گرجستان برای تنظیم قانون ضد الیگارشی خود نیاز به تعریف دارد

چه کسی الیگارش است؟

تاریخ انتشار : ۰۴:۱۰ ۲۰-۰۸-۱۴۰۱

زمانی که اتحادیه اروپا در ژوئن وعده داد که در صورت تحقق تعدادی از شرایط، وضعیت نامزدی گرجستان را اعطا کند، شاید بحث برانگیزترین و مبهم‌ترین آنها این بود که تفلیس «تعهد به «دیو الیگارشی‌سازی» را نشان می‌دهد. در حالی که اصطلاح "الیگارش" در توصیف دوران گذار پس از شوروی در کشورهایی مانند روسیه و اوکراین رایج است، در زمینه گرجستان کمتر مشخص است که این کلمه ممکن است چه معنایی داشته باشد. برای بسیاری، یک مرد وجود دارد که بهترین تعریف را دارد: بیدزینا ایوانیشویلی، بنیانگذار حزب حاکم رویای گرجستان که هنوز به طور گسترده به عنوان حاکم پشت پرده کشور شناخته می شود. این دیدگاه تابستان امسال، زمانی که پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از ایوانیشویلی به عنوان یک الیگارشی یاد می‌کرد، مورد تأیید بروکسل قرار گرفت. ایوانیشویلی یک میلیاردر و ثروتمندترین مرد گرجستان است که ثروت خود را در روسیه پس از شوروی به دست آورده است. اما او ادعا کرد که دارایی های روسیه خود را با ورود به سیاست در سال 2012 فروخته است. در سال 2021 او اعلام کرد که برای همیشه از سیاست کناره گیری می کند و از آن زمان از انظار عمومی ناپدید شده است. با این حال، اعتقاد بر این است که او هنوز تصمیمات پرسنلی کلیدی را اتخاذ می کند، و در گذشته اعضای حلقه تجاری نزدیک او - از جمله نخست وزیر ایراکلی گاریباشویلی - همچنان در دولت فعلی پست های بالایی دارند.

تبریز امروز:

پارلمان گرجستان در مورد قانون ضد الیگارشی در 2 نوامبر بحث می کند.

اتحادیه اروپا از گرجستان به عنوان شرطی برای به دست آوردن وضعیت نامزد رسمی، از گرجستان خواسته بود که "انحصاریی" را انجام دهد. پارلمان اکنون در حال بررسی قانونی است که چگونه این کار را انجام دهد.

پارلمان گرجستان بحث درباره قانون ضد الیگارشی را آغاز کرده است به این امید که چیزی را به تصویب برساند که خواسته های اتحادیه اروپا مبنی بر عدم الیگارشی شدن این کشور را برآورده کند. اما با توجه به اینکه حزب حاکم بر صندلی هدایت این فرآیند نشسته است، نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است قانون به آنها اجازه دهد تا مخالفان دولت را هدف قرار دهند.

زمانی که اتحادیه اروپا در ژوئن وعده داد که در صورت تحقق تعدادی از شرایط، وضعیت نامزدی گرجستان را اعطا کند، شاید بحث برانگیزترین و مبهم‌ترین آنها این بود که تفلیس «تعهد به «دیو الیگارشی‌سازی» را نشان می‌دهد.

در حالی که اصطلاح "الیگارش" در توصیف دوران گذار پس از شوروی در کشورهایی مانند روسیه و اوکراین رایج است، در زمینه گرجستان کمتر مشخص است که این کلمه ممکن است چه معنایی داشته باشد.

برای بسیاری، یک مرد وجود دارد که بهترین تعریف را دارد: بیدزینا ایوانیشویلی، بنیانگذار حزب حاکم رویای گرجستان که هنوز به طور گسترده به عنوان حاکم پشت پرده کشور شناخته می شود. این دیدگاه تابستان امسال، زمانی که پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از ایوانیشویلی به عنوان یک الیگارشی یاد می‌کرد، مورد تأیید بروکسل قرار گرفت.

ایوانیشویلی یک میلیاردر و ثروتمندترین مرد گرجستان است که ثروت خود را در روسیه پس از شوروی به دست آورده است. اما او ادعا کرد که دارایی های روسیه خود را با ورود به سیاست در سال 2012 فروخته است.

در سال 2021 او اعلام کرد که برای همیشه از سیاست کناره گیری می کند و از آن زمان از انظار عمومی ناپدید شده است. با این حال، اعتقاد بر این است که او هنوز تصمیمات پرسنلی کلیدی را اتخاذ می کند، و در گذشته اعضای حلقه تجاری نزدیک او - از جمله نخست وزیر ایراکلی گاریباشویلی - همچنان در دولت فعلی پست های بالایی دارند.

با این وجود، ایوانیشویلی از چند جهت با تعریف استاندارد مطابقت ندارد و مقامات رویای گرجستان از در نظر گرفتن این احتمال که بنیانگذار حزبشان یک الیگارشی در نظر گرفته شود، امتناع می ورزند.

میخائیل سارجولادزه، یکی از اعضای پارلمان رویای گرجستان، در 2 نوامبر گفت: «ایوانیشویلی در سیاست یا فعالیتی که به هر شکلی می‌تواند مشمول محدودیت شود، شرکت نمی‌کند.

پیشرفت در زمینه انحصار طلبی یکی از 12 شرطی است که کمیسیون اروپا از گرجستان خواسته است تا سال آینده آن را برآورده کند و در آن مرحله آنها قضاوت خواهند کرد که آیا این کشور به اندازه کافی پیشرفت کرده است تا شایسته نامزدی رسمی باشد یا خیر. اما مقامات اتحادیه اروپا تا کنون شفافیت کمی در مورد چگونگی انجام فرآیند انحصار طلبی ارائه کرده اند.

