گرجستان و پیوند با مناطق جداشده

مذاکرات بین گرجستان و مناطق جدا شده در معرض تهدید در بحبوحه جنگ اوکراین

تاریخ انتشار : ۰۴:۱۳ ۱۵-۱۱-۱۴۰۱

مقامات مسکو و متحدان آنها در آبخازیا و اوستیای جنوبی همگی دیدارهای خود را با دیپلمات های بین المللی که در این گفتگوها میانجیگری می کردند، لغو کردند و آینده مذاکرات را زیر سوال بردند..............مقامات روسیه، آبخازیا و اوستیای جنوبی دیدارهای خود را با دیپلمات‌هایی که میانجی‌گری می‌کردند درباره درگیری‌های ساکت گرجستان، که ضربه‌ای دیگر به دیپلماسی منطقه‌ای در پی جنگ در اوکراین بود، لغو کردند. مقامات سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و سازمان امنیت و همکاری اروپا در 31 ژانویه اعلام کردند که به دلیل "مشکلات زمان بندی" باید مذاکراتی را که برای اواخر فوریه برنامه ریزی شده بود به تعویق بیندازند. این گفتگوها بخشی از گفتگوهای بین المللی ژنو بود، مجمعی که مقامات گرجستان، روسیه و جمهوری های خودخوانده آبخازیا و اوستیای جنوبی را گرد هم می آورد. این گفتگوها از حمله روسیه به اوکراین که منجر به لغو برخی از جلسات برنامه ریزی شده در سال گذشته شد، آسیب دیده است. به جای چهار جلسه معمول در سال، تنها یک جلسه در سال 2022 برگزار شد. اکنون برخی از ناظران تعجب می کنند که آیا ممکن است کل قالب در معرض تهدید قرار گیرد. مقامات بین‌المللی «تعهد کامل» خود را به گفتگوها تکرار کردند و این دور برای ماه آوریل موکول شد، اما برخی از شرکت‌کنندگان در بحث انگیزه شوم‌تری دیدند.

تبریز امروز:

مذاکرات  ابخازیا - گرجستان

نشست نوامبر بین روسای مشترک مذاکرات بین المللی ژنو و مقامات رسمی آبخازیا. 
مقامات روسیه، آبخازیا و اوستیای جنوبی دیدارهای خود را با دیپلمات‌هایی که میانجی‌گری می‌کردند درباره درگیری‌های ساکت گرجستان، که ضربه‌ای دیگر به دیپلماسی منطقه‌ای در پی جنگ در اوکراین بود، لغو کردند.

مقامات سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و سازمان امنیت و همکاری اروپا در 31 ژانویه اعلام کردند که به دلیل "مشکلات زمان بندی" باید مذاکراتی را که برای اواخر فوریه برنامه ریزی شده بود به تعویق بیندازند.

این گفتگوها بخشی از گفتگوهای بین المللی ژنو بود، مجمعی که مقامات گرجستان، روسیه و جمهوری های خودخوانده آبخازیا و اوستیای جنوبی را گرد هم می آورد.

این گفتگوها از حمله روسیه به اوکراین که منجر به لغو برخی از جلسات برنامه ریزی شده در سال گذشته شد، آسیب دیده است. به جای چهار جلسه معمول در سال، تنها یک جلسه در سال 2022 برگزار شد. اکنون برخی از ناظران تعجب می کنند که آیا ممکن است کل قالب در معرض تهدید قرار گیرد.

مقامات بین‌المللی «تعهد کامل» خود را به گفتگوها تکرار کردند و این دور برای ماه آوریل موکول شد، اما برخی از شرکت‌کنندگان در بحث انگیزه شوم‌تری دیدند.

اینال آردزینبا گفت: این اولین بار نیست که روسای مشترک بدون هیچ دلیل عینی و بدون توافق شرکت کنندگان در مذاکرات تصمیم یکجانبه در مورد لغو یا به تعویق انداختن دور [مذاکرات] می گیرند. وزیر امور خارجه آبخازیا در بیانیه ای اعلام کرد. او گفت که رویکرد "غرض‌آمیز" روسای مشترک "خطرات بیشتری را برای ثبات در منطقه ایجاد می‌کند" و در نتیجه آبخازیا ورود روسای مشترک را که قرار بود در 8 فوریه برای گفتگوهای مقدماتی از سوخومی بازدید کنند، ممنوع خواهد کرد. 9.

