زمین های کنار اقیانوس در سواحل فلوریدا برای زندگی چندان امن نیست

رویای زندگی در کنار ساحل در مقابل توفان + ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۳:۰۲ ۰۵-۰۹-۱۴۰۱

رویای زندگی در کنار ساحل رنگ می بازد ! بیشتر سواحل فلوریدا در معرض خطر فرسایش طوفانی است که می تواند باعث فروریختن خانه ها شود، همانطور که اخیرا طوفان آن را به اثبات رساتید

تبریز امروز:

رویای زندگی در کنار ساحل رنگ می بازد ! بیشتر سواحل فلوریدا در معرض خطر فرسایش طوفانی است که می تواند باعث فروریختن خانه ها شود، همانطور که اخیرا طوفان آن را به اثبات رساتید 

ژونگ رن پنگ
استاد برنامه ریزی شهری و منطقه ای، دانشگاه فلوریدا


طوفان های پشت سر هم در نوامبر 2022 صحنه نگران کننده ای را در سواحل فلوریدا به جا گذاشتند: چندین خانه و حتی استخرهای شنا بر فراز اقیانوس آویزان ماندند زیرا امواج ملک زیر آنها را شسته و فرسایش دادند. ده ها خانه و ساختمان کاندو در منطقه ساحل دیتونا ناامن تلقی شدند.

این تخریب یک سوال نگران کننده را ایجاد کرده است: چه میزان خانه و دارایی مردم در امتداد بقیه سواحل فلوریدا در معرض خطر سقوط است و آیا می توان آن را نجات داد؟

به عنوان مدیر iAdapt، مرکز بین‌المللی برنامه‌ریزی و طراحی انطباق در دانشگاه فلوریدا، در دو دهه گذشته در حال مطالعه مسائل مربوط به سازگاری با آب و هوا برای کمک به پاسخ به این سؤالات بوده‌ام.

فیلم‌های پهپاد خانه‌هایی را نشان می‌دهد که نزدیک به سقوط در اقیانوس هستند. 


بالا آمدن دریاها، ساختمان های قدیمی
زندگی در کنار دریا جذابیت زیادی در فلوریدا دارد - سواحل زیبا، مناظر اقیانوس، و اغلب نسیم دلپذیر. با این حال، خطراتی نیز وجود دارد و با تغییرات آب و هوایی تشدید می شود.

پیش‌بینی می‌شود که با گرم شدن سیاره، سطح دریا در سواحل شرقی ایالات متحده در 30 سال آینده به طور متوسط ​​10 تا 14 اینچ (25 تا 35 سانتی‌متر) و در سواحل فلوریدا بین 14 تا 18 اینچ (35 تا 45 سانتی‌متر) افزایش یابد. افزایش دما نیز باعث افزایش شدت طوفان ها می شود.

با دریاهای بلندتر و طوفان‌های بزرگ‌تر، امواج اقیانوس راحت‌تر سواحل را فرسایش می‌دهند، دیواره‌های کنار دریا را ضعیف می‌کنند و پایه‌های سیمانی را در آب نمک خورنده غوطه‌ور می‌کنند. آنها همراه با فرونشست، یا غرق شدن زمین، زندگی ساحلی را پرخطرتر می کنند.

نقشه ای که خطوط قرمز را در امتداد بیشتر سواحل فلوریدا نشان می دهد، به جز در مناطق تالاب و در خم به سمت پانهندل.
نقشه خطر فرسایش فلوریدا بیشتر خط ساحلی این ایالت را در معرض خطر بحرانی نشان می دهد.


خطر فرسایش بسته به خاک، زمین شناسی و تغییرات طبیعی خط ساحلی متفاوت است. اما در مناطق ساحلی ایالات متحده، به ویژه فلوریدا، گسترده است. نقشه های تولید شده توسط مهندسان دپارتمان حفاظت از محیط زیست فلوریدا نشان می دهد که بیشتر سواحل فلوریدا با خطر فرسایش بحرانی مواجه است.

ساختمان‌ها و دیوارهای دریایی قدیمی یا ضعیف و روش‌ها و مصالح ساخت‌وساز قدیمی یا ضعیف، می‌توانند به طور چشمگیری خطر را تشدید کنند.

طراحی کدهای ساختمانی بهتر
بنابراین، برای به حداقل رساندن آسیب چه باید کرد؟ اولین قدم ساختن ساختمان‌های مستحکم‌تر و استحکام بخشیدن به ساختمان‌های موجود بر اساس قوانین ساختمانی پیشرفته است.

قوانین ساختمان در طول زمان با افزایش خطرات و بهبود تکنیک‌ها و مصالح ساختمانی تغییر می‌کنند. به عنوان مثال، معیارهای طراحی در کد ساختمان فلوریدا برای فلوریدا جنوبی از الزام برخی ساختمان‌های جدید برای مقاومت در برابر بادهای پایدار با سرعت 146 مایل در ساعت در سال 2002 به بادهای 195 مایل در ساعت در سال 2021 تغییر کرد، به این معنی که یک طوفان قدرتمند رده 5 است.

شهر پونتا گوردا، نزدیک جایی که طوفان ایان در اکتبر 2022 به خشکی رسید، نشان داد که چگونه خانه‌هایی که طبق آخرین قوانین ساختمانی ساخته شده‌اند، شانس بیشتری برای بقا دارند.

