تخریب شهر 2500 ساله در نظارت ساکت یونسکو

شهر صنعا

تاریخ انتشار : ۱۴:۱۱ ۲۲-۱۱-۱۳۹۵

در داخل شهر مناره ها در خط آسمان وارد شده اند و بستان های سبز فراخ مابین خانه های متراکم ، مساجد وحمام ها و کاروانسراها پراکنده اند.

تبریز امروز-بین الملل-خاورمیانه:شهر صنعا در ارتفاع 2200 متری ، مجموعه ای از ساختمان های چندین طبقه در هم تنیده ای است که با آجرهای منقش حکایات بلند مدتی را از تاریخ کهن شهر واقع بر سنگ فرش صخره ای می دهد.

SANAA

دکوراسیون برجسته شهر با نقوش هندسی و آجرهای سوخته و گچ سفید ایجاد شده است.


خاک سرخ ساختمان ها با خاک کوه های اطراف در هم آمیخته است. در داخل شهر مناره ها در خط آسمان وارد شده اند و بستان های ( باغات ) سبز فراخ مابین خانه های متراکم ، مساجد وحمام ها و کاروانسراها پراکنده اند.

SANNABUSTAN
مردم در صنعا بیش از 2500 سال ساکن بوده اند ؛ این شهر دارای سوابق رسمی حیات 2 قرن پیش از میلاد مسیح به عنوان شهر اصلی پادشاهی یمن بوده است.

SANNA
صنعا در قرن اول میلادی در مسیر مرکز تجارت داخلی یمن قرار گرفت. وجود سایت کلیسا نمودی از نفوذ پادشاهی مسیحی حبشه در یمن در دوران حاکمیت ژوستینیان در خلال سال های 525 تا 527 بوده است .

SANNAMOSQUE
آثار پیش از اسلام صنعا در قرن هفتم میلادی به عنوان تغییرات عمیق با ساخت مسجد بزرگ صنعا به عنوان مرکزگسترش اسلام از بین رفتند و این در زمان حیات پیامبر اسلام بودند.
بازسازی اساسی صنعا در قرن 16 تحت نظارت عثمانی ها با حفظ نمودهای معماری اسلامی دوره های اولیه نفوذ اسلام انجام گرفت و بخش جدید به مثابه شهری جدید بود،

SANAA
خانه های قدیمی در بخش قدیمی شهر دارای ساختمان نسبتا جدید ولی دارای ساختار سنتی هستند. این شهر نمودی از هماهنگی دیدگاه های معماری در اوایل رشد اسلام است. شهر صنعا در چشم انداز خود بسیار هنرمندانه و مجموعه بسیار هماهنگ وزیبا در هم تنیده شده است.صنعا نیازها و فضاهای شهری و دفاعی مجموعه ساکنین خود را با نگرش معماری اسلامی تامین می کند. ساختمان های صنعا نمود بهترین بکار گیری مصالح محلی و تکنیک می باشند. خانه ها و ساختمان های عمومی صنعا که در مقابل تغییرات اجتماعی آسیب پذیر شده اند سمبل های بی نظیری از شهرسازی اسلامی هستند.

SANNA
بر اساس نظرات مورخین، جغرافی دانان و دانشمندان مربوط به صدر اسلام و قرون وسطی، صنعا تحت تاثیر تمدن های مسیحی و سپس اسلامی قرار داشته است .
شهر صنعا با درنظر گرفتن دیوارهای قدیمی اش ، خانه های زیبا و منقش خود با تفکر معماری اسلامی و همچنین داشتن اولین مسجد بزرگ خارج از مکه و مدینه و متعلق به سال ششم هجری نقش بزرگی را در تاریخ اسلام از طریق تاریخ دانانی همچون حسن ابن احمد الحمدانی و احمد الرازی و ال شوکانی ایفا نمود.

SANNAMOSQUE
در سال های گذشته احداث هتل های لوکس ، اسمان خراش ها ، برج های مخابراتی شهر صنعا را تحت فشار قرار داده بودند. پیشروی شهر مدرن صنعا به سمت صنعای قدیمی، بستان های شهر را نیز به عقب نشینی وادار کرده بود و ساختمان ها در باغات شهری ساخته می شدند و تدبیرهایی همچون حفظ کوه های مجاور ، ساخت و ساز بر اساس طرح های قدیمی و استفاده از مصالح برای حفظ صنعا اندیشیده شد. با رجوع به قوانین حفظ آثار عتیقه مربوط به 1997 وخانه های قدیمی 2002 سعی در حفظ ساختار صنعا شده است.
***
با سقوط دولت علی عبدالله صالح و سپس کناره گیری منصور عبدره رییس جمهور بعدی و حاکمیت یافتن دولت حوثی ، صدور دستور تحریم دولت قانونی مستقر در صنعا توسط شورای امنیت با سکوت روسیه ، فرصتی عجیب برای به نابودی کشانیدن

SANNA

صنعا ، شهر اسلامی ثبت شده در مجموعه میراث بشری یونسکو با بمباران های کور بوجود آورده است .

SANNA
بانکی مون دبیر کل سابق و کره ای سازمان ملل نام عربستان را از لیست کشورهای متجاوز  به حقوق کودکان خارج کرد و یونسکو در ماجرای به نابودی کشانیدن صنعا فعال نشده و دفاتر منطقه ای آن نیز ساکت هستند و فاجعه فرهنگی ، انسانی و

SANNA

اخلاقی و جنایات ضد بشری بر علیه مردم صنعا و یمن همپنان ادامه دارد.

 

منبع: یونسکو -- توفیق وحیدی آذر

 

 

 


نظرات کاربران


@