستان برای مصادره اموال به دست آمده غیرقانونی دستاوردهای اندکی داشته است. در چندین مورد اخیر، مقامات بلندپایه سابق - حتی آنهایی که با اتهامات جنایی روبرو هستند - موفق به فروش املاک بزرگ در معاملات شده اند که بسیاری معتقدند تبانی با مقامات فعلی بوده است.
باکو در مذاکرات با ایروان حقوق «آذربایجان غربی» را مطالبه می کند 
از آنجایی که مذاکرات با ارمنستان به طور مناسب به سمت توافق صلح بالقوه پیش می رود، آذربایجان شرط جدیدی را معرفی کرده است: این که با آذربایجانی هایی که قبلاً در ارمنستان زندگی می کردند با ارامنه مقیم قره باغ بر اساس مشابه رفتار شود.
دیپلماسی بین المللی در بحبوحه نگرانی های فزاینده از خشونت در قره باغ تقویت می شود
لاوروف اصل حقوق اقلیت ها را چنین توصیف کرد: «حق زبان مادری، حق آموزش به آن زبان به فرزندان، زندگی و کار با آن زبان، حفظ فرهنگ، مذهب، داشتن حق حاکمیت خودمختار و به نوعی. پیوندهای ویژه به هموطنان خود..............دیپلماسی بین المللی در قفقاز در حالی سرعت می گیرد که ارمنی ها برای آنچه که بسیاری معتقدند یک حمله جدید آذربایجان کنترل سرزمین های اصلی خود در قره باغ کوهستانی است آماده می شوند. در چند روز گذشته آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده با رهبران دو کشور تماس گرفت، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مسکو میزبان آرارات میرزویان همتای ارمنی خود بود، معاون وزیر امور خارجه ایران از ایروان بازدید کرد و وزیر امور خارجه فرانسه از برنامه ریزی برای سفر به ارمنستان و آذربایجان در ماه آوریل خبر داد. این در حالی است که آذربایجان بر اساس «تحریک‌های» تأیید نشده‌ای که باکو ایروان را به خاطر آن‌ها مقصر می‌داند، ارمنستان را تهدید می‌کند. دو طرف به طور فزاینده ای در حال حفاری در مورد بحث برانگیزترین موضوع بین خود هستند: سرنوشت منطقه ارمنی نشین قره باغ کوهستانی متعلق به آذربایجان. در همین حال، محاصره تنها راه ارتباطی قره باغ به ارمنستان و جهان خارج، موسوم به کریدور لاچین توسط آذربایجان، اکنون بیش از سه ماه از عمر خود می گذرد و پایانی برای آن دیده نمی شود.
ارمنستان اصلاحات مراقبت های بهداشتی را با هزینه های نامشخص آغاز می کند
دولت ارمنستان در حال برنامه ریزی یک سیستم بیمه درمانی همگانی با بودجه دولتی است که نوید مراقبت با کیفیت یکسان را برای همه تا سال 2027 می دهد. منتقدان می گویند که این طرح محکوم به فنا است زیرا به ناکارآمدی های سیستمی توجهی نمی کند و بار مالی بیشتری را بر دوش مالیات دهندگانی که در حال حاضر با مشکل مواجه هستند، وارد می کند. دولت این مفهوم را در جلسه هیئت دولت در ماه فوریه تصویب کرد که شامل کلیه خدمات پزشکی به غیر از دندانپزشکی و زیبایی پزشکی می شود و در نظر دارد لایحه مربوطه را در ماه آوریل ارائه کند. این طرح قرار است از سال 2024 به صورت مرحله‌ای اجرا شود، زمانی که اولین گروه، کارکنان بخش دولتی، به این سیستم بپیوندند. از سال 2025، بازنشستگان با هزینه ایالت ثبت نام می شوند. در سال های بعد، پوشش به تدریج به سایر گروه ها گسترش یافت. و در سال 2027 قرار است این سیستم برای همه شهروندان اجباری شود، تا آن زمان دولت قول می دهد حداقل 50 مرکز پزشکی را به طور کامل بازسازی یا تجهیز کند............بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیماری های غیرواگیر عامل 93 درصد از کل مرگ و میرها هستند، در حالی که این رقم در سراسر جهان 71 درصد است. و آخرین داده های WHO از سال 2016 نشان می دهد که مردم ارمنستان 22 درصد شانس مرگ زودرس - یعنی قبل از 70 سالگی - در اثر چهار بیماری غیرواگیر دارند: بیماری قلبی عروقی، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان.
