حراج کریستی شهاب سنگ مریخی را می فروشد

قطعه سنگی از مریخ فروخته می شود

تاریخ انتشار : ۰۹:۱۲ ۰۷-۰۱-۱۴۰۲

مدت‌ها تصور می‌شد که گروهی از شهاب‌سنگ‌های عجیب و غریب احتمالاً منشأ خارج از سیاره‌ای و به احتمال زیاد نمونه‌های مریخ هستند، و سپس محققان در سال 1983 مقادیر بسیار کمی گاز در اجزای شیشه‌ای کوچک شهاب‌سنگ‌های مشکوک مریخی پیدا کردند . این گاز مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و مشخص شد که کاملاً با اتمسفر مریخ مطابقت دارد که توسط مأموریت های وایکینگ ناسا گزارش شده است.

تبریز امروز:

شهاب سنگ مریخی

این تکه از جرم اصلی شهاب سنگ مریخی NWA 13885 بریده شده است. در میان عجیب‌ترین مواد روی زمین، کمتر از 350 کیلوگرم (800 پوند)سنگی از مریخ که در زمین وجود دارد . مکانیسم رسیدن آن به زمین برخورد سیارکی به مریخ بود که موادی را از سطح مریخ پرتاب کرد و در نهایت وارد مدار زمین شد . تعیین منشاء مریخی نتیجه تحقیقات انجام شده توسط صدها دانشمند در سراسر جهان است که نشانگرهای شیمیایی و ایزوتوپی منحصر به فرد مشترک در نمونه های مریخی را شناسایی می کنند.

مدت‌ها تصور می‌شد که گروهی از شهاب‌سنگ‌های عجیب و غریب احتمالاً منشأ خارج از سیاره‌ای و به احتمال زیاد نمونه‌های مریخ هستند، و سپس محققان در سال 1983  مقادیر بسیار کمی گاز در اجزای شیشه‌ای کوچک شهاب‌سنگ‌های مشکوک مریخی پیدا کردند . این گاز مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و مشخص شد که کاملاً با اتمسفر مریخ مطابقت دارد که توسط مأموریت های وایکینگ ناسا گزارش شده است.

سطح برش خورده و صیقلی NWA 13885 بلورهای درشت کزیستال های قهوه ای نارنجی را نشان می دهد که در یک توده زمینی سبز-قهوه ای روشن قرار گرفته اند. رگه های برجسته ذوب شوک مشهود است. این شهاب سنگ عمدتاً از پیروکسن، الیوین، ایلمنیت، کرومیت، ترویلیت - که آخرین آنها در زمین بسیار نادر است - و ماسکلینیت شیشه‌ای برخوردی، که روی زمین به جز در شهاب‌سنگ‌ها ناشناخته است، تشکیل شده است. لبه بیرونی شامل نقاط برجسته به رنگ شتری است، 

تجزیه و تحلیل این شهاب سنگ توسط دکتر کارل ایگی انجام شد که یافته های او توسط کمیته نامگذاری انجمن شهاب سنگی مورد بررسی قرار گرفت. تجزیه و تحلیل و طبقه بندی در نسخه 110 بولتن شهاب سنگی - ثبت رسمی شهاب سنگ ها منتشر شد.

 


نظرات کاربران


@