مسئولیت سگ های ولگرد با شهرداری و حامیان آنهاست ! سلامتی و زندگی مردم مهم تر است

سگ آلودی شهر تبریز چگونه حل می شود

تاریخ انتشار : ۱۳:۳۵ ۲۶-۰۸-۱۴۰۱

در صحبت های غیر رسمی عدم جمع آوری سگ ها ناشی از اعتراض برخی شهروندان بویژه خانم ها گفته می شود آنان حتی در سال های گذشته تجمعی در مقابل شهرداری برعلیه جمع آوری سگ ها برپا کرده و شعار هم میدادند. اما شهر متعلق به همه شهروندان است و حقوق شهروندی آنان ایجاب می کند تا امنیت و آرامش زندگی شان حفظ گردد. عقیم کردن سگ ها مسیر پر هزینه و زمانبر با توجه به خیل عظیم سگ ها در شهر است ، زاد و ولد بسیار سگ مانع از کاهش آن است، فقط شاید سرعت آن کاهش یابد ، اما این ماجرا رافع مسئولیت شهرداری برای انجام وظیفه ی خود نیست ! می توان سگ ها را جمع آوری و صادر کرد! می توان سگ ها را با سرعت عقیم کرد ، می توان آنها را جمع آوری و با هزینه دوستدارانشان نگه داری و تامین جا و غذا کرد! می توان بعد از واکسیناسیون و عقیم کردن و حتی بدون این اقدامات اسم و شماره تلفن حامی هر سگ را بر قلاده اش نصب کرد تا کسی مسئولیت گاز گرفتن و گزش و سایر مسائل مربوط با سگ را عهده دار شود ! می تواند بعد از شستشو و واکسیناسیون تحویل حامیان شان کرد تا بتوانند در خانه هایشان از آنها مراقبت کنند و ................. افزایش تعداد سگ ها اکوسیستم و حیات وحش منطقه را بهم زده است ! روباه های زیبای عینالی توسط سگ ها کشته و یا توله هایشان گرفتارآنان شده اند! کبک عینالی آشیانه اش نابود شده است و خرگوش امکان حیات در نزدیکی شهر را ندارد .

تبریز امروز:

سگ بیمار در پشت عمارت تاریخی شهرداری تبریز

 اینجا کوچه پشت ساختمان تاریخی شهرداری تبریز و محل قرار گرفتن خانه تاریخی حیدرزاده است , سگ ولگرد با بدن پر از زخم و موهای ریخته شده اش همواره در آنجا در حال گشت و گذار است ! هیچ حامی حیوان جرات نزدیک شدن به او را ندارد ! حال معلوم نیست کدام بیماری ها را انتقال می دهد.

 

سگ های ولگرد ماجرای زشت شهر تبریز شده اند! آنها گاه در ساعات معین در محل هایی جمع شده و در انتظار حامیان خود می ایستند و گاه از بس نعمت و غذایشان به وفور است نیازی به انتظار ندارند ، اسکلت مرغ و لاشه های مختلف برای آنها آورده می شود!  صحنه کندن کله گربه ها  و تعقیب و گیرانداختن آنها ، دیگر چندان صحنه های نادری نیستند !

سگ های ولگرد امسال توانسته بودند بیش از 20 بره و بزغاله ی چوپان عینالی را ربوده و بدرند ، حتی گوسفند بزرگی هم نیش دندان های سگ را چشیده و توان راه رفتن را نداشت . آنها بسادگی در اطراف شهر و در داخل آن جولان می دهند !

جاده قدیم اهر و در حوالی آرپادره سی به صورت گله ای زندگی می کنند و خوی نیمه وحشی در اغلب آنها پیدا شده است! دفع در خیابان ها موجب زشتی کف پیاده رو شده است ، اما کمترین تلاشی برای جمع آوری آنها انجام نمی شود ! علیرغم برنامه عقیم سازی سگ های ولگرد  که در بنرها دیده می شود ؛ اقدام عملی ضعیف به نظر می رسد.

 

 پشت کوه عینالی  وضعیت مشابه را دارد اما در آنجا پیاده روی بسیار خطرناک است، آنها بسادگی افراد ناشناس را محاصر و به آنها حمله می کنند !

 

اما مسئولین صاحب اختیار کمتر از پشت میز خود بلند شده و به معضلی عظیم بنام گله سگ های نیمه وحشی فکر می کنند ، عقیم سازی سگ ها و سپس رها کردن آنها ، هسچ فرایند ممتازی را در همان زمان ایجاد نمی کند شاید در آینده نه چندان نزدیک شمار سگ ها کاهش یابد .

 شهرداری مسئولیت قانونی در مقابل سگ ها را دارد و مسئولیت حمله سگ برعهده این نهاد قرار دارد اما کسی دلش نمی خواهد سگ او را گاز بگیرد تا او هم از شهرداری شکایت نماید!

***

در صحبت های غیر رسمی عدم جمع آوری سگ ها ناشی از اعتراض برخی شهروندان بویژه خانم ها گفته می شود آنان حتی در سال های گذشته تجمعی در مقابل شهرداری برعلیه جمع آوری سگ ها برپا کرده و شعار هم میدادند.

اما شهر متعلق به همه شهروندان است و حقوق شهروندی آنان ایجاب می کند  تا امنیت و آرامش زندگی شان حفظ گردد.

عقیم کردن سگ ها مسیر پر هزینه و زمانبر با توجه به خیل عظیم سگ ها در شهر است ، زاد و ولد بسیار سگ مانع از کاهش آن است، فقط شاید سرعت آن کاهش یابد ، اما این ماجرا رافع مسئولیت شهرداری برای انجام وظیفه ی خود نیست !   می توان سگ ها را جمع آوری و صادر کرد! می توان سگ ها را با سرعت عقیم کرد ، می توان آنها را جمع آوری و با هزینه دوستدارانشان نگه داری و تامین جا و غذا کرد! می توان بعد از واکسیناسیون و عقیم کردن و حتی بدون این اقدامات  اسم و شماره تلفن حامی هر سگ را بر قلاده اش نصب کرد تا کسی  مسئولیت گاز گرفتن و گزش و سایر مسائل مربوط با سگ را عهده دار شود  !

می تواند بعد از شستشو و واکسیناسیون تحویل حامیان شان کرد تا بتوانند در خانه هایشان از آنها مراقبت کنند و .................روباه - تاکسیدرمی -موزه تاریخ طبیعی - تبریز - آذربایجان شرقی

روباهی که توسط سگ های ولگرد کشته شده است و در موزه تاریخ طبیعی تبریز نگهداری می شود

افزایش تعداد سگ ها اکوسیستم و حیات وحش منطقه را بهم زده است !

روباه های زیبای عینالی توسط سگ ها کشته و یا توله هایشان گرفتارآنان شده اند! کبک عینالی آشیانه اش نابود شده است و خرگوش امکان حیات در نزدیکی شهر را ندارد .

***

علیرغم تمام مشکلات ، مدیر مسئول  تصمیم گیری و حل مشکل است! شورای شهر و شهردار باید توانایی رفع معضل سگ آلودگی شهر و اطراف آن را حل کنند.


نظرات کاربران


@