آذربایجان تورهای چند روزه شوش را راه اندازی می کند
آذربایجان سفرهای توریستی چند روزه خود را به شهر مهم قره باغ کوهستانی شوشا، که در سال 2020 از نیروهای ارمنستان پس گرفته شد و اکنون عنوان"پایتخت فرهنگی" مردم آذربایجان را دارد، آغاز کرده است. همچنین برنامه هایی برای شروع اسکان مجدد شهر در اواخر سال جاری وجود دارد. آژانس دولتی گردشگری آذربایجان در بیانیه ای اعلام کرد که این سفرهای دو و سه روزه یک بار در هفته سازماندهی می شود و ممکن است بسته به تقاضا در آینده بیشتر ارائه شود. این پروژه که بخشی از سیاست «بازگشت بزرگ» است، با هدف سازماندهی سفرهای گردشگری ایمن به این پایتخت فرهنگی برای شهروندان جمهوری آذربایجان که به سن 18 سال رسیده اند و همچنین منجر به افزایش فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد شده است.
یک سال بعد ازجنگ،تحقیق و تفحص گران جنگی ارمنستان بدنبال مقصرشکست هستند
جنگ دوم قره باغ بین ارمنستان و آذربایجان در نوامبر 2020 با میانجیگری روسیه با توافق آتش بس پایان یافت. بر اساس اطلاعات رسمی، 3812 ارمنی در جنگ جان باختند و 217 نفر مفقود شده اند.
گفتگوی آذربایجان و قره باغ در حال انجام است
گفتگوها بین آذربایجان و نمایندگان جمعیت ارمنی قره باغ کوهستانی بیشتر و بیشتر به صورت علنی انجام می شود. برای قره باغی ها، این دیدارها به جای گفت و گوی سیاسی، در مورد نگرانی های محلی عملی است، اما برای آذربایجان در نهایت هدف ایجاد حاکمیت بر منطقه است.
تراژدی مرگ پناهجویان
در پی غرق شدن قایق حامل پناهجویان در آب‌های ساحلی جنوب ایتالیا بیش از ۵۹ نفر از سرنشینان آن جان خود را از دست دادند. به گفته مسئولان گارد ساحلی ایتالیا دست کم ۵۹ پناهجو از جمله یک نوزاد چند ماهه در جریان این حادثه که سپیده‌دم روز یکشنبه روی داد، جان باخته‌اند. محل وقوع این حادثه آب‌های ساحلی کروتونه، شهری در ناحیه کالابریا واقع در جنوب ایتالیا گزارش شده است. در بیانیه گارد ساحلی ایتالیا پیش‌تر آمده بود: «در حال حاضر ۸۰ نفر از سرنشینان قایق زنده پیدا شده‌اند و ۴۳ جسد در خط ساحلی کشف و شناسایی شده است.» این بیانیه با اشاره به شماری مفقود که هنوز نشانی از آنها پیدا نشده می‌افزاید که برخی از نجات‌یافتگان پس از غرق شدن قایق موفق شدند خود را به ساحل برسانند. دقایقی پس از آن شهردار کروتونه تایید کرد که تاکنون دست کم ۵۹ نفر از سرنشینان قایق حادثه دیده جان خود را از دست داده‌اند.
یک سال جنگ ، یک سال فاجعه
اوکراین برای حملات احتمالی روسیه به مناسبت سالگرد جنگ امروز آماده می شود. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین نسبت به حمله نمادین «انتقام‌جویانه» روسیه در آستانه یک سال حمله مسکو هشدار داد. مدارس در سراسر اوکراین کلاس ها را از راه دور برگزار می کنند، به مردم توصیه شده است از تجمعات بزرگ خودداری کنند و تدابیر امنیتی بیشتری در نظر گرفته شده است. یک سال بعد، عملاً هیچ کس در اوکراین از خشونت، ویرانی و خونریزی جنگ که ده‌ها هزار نفر را کشته، میلیون‌ها نفر را بی خانمان و کل شهرها را به ویرانه تبدیل کرده است، در امان نبوده است اما پیش‌بینی‌هایی که در روزهای قبل از تهاجم اوکراین را فراگرفته بود، مدت‌هاست که محو شده است. اکنون، بسیاری از مردم در اوکراین گفتند که در فداکاری مشترک و مبارزه جمعی برای بقا قدرت یافته اند. برخی به آژیرهای حمله هوایی و هشدارها عادت کرده اند. یک اوکراینی 30 ساله گفت که این چیزها "مثل مسواک زدن دندان هایم" به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شده اند .
