چاپ سه بعدی رگ های خونی مغز با سیلیکون می تواند جراحی مغز و اعصاب را بهبود بخشد
رینترهای سه بعدی می توانند چیزی بیش از لایه های پلاستیک ذوب شده را تولید کنند . بر اساس تحقیقات اخیر منتشر شده ما، یک تکنیک جدید چاپ سه بعدی با استفاده از سیلیکون می‌تواند مدل‌های دقیقی از رگ‌های خونی مغز ایجاد کند و جراحان مغز و اعصاب را قادر می‌سازد تا قبل از عمل با شبیه‌سازی‌های واقعی‌تر تمرین کنند. بسیاری از جراحان مغز و اعصاب هر عمل جراحی را قبل از ورود به اتاق عمل بر اساس مدل هایی از آنچه در مورد مغز بیمار می دانند، انجام می دهند. اما مدل‌های فعلی که جراحان مغز و اعصاب برای تمرین استفاده می‌کنند، رگ‌های خونی واقعی را به خوبی نشان نمی دهند. آنها بازخورد لمسی غیر واقعی را ارائه می دهند که فاقد جزئیات ساختاری کوچک اما مهم هستند و اغلب تمام اجزای تشریحی لازم را حذف می کنند. کپی‌های واقعی و شخصی‌شده مغز بیمار در طول شبیه‌سازی‌های قبل از جراحی می‌تواند خطا در جراحی واقعی را کاهش دهد.
تخیل ما را انسان می کند
شما به راحتی می توانید خود را در حال دوچرخه سواری در آسمان تصور کنید، اگرچه این چیزی نیست که واقعاً اتفاق بیفتد. شما می توانید خود را در حال انجام کاری تصور کنید که قبلا هرگز انجام نداده اید - مانند اسکی روی آب - و شاید حتی راه بهتری را نسبت به دیگران برای انجام آن تصور کنید. تخیل شامل ایجاد یک تصویر ذهنی از چیزی است که برای حواس شما وجود ندارد و یا حتی چیزی که در جایی در واقعیت وجود ندارد. تخیل یکی از توانایی های کلیدی است که از ما انسان می سازد. ولی تخیل از کجا آمد؟
پیش بینی جریان الکتریسیته در مغز انسان با استفاده از ریاضیات ساده شبکه ها
از طریق شبکه گسترده ای از رشته های عصبی، سیگنال های الکتریکی به طور مداوم در سراسر مغز در حال حرکت هستند. این فعالیت پیچیده همان چیزی است که در نهایت باعث ایجاد افکار، احساسات و رفتارهای ما می شود - اما احتمالاً در موضوع سلامت روان و مشکلات عصبی در زمانی که همه چیز بد پیش می رود، تحریک مغز یک درمان نوظهور برای چنین اختلالاتی است. تحریک ناحیه‌ای از مغز با پالس‌های الکتریکی یا مغناطیسی، موجی از سیگنال‌ها را از طریق شبکه اتصالات عصبی آغاز می‌کند.
زنبورها چگونه میکروبیوم خود را پیدا می کنند+ویدئو
گرده افشان های حشرات مسئول بخش عظیمی از گرده افشانی گیاهان در سراسر جهان هستند، از جمله حدود یک سوم گرده افشانی محصولات کشاورزی. مواد شیمیایی مانند آفت کش ها و قارچ کش ها هم به زنبورهای عسل و هم به زنبورهای بومی وحشی آسیب می رسانند. مطالعات اخیر مزایای بالقوه میکروبیوم زنبور عسل را برای حفظ سلامت این گرده افشان ها و کاهش ویروس ها و بیماری ها آشکار می کند.
