بخش بانکی ارمنستان به لطف هجوم سرمایه روسیه به دلیل جنگ در اوکراین در حال رونق است. اما فقط مقدار ناچیزی وارد اقتصاد ارمنستان می شود.

بانک های ارمنستان سودهای بزرگی را ثبت می کنند، اما اقتصاد آن را حس نمی کند

تاریخ انتشار : ۰۸:۲۵ ۱۴-۱۱-۱۴۰۱

بانک‌های تجاری ارمنستان در سال 2022 سود بی‌سابقه‌ای را به ثبت رساندند، این بخش پس از جنگ روسیه و اوکراین سود زیادی کسب کرد. ده‌ها هزار شهروند روسیه از فوریه گذشته به ارمنستان نقل مکان کرده‌اند و فعالانه از خدمات بانک‌های ارمنستان استفاده می‌کنند و از خانه خود حواله دریافت می‌کنند. بر اساس داده های بانک مرکزی، نقل و انتقالات از روسیه در سال 2022 به 3.5 میلیارد دلار افزایش یافت که از 865 میلیون دلار در سال 2021 افزایش یافت و 70 درصد از کل نقل و انتقالات را تشکیل می داد. ایالات متحده در رتبه دوم به عنوان منبع انتقال 670 میلیون دلاری قرار دارد. این هجوم نقدی به بانک ها این امکان را داده است که سرمایه گذاری در خارج از کشور را افزایش دهند. به گفته موسسه مشاوره تحقیقات مالی Modex، بین ژانویه تا سپتامبر، سرمایه‌گذاری‌های خارجی که توسط بخش بانکداری ارمنستان نگهداری می‌شد از کمتر از یک میلیارد دلار به ۲.۵۸ میلیارد دلار افزایش یافت. در همین حال، بر اساس گزارش Modex که محاسبه می کند سود خالص بانک ها در سال 2022 سه برابر بیشتر از سال 2021 بوده است، در سه ماهه اول سال 2022، حجم کل سپرده ها و سایر پول ها در حساب های مشتریان بانک های ارمنستان 980 میلیون دلار افزایش یافته است. بیشتر این رشد به دلیل انتقال تعداد زیادی از روس‌ها به ارمنستان است. به گفته یکی از نمایندگان سرویس مهاجرت، داده های آینده نشان می دهد که حدود 65000 شهروند روسیه در سال 2022 به ارمنستان نقل مکان کرده اند. در حالی که سیستم بانکی و اقتصاد در حال پیشرفت هستند و در حالی که دولت انتظار رشد 13 تا 14 درصدی را برای سال 2022 دارد، مشکلات در سایه بخش مالی پنهان شده است.

تبریز امروز:

بانک های ارمنستان  سود می کنند اقتصاد ارمنستان نه!
 به گزارش اوراسیا نت بانک‌های تجاری ارمنستان در سال 2022 سود بی‌سابقه‌ای را به ثبت رساندند، این بخش پس از جنگ روسیه و اوکراین سود زیادی کسب کرد.

ده‌ها هزار شهروند روسیه از فوریه گذشته به ارمنستان نقل مکان کرده‌اند و فعالانه از خدمات بانک‌های ارمنستان استفاده می‌کنند و از خانه خود حواله دریافت می‌کنند. بر اساس داده های بانک مرکزی، نقل و انتقالات از روسیه در سال 2022 به 3.5 میلیارد دلار افزایش یافت که از 865 میلیون دلار در سال 2021 افزایش یافت و 70 درصد از کل نقل و انتقالات را تشکیل می داد. ایالات متحده در رتبه دوم به عنوان منبع انتقال 670 میلیون دلاری قرار دارد.

این هجوم نقدی به بانک ها این امکان را داده است که سرمایه گذاری در خارج از کشور را افزایش دهند. به گفته موسسه مشاوره تحقیقات مالی Modex، بین ژانویه تا سپتامبر، سرمایه‌گذاری‌های خارجی که توسط بخش بانکداری ارمنستان نگهداری می‌شد از کمتر از یک میلیارد دلار به ۲.۵۸ میلیارد دلار افزایش یافت.

