ترکمنستان در تلاش است تا نقش تامین کننده انرژی آسیای مرکزی را بر عهده بگیرد. به علاوه، نشان دادن سلاح در حالی که پول نقد کم است.

ترکمنستان: بمباران آسیاب های بادی

تاریخ انتشار : ۱۳:۲۹ ۰۳-۰۸-۱۴۰۱

رئیس جمهور ازبکستان اکنون پروفسور شوکت میرضیایف است. میرضیایف این عنوان افتخاری را در جریان تور بازدید خود از دانشگاه دولتی ترکمن ماگتیمقلی در عشق آباد به دست آورد که در 21 اکتبر از آن بازدید کرد. سفر رهبر ازبکستان به ترکمنستان تنها گواه بیشتری از صمیمیت بین دو ملتی است که در مقاطعی از تاریخ پس از استقلال خود به یکدیگر با سوء ظن نگاه کرده اند. عنوان اصلی سفر میرضیایف این بود که ترکمنستان و ازبکستان یک "مشارکت استراتژیک عمیق" برقرار کرده اند و توافق کردند که جلسات منظمی در سطح بالا برگزار کنند. یکی از جنبه های این مشارکت، به رسمیت شناختن متقابل «تخلف ناپذیری مرزهای [یکدیگر]» است، که موضوع کوچکی نیست زیرا تعیین مرزها هنوز یک فرآیند مداوم است. زمانی که سردار بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان در یک سفر دولتی در ماه ژوئیه از پایتخت ازبکستان بازدید کرد، یک نکته در بیانیه مشترک با میرضیایف با تایید کار کمیسیون مشترک بین دولتی ترکمنستان و ازبکستان در زمینه مسائل مربوط به تحدید حدود و تعیین مرزها را مورد تایید قرار داد.

تبریز امروز:

ازبکستان - ترکمنستان
رئیس جمهور ازبکستان اکنون پروفسور شوکت میرضیایف است.

میرضیایف این عنوان افتخاری را در جریان تور بازدید خود از دانشگاه دولتی ترکمن ماگتیمقلی در عشق آباد به دست آورد که در 21 اکتبر از آن بازدید کرد.

سفر رهبر ازبکستان به ترکمنستان تنها گواه بیشتری از صمیمیت بین دو ملتی است که در مقاطعی از تاریخ پس از استقلال خود به یکدیگر با سوء ظن نگاه کرده اند.

عنوان اصلی سفر میرضیایف این بود که ترکمنستان و ازبکستان یک "مشارکت استراتژیک عمیق" برقرار کرده اند و توافق کردند که جلسات منظمی در سطح بالا برگزار کنند. یکی از جنبه های این مشارکت، به رسمیت شناختن متقابل «تخلف ناپذیری مرزهای [یکدیگر]» است، که موضوع کوچکی نیست زیرا تعیین مرزها هنوز یک فرآیند مداوم است.

زمانی که سردار بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان در یک سفر دولتی در ماه ژوئیه از پایتخت ازبکستان بازدید کرد، یک نکته در بیانیه مشترک با میرضیایف با تایید کار کمیسیون مشترک بین دولتی ترکمنستان و ازبکستان در زمینه مسائل مربوط به تحدید حدود و تعیین مرزها را مورد تایید قرار داد.

بردی محمداف و میرضیایف از طریق ویدئو کنفرانس در مراسم بنیانگذاری یک منطقه آزاد تجاری در محلی در امتداد مرز استان داشقوز ترکمنستان و استان خوارزم ازبکستان شرکت کردند. دفتر رئیس جمهور ازبکستان نکاتی را در مورد اینکه این تاسیسات با صحبت در مورد غرفه های تجاری، تاسیسات انبار، سایت های کانتینری و فضای اداری برای تجار به چه شکلی در نهایت ظاهر خواهد شد، ارائه کرد.

یکی از اقلامی که ازبکستان مشتاق است واردات آن از ترکمنستان را در کوتاه مدت آغاز کند گاز است. همانطور که آژانس بین المللی انرژی مستقر در پاریس در گزارشی در ژوئن اشاره کرد، اگرچه ازبکستان از ذخایر گاز نسبتاً خوبی برخوردار است، چشم انداز آینده امیدوارکننده به نظر نمی رسد.

آژانس بین‌المللی انرژی در پایان گفت: «با نرخ کنونی... ذخایر گاز [ازبکستان] در کمتر از 20 سال کاهش می‌یابد، در حالی که دولت پیش‌بینی می‌کند تا سال 2030 تقاضای گاز طبیعی 30 [درصد] به 65 [میلیارد متر مکعب] افزایش یابد».

بردی محمداف که در کنار میرضیایف صحبت می کرد، گفت که دولت او مشتاقانه منتظر گسترش همکاری در زمینه انرژی با ازبکستان است.

بنابراین ترکمنستان در تلاش است تا نقش تامین کننده انرژی در منطقه را بر عهده بگیرد.

هنگامی که بردی محمداف در اوایل ماه جاری برای اولین بار به قزاقستان سفر