زنبورها مهارت های ارتباطی خود را یاد می گیرند و به صورت فرهنگی انتقال می دهند.+ویدئو
هرودوت مورخ یونانی بیش از 2000 سال پیش از یک آزمایش ممنوعه نادرست گزارش داد که در آن دو کودک را از شنیدن سخنان انسان ها منع کردند تا یک پادشاه بتواند زبان واقعی و ناآموخته انسان ها را کشف کند. دانشمندان اکنون می دانند که زبان انسان به یادگیری اجتماعی و تعامل با افراد دیگر نیاز دارد، ویژگی مشترک با چندین زبان حیوانات! اما چرا انسان ها و سایر حیوانات به جای اینکه مانند بسیاری از گونه های جانوری با این دانش متولد شوند، باید زبان بیاموزند؟
آیا زمین قبلاً در حال گرم شدن بود یا گرمایش جهانی روند سرد شدن طولانی مدت را معکوس کرد؟
در طول قرن گذشته، میانگین دمای زمین به سرعت حدود 1 درجه سانتیگراد (1.8 درجه فارنهایت) افزایش یافته است. شواهدی که از دماسنج ها و سنسورهای دیگر در سراسر جهان بدست می آید. اما هزاران سال قبل از انقلاب صنعتی، قبل از دماسنج ها و قبل از اینکه انسان ها با آزاد کردن دی اکسید کربن گرما از سوخت های فسیلی آب و هوا را گرم کنند، چطور؟ در آن زمان، دمای زمین رو به افزایش بود یا به سمت سردی؟ حتی اگر دانشمندان بیش از هر بازه چند هزار ساله دیگری درباره 6000 سال اخیر اطلاعات دارند، مطالعات در مورد این روند طولانی مدت دمای جهانی به نتایج متضادی رسیده است.
جنگ در اوکراین حرکت جهانی به سمت روبات های قاتل را تسریع می کند
ارتش ها درس مهمی در سراسر جهان از عملیات های جنگی اخیر در اوکراین و قره باغ گرفته اند: هوش مصنوعی تسلیحاتی آینده جنگ است. ..................کمپین توقف ربات‌های قاتل، همراه با دیده‌بان حقوق بشر، استدلال می‌کند که سیستم‌های تسلیحاتی خودمختار فاقد قضاوت انسانی لازم برای تمایز بین غیرنظامیان و اهداف نظامی قانونی هستند. آنها همچنین با کاهش خطرات درک شده، آستانه جنگ را پایین می آورند و کنترل معنادار انسان را بر آنچه در میدان نبرد اتفاق می افتد از بین می برند. این سازمان‌ها استدلال می‌کنند که ارتش‌هایی که بیشترین سرمایه‌گذاری را روی سیستم‌های تسلیحاتی خودمختار انجام می‌دهند، از جمله ایالات متحده، روسیه، چین، کره جنوبی و اتحادیه اروپا، جهان را وارد یک مسابقه تسلیحاتی جدید پرهزینه و بی‌ثبات می‌کنند. یک پیامد می تواند این باشد که این فناوری جدید خطرناک به دست تروریست ها و دیگران خارج از کنترل دولت بیفتد.
خطر زمين لرزه و ساخت و ساز در حريم گسل شمال تبريز و حريم گسلش گسلهای زمين لرزه ای ايران
گسل شمال تبريز که از بخشهای شمال خاوری، شمال و شمال باختری شهر تبريز عبور می نمايد، به دليل وقوع زمين لرزه های متعدد تاريخی و دوازده بار تخريب کامل شهر تبريز از گسلهای شناخته شدة زمين لرزه ای ايران است . اين گسل که زمانی با محدوده شهری تبريز فاصله داشت، هم اکنون بر اثر گسترش ساخت و ساز و شهرک سازی بر روی حريم آن، از ميان شهرکهای جديد ساخته شده و در حال احداث در شمال تبريز عبور می نمايد . با توجه به خطر گسيختگی مستقيم در شهر، گسلش درمحدوده شهر تبريز و اثرهای حوزه نزديک گسل در صورت وقوع زمين لرزه ای با بزرگای حدود ۵ یا 6 ریشتر خسارات فراوانی در تبريز پيش بينی می شود. با توجه به اهميت شهر تبريز در شمال باختری ايران، سابقه لرزه خيزی،وجود نهشته های مارنی - رسی و پتانسيل وقوع زمين لغزش، در اين بررسی مشخص گرديد که ساخت و ساز بر رو و درنزديکی پهنه گسل شمال تبريز در فاصله حدود ۲۰۰۰ متري از محور پهنه گسله بايد ممنوع و از گسترش ساخت و ساز موجود هرچه سريعتر جلوگيری گردد.
