ازبکستان

دختر رئیس جمهور در دولت او شاغل شد

تاریخ انتشار : ۱۵:۵۷ ۲۴-۰۸-۱۴۰۱

دختر رئیس‌جمهور ازبکستان در مدیریت پرسنلی که خاطرات خویشاوندی حاکم بر حکومت اسلام کریم اف، رئیس‌جمهور فقید را تداعی می‌کند، در دولت او به کار گرفته شده است. سخنگوی رئیس جمهور شوکت میرضیایف در تاریخ 14 نوامبر در حساب تلگرام خود نوشت، سعیده میرضیایوا، 38 ساله، ریاست بخش سیاست ارتباطات و اطلاعات ریاست جمهوری را بر عهده خواهد داشت. شیرزاد اسدوف، سخنگوی وزارت امور خارجه در این بیانیه نوشت: «میرضیایوا همچنین بر اجرای اصلاحات اجتماعی و اصلاحات در زمینه فرهنگ و آموزش نظارت خواهد کرد». اسدوف شرحی از سوابق تحصیلی میرضیایوا را با مدرکی مبنی بر اعتبارنامه او ارائه کرد. وی نوشت: «لازم به ذکر است که میرضیایوا فارغ التحصیل دانشگاه اقتصاد و دیپلماسی جهانی است و دارای مدرک فوق لیسانس از دانشگاه دولتی حقوق تاشکند و دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو است.

تبریز امروز:

این انتصاب خاطرات خویشاوند سالاری را که در زمان رئیس جمهور فقید کریم اف حاکم بود، تداعی می کند.
سعیده میرضیایوا
سعیده میرضیایوا
دختر رئیس‌جمهور ازبکستان در مدیریت پرسنلی که خاطرات خویشاوندی حاکم بر حکومت اسلام کریم اف، رئیس‌جمهور فقید را تداعی می‌کند، در دولت او به کار گرفته شده است.

سخنگوی رئیس جمهور شوکت میرضیایف در تاریخ 14 نوامبر در حساب تلگرام خود نوشت، سعیده میرضیایوا، 38 ساله، ریاست بخش سیاست ارتباطات و اطلاعات ریاست جمهوری را بر عهده خواهد داشت.

شیرزاد اسدوف، سخنگوی وزارت امور خارجه در این بیانیه نوشت: «میرضیایوا همچنین بر اجرای اصلاحات اجتماعی و اصلاحات در زمینه فرهنگ و آموزش نظارت خواهد کرد».

اسدوف شرحی از سوابق تحصیلی میرضیایوا را با مدرکی مبنی بر اعتبارنامه او ارائه کرد.

وی نوشت: «لازم به ذکر است که میرضیایوا فارغ التحصیل دانشگاه اقتصاد و دیپلماسی جهانی است و دارای مدرک فوق لیسانس از دانشگاه دولتی حقوق تاشکند و دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو است.

از فوریه 2020، میرضیایوا به عنوان معاون رئیس هیئت مدیره در بنیاد عمومی برای حمایت و توسعه رسانه های جمعی ملی خدمت کرده است. در این پوشش است که او تلاش کرده است خود را به عنوان یک قهرمان مطبوعات آزاد معرفی کند.

علیرغم افزایش آزادی بیان که از زمان به قدرت رسیدن میرضیایف در سال 2016 مشاهده شده است، تصویر کلی رسانه ها تیره و تار است. گزارشگران بدون مرز یا RSF، ازبکستان را در رده 133 از 180 کشور در فهرست آزادی مطبوعات خود در سال 2022 قرار داد.

گزارشگران بدون مرز درباره ازبکستان گفته است: «مقامات تا حد زیادی رسانه ها و همچنین تعدادی از وبلاگ نویسان با روابط نزدیک با دولت را کنترل می کنند. «مقامات هنوز اصلاحات لازم برای لغو قوانینی را که سرکوب رسانه ها را امکان پذیر می کند، اجرا نکرده اند. نظارت، سانسور و خودسانسوری رایج است.»

عکس خانوادگی

صعود سریع میرضیایوا به یک موقعیت نفوذ، مقایساتی را با آنچه در زمان رئیس جمهور کریموف رخ داد، که به طور ناگهانی در سپتامبر 2016 درگذشت ، بیاد می آورد. دختر بزرگ او، گلنارا، از اواسط دهه 1990 در داخل دولت به دست آورد، او نماینده این کشور در سازمان ملل در ژنو در مقطعی شد. وی بعداً به عنوان یک مدل مد، خواننده پاپ و بشردوست به کار حرفه ای ادامه داد.

گلنارا کریموا

با این حال، کریموا به شدت با یک  طرح فساد گسترده برای اخاذی صدها میلیون دلار رشوه از مخابرات بین المللی که به دنبال ورود به بازار ازبکستان است، مرتبط است. او در سال 2015، یک سال قبل از مرگ پدرش دستگیر شد.

میرضیایف با اتهام پرورش خویشاوندی تازه وارد نیست.

رادیو آزادی با بودجه دولت ایالات متحده در نوامبر 2019 گزارش داد که چگونه اوتابک عمروف، شوهر یکی دیگر از دختران میرضیایوا، شهنوزا، به عنوان معاون رئیس جزئیات امنیت شخصی ریاست جمهوری منصوب شده است. پخش کننده ادعا کرد که عمروف همچنین به عنوان سفیر غیررسمی در رویدادهایی با مقامات خارجی خدمت کرده است.

در همین گزارش، شهنوزا میرضیایوا به عنوان یک «مقام عالی رتبه در وزارت آموزش پیش دبستانی... معروف به کنترل اساساً بودجه و سایر جنبه‌های برنامه‌های اجتماعی برای کودکان» توصیف شد.

البته سابقه بین المللی قابل توجهی وجود دارد که رئیس دولت یک فرزند مورد علاقه خود را برای اداره خود منصوب می کند.

در مارس 2017، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، دختر 35 ساله خود، ایوانکا، را به طور رسمی به عنوان مشاور بدون حقوق استخدام کرد. همسر او جرد کوشنر در عین حال به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور ترامپ مشغول به کار بود.

همانطور که نیویورک تایمز گزارش کرده است، وزارت دادگستری ترامپ این پیشنهادها را مبنی بر اینکه انتصاب کوشنر به منزله نقض قوانین ضد خویشاوندی است، رد کرد و تاکید کرد که "مقام استخدام ویژه رئیس جمهور ... پست ها را در دفتر کاخ سفید مستثنی کرد."


نظرات کاربران


@