رویاهای دوئل
بایدن و ولادیمیر پوتین در دو سخنرانی، تنها سه روز قبل از سالگرد تهاجم روسیه، دیدگاه های کاملاً متفاوتی را برای آینده اوکراین مطرح کردند. تنها نکته ای که به نظر می رسید روی آن توافق داشتند این بود که جنگ به پایان نرسیده بود. ساعاتی پس از سفر کوتاه اما چشمگیر خود به کیف، بایدن در یک روز سرد و بارانی در قلعه سلطنتی ورشو سخنرانی کرد. او قول داد که ایالات متحده و متحدانش در ناتو ثابت قدم خواهند ماند. وی ضمن اشاره به چشم انداز واقعی "روزهای سخت و بسیار تلخ" در پیش رو گفت: "حمایت ما از اوکراین متزلزل نخواهد شد، ناتو تقسیم نخواهد شد و ما خسته نخواهیم شد." چند ساعت قبل در مسکو، پوتین یک سخنرانی طولانی در کشور ایراد کرد و در آن نشان داد که روسیه برای تشدید درگیری ها آماده است. وی اعلام کرد که مشارکت روسیه در معاهده استارت جدید، آخرین توافقنامه کنترل تسلیحات بین واشنگتن و مسکو را به حالت تعلیق در می آورد.
نیکولا استورجن و جاسیندا آردرن - دو استعفای شوکه کننده در مورد رهبری خوب به ما می گوید
نیکولا استورجن و جاسیندا آردرن که دو کشور کوچک را در دو طرف کره زمین رهبری می‌کنند، هر دو به خاطر رهبری قوی، شجاع و مصمم خود، احترام و تحسین گسترده‌ای را به دست آورده‌اند. آنها هر دو زنی هستند که برای رسیدن به قله سقف های شیشه ای را شکسته اند. استورجن اولین زن و دارای طولانی ترین دوره مدیریت است که منصب وزیر اول اسکاتلند را برعهده دارد. آردرن اولین رهبر نیوزیلند (و دومین رهبر در جهان، پس از بی نظیر بوتو پاکستان) است که در زمان ریاست جمهوری خود زایمان کرد. آن‌ها هم از سیاست‌های لیبرال دفاع کردند و هم با رهبری آرام و مشهود خود، کشورهای خود را در بحران‌های متعدد هدایت کردند. اما شاید در خروج آنها از دفتر است که این شباهت ها از همه چشمگیرتر است. سخنرانی استعفای استورجن بازتاب های زیادی از سخنرانی آردرن در ژانویه داشت که تصمیم او برای کناره گیری را اعلام کرد. هر دو به ضرر شخصی بسیار زیاد رهبری اشاره کردند: ساعات طولانی کار، فقدان حریم خصوصی، دوری از خانواده و هزینه های انسانی. دو زن معروف به فمینیسم و صراحت، خود مایل بودند تصدیق کنند که نمی‌توان برای همیشه روی همه استوانه‌ها شلیک کرد، و زمانی که فرسودگی شغلی رخ داد، زمان آن فرا رسیده است که به دیگری اجازه دهیم تا نوبتی داشته باشد. این یک شوخی است که ترک سیاست «برای گذراندن وقت بیشتر با خانواده» به معنای اخراج شدن به دلایل سیاسی است. مطمئناً، هرکدام در ماه‌های اخیر با چالش‌های خاص خود مواجه شده‌اند - استورجن در حال حاضر درگیر مناقشات پیرامون حقوق تراجنسیتی‌ها در اسکاتلند است، در حالی که آردرن با کاهش محبوبیت و احتمال شکست در انتخابات عمومی بعدی روبرو بود.