باران آسیای مرکزی ممکن است ناشی از آلودگی هند و چین باشد
با وجود خشکسالی ویرانگر در سال‌های اخیر، تابستان‌ها در آسیای مرکزی و سین‌کیانگ مرطوب‌تر شده‌اند و طوفان‌های شدیدتر و سیل‌های ناگهانی را به همراه دارد. تحقیقات جدید به یک علت بالقوه در هزاران مایل دورتر اشاره می کند. هنگامی که کارخانه ها، خودروها و نیروگاه ها در مناطق صنعتی شمال هند و شرق چین سوخت های فسیلی را می سوزانند، سولفات های آئروسل آزاد می کنند. این ذرات، مانند دی اکسید گوگرد، نور خورشید را منعکس می کنند، اتمسفر را خنک می کنند و باعث تغییرات فشار می شوند که جریان های هوا را تغییر می دهد.
سواد بصری، درک و فهم کیفیت فضای شهری
شهر مجموعه ای از نشانه های بصری و ادارکی (نقی زاده،1382) است و منظر شهری یکی از فاکتورهای کیفیت های بصری محیط شهری می باشد این منظر شهری یکی از عناصر ساخت فضایی شهر است، محیط انسان ساخت و نحوه طراحی و ساخت آن ( ساختمان ها، مسیرها، زیرگذرها و ....) که بر رفتار ، روح و روان تاثیر می گذارد. اعمال سلایق شخصی علاوه بر تبعات روحی و روانی که بر شهروندان می گذارد تبعات اقتصادی، اقتصادی و فرهنگی دارد که نه تنها باعث هدر رفت سرمایه های اجتماعی بلکه باعث تضییع سرمایه های اقتصادی می شود. توسعه فیزیکی شهرها به جای توسعه پایدار آن باعث ایجاد یک سری رانت های خرد و کلان می شود که اصولا نیاز به آن وجود ندارد و شاید هم ضروری نباشد. به طور مثال از رنگ زدن اشتباه مصالح بنائی مثل جداول کنار خیابان که معمولا یک زمستان دوام دارد گرفته تا ایجاد پل، زیرگذر ، روگذر و ... که اصولا مطالعات مکان یابی و امکان سنجی آن در شبکه ترافیکی معمولا وجود ندارد!.......یکی دیگر از دلایل عمده نابسامانی های شهری عدم اعتقاد مسئولین عمدا یا سهوا به توانایی و دانش محلی است که در دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی معمولا در کشورهای توسعه یافته متبلور می شوند و این مراکز در اکثر کشورها در آمد عمده خود را از مشاوره و حل مشکلات شهر و جامعه به صورت علمی کسب می کنند. این و فاصله آن با مسئولین خودمان در وضعیتی است که وقتی به مدیری ارجاع مشکلات را به دانشگاه و مراکز تحقیقاتی پیشنهاد می کنیم با مخالفت و مقاومتی مبتنی بر تئوری بودن راه کارهای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و به درد نخور بودن آنها را اظهار می کنند! انتظار نمی رود که مسئولین و مدیران هنرمند باشند و درک بالایی از نظم و نظام فضای شهری کیفی داشته باشند، اما انتظار می رود لااقل به مسائل اولیه فنی، دوام و نحوه استفاده مصالح برای شرایط اقلیمی و آب و هوای شهر خودشان واقف باشند و اگر هم نمی دانند لااقل از متخصصین امر مشاوره بگیرند که توان تجزیه و تحلیل مسائل شهری خود را بالا ببرند و طراحی شهری مطلوب را میسر سازند. به طور مثال که چه نوع مصالحی و آسفالتی برای اقلیم شهرشان مناسب است. با توجه به تغییرات اقلیمی و نوسانات دما در طول شبانه روز که تنش زیادی به مصالح شهر، خیابان ، جداول و رنگ مصالح بالاخص روی جداولی که در مقابل رطوبت و حرارت با مصالح زیرشان یکسان رفتار نکرده و از هم جدا شده ونهایتا می ریزند و زیبایی که ندارند! حتی زشت تر هم می شوند! از دیگر ضعف های مدیریت شهری، عدم شناخت مدیران شهری با توسعه فرهنگی در شهرهاست. رویکرد فرهنگی رویکردی جدید در توسعه شهری است که بر بهتر شدن محیط زندگی و ارتقاء کیفیت زندگی و سرزندگی فضای شهری تاکید دارد. توسعه فرهنگی نیازمند حکمرانی مطلوب و استفاده از خلاقیت ها در زمینه طراحی شهری می باشد.که وظیفه مدیریت شهری استفاده از استعدادهای پرورش یافته در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی است.......................چه کسی مسئول و پاسخگوی اهمال کاری های بی وقفه و حیف و میل شدن هاست؟ چرا شورای شهر به این گونه مسائل که جزء وظایف اصلی و قانونی شان است توجه و رسیدگی نمی کنند؟ به مواردی مثل ضوابط عرصه و حریم بافت های تاریخی که مربوط به شورای شهر نیست رسیدگی و سدی برای اجرای آن می شوند! دستاوردهای این مداخلات نمود شهرهای بی هویت، در هم ریخته و پر آشوب می باشد!