بسیاری از ساختمان‌های پونتا گوردا پس از طوفان چارلی در سال 2004، مدت کوتاهی پس از به‌روزرسانی کد ساختمان فلوریدا توسط ایالت، بازسازی شدند. وقتی ایان ضربه زد، با آسیب کمتری نسبت به شهرهای همسایه جان سالم به در بردند. کد به روز شده نیاز به ساخت و ساز جدید داشت تا بتواند در برابر بادهای طوفانی مقاومت کند، از جمله داشتن کرکره یا شیشه پنجره مقاوم در برابر ضربه.

سواحل فلوریدا بعد از توفان

بسیاری از خانه ها در پونتا گوردا در برابر بادهای طوفان ایان بهتر عمل کردند، زیرا پس از طوفان چارلی در سال 2002 با استانداردهای بالاتر بازسازی شده بودند. 
با این حال، حتی خانه‌هایی که با آخرین کدها ساخته شده‌اند نیز می‌توانند آسیب‌پذیر باشند، زیرا این کدها به‌اندازه کافی به محیطی که ساختمان‌ها روی آن نشسته‌اند، نمی‌پردازند. یک ساختمان مدرن در یک منطقه ساحلی کم ارتفاع ممکن است در آینده با افزایش سطح دریا و فرسایش خط ساحلی با آسیب مواجه شود، حتی اگر استانداردهای ارتفاع منطقه سیلابی فعلی را برآورده کند.

این مشکلی است که ساکنان ساحلی در طول طوفان های نیکول و ایان با آن مواجه بودند. سیل و فرسایش، که با افزایش سطح دریا تشدید شد، بیشترین خسارت را به بار آورد - نه باد.

ده ها خانه ساحلی و ساختمان های کاندو که در طول طوفان نیکول در شهرستان ولوسیا ناپایدار شدند یا فرو ریختند، ممکن است در ابتدا خوب به نظر می رسیدند. اما با تغییر آب و هوا، محیط ساحلی نیز تغییر می کند و یک طوفان می تواند ساختمان را آسیب پذیر کند. طوفان ایان به دیوارهای دریا در شهرستان ولوسیا آسیب رساند و برخی از آنها را نمی توان قبل از برخورد نیکول تعمیر کرد.

چگونه ریسک را به حداقل برسانیم

آسیب در منطقه دیتونا در سال 2022 و فروریختن مرگبار یک برج آپارتمان در سرفساید یک سال قبل باید زنگ خطری برای همه جوامع ساحلی باشد.

داده ها و ابزارها می توانند نشان دهند که مناطق ساحلی در کجا آسیب پذیرتر هستند. آنچه کمبود دارد، سیاست ها و اعمال است.

فلوریدا اخیراً شروع به ملزم ساختن سازندگان دارای بودجه دولتی قبل از شروع ساخت یک سازه ساحلی کرده است. من معتقدم زمان اعمال این قانون جدید برای هر ساخت و ساز جدید، صرف نظر از منبع بودجه فرا رسیده است.

یک ساختمان کانکس بلند با بالکن و فرسایش تقریباً تا لبه ساختمان


همزمان با موج طوفان نیکول با جزر و مد، امواج در نوامبر 2022 دیوارهای دریایی یک ساختمان  در ساحل دیتونا را شکستند. 
یک الزام جامع مطالعه تاثیر سطح دریا نیز باید امکان اجرای بر اساس ریسک، از جمله جلوگیری از ساخت و ساز در مناطق پرخطر را فراهم کند.

به طور مشابه، ممیزی آسیب پذیری - به ویژه برای ساختمان های چند طبقه ساخته شده قبل از سال 2002 - می تواند یکپارچگی ساختار موجود را بررسی کند و به شناسایی خطرات جدید زیست محیطی ناشی از افزایش سطح دریا و فرسایش ساحل کمک کند. قبل از سال 2002، استانداردهای ساختمانی پایین بود و اجرای آن کم بود، بنابراین بسیاری از مصالح و سازه های مورد استفاده در آن ساختمان ها مطابق با استانداردهای امروزی نیستند.

کاری که صاحبان ملک می توانند انجام دهند
طیف وسیعی از تکنیک‌ها وجود دارد که صاحبان خانه‌ها می‌توانند از آنها برای مقاوم‌سازی خانه‌ها در برابر خطرات سیل استفاده کنند.

در برخی مکان‌ها، این ممکن است به معنای بلند کردن خانه یا بهبود درجه‌بندی زمین باشد تا آب‌های سطحی از ساختمان خارج شوند. نصب پمپ چاهک و بازسازی با مصالح ساختمانی مقاوم در برابر طوفان می تواند کمک کننده باشد.

سازمان حفاظت محیط زیست اقدامات دیگری را برای محافظت در برابر فرسایش ساحل پیشنهاد می کند، مانند پر کردن مجدد شن و ماسه ساحل، تقویت دیوارهای دریا و لنگر انداختن خانه. مهندسی می تواند به جوامع، حداقل به طور موقت، از طریق دیواره های دریا، حوضچه ها و افزایش زهکشی کمک کند. اما در دراز مدت، جوامع باید آسیب پذیری مناطق ساحلی را ارزیابی کنند. گاهی اوقات پاسخ به جابجایی است.

با این حال، پس از طوفان‌ها روند نگران‌کننده‌ای وجود دارد، و ما آن را با ایان می‌بینیم: بسیاری از مناطق آسیب‌دیده شاهد سرازیر شدن پول زیادی برای بازسازی در همان مکان‌های آسیب‌پذیر هستند. یک سوال مهم که جوامع باید بپرسند این است که اگر اینها قبلاً در مناطق پرخطر هستند، چرا در همان مکان بازسازی می شوند؟


نظرات کاربران


@