اکنون، ماه رنگ پریده بر مزارع می تابد
اکنون، ماه رنگ پریده بر مزارع می تابد مردم آرام و کم حرف می زنند لازم نیست به من بگی پسر، چون میدونم آره وقتی در جنوب وقت خواب است باد ملایمی از میان درختان کاج می وزد مردم آنجا زندگی راحتی دارند
سمفونی اول ماه می ؛ سمفونی شماره 3 دیمیتری شوستاکویچ
سمفونی ماه می بیانگر روح جشن توسعه مسالمت آمیز است... این بدان معنا نیست که موسیقی در سمفونی ماه مه تماماً تجلیل کننده و جشن است. توسعه مسالمت آمیز شدیدترین مبارزه است.
تنیـده یادِ تو در تار و پـودم میـهن ای میـهن…باصدای احمد ظاهر
سال‌هایی که به صنف ۱۰ و ۱۱ رسیده بودم و کم‌کم شعر می‌خواندم و کتاب می‌جستم، «تنیده یاد تو در تار و پودم» را در لای کتاب‌ها یافتم و ابوالقاسم لاهوتی کرمانشاهی را شناختم؛ کسی که صادقانه وطنش را دوست داشت اما عقایدش او را دور از وطن ساخت و لاهوتی را مبدل به شاعر میهن‌سرا و حماسی کرد. شعری که لاهوتی برای وطنش خودش ایران و کرمانشاه سروده بود؛ شعری که برای هر میهنی هم‌خوانی دارد و احساس لطیفی در این شعر موج می‌زد که هر وطن‌یافته‌یی را به وجد می‌آورد.
DNA از موهای بتهوون راز خانواده را باز می کند
دوستان بتهوون تارهای موی آهنگساز را به عنوان یادگاری نگه داشتند و برخی نیز در بستر مرگ او بعنوان نشانه هایی از یادگاری موهایش را بریدند. تقریباً دو قرن بعد، یک تیم بین‌المللی از محققان گفتند که از برخی از این رشته‌ها برای تعیین توالی ژنوم بتهوون، مجموعه کامل DNA موجود در هر سلول، استفاده شد............ مورخان و دانشمندان پزشکی مدت‌هاست که مجلات و نامه‌های بتهوون را برای سرنخ‌هایی درباره مشکلات سلامتی او استخراج کرده‌اند. آنها از سندی الهام گرفتند که یک روز پس از مرگ او در وین در محفظه ای مخفی از میز تحریر او یافت شد. بتهوون خطاب به برادرانش درخواست کرد که جزئیات بیماری های پزشکی او پس از مرگش به اطلاع عموم برسد.
بلا چاو ، خداحافظ زیبای من
بلا چاو «Bella ciao» یک آهنگ فولکلور اعتراضی ایتالیایی مربوط به اواخر قرن نوزدهم است که در ابتدا توسط کارگران موندینا در اعتراض به شرایط سخت کار در شالیزارهای شمال ایتالیا خوانده شد. عموماً فرض بر این است که آهنگ موندینا توسط پارتیزان هایی خوانده شدند که مخالف نازیسم و فاشیسم بودند و با نیروهای اشغالگر آلمان نازی که با جمهوری فاشیست و همکار ایتالیایی متحد بودند، بین سالهای 1943 و 1945 در طول جنگ داخلی ایتالیا درگیر بودند ،اصلاح و به عنوان سرود جنبش مقاومت ایتالیا تغییر یافت.
داک واتسون گیتاریست موسیقی آپالاچی
واتسون در میان مردم با محبوبیت سبک گیتارش شناخته شده است که به عنوان فلت پیکینگ ، روشی سریع برای نواختن نت ها و آکوردها بر روی سیم های گیتار با استفاده از یک پلکتروم یا انتخاب گیتار مشهور است . تقریباً تمام نوازندگان گیتار که در شش دهه گذشته از پیکینگ استفاده کرده‌اند، واتسون را پیشگام این سبک می‌دانند. اینها شامل استادان اصلی موسیقی مانند کلارنس وایت، نورمن بلیک و تونی رایس می شوند. ستاره های جدیدتر بلوگراس مانند بیلی استرینگ و مولی تاتل. و نوازندگان گیتار در ژانرهای دیگر، مانند باب دیلن، رای کودر و استفان استیلز نیز در این ماجرای موسیقی حاضر هستند . داک واتسون الهام‌بخش نسل‌های مختلف گیتاریست بود.
نی نوای حسن ناهید خاموشی گزید+ بیات ترک
در شب 27 بهمن مرد - نی- حسن ناهید در نهایت روح خود را در نی نهاد و طنین آن را به جاودانه ها سپرد؛ ناهید همچون ناهید در آسمان شب موسیقی سرزمین درخشان خواهد ماند و نینوای او آوای ماندگار سرزمین و دوران هنرمندان..........