واتس‌اپ پس از این روی ۴۹ مدل تلفن همراه کار نخواهد کرد
واتس‌اپ به‌زودی روی میلیون‌ها گوشی کار نخواهد کرد. افرادی که مدل‌های قدیمی‌تر آیفون و سامسونگ گلکسی Ace 2، گلگسی S2، گلکسی S3 mini، گلکسیTrend II ، گلکسی Trend Lite، گلکسی Xcover 2 و گلکسی Core دارند، بدون ارتقا دادن آن‌ها پس از ۳۱ دسامبر نخواهند توانست از این برنامه پیام‌رسان استفاده کنند.
طرحی برای یک کفش
نواوری ایجاد بازار می کند و بازار رونق اقتصاد را بدنبال دارد ، کفشی که قابلیت تبدیل به دمپایی و کفش راحتی را دارد ...............................
اروپا باید برای جلوگیری از ضایعات، سیستم های استفاده مجدد از بسته بندی را ارتقا دهد
اروپا به طور همزمان با بالاترین سطح ضایعات بسته بندی در تاریخ و کمترین میزان استفاده مجدد از آن مواجه است. زباله های بسته بندی در حال حاضر 178 کیلوگرم برای هر نفر در سال است. در عین حال استفاده مجدد از ضایعات در تمام کشورهای عضوی که داده های آنها در دسترس است به سرعت کاهش یافته است. دلفین لوی آلوارس می نویسد: بازنگری "دستورالعمل ضایعات بسته بندی و بسته بندی " فرصتی نادر برای توسعه بخش استفاده مجدد رقابتی در اروپا و معکوس کردن اعتیاد نیم قرنی به بسته بندی های یکبار مصرف و ثبت سطح زباله است.
فروش داده های مردم در بازارهای سیاه اینترنتی
بازار سیاه اینترنتی Darknet Markets میلیون ها دلار در درآمد فروش داده های شخصی به سرقت رفته تولید می کند ، مطالعه زنجیره تأمین نشان می دهد شنیدن گزارش های خبری در مورد نقض داده های بزرگ (بیگ دیتا) معمول است ، اما پس از سرقت اطلاعات شخصی چه اتفاقی می افتد؟ تحقیقات نشان می دهد که ، مانند اکثر کالاهای قانونی ، محصولات داده های سرقت شده از طریق زنجیره تأمین متشکل از تولید کنندگان ، عمده فروشان و مصرف کنندگان جریان می یابند. اما این زنجیره تأمین شامل در اتصال چندین سازمان جنایی است که در بازارهای زیرزمینی غیرقانونی فعالیت می کنند. زنجیره تأمین داده های سرقت شده با تولیدکنندگان آغاز می شود - هکرهایی که از سیستم های آسیب پذیر بهره برداری می کنند و اطلاعات حساس مانند شماره کارت های اعتباری ، اطلاعات حساب بانکی و شماره های تأمین اجتماعی را سرقت می کنند. در مرحله بعد ، داده های سرقت شده توسط عمده فروشان و توزیع کنندگان که داده ها را می فروشند تبلیغ می شود. سرانجام ، داده ها توسط مصرف کنندگان خریداری می شود که از آن برای ارتکاب اشکال مختلف کلاهبرداری ، از جمله معاملات کارت اعتباری کلاهبرداری ، سرقت هویت و حملات فیشینگ استفاده می کنند. این قاچاق داده های سرقت شده بین تولید کنندگان ، عمده فروشان و مصرف کنندگان توسط "بازار سیاه اینترنتی" فعال می شود ، که وب سایت هایی هستند که شبیه وب سایت های تجارت الکترونیکی معمولی هستند اما فقط با استفاده از مرورگرهای ویژه یا کدهای مجوز قابل دسترسی هستند. ما چندین هزار فروشنده را پیدا کردیم که ده ها هزار محصول داده دزدیده شده را در 30 بازار سیاه اینترنتی می فروشند. این فروشندگان طی یک دوره هشت ماهه بیش از 140 میلیون دلار درآمد داشتند.
