قزاقستان ، تلاش برای قطب سبز

برنامه تبدیل آبهای دریای خزر به هیدروژن پاک برای صادرات

تاریخ انتشار : ۱۸:۲۳ ۰۷-۰۸-۱۴۰۱

غرب قزاقستان که به عنوان قطب نفت و گاز شناخته می شود، امیدوار است به صادرکننده جهانی انرژی پاک تبدیل شود. دفتر رئیس جمهور قاسم ژومارت توکایف در 27 اکتبر اعلام کرد که دولت قراردادی 50 میلیارد دلاری با گروه انرژی های تجدیدپذیر اروپایی سوویند برای ساخت یکی از پنج تأسیسات بزرگ تولید هیدروژن سبز در جهان در منطقه مانگیستا امضا کرده است. هیراسیا وان از برق تولید شده توسط پنل های خورشیدی و توربین های بادی برای جداسازی گاز هیدروژن از آب استفاده خواهد کرد. هدف آن آغاز تولید تا سال 2030 و تولید سالانه 2 میلیون تن از سال 2032 است. این معادل یک پنجم هدف اتحادیه اروپا در سال 2030 برای واردات هیدروژن سبز است – اگرچه چالش های لجستیکی برای انتقال گاز از قزاقستان به اروپا وجود خواهد داشت. ولفگانگ کروپ، مدیر اجرایی گروه انرژی سوویند که حامی بزرگترین مزرعه بادی خشکی اروپا در سوئد است و در آلمان فعالیت می کند، گفت که شرایط هواشناسی و پایگاه مهارت در غرب قزاقستان برای این پروژه ایده آل است. منطقه مانگیستا قزاقستان منابع طبیعی بسیار مطلوبی را ارائه می دهد. شرایط باد بسیار پایدار و قوی است و قابل مقایسه با پارک‌های بادی نزدیک ساحل است، تابش خورشید به اندازه جنوب اروپا قوی است و مناطق وسیع استپی به طور گسترده‌ای استفاده نشده و کم جمعیت هستند.» به دلیل تجربه به عنوان یک کشور صادرکننده نفت و گاز، دانش زیادی در قزاقستان وجود دارد که به تحقق پروژه هیراسیا وان کمک می کند. کروپ می گوید که هزینه های تولید نیز رقابتی است. در این پروژه از نیروگاه های بادی و فتوولتائیک با ظرفیتی چند استفاده می شود

تبریز امروز:

این پروژه از انرژی خورشیدی و باد برای تولید هیدروژن استفاده خواهد کرد.

قزاقستان: غنی از نفت به قطب سبز هیدروژن تبدیل می شود، این پروژه از انرژی خورشیدی و باد برای تولید هیدروژن استفاده خواهد کرد.


غرب قزاقستان که به عنوان قطب نفت و گاز شناخته می شود، امیدوار است به صادرکننده جهانی انرژی پاک تبدیل شود.ئدفتر رئیس جمهور قاسم ژومارت توکایف در 27 اکتبر اعلام کرد که دولت قراردادی 50 میلیارد دلاری با گروه انرژی های تجدیدپذیر اروپایی سوویند  Svevind برای ساخت یکی از پنج تأسیسات بزرگ تولید هیدروژن سبز در جهان در منطقه  مانگیستا Mangystau امضا کرده است.

هیراسیا وان Hyrasia One از برق تولید شده توسط پنل های خورشیدی و توربین های بادی برای جداسازی گاز هیدروژن از آب استفاده خواهد کرد. هدف آن آغاز تولید تا سال 2030 و تولید سالانه 2 میلیون تن از سال 2032 است.

این معادل یک پنجم هدف اتحادیه اروپا در سال 2030 برای واردات هیدروژن سبز است – اگرچه چالش های لجستیکی برای انتقال گاز از قزاقستان به اروپا وجود خواهد داشت.

ولفگانگ کروپ، مدیر اجرایی گروه انرژی سوویند که حامی بزرگترین مزرعه بادی خشکی اروپا در سوئد است و در آلمان فعالیت می کند، گفت که شرایط هواشناسی و پایگاه انتخاب شده در غرب قزاقستان برای این پروژه ایده آل است.