در همین حال، بر اساس گزارش Modex که محاسبه می کند سود خالص بانک ها در سال 2022 سه برابر بیشتر از سال 2021 بوده است، در سه ماهه اول سال 2022، حجم کل سپرده ها و سایر پول ها در حساب های مشتریان بانک های ارمنستان 980 میلیون دلار افزایش یافته است.

بیشتر این رشد به دلیل انتقال تعداد زیادی از روس‌ها به ارمنستان است. به گفته یکی از نمایندگان سرویس مهاجرت، داده های آینده نشان می دهد که حدود 65000 شهروند روسیه در سال 2022 به ارمنستان نقل مکان کرده اند.

در حالی که سیستم بانکی و اقتصاد در حال پیشرفت هستند و در حالی که دولت انتظار رشد 13 تا 14 درصدی را برای سال 2022 دارد، مشکلات در سایه بخش مالی پنهان شده است.

به عنوان مثال، حجم اعطای وام به اقتصاد ارمنستان (وام های صادر شده توسط بانک های ارمنستان به شهروندان و شرکت های ارمنی) که در سال 2022 به 11.8 میلیارد دلار رسید، تنها 4.5 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

مدیر پورتال خبری اقتصادی آرم اینفو، امانویل مکرتچیان، دلایل متعددی را برای رکود در وام‌دهی ذکر می‌کند که با افزایش نرخ‌های بهره برای مهار تورم شروع شد.

ثانیاً، فعالیت تجاری پایین در بخش واقعی [کالاها و خدمات] اقتصاد وجود دارد که در نتیجه حجم وام دهی به این بخش رو به کاهش است. مکرتچیان به اوراسیا نت گفت: اصلاً انگیزه ای برای ایجاد یا یافتن پروژه های سرمایه گذاری نقدینگی در ارمنستان که با ریسک ها و هزینه های زیادی همراه است، ندارم.

بانک مرکزی این ایده را رد می کند که اقدامات این بانک برای افزایش نرخ کلیدی بازپرداخت از 4.25 به 10.75 درصد از پایان سال 2020 سرعت اعطای وام را کند کرده است و استدلال می کند که مشاغل به دلایل دیگر پول نقد خود را نگه می دارند.

مارتین گالستیان، رئیس بانک مرکزی به خبرنگاران گفت: "در طول سال، سپرده‌های اشخاص حقوقی در بانک‌ها بیش از 44 درصد افزایش یافته است. بنگاه‌ها دارای وجوه هستند، فقط کارآفرینان ترجیح داده‌اند آنها را سرمایه‌گذاری نکنند، بلکه سپرده‌های خود را در بانک‌ها افزایش دهند." 31 ژانویه.

با این حال، گالستاین به این احتمال که نرخ‌های بهره بالا می‌تواند بنگاه‌ها را وادار کند که پول را به‌عنوان سپرده نگهداری کنند، به جای هدایت آنها به سمت سرمایه‌گذاری، توجه نکرد.

از دیدگاه بانک مرکزی، دو ریسک مرتبط، کسب‌وکارها را به توقف سرمایه‌گذاری سوق می‌دهد.

اولین مورد عدم اطمینان برای آینده است، زیرا افق برنامه ریزی به دلیل نگرانی در مورد رکود جهانی و بی ثباتی در مرزهای ارمنستان بسیار کاهش یافته است.

دوم درک این نکته است که وضعیت کنونی فرصت‌های استثنایی برای انباشت سرمایه ارائه می‌دهد، فرصتی که دوام نخواهد داشت. بنابراین، کسب‌وکارها تشویق می‌شوند به جای سرمایه‌گذاری این سرمایه‌ها در پروژه‌های پرخطر، ذخیره های مالی ایجاد کنند.

آرشالوئیس مگدسیان روزنامه نگار ایروان 


نظرات کاربران


@