ویروس 48500 ساله از یخبندان سیبری باستانی دوباره بیدار شد
دانشمندان تعدادی از ویروس های باستانی را که از عصر یخبندان در یخبندان سیبری حبس شده بودند، احیا کرده اند. در حالی که این تحقیق بدون شک خطرناک به نظر می رسد، تیم بر این باور است که وقتی خطرات فزاینده ذوب یخ های دائمی و تغییرات آب و هوایی را در نظر می گیریم، این تهدیدی است که ارزش بررسی آن را دارد.
فصل کدو - تصویری از برداشت محصول
آنها که راستی می کارند و پاکی می دروند، آنها فقط تولید می کنند ، در مقابل سختی ها سر خم نمی کنند و ................ استقلال را به سرزمین و سفره ی مردمان را خالی نمی گذارند!
دارندگان آیفون 14 پرو مشکلات بیشتری را در آخرین پرچمدار اپل کشف می کنند
اشکالات موجود در تلفن های جدید چیزی است که به یک مشکل رایج برای مصرف کنندگان تبدیل شده است. به نظر می رسد آیفون 14 پرو از تعداد کمی از آنها رنج می برد که آخرین آنها شامل راه اندازی مجدد تصادفی و مشکلات اتصال سلولی است. گوشی 999 دلاری اپل (قیمت اولیه) در کنار آیفون 14 پرو مکس و آیفون 14 استاندارد اوایل این ماه وارد بازار شد. اما همه خریداران از خرید خود راضی نیستند. برخی از کاربران گزارش داده‌اند که دستگاه تقریباً هر 10 دقیقه در حین شارژ به‌طور تصادفی راه‌اندازی مجدد می‌شود.
واکنش‌های بی‌نهایت و دریافت کد ورود از طریق ایمیل
تلگرام در جدیدترین آپدیت خود قابلیت‌های زیادی را برای کاربران عادی و کاربران نسخه پریمیوم درنظر گرفته که از جمله آن‌ها می‌توان به واکنش‌های بی‌نهایت به پیام‌ها، دریافت کد ورود به حساب از طریق ایمیل، اولویت‌بندی دانلودها در اندروید و همچنین لینک‌های جدید نام‌های کاربری (یوزرنیم) اشاره کرد در این بروزرسانی، کاربران به ایموجی‌های زیادی برای واکنش نشان دادن به پیام‌های دیگران دسترسی پیدا می‌کنند که شامل ایموجی‌های مخصوص حساب‌های پریمیوم هم می‌شود. تلگرام برای دسترسی کاربران به این ایموجی‌ها، پنل واکنش به پیام‌ها را بازطراحی کرده و حالا می‌توانید آن را باز کنید
هندوانه دیم ، اقتصاد روستایی بدون آب + ویدئو
اتاقک های چوبی ، مقوایی در کنار جاده تبریز - اهر بار دیگر شب های جاده را روشن و روزها در حال جذب مشتریانی هستند که باور به خواص سلامتی هندوانه هایی لطیف دارند که بدون آب رشد می کنند ! " دم قارپیزی " باز فصل خود را یافته است
گورستان دی اکسید کربن آینده نروژ شکل می گیرد
در حالی که این سیاره در تلاش برای رسیدن به اهداف اقلیمی خود است، برخی از کارشناسان آب و هوا این تکنیک را که جذب و ذخیره‌سازی کربن یا CCS نامیده می‌شود، وسیله‌ای برای کاهش بخشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای از صنایع مبتنی بر سوخت فسیلی می‌دانند. نروژ بزرگترین تولید کننده هیدروکربن در اروپای غربی است، اما همچنین دارای بهترین چشم انداز ذخیره دی اکسید کربن در این قاره، به ویژه در میادین نفتی دریای شمال است. دولت 80 درصد از زیرساخت ها را تامین مالی کرده است و 1.7 میلیارد یورو (1.7 میلیارد دلار) را به عنوان بخشی از یک طرح دولتی گسترده تر برای توسعه فناوری روی میز قرار داده است. یک کارخانه سیمان و یک کارخانه تبدیل زباله به انرژی در منطقه اسلو قرار است CO2 خود را به این سایت ارسال کنند. اما اصلی ترین ویژگی این پروژه در جنبه تجاری است: دعوت از شرکت های خارجی برای ارسال آلودگی CO2 خود به دور از آسیب.