«مسئله بسیار ساده است. و این موضوعی نیست که فقط مختص گرجستان باشد. این موضوع در تمام فضای پس از شوروی کاملاً رایج است. پاول هرچینسکی، سفیر اتحادیه اروپا در گرجستان، در ماه سپتامبر، در پاسخ به سوالی درباره انحصار طلبی، به اینترپرسنیوز گفت: منافع شخصی وجود دارد، و تجارت بیش از حد بر سیاست تأثیر می گذارد. تصمیم با گرجستان است و ما صمیمانه امیدواریم که در مورد این موضوع نیز پیشرفت حاصل شود.»

نمایندگان رویای گرجستان پیش نویس قانونی را در ماه اکتبر ارائه کردند و در 3 نوامبر اولین قرائت آن را تصویب کردند. از قوانین ضد الیگارشی مصوب سال گذشته در اوکراین الگوبرداری شده است.

اما رهبران اپوزیسیون ادعا می‌کنند که این قانون برای بافت محلی مناسب نیست و به ایوانیشویلی که به گفته آنها تنها الیگارش کشور است، امان می‌دهد و در عوض به دولت ابزار می‌دهد تا رقبای سیاسی را دنبال کند.

ماموکا خزارادزه، بنیانگذار بزرگترین بانک در گرجستان و اکنون رهبر حزب اپوزیسیون للو برای گرجستان، 2 نوامبر در فیس بوک نوشت: «رویای گرجستان سعی می کند هر فرد ثروتمندی را که مایل و علاقه مند به مشارکت در سیاست است به عنوان یک الیگارشی معرفی کند. . «آنها سعی دارند مفهوم الیگارشی را تحریف و واژگون کنند و با وضع قانون جدید، طبقه تجاری را در کشور از بین ببرند و مردم را از افراد موفق متنفر کنند - افراد تجاری که محل کار ایجاد می کنند،کار اقتصادی و سرمایه گذاری می کنند، کشور را می سازند. .»

این لایحه الیگارشی را به عنوان «شخصی که وزن اقتصادی و سیاسی قابل توجهی در زندگی عمومی دارد» تعریف می کند. برای اینکه پارلمان فردی را به عنوان الیگارشی تعیین کند، آن شخص باید حداقل سه مورد از چهار معیار زیر را داشته باشد: مشارکت در زندگی سیاسی، داشتن نفوذ قابل توجه بر رسانه ها، مالک نهایی سودمند کسب و کاری که بازار مسلط را حفظ می کند. موقعیت و داشتن دارایی های شخصی و تجاری بیش از یک میلیون برابر حداقل معیشت در کشور.

کسانی که به عنوان الیگارشی طبقه بندی می شوند از تامین مالی احزاب سیاسی، خصوصی سازی دارایی های بزرگ و شرکت در فعالیت های سیاسی محدود می شوند. علاوه بر این، مقامات دولتی باید به طور رسمی هرگونه تماس با الیگارشی ها را اعلام کنند.

اما مخالفان از این می ترسند، تکرار قوانین اوکراین به حزب حاکم این امکان را می دهد تا معیارهای قانون را برای دور زدن بنیانگذار خود را دستکاری کند. در حالی که ایوانیشویلی به وضوح دارای ثروت تعریف شده در این لایحه است، سطح فعلی مشارکت سیاسی، مالکیت تجاری در کشور و کنترل بر رسانه ها همگی مبهم است.

احزاب اپوزیسیون در حال آماده سازی لایحه خود بوده اند، که طبق گزارش رسانه های محلی تعریف مشارکت سیاسی را تشدید می کند و شامل موسس یک حزب و داشتن افراد نزدیک در مناصب دولتی است، معیارهایی که برای ایوانیشویلی مناسب تر است.

اما رهبران رویای گرجستان با استناد به تایید مقامات اتحادیه اروپا از قانون اوکراین، از یکپارچگی لایحه خود دفاع می کنند.

در اوکراین، قانونی را تصویب کردند که مبتنی بر هیچ زمینه‌ای نیست. ایراکلی کوباخیدزه، رئیس رویای گرجستان، در 2 نوامبر به خبرنگاران گفت، بنابراین، قانون معیارهای عینی را برآورده می کند، نه برای منافع ما و نه برای منافع اپوزیسیون طراحی شده است.

ترس اپوزیسیون در مورد سیاسی شدن قانون با نام بردن مقامات حزب حاکم از چند چهره مرتبط با مخالفان به عنوان الیگارشی تقویت شده است.

در میان این افراد میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق و داویت کزراشویلی، وزیر دفاع سابق و بنیانگذار شبکه تلویزیونی فرمول اپوزیسیون که پس از تصاحب قدرت توسط رویای گرجستان در سال 2012 از گرجستان گریخت و به طور غیابی به اتهام اختلاس محکوم شد، هستند.

زمانی که نیکا ملیا، رئیس کنونی حزب مخالف جنبش ملی متحد، در ماه سپتامبر آشکارا نگرانی‌های خود را در مورد نفوذ سیاسی کزراشویلی ابراز کرد، وضعیت کزراشویلی به عنوان یک نامزد الیگارشی به طور غیرعمدی تقویت شد.

لایحه حزب حاکم برای پیشبرد نیازی به رای مخالف ندارد و به نظر می رسد که قرار است تصویب شود. با این حال، رای تعیین کننده واقعی در اختیار بروکسل است.

نینی گابریچیدزه -روزنامه نگار اهل تفلیس


نظرات کاربران


@