قویروق آتان بولبول و سمفونی دنیای جدید دورژاک
دم جنبانک ابلق ، گنجشک‌سانی کوچک از خانواده دم جنبانک‌هاست. پرنده‌ای آشنا که در بسیاری از مناطق ایران و حتی در شهرها مشاهده می‌شود................ سمفونی شماره 9 در مینور، "از دنیای جدید"، Op. 95, B. 178، که عموماً به عنوان سمفونی دنیای جدید شناخته می شود، توسط آنتونین دورژاک در سال 1893 زمانی که او مدیر کنسرواتوار ملی موسیقی آمریکا 1892 تا 1895 بود ساخته شد. در 16 دسامبر 1893 در شهر نیویورک به نمایش درآمد. این یکی از محبوب ترین سمفونی ها است. در ادبیات و ضبط‌های قدیمی‌تر، این سمفونی - همانند اولین انتشارش - به عنوان سمفونی شماره 5 شماره‌گذاری شده بود. نیل آرمسترانگ فضانورد یک نوار ضبط شده از سمفونی دنیای جدید را در طول مأموریت آپولو 11، اولین فرود روی ماه، در سال 1969 همراه داشت.
«شاید آخرین موسیقی من باشد»
ریویچی ساکاموتو، آهنگساز و نوازنده ژاپنی، کنسرتی از پیش ضبط شده را پخش کرد که به دلیل مبارزه مداومش با سرطان گفته است: «شاید آخرین موسیقی من باشد». مری کریسمس یکی از این آثار است . ساکاموتو که به خاطر اجرای موسیقی‌هایش و همچنین همکاری در دهه‌های 1970 و 1980 با گروه موسیقی الکترونیک " یلو مجیک ارکستر " شناخته می‌شود، پس از اینکه قبلاً اعلام کرده بود در سال 2014 سرطان گلو و در سال 2021 سرطان رکتوم دارد، در ماه ژوئن اعلام کرد که با سرطان مرحله 4 مبارزه می‌کند. فیلم کنسرت پیانو در حدود 30 کشور و منطقه از جمله ژاپن، آسیا و اروپا پخش شد. در آن، مرد 70 ساله 13 آهنگ خود را اجرا کرد، از جمله تم اصلی فیلم سال 1983 "کریسمس مبارک، آقای لارنس"، "تانگ پو " از آثار خودش و موسیقی هایی از مجموعه جدیدی که برای انتشار آماده شده است.
چنین گفت زرتشت
چنین گفت زرتشت، Op. 30 به آلمانی: alzo ʃpʁaːx t͡saʁaˈtʊstʁa شعر موسیقایی از ریچارد اشتراوس است که در سال 1896 سروده شده و با الهام از مکتوب فردریش نیچه این آهنگساز اولین اجرای خود را در 27 نوامبر 1896 در فرانکفورت اجرا کرد. بخش اولیه این موسیقی با عنوان "طلوع آفتاب" در یادداشت های آهنگساز پس از استفاده از آن در فیلم 2001 استنلی کوبریک در سال 1968: "ادیسه فضایی" به شهرت جهانی رسید. ........... این قطعه به 9 بخش تقسیم می شود که تنها با سه مکث مشخص پخش می شود. اشتراوس این بخش ها را بر اساس فصل های منتخب رمان «چنین گفت زرتشت» اثر فریدریش نیچه نام گذاری کرد.........
لالایی برسیوز ، "آهنگ گهواره" اثر شوپن و گل های داوودی خانه ی ما
لالایی برسیوز یا "آهنگ گهواره" اثر فردریک شوپن، اپ. 57، یک لالایی است که باید با پیانو نواخته شود. او آن را در 1843سروده است. شوپن در ابتدا کار خود را واریانتز نامید. برسیوز اولین بار در سال 1844 در پاریس توسط ژان راسین مایسونیه که به الیزه گاوار تقدیم شده بود منتشر گردید و سال بعد در لندن و لایپزیک احرا شد. این قطعه ترانه که در اواخر کار خود نوشته شد، دارای فیگوراسیون پیچیده پیانیستی در جریان پیوسته تغییرات بر روی یک باس آرام در پویایی همیشه ملایم است که موسیقی را با بافت و صدا شکل می دهد.
موسیقی تند و پر قدرت کلاسیک
مجموعه ای از آثار پرقدرت موسیقی کلاسیک که با ریتم تند در ویدئو ارائه می شود ، نام هر اثر در زمان پخش زیر نویس شده است!
کنسرتو هارپسیکور و سوئیت ارکسترال و مسیح، شادی از آرزوی انسان ......
یوهان سباستین باخ آهنگساز و نوازنده آلمانی دوران باروک است. بزرگترین کلاسیک که میراث عظیمی از خود به جای گذاشت که به صندوق طلایی فرهنگ جهانی تبدیل شده است. میراث او در گنجینه فرهنگ موسیقی جهان شامل حدود 1200 شاهکار جاودانه است.
کارشیلاشینجا - دونیادان سس لر
کارشیلاشینجا ترانه ای به زبان ترکی و به معنی موقع دیدار یا گوروشنده است که از ترانه های فولکلور درفرهنگ و ادبیات ترکی محسوب می شود که در سرزمین های ترک زبان شناخته ازآذربایجان تا در میان اویغورها خوانده می شود .