منطقه مانگیستا  Mangystau قزاقستان موقعیت طبیعی بسیار مطلوبی را ارائه می دهد. شرایط باد بسیار پایدار و قوی است و قابل مقایسه با پارک‌های بادی نزدیک ساحل است، تابش خورشید به اندازه جنوب اروپا قوی است و مناطق وسیع استپی به طور گسترده‌ای استفاده نشده و کم جمعیت هستند.»

به دلیل تجربه به عنوان یک کشور صادرکننده نفت و گاز، دانش زیادی در قزاقستان وجود دارد که به تحقق پروژه هیراسیا وان Hyrasia One کمک می کند.

کروپ می گوید که هزینه های تولید نیز رقابتی است. در این پروژه از نیروگاه های بادی و فتوولتائیک با چند ظرفیت استفاده می شود
هیراسیا وان، یک شرکت تابعه سوویند در بیانیه ای توضیح داد که 40 گیگاوات برای تولید انرژی تجدیدپذیر تقریباً 120 تراوات ساعت در سال است.

این انرژی یک پارک صنعتی با ظرفیت 20 گیگاوات واقع در نزدیکی بندر کوریک در ساحل دریای خزر منگیستاو را تامین می کند که از طریق الکترولیز، آب هیدروژن تولید می کند. هیدروژن وقتی می سوزد فقط بخار آب از خود ساطع می کند.

این شرکت تصریح کرد: این پروژه می تواند «هیدروژن را در مقیاس صنعتی تأمین کند». هیراسیا وان می تواند به "ستون پشتیبان برای بازارهای هیدروژن در حال ظهور در اروپا، و همچنین در خود قزاقستان و در کشورهای آسیایی تبدیل شود."

قزاقستان

این شرکت در پاسخ به پرسش های ایمیلی به اوراسیانت گفت که هیچ تصمیمی در مورد مقصد و مسیرهای صادراتی گرفته نشده است.

حمل و نقل با خط لوله مقرون به صرفه است، اما خطوط لوله گاز موجود باید تغییر کاربری داده یا هیدروژن را در گاز طبیعی مخلوط کرد. حمل و نقل با راه آهن یا کشتی در حال حاضر امکان پذیر است.

اتحادیه اروپا بازار مشتاقی برای هیدروژن سبز است زیرا خود را از گاز روسیه دور می کند، اما مسیر اصلی صادرات قزاقستان به اروپا از طریق روسیه در حال حاضر به دلیل جنگ در اوکراین بسته است. با این حال، مسیرهای جایگزین از طریق قفقاز جنوبی در حال توسعه هستند و ممکن است تا زمانی که پروژه اجرا شود، وضعیت متفاوت باشد.

کوچک شدن دریای خزر منبع آبی برای تولید هیدروژن خواهد بود.هیراسیا وان  قادر به تعیین مقدار آب مورد نیاز خود نبود، اما "حذف آب را تا حد امکان پایین نگه می دارد" زیرا از دریا "باید به طور پایدار برای محافظت از محیط زیست استفاده شود."

دفتر رئیس جمهور اعلام کرد که این کارخانه برای 3500 شغل در طول ساخت و 1800 شغل دائمی ایجاد می کند. این امر در منطقه ای که با وجود ثروت نفتی خود، کانون نارضایتی های اجتماعی-اقتصادی است، مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

این شرکت تامین مالی اولیه را تامین خواهد کرد و به دنبال سرمایه گذاران بلندمدت برای ساخت این پروژه با هزینه 40 تا 50 میلیارد دلار است.

هیراسیا وان گفت، قرارداد سرمایه گذاری نکات اقتصادی و حقوقی در زمینه دسترسی به زمین و زیرساخت و جابجایی بدون مانع کالا و سرمایه را مشخص می کند و «به این ترتیب پروژه را که سه سال است در حال توسعه است، برای سرمایه گذاران قطعیت می دهد».

جوآنا لیلیس - آلماتی و نویسنده کتاب سایه های تاریک: درون دنیای مخفی قزاقستان

 


نظرات کاربران


@