سرمایه گذاری قطر برای استخراج گاز در برزیل
در دور اول مناقصه های دائمی آژانس ملی نفت، گاز طبیعی و سوخت های کربنی برزیل شرکت انرژی قطر، در کنسرسیومی با «توتال انرژی» و «پتروناس»، امتیاز مشارکت در حفاری و تولید در سواحل «آگوا مارینیا» را به دست آورده است. در بیانیه این شرکت آمده است که بر اساس شرایط مشارکت در حقوق اکتشاف و تولید و قراردادهای مرتبط، شرکت انرژی قطر 20 درصد از سهام را در اختیار خواهد داشت. این در حالی است که «پتروبراس» (شرکت عامل) مالک 30 درصد، توتال انرژی 30 درصد و پتروناس 20 درصد سهم خواهند داشت. مساحت کل آگوا مارینیا حدود 1300 کیلومتر مربع است و در حوضه مولد «کامبوس» در آبهایی در عمق حدود دو هزار متری سواحل «ریودوژانیرو» واقع شده است.
سیل ناگهانی چیست؟
سیل ناگهانی نوع خاصی از سیل است که در یک بازه زمانی کوتاه پس از یک رویداد بارندگی رخ می دهد - معمولاً کمتر از شش ساعت. اغلب در اثر بارندگی شدید یا بیش از حد ایجاد می شود و در مناطق نزدیک رودخانه ها یا دریاچه ها اتفاق می افتد، اما همچنین می تواند در مکان هایی که هیچ گونه آب در نزدیکی وجود ندارد رخ دهد. سیل‌های ناگهانی در مناطق روستایی و شهری مانندسیل های اخیر زمانی که بارندگی در یک منطقه بیشتر از میزان جذب زمین می‌بارد، یا در مناطقی با سطوح غیرقابل نفوذ زیادی مانند بتن و آسفالت که مانع از جذب نزولات جوی توسط زمین می‌شود، واقع می گردد، در این سرزمین ها آب مکان‌های کمی برای رفتن دارد و می‌تواند خیلی سریع بالا بیاید. اگر منطقه ای قبلا بارندگی داشته باشد، خاک ممکن است تا حد ظرفیت اشباع شده و قادر به جذب آب بیشتر نباشد. سیل همچنین می تواند پس از خشکسالی رخ دهد، زمانی که خاک برای جذب نزولات جوی خیلی خشک و سفت شده باشد. سیلاب‌های ناگهانی در مناظر بیابانی پس از بارندگی‌های شدید و در مناطقی با عمق کم خاک بالای بستر جامد که توانایی خاک برای جذب باران را محدود می‌کند، رایج است.....بسیار مهم است که بدانید از کجا می توانید اطلاعات به روز آب و هوا را برای منطقه خود دریافت کنید. و اگر در فضای باز هستید و با نقاط سیل‌آلود مانند جاده‌های پوشیده از آب مواجه می‌شوید، همیشه ایمن‌تر است که صبر کنید تا آب کاهش یابد یا به عقب برگردید و مسیر امن‌تری پیدا کنید. سعی نکنید از آن عبور کنید. آب های سیل می تواند بسیار سریع تر و قوی تر از آنچه به نظر می رسد - و بنابراین خطرناک تر باشد.
انتخاب وزیر تحصیلات عالی
مولوی عبدالباقی حقانی به عنوان معاون وزارت تحصیلات عالی تعیین گردید
و علیک‌السلام یا رمضان!
ماه رمضان، چون ماه خدا و ماه ریزش رحمت الهی و ماه در غل و زنجیر بودن شیاطین است، ماه خوبی است. افسوس که حرمت ماه رمضان امسال آنگونه که شایسته ماه خداست، رعایت نشد. بالاترین و ارزشمندترین دستاورد معنوی ماه مبارک رمضان باید رشد کارکردهای اخلاقی باشد ولی جامعه ما از نظر اخلاقی در این ماه رمضان نتوانست کارنامه درخشانی در این زمینه ارائه دهد. فعالان سیاسی ما به همدیگر تاختند و بدون رعایت معیارهای اخلاقی به این و آن هرچه خواستند نسبت دادند. مسئولان ما نیز به جای آنکه دور یک میز بنشینند و اختلافات را با سعه‌صدر و گذشت به نفع مصالح و منافع مردم و کشور حل کنند، از تریبون‌های خود به بمباران همدیگر پرداختند و راه را بر تفاهم بستند. اینها یعنی صدای ریزش رحمت الهی به گوش‌ها نرسید، چشم‌ها غل و زنجیرها را بر دست‌ها و پاهای شیاطین جن ندیدند و در دام شیاطین اِنس افتادند. دشمنان مشترک ما مسلمانان، در فلسطین خانه‌های مردم را بر سرشان خراب می‌کنند و مسجدالاقصی را به روی نمازگزاران می‌بندند، در افغانستان با دست تروریست‌های تکفیری دختران دانش‌آموز را به خاک و خون می‌کشند و در کربلا علیه جمهوری اسلامی حریم‌شکنی می‌کنند و ما اینجا به چهره همدیگر پنجه می‌کشیم. می‌خواهیم انتخابات برگزار کنیم تا مثلاً اراده و رأی مردم را راهنمای عمل جامعه قرار دهیم ولی خواست مردم که رعایت حرمت همدیگر و پای‌بندی به قانون است را نادیده می‌گیریم. شانس آوردیم که کرونا بود، اگر نبود چه می‌کردیم؟ حالا در روز پایانی ماه مبارک رمضان اگر به کارنامه خودمان بنگریم، واقعاً آیا چیزی برای عرضه کردن به خدا داریم؟ قرار است تا ساعاتی دیگر با ماه خدا، خداحافظی کنیم ولی آیا نامه خشنودی صاحب این ماه را در دست داریم؟ به ماه رمضان می‌گوئیم: خداحافظ ای رمضان «و علیک‌السلام یا رمضان» ولی رمضان به ما می‌گوید: شما که هنوز وارد خانه من نشده‌اید چگونه قصد خداحافظی دارید؟
ایده هایی برای زیبایی شهر!
سازمان زیباسازی شهرداری تبریز فراخوانی برای ارائه ایده ها و طرح های شهری داده است که می تواند موجب حضور هنر متفکرانه و مردمی در سطح شهر گردد. در گذشته علیرغم تلاش بسیار ایده های نازل و کم ارزش توانستند در فضاهای شهر جایی برای خود پیدا کنند ، شاید این فراخوان و دقت در آن بتواند، هنر شاد و پرمحتوا را نماد شهر تبریز کند.
جلال طالبانی درگدشت !
جلال طالبانی رئیس جمهور عراق از سال 1384 تا 1393 و از رهبران کردهای عراق در بیمارستانی در آلمان درگذشت.
جدایی کاتالونیا از اسپانیا
بابا صبر کن این برخلاف قانون اساسیه !
اقدام سریع ترامپ در توفان هاروی تکزاس
درخروج از افغانستان کدام است!
آمریکا درگیر با مسئله افغانستان را خروج را گم کرده است.