لایحه مامور خارجی امیدهای گرجستان در اتحادیه اروپا را تهدید می کند
گروهی از نمایندگان مجلس همسو با حزب حاکم گرجستان در حال ارائه لایحه ای هستند که نهادهای دارای بودجه بین المللی را مجبور به ثبت نام به عنوان عوامل خارجی می کند، اقدامی که به عنوان تضعیف تلاش های این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا تلقی می شود. «قدرت خلق»، گروهی از نمایندگان مجلس که سال گذشته به طور رسمی از حزب حاکم رویای گرجستان جدا شد و شروع به گسترش تئوری های توطئه ضد غربی کرد، در 14 فوریه اعلام کرد که رسماً لایحه عوامل خارجی را که قبلاً اعلام شده بود ارائه می کند. این اعلامیه واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت، زیرا بسیاری معتقدند این پیش‌نویس قانون با هدف مهار مخالفت‌ها و ضربه نهایی به امیدهای گرجستان در اتحادیه اروپا است.
ساکنان قفقاز جنوبی در مورد خطرات زلزله فکر می کنند
پس از زلزله‌های عظیم در ترکیه و سوریه در 6 فوریه که ده‌ها هزار کشته و تعداد زیادی بی‌خانمان برجای گذاشت، ساکنان منطقه قفقاز جنوبی در حال بررسی و مطالعه تاب‌آوری مناطق شهری خود هستند. یک نگرانی رایج در ارمنستان، آذربایجان و گرجستان این واقعیت است که ساختمان‌های قدیمی‌تر در اثر تلفات زمان ضعیف شده‌اند، در حالی که بسیاری از ساختمان‌های جدیدتر محصول شیوه‌های ساخت‌وساز ضعیف و اغلب ناایمن هستند.
دختری که زیر بتن مانده است. مردی که نمی داند چه کاری انجام دهد.
دختری 10 یا 12 سال با چشمان غمگین ، در حالی که به دوربین گوشی تلفن خیره می شود به سختی خود را حرکت می دهد. حرکت هایش بسیار آرام و کند است. مردی که در حال فیلمبرداری از صحنه زلزله است، او را می بیند و با خوشحالی فریاد می زند. «یکی اینجاست! اینجا کسی هست!» اما هیچ کس در اطراف نیست، فقط نور سربی و سکوت برف است. آنها جایی در جنوب شرقی ترکیه هستند، منطقه ای که به تازگی توسط دو زمین لرزه 7.8 و 7.5 ریشتری ویران شده است. مرد به دختری نزدیک می شود که بدنش از قفسه سینه به پایین توسط بتن فروریخته به زمین واژگون چسبانده شده است. معلوم است که همدیگر را نمی شناسند. "آیا تشنه ای؟" او می پرسد؟ دختر پاسخ می‌دهد: «سردم شده است ». "برادرم هم اینجاست." "میتونی حرکت کنی؟" دختر ضعیف پاسخ می دهد: "نه." حتی با صدای محو شده اش،اما بالاخره توانسته صدای خود را به گوش دیگران برساند. اما امیدی در چشمان او نیست. نیم روز از اولین زلزله ساعت 4 صبح می گذرد. به زودی دوباره عصر می شود. "آیا می توانید پاهای خود را حرکت دهید؟" دختر با صدای آرامی که درک آن سخت است، می گوید: «خیلی سخت است». اکنون حالت جدیدی در چهره او دیده می شود، انگار چیزی را پنهان می کند یا از یک نقص شخصی خجالت می کشد. برفی که در طول شب و صبح به صورت متناوب باریده است، آرام آرام غم و اندوه زلزله، مردگان و جان باختگان، ویرانه های خانه های دو تا سه طبقه و بلوک های 15 تا 16 طبقه را می کشد. که در طول چند ثانیه در شب فرو ریخت. ما می توانیم احساس کنیم که مردی که با تلفن خود فیلم می گیرد، نمی داند که چه کاری انجام دهد. او به تنهایی نمی تواند دختر را از آن توده بتن تنگ و وحشتناک رها کند. هر دو ساکت می شوند. چشمان دختر شروع به برق زدن می کند. خستگی، دردش روی صورتش نوشته شده است. "تو همین جا بمان. من میرم و برایت کمک پیدا می کنم ما