ساخت باتری‌های شارژی از پوست خرچنگ؛ امیدواری به تولید باتری‌های تجزیه‌پذیر افزایش یافت
دانشمندان قصد دارند بر پایه نتایج تحقیقات تازه از ماده شیمیایی موجود در پوسته سخت پوستان برای پایداری و افزایش طول عمر باتری‌ها استفاده کنند. آنها به تازگی در مریلند باتری‌هایی ساخته‌اند که از کیتینِ (Chitin) به دست آمده از پوسته خرچنگ برای ذخیره انرژی استفاده می شود. کیتین که نوعی پلی ساکارید یا پلیمر متشکل از زنجیره‌های طولانی گلوکزی است، موجب سخت و مقاوم شدن پوسته سخت پوستانی همچون خرچنگ و میگو می‌شود. این ماده در قارچ‌ها و حشرات و نیز در ضایعات غذایی رستوران‌ها یافت می‌شود. دانشمندان مدت‌هاست که در مورد کاربردهای مختلف کیتین در مهندسی پزشکی و برای مصارفی همچون پانسمان زخم و درمان‌های ضد التهابی تحقیق کرده‌اند ولی بررسی کاربرد آن در مهندسی برق و الکترونیک عمر کوتاه‌تری دارد.
قصل دم قارپیزی در تبریز
اواخر مرداد ماه فصل دم قارپیزی ، هندوانه لطیف و پر آب تبریز - اهر یولی است . هندوانه دیم جاده اهر سال هاست که با همت روستاییان اطراف تبریز کاشته می شود و موجب رونق اقتصاد بدون مصرف آب می شود... باور عموم بر ارزش های طبی و ایجاد سلامتی بدن با استفاده از این هندوانه هاست.
دوربین امنیتی با تکنولوژی بالا و قابل دسترس
این دستگاه امنیتی جدید برنده بهترین پیشرفت فناوری در سال 2022 شده است و در همه جا فروخته می شود..- هر 18 ثانیه یک سرقت منزل در ایالات متحده اتفاق می افتد. این عدد یعنی تقریباً 4800 مورد در روز! اینها آمارهای بسیار نگران کننده ای هستند. اگر افراد در حال حاضر در یک منطقه بد زندگی می کنند، امنیت برایشان بسیار مهم تر است. در این شرایط کارشناسان اعلان داشته اند که نصب یک سیستم امنیتی ویدئویی خانگی به کاهش 60 درصدی احتمال سرقت کمک می کند! با این حال، طنز مطرح برخی از سیستم های امنیتی خانه این است که در حالی که آنها از خانه در برابر سرقت واقعی محافظت می کنند، اما به طور مجازی سرقت می کنند. خرید و نصب دوربین‌ها و پرداخت هزینه‌های ذخیره‌سازی ویدئو می‌تواند هزینه‌بر باشد.
کاهش سطح آب ، پیدا شدن رد پای اکروکانتوسور
به گفته استفانی گارسیا، سخنگوی دپارتمان پارک ها و حیات وحش تگزاس، شرایط خشکسالی شدید در پارک ایالتی دره دایناسور، در حدود 60 مایلی جنوب غربی فورت ورث، ردپای دایناسورهای حدود 113 میلیون سال پیش را آشکار کرد که قبلاً در زیر رودخانه پالکسی پنهان شده بودند. ردهایی که در این ماه کشف شدند متعلق به آکروکانتوزاروس هستند که تروپودها یا دایناسورهای دوپا با سه انگشت پا و پنجه در هر اندام هستند.