بیانیه آبخازیا به زودی با پیام های مشابهی از مسکو همراه شد، جایی که وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که برگزاری جلسات مقدماتی برنامه ریزی شده را که برای 3 فوریه برنامه ریزی شده بود، "نامناسب" می داند. و از تسخینوالی، جایی که قرار بود جلساتی در 7 فوریه برگزار شود.

هیچ پاسخی از سوی تفلیس دریافت نشد و یک افسر مطبوعاتی وزارت امور خارجه گرجستان به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

مذاکرات ژنو به مسائل سیاسی مربوط به وضعیت دو منطقه نمی پردازد. آبخازیا و اوستیای جنوبی در جنگ های اوایل دهه 1990 از گرجستان جدا شدند. هر دو کشور بالفعل تأسیس کردند، اما این سرزمین ها هنوز به عنوان بخشی از گرجستان توسط اکثر کشورهای جهان به جز روسیه و برخی از متحدانش به رسمیت شناخته می شوند.

این گفتگوها بیشتر به موضوعات عملی روی زمینی مانند تبادل زندانیان و مسائل مرزی واقعی می پردازد. اولسیا وارتانیان، تحلیلگر گروه بین المللی بحران گفت، اما آنها در سوخومی و تسخینوالی به عنوان مجامع بین المللی نادری که مقامات آبخازیا و اوستیای جنوبی در آن صدای خود را دارند، گرامی داشته می شوند.

وارتانیان به اوراسیا نت گفت که این لغو به وضوح با مسکو هماهنگ شده است.

وارتانیان گفت که دولت بالفعل آبخازیا به ویژه در سال گذشته تحت فشار فزاینده ای از سوی روسیه قرار گرفته است: برای واگذاری مالکیت یک مجتمع تعطیلات. به رسمیت شناختن دولت های جدید تحت حمایت روسیه و خودخوانده در شرق اوکراین؛ و سربازان خود را برای جنگ در اوکراین بسیج کند. او گفت: «مقامات بالفعل برای توجیه اینکه چرا مردان محلی علیرغم داشتن پاسپورت روسی نباید به ارتش روسیه بپیوندند، مشکل داشتند.

چندی پیش، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، "غرب" را متهم کرد که مذاکرات ژنو را با مرتبط ساختن آنها به جنگ در اوکراین خراب می کند.

لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی در 18 ژانویه گفت: "ما طرفدار برقراری روابط آبخازیا و اوستیای جنوبی با گرجستان هستیم، مکانیسم گفتگو وجود دارد که ما نیز در آن شرکت می کنیم." اکنون شرکت کنندگان غربی در گفتگوهای ژنو بین گرجستان، آبخازیا و اوستیای جنوبی - این اتحادیه اروپا، سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری اروپا و ایالات متحده است - سعی می کنند این قالب را گروگان رویدادهای اطراف اوکراین کنند. این نادرست، به نظر من، غیرحرفه ای است، به این معناست که آنها مسائل خاص منطقه را مشروط به کینه ها و هوس های سیاسی خود می کنند.

اینال خاشیق روزنامه نگار در جام نیوز نوشت: لغو این دیدارها از منظر آبخازیا «خیلی منطقی» نبود. او دو نظریه داشت، یکی «خوش‌بینانه» و دیگری «بدبینانه».

اولین مورد این است که مقامات بالفعل آبخازیا «تصمیم گرفتند که خطرات را افزایش دهند تا به نوعی روند مذاکرات متوقف شده را شاد کنند و از این طریق بحث ها را به مسیر معمول خود بازگردانند. یعنی کمی سیاه نمایی کنند

e به نفع فرآیند مذاکره.»

وی نوشت: «مقامات با سوء استفاده از لغو، به تدریج مشارکت خود را در مذاکرات ژنو کاهش می دهند. و برای تایید روابط خود با مسکو، آبخازیا ژنو را قربانی می کند، تنها پلت فرم بین المللی که در آن می تواند خود را در سطح بالایی معرفی کند.

Joshua Kucera، یک خبرنگار ارشد، سردبیر سابق Eurasianet ترکیه/قفقاز است و برای این سایت نوشته است.


نظرات کاربران


@