شما را از آنجا بیرون خواهیم آورد.» اما مرد نامطمئن به نظر می رسد. این محله که در اثر زلزله با خاک یکسان شده، احتمالاً دور از مرکز شهر قرار دارد. از آنجایی که خیابان‌ها و پل‌ها تماماً ویران شده‌اند، هنوز کمکی در راه نیست. بعید است که به این زودی ها اینجا باشد. برخی از کسانی که در اینجا زندگی می کنند، که ممکن است زنده از خانه های ویران شده خود به شب تاریک و برفی بروند، باید به جای دیگری رفته باشند تا از سرما سرپناهی پیدا کنند. اما ممکن است به جز دختر و برادرش، هیچ کس دیگری در خانواده اش زنده نمانده باشد و بنابراین هیچ کس به دنبال او نباشد. "نرو!" کودک گرفتار در نهایت می گوید. "من باید بروم، اما برمی گردم!" مرد می گوید "من تو را فراموش نمی کنم. من می روم کمک بگیرم.» می توان گفت که دختری که بیش از نیم روز را به تنهایی در اینجا گذرانده است، از قبل خود را برای مرگ آماده می کند و دیگر قدرتی برای مخالفت ندارد. با این حال، او دوباره می‌گوید: «نرو!» صدایش مثل زمزمه ضعیف بود. "من میرم و برایت کمک می آورم !" مرد می گوید، و اگرچه صدایش این بار بلندتر است، اما ما نمی توانیم او را کاملاً باور کنیم.
حمله به یک ساختمان مسکونی در خرسون
توپخانه روسیه دوباره به یک محله مسکونی در خرسون حمله کرد: روس ها یک ساختمان پنج طبقه را هدف گرفتند.
بنای یادبود ژنرال شوروی میکولا واتوتین در پارک ماریینسکی کیف برچیده شد
فرمانده نظامی شوروی میکولا واتوتین در جنگ علیه بقایای ارتش نازی و شورشیان خلودنی یار شرکت فعال داشت. در نوامبر 2014، مؤسسه یادبود ملی اوکراین، واتوتین را در فهرست افراد درگیر در مبارزه علیه استقلال اوکراین، سازماندهی هولودومور و سرکوب‌های سیاسی قرار داد که نام‌های آنها به نام خیابان‌های اوکراین است.
زمین لرزه ترکیه صادرات نفت آذربایجان را متوقف کرد
صادرات نفت خام از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان و پایانه نفتی اصلی ترکیه در جیهان متوقف شده است، بدون اینکه مشخص شود مشکل چیست یا چه زمانی می توان صادرات را از سر گرفت. بریتیش پترولیوم - اپراتور میدان نفتی عظیم - چراغ- گونشلی آذربایجان و مالک مشترک خط لوله و پایانه جیهان- تایید کرده است که خود خط لوله باکو-تفلیس-جیهان از زلزله های 7.8 و 7.5 ریشتری که در 6 فوریه رخ داد آسیبی ندیده است.. مشکل ترمینال نفتی جیهان در دریای مدیترانه در انتهای خط لوله است، جایی که نفت بر روی تانکرها بارگیری می شود تا به بازارهای بین المللی تحویل داده شود. اخطار "فورس ماژور" در شامگاه 7 فوریه توسط اپراتورهای پایانه، - یکی از شرکت های تابعه اپراتور خط لوله دولتی بوتاس ترکیه، اعلام شد.
حکم دادگاه گرجستان گزینه های کمی برای ساکاشویلی زندانی و بیمار باقی می گذارد
تصمیم دادگاه این هفته مبنی بر بازداشت میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهور سابق گرجستان، علیرغم وخامت وضعیت جسمانی‌اش، حامیان وی را در ناامیدی قرار داده و برخی پیش‌بینی تنش‌های بیشتر را می کنند . در تصمیمی در 6 فوریه، دادگاه درخواست تعویق مجازات ساکاشویلی یا آزادی او را به دلیل وخامت حال او رد کرد. دولت درخواست رئیس‌جمهور سابق را غیرقانونی می‌داند و رئیس‌جمهور کنونی عفو او را رد کرده و خانواده و متحدان سیاسی‌اش را در مورد نحوه انتقال او به خارج از کشور برای معالجه محروم کرده است.