انستیتو ملی موسیقی افغانستان نخستین کنسرت بزرگش را پس از تسلط طالبان در تبعید برگزار کرد
دکتر احمد سرمست، موسس و رییس انستیتو ملی موسیقی افغانستان، از برگزاری نخستین کنسرت این انستیتو پس از تسلط طالبان خبر داد. سرمست روز یک‌شنبه، ۱۰ مهر ماه (میزان)، با نشر متنی در صفحه فیس‌بوکش در همین مورد، از این کنسرت به‌نام «نور و امید» یاد کرده است. رییس انستیتو ملی موسیقی افغانستان گفته است: «نخستین کنسرت بزرگ انستیتو ملی موسیقی افغانستان، پس از برگشت سیاهی، جهالت و فرهنگ‌ستیزی بر فضای کشور در بزرگ‌ترین تالار کنسرت پرتغال، با موفقیت اجرا و‌ با استقبال گرم حاضرین به پایان رسید.»
حیدربابایه سلام با صدای عاشیق مقصود فرهادی
عاشیق مقصود فریادی متولد 1341 آرپادره سی است که اکنون داش دره نامیده می شود ، او خواننده آوازهای فولکلور است و در کشورهای فرانسه ، بلژیک ، هلند ، لوکزامبورگ و روسیه کنسرت داده است ، عاشیق در دانشگاه هاروارد در مورد سنت عشق و شعر فولکلور سخنرانی کرده و کتاب شعرش " سولار یاندی" است. عاشیق مقصود فریادی عضو فعالیت خود را در خانه شاعران فرهنگ فولکلور ادامه می دهد. او در اینجا شعر نوستالژیک وجاودانه حیدر بابایه سلام " شهریار " را با سازش می خواند.
تو ای پری کجایی
شعری خیال را در انسان برمی انگیزذو به گذشته های جوانی می برد ...................................
سکوت
نوای آرام پیانو برگرفته از توانمندی های ذهن هنرمند موسیقی سکوت و سکون را خلق می کند.
دلفین ها از گوش دادن به موسیقی بتهوون و باخ لذت می برند
رفتار دلفین ها پس از گوش دادن به موسیقی نشان می دهد که آنها احساس شادی می کنند، احتمالاً به این دلیل که مغز آنها را برای تولید مواددرون زا فعال کرده است - مواد شیمیایی مانند اندورفین که بر خلق و خوی تأثیر می گذارد. دلفین‌ها که به دلیل هوششان مشهور هستند، به نظر می‌رسد که به موسیقی کلاسیک نیز علاقه دارند، که باعث می‌شود آنها اجتماعی‌تر شوند.
والس گل ها - فندق شکن
والس گل ها ، قطعه ای از باله فندق شکن اثر پیتر ایلیچ چایکوفسکی است ، تصاویر از غنچه های گلل رز عکاسی شده اند ..............
نوای نی ژاپنی ، شاکوهاچی! - کوهاچیرو میاتا
اغلب در فیلم های که مربوط به گذشته های ژاپن و عصر سامورایی ها هستند ، نوایی از فلوت شاکوهاچی در پس زمینه به گوش می رسد ، گویی نوایی که در حال انتقال تاریخ هست ،شاکوهاچی معمولاً از انتهای ریشه چوب بامبو ساخته می شود و سازهای بسیار متنوعی هستند. نوازندگان حرفه‌ای می‌توانند تقریباً هر صدایی را که می‌خواهند از این ساز ایجاد کنند و رپرتوار وسیعی از موسیقی اصلی ذن، موسیقی گروهی با کوتو، بیوا و شامیسن، موسیقی محلی،وقطعات مدرن را اجرا کنند.
موسیقی متن فیلم گمشده
فیلم گمشده براساس زندگی روزنامه نگار امریکایی چارلز هورمن ساخته شده است که در شیلی پس از کودتا ربوده شد ؛ موسیقی متن فیلم اثر ونجلیس است
کنسرتو گروسو از آرکانجلو کورلی
آرکانجلو کورلی ویولنیست و آهنگساز ایتالیایی است. آثار آهنگساز و ویولونیست ایتالیایی تأثیر زیادی بر موسیقی کلاسیک اروپایی اواخر هفدهم - نیمه اول قرن هجدهم گذاشت، او به درستی بنیانگذار مکتب ویولن ایتالیایی در نظر گرفته می شود. بسیاری از بزرگترین آهنگسازان دوره بعدی، از جمله باخ و هندل، به آثار کورلی احترام بسیار گذاشتند.
موسیقی الساندرو اسکارلاتی- هارمونی و زیبایی بی نهایت
الساندرو اسکارلاتی آهنگساز ایتالیایی دوره باروک بود که به‌ خلق آثار برای اپراها و کانتات‌های مجلسی‌اش شهرت داشت. بنیانگذار مدرسه اپرای ناپل در نظر گرفته می شود. او پدر دو آهنگساز دیگر، دومنیکو اسکارلاتی و پیترو فیلیپو اسکارلاتی بود. وی متانت و ذهن روشنی داشت که در میان ایتالیایی‌های عصر خود ناشناخته‌تر بود.