زلزله 7.8 ریشتری در ترکیه

تاریخ انتشار : ۰۱:۴۱ ۱۷-۱۱-۱۴۰۱

زلزله مرگبار ترکیه در 3 کشور دیگر احساس شد صدها ساختمان در این زمین لرزه فروریخت که قدرت آن 7.8 ریشتر بود. گزارش های اولیه حاکی از کشته شدن دست کم 80 نفر بود و به نظر می رسید که تلفات افزایش یابد.

تبریز امروز:

 
زلزله مرگبار ترکیه در 3 کشور دیگر احساس شد صدها ساختمان در این زمین لرزه فروریخت که  قدرت آن 7.8 ریشتر بود. گزارش های اولیه حاکی از کشته شدن دست کم 80 نفر بود و به نظر می رسید که تلفات افزایش یابد.
 میلیون‌ها نفر در ترکیه، سوریه، لبنان و فلسطین بامداد دوشنبه پس از زلزله مرگباری که منطقه را لرزاند، ساختمان‌ها را فرو ریخت و شبح یک بحران انسانی را به‌وجود آورد، از تخت‌های خود تکان خوردند. حداقل 80 کشته در ترکیه و سوریه گزارش شده است و انتظار می رود که تعداد قربانیان افزایش یابد.

مرکز این زمین لرزه در نزدیکی شهر غازیانتپ در جنوب مرکزی ترکیه بوده است. بر اساس اعلام سازمان زمین شناسی ایالات متحده، زمین لرزه ای به بزرگی 7.8 ریشتر ساعت 4:17 بامداد رخ داد. پس از آن پس لرزه هایی به بزرگی 6.7 ریشتر رخ داد. ویدئوهای به اشتراک گذاشته شده در رسانه های اجتماعی از منطقه و آن سوی مرز در سوریه، ساختمان های ویران شده و گروه های نجات را نشان می دهد که در حال جستجو در میان انبوه آوار برای بازماندگان هستند.
 
دیاربکر/آنکارا، ترکیه، 6 فوریه (رویترز) - زمین لرزه بزرگی به بزرگی 7.9 ریشتر روز دوشنبه مرکز ترکیه و شمال غرب سوریه را لرزاند و صدها نفر را در اثر ریزش ساختمان ها در سراسر منطقه برفی کشته و باعث تلاش برای بازماندگان گرفتار در آوار شد. این زمین لرزه که در تاریکی اولیه صبح زمستانی رخ داد، در قبرس و لبنان نیز احساس شد.

اِردم، یکی از ساکنان شهر غازیانتپ ترکیه، در نزدیکی مرکز زمین لرزه، که از ذکر نام خانوادگی خود خودداری کرد، گفت: «در طول 40 سالی که زندگی می کنم، هرگز چنین چیزی را احساس نکرده ام.

ما حداقل سه بار به شدت تکان خوردیم، مثل بچه‌ای در گهواره.»

آژانس بلایای طبیعی ترکیه اعلام کرد که 76 نفر کشته و 440 نفر زخمی شده اند، زیرا مقامات تیم های امداد و نجات را به منطقه آسیب دیده رساندند و هواپیماها را به منطقه آسیب دیده رساندند، در حالی که "سطح 4 زنگ خطر" را اعلام کردند که خواستار کمک بین المللی است.

رسانه های دولتی سوریه اعلام کردند که بیش از 100 نفر در آنجا کشته و ده ها نفر زخمی شدند که بیشتر آنها در استان های حماه، حلب و لاذقیه بودند، جایی که ساختمان های متعددی تخریب شده بودند.

یکی از اعضای سازمان امداد و نجات کلاه سفیدها در یک کلیپ ویدئویی در توییتر با اشاره به شهری در حدود 5 کیلومتری مرز ترکیه گفت: "وضعیت بسیار غم انگیز است، ده ها ساختمان در شهر سلقین فرو ریخته است." .

امدادگر در این کلیپ که خیابانی پر از آوار را نشان می داد، گفت که خانه ها "کلاً ویران شده اند".