مالک مجتمع مسکونی فروریخته در فرودگاه دستگیر شد
مالک مجتمع آپارتمانی رنسانس رزیدنس که در اثر زلزله در استان هاتای جنوب شرقی ترکیه ویران شده بود، روز جمعه در فرودگاه استانبول هنگام تلاش برای خروج از کشور بازداشت شد.
دیپلماسی زلزله قفقاز در سیاست منطقه ای گره خورده است
تیم‌های نجات و کمک‌های بشردوستانه از سراسر قفقاز به ترکیه و سوریه برای کمک به تلاش‌های بازیابی پس از زمین‌لرزه عظیم این هفته که تعداد کشته‌شدگان آن از مرز 11000 نفر گذشت، فرستاده شده‌اند. اما حتی در مواجهه با چنین تراژدی انسانی، تلاش‌های کمک‌رسانی عمیقاً با سیاست منطقه مملو شد. پاسخ آذربایجان، که ترکیه را نزدیک ترین متحد خود می داند، سریع ترین و مهم ترین پاسخ بود. در 6 فوریه، روز وقوع زلزله، آذربایجان تیمی متشکل از 420 نیروی امدادی و چند سگ نجات را برای کمک به اقدامات امدادی به ترکیه اعزام کرد. الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور ترکیه در تماسی تلفنی با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود، تاکید کرد که آذربایجان و ترکیه همیشه در کنار یکدیگر ایستاده‌اند. روز بعد، وزارت اورژانس آذربایجان دو فروند هواپیما از جمله یک بیمارستان صحرایی سیار و چادر، ملافه و سایر کمک‌ها را برای کمک به آوارگان از خانه‌های خود به ترکیه ارسال کرد و ارسال محموله‌های اضافی کمک‌ها و تیم‌های پزشکی ادامه دارد. . در 8 فوریه، این وزارتخانه اعلام کرد که یک تیم اضافی متشکل از 227 نیروی امدادی را به "کشور برادر ما" می فرستد، فرمولی که اغلب در رسانه های آذربایجان استفاده می شود. همدردی عمومی نیز عمیق بوده است، به طوری که بسیاری از شهروندان عادی کمک های مالی خصوصی به موسسات خیریه ترکیه و رسانه ها و رسانه های اجتماعی تحت سلطه اخبار زلزله و عملیات نجات سازماندهی می کنند.
مقامات گرجستان به دلیل خریدهای روسیه با واکنش شدید روبرو هستند
اخبار مبنی بر اینکه تفلیس برای خرید واگن‌های مترو ساخت روسیه پیش می‌رود، در گرجستان با خشم مواجه شده است، جایی که در بحبوحه جنگ اوکراین، معاملات با همسایه شمالی بحث‌برانگیز شده است. اگرچه تاریخ این قرارداد به سال 2021 می رسد، شهرداری تفلیس این هفته برای اولین بار تأیید کرد که جنگ روسیه علیه اوکراین و تحریم های غرب، این قرارداد را لغو نمی کند. تفلیس اعلام کرد که قصد دارد در سال 2021، 44 واگن مترو را به ارزش تقریبا 50 میلیون دلار از شرکت روسی متروگونماش خریداری کند که بخشی از تلاش های این شرکت برای بازسازی متروی تفلیس با کمک مالی بانک اروپایی برای بازسازی و توسعه است. در آن زمان، مقامات شهرداری گفتند که EBRD مترواگونمش را به عنوان تامین کننده تایید کرده است. پس از اینکه روسیه در فوریه گذشته به اوکراین حمله کرد و مسکو تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفت، شهرداری اعلام کرد که EBRD پرداخت‌ها به مترواگونمش را به حالت تعلیق درآورده است. بعداً، در ماه نوامبر، کاخا کالادزه، شهردار تفلیس تاکید کرد که به دلیل خطر تحریم‌های احتمالی، قراردادی با این شرکت امضا نخواهد شد و مذاکرات با شرکت‌های جایگزین در جریان است. با این حال، پس از اینکه مقامات شهرداری در اول فوریه اعلام کردند که در واقع خودروها را از سازنده روسی می‌خرند، این موضوع مجددا مورد بررسی قرار گرفت و با واکنش‌های منفی مواجه شد.
