اشرف غنی بدون مقاومت افغانستان را تسلیم طالبان کرد

کشور و مردم را به چمدان های دلار فروخت

تاریخ انتشار : ۱۷:۲۵ ۱۳-۱۱-۱۴۰۱

شبکه خبری TG1 روز پنجشنبه 11 بهمن ماه سندی را منتشر کرد که اجمل احمدی، رئیس وقت بانک مرکزی افغانستان آن را امضا کرد. در این سند آمده است: «[در 7 جولای 2021] من، اجمل احمدی، مدیر عامل د افغانستان بانک و نماینده ویژه اشرف غنی، طی ملاقاتی که با آقای مطلق بن مجید القحطانی داشتم، چکی به ارزش 110 میلیون و 478 هزار دلار در کابل دریافت کردم. .» آرشیو وزارت امور خارجه قطر نشان می دهد که آقای قحطانی در کابل به سر می برد و در تاریخ 7 جولای 2021 با اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرده است. هدف از این مقدار جلوگیری از مقاومت در برابر طالبان بود. دلیل پرداخت این پول به اشرف غنی در سند ذکر نشده است، اما یک ماه پس از دریافت این «هدیه»، با نزدیک شدن طالبان به کابل، اشرف غنی از کشور گریخت و در آن زمان گفته شد که او میلیون‌ها دلار پول نقد با خود برده است.

تبریز امروز:

شبکه خبری TG1 گزارش می دهد که قطر برای جلوگیری از مقاومت در برابر طالبان 110 میلیون دلار به اشرف غنی پرداخت کرده است.
شبکه تلویزیونی دولتی ایتالیا TG1 گزارش داد که قطر 110 میلیون دلار به اشرف غنی پرداخت کرده است تا از مقاومت در برابر طالبان جلوگیری کند.

شبکه خبری TG1 روز پنجشنبه 11 بهمن ماه سندی را منتشر کرد که اجمل احمدی، رئیس وقت بانک مرکزی افغانستان آن را امضا کرد.

در این سند آمده است: «[در 7 جولای 2021] من، اجمل احمدی، مدیر عامل د افغانستان بانک و نماینده ویژه اشرف غنی، طی ملاقاتی که با آقای مطلق بن مجید القحطانی داشتم، چکی به ارزش 110 میلیون و 478 هزار دلار در کابل دریافت کردم. .»

 

آرشیو وزارت امور خارجه قطر نشان می دهد که آقای قحطانی در کابل به سر می برد و در تاریخ 7 جولای 2021 با اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرده است.

هدف از این مقدار جلوگیری از مقاومت در برابر طالبان بود.

دلیل پرداخت این پول به اشرف غنی در سند ذکر نشده است، اما یک ماه پس از دریافت این «هدیه»، با نزدیک شدن طالبان به کابل، اشرف غنی از کشور گریخت و در آن زمان گفته شد که او میلیون‌ها دلار  پول نقد با خود برده است. 

فیلیپو روسی، خبرنگار TG1 که این گزارش تحقیقاتی را تهیه کرده است، می گوید که این گزارش پس از مصاحبه با منابع و بررسی اسناد تهیه شده است.

به گفته وی، از کابل به نیروهای امنیتی افغانستان دستور داده شده است که در برابر طالبان مقاومت نکنند و عقب نشینی کنند.

با این حال، اظهارنظرهایی درباره این خبر وجود دارد و برخی از روزنامه نگاران خارجی، شواهد را قانع کننده نمی دانند.

در عین حال، اخیراً نامه دیگری نیز منتشر شده است که نشان می‌دهد یک اسکناس محرمانه به همراه یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به محمد عمر داوودزی، نماینده ویژه غنی در امور صلح، از سوی سفیر پیشین قطر در تاریخ ۱۷ می ۲۰۲۱ پرداخت شده است.

این ادعاها در حالی مطرح شده است که پس از به قدرت رسیدن طالبان، چندین مقام ارشد نظامی در حکومت غنی مدعی شدند که به آنها دستور داده شده است که علیه طالبان نجنگند.

طالبان در 15 اگست 2021 بدون هیچ مقاومتی از سوی نیروهای امنیتی دفاع ملی سابق، کابل را تصرف کردند، اما تا کنون هیچ کشوری دولت آنها را به رسمیت نشناخته است.


نظرات کاربران


@