بسیاری از ساختمان‌ها در منطقه قبلاً در جریان جنگ داخلی سوریه که تقریباً 12 سال طول کشید، آسیب دیده بودند.

شاهدان گفتند که مردم در دمشق، و در شهرهای لبنان، بیروت و طرابلس، به خیابان دویدند و به سمت خودروهای خود رفتند تا در صورت فروریختن ساختمان‌های خود از آنها دور شوند.

در غازیانتپ ترکیه، اردم همچنین گفت که مردم از خانه های لرزان خود فرار کرده اند و از بازگشت ترسیده اند.

اردم در تماس تلفنی گفت: «همه در اتومبیل های خود نشسته اند یا سعی می کنند به فضاهای باز دور از ساختمان ها بروند. تصور می‌کنم اکنون حتی یک نفر در غازیانتپ در خانه‌های خود نیست.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در توییتر نوشت: ایالات متحده عمیقا نگران زلزله ترکیه و سوریه بود و رویدادها را از نزدیک زیر نظر داشت.

وی گفت: «من با مقامات ترکیه در تماس بوده ام تا بگویم که آماده ارائه هرگونه کمک مورد نیاز هستیم.

این منطقه دارای خطوط گسل لرزه ای است و مستعد زلزله است.

به گفته یکی از شاهدان رویترز در دیاربکر، در 350 کیلومتری شرق، زمین لرزه حدود یک دقیقه طول کشید و شیشه ها را شکست و یک مقام امنیتی گفت که حداقل 17 ساختمان فرو ریخته است.

مقامات گفتند که 16 ساختمان در سانلیورفا و 34 ساختمان در عثمانیه فروریخته است.

شبکه های TRT و Haberturk تصاویری از مردم در حال جمع‌آوری خرابه‌های ساختمان، جابجایی برانکاردها و جستجوی بازماندگان در شهر قهرمان مراس، جایی که هوا هنوز تاریک بود، نشان دادند.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه به خبرنگاران گفت: «وظیفه اصلی ما انجام کار جستجو و نجات است و انجام این کار همه تیم‌های ما در حالت آماده باش هستند».

مرکز تحقیقات علوم زمین آلمان (GFZ) اعلام کرد این زمین لرزه در عمق 10 کیلومتری (6 مایلی) رخ داد، در حالی که سرویس نظارت EMSC اعلام کرد که در حال ارزیابی خطر سونامی است.

سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) از یک سری زمین لرزه های بیشتر در پی زمین لرزه اولیه با قدرت 7.8 ریشتر خبر داد. زمین لرزه ای به بزرگی 6.7 ریشتر در غازیانتپ و زمین لرزه دیگری به بزرگی 5.6 در منطقه نورداغ این شهر رخ داد.

سازمان مدیریت حوادث و فوریت های ترکیه (AFAD) شدت این زمین لرزه را 7.4 ریشتر در نزدیکی قهرمان مراس و شهر بزرگتر غازیانتپ در نزدیکی مرز سوریه اعلام کرد.

زمین لرزه ها همچنین در آنکارا، پایتخت ترکیه، در 460 کیلومتری شمال غربی مرکز زمین لرزه، و در قبرس نیز احساس شد که پلیس هیچ خسارتی را گزارش نکرد.

کرم کینیک، رئیس آژانس امدادی هلال احمر ترکیه، با صدور فراخوانی برای اهدای خون، به هابرتورک گفت: "زلزله در منطقه ای رخ داد که ما از آن می ترسیدیم. خسارات گسترده گسترده ای وجود دارد."

ترکیه یکی از زلزله خیزترین کشورهای جهان است. بیش از 17000 نفر در سال 1999 بر اثر زلزله ای به بزرگی 7.6 ریشتر ازمیت در جنوب شرقی استانبول کشته شدند. در سال 2011 زلزله ای در شهر وان در شرق این کشور بیش از 500 کشته بر جای گذاشت.

نظرات کاربران


@