مذاکرات بین گرجستان و مناطق جدا شده در معرض تهدید در بحبوحه جنگ اوکراین
مقامات مسکو و متحدان آنها در آبخازیا و اوستیای جنوبی همگی دیدارهای خود را با دیپلمات های بین المللی که در این گفتگوها میانجیگری می کردند، لغو کردند و آینده مذاکرات را زیر سوال بردند..............مقامات روسیه، آبخازیا و اوستیای جنوبی دیدارهای خود را با دیپلمات‌هایی که میانجی‌گری می‌کردند درباره درگیری‌های ساکت گرجستان، که ضربه‌ای دیگر به دیپلماسی منطقه‌ای در پی جنگ در اوکراین بود، لغو کردند. مقامات سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و سازمان امنیت و همکاری اروپا در 31 ژانویه اعلام کردند که به دلیل "مشکلات زمان بندی" باید مذاکراتی را که برای اواخر فوریه برنامه ریزی شده بود به تعویق بیندازند. این گفتگوها بخشی از گفتگوهای بین المللی ژنو بود، مجمعی که مقامات گرجستان، روسیه و جمهوری های خودخوانده آبخازیا و اوستیای جنوبی را گرد هم می آورد. این گفتگوها از حمله روسیه به اوکراین که منجر به لغو برخی از جلسات برنامه ریزی شده در سال گذشته شد، آسیب دیده است. به جای چهار جلسه معمول در سال، تنها یک جلسه در سال 2022 برگزار شد. اکنون برخی از ناظران تعجب می کنند که آیا ممکن است کل قالب در معرض تهدید قرار گیرد. مقامات بین‌المللی «تعهد کامل» خود را به گفتگوها تکرار کردند و این دور برای ماه آوریل موکول شد، اما برخی از شرکت‌کنندگان در بحث انگیزه شوم‌تری دیدند.
با ادامه محاصره، ارمنی های قره باغ می ترسند که بیرون رانده شوند
دربان یکی از مهمانسراهای ساخت شوروی در تفرجگاه کوهستانی که به انبوهی از چمدان ها و کیسه های لباسشویی در لابی نگاه می کند، می گوید: «همه اتاق های ما به پناهندگان واگذار شده است. "اما آنها واقعاً از جایی فرار نکرده اند. آنها فقط نمی توانند برگردند." این یک نقطه عبور در جاده پر پیچ و خم بود که ارمنستان و منطقه جدا شده قره باغ کوهستانی را در داخل قلمرو بین المللی به رسمیت شناخته شده آذربایجان، اما از زمان جنگ خونینی که پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی توسط اکثریت ارمنی قومی آن کنترل می شد، کنترل می کرد. با این حال، از 12 دسامبر، تنها مسیر ورودی یا خروجی - معروف به کریدور لاچین - پس از اینکه فعالان محیط زیست آذربایجانی ، از کنار نیروهای حافظ صلح روسی که وظیفه محافظت از بزرگراه را داشتند، رد شدند و بر روی آسفالت اردوگاه ایجاد کردند و وسایل نقلیه را مسدود کردند. اکنون، گوریس پایان خط است.
انرژی‌های تجدیدپذیر برای صادرات
اخباری مبنی بر اینکه شرکت دولتی انرژی آذربایجان، سوکار، هفته گذشته با غول انرژی امارات متحده عربی مصدر برای توسعه تولید انبوه 2 گیگاوات باد دریایی و تولید "هیدروژن سبز" در دریا امضا کرده است، باید باعث جشن و شادی شود. از آنجایی که این توافق شامل تعهد مبهم مصدر برای توسعه 1 گیگاوات دیگر ظرفیت بادی خشکی و 1 گیگاوات انرژی خورشیدی و اظهارات بعدی مقامات آذربایجان در مورد برنامه هایی برای تولید انرژی تجدیدپذیر بیشتر، تولید "هیدروژن سبز" بود. و قصد دارد هم برق و هم هیدروژن را به اروپا صادر کند. باکو برنامه های بلندپروازانه ای برای سبز کردن بخش برق خود، کاهش انتشار دی اکسید کربن و صادرات برق و "هیدروژن سبز" به بازارهای اروپایی دارد که در پی تهاجم مسکو به اوکراین به دنبال منابع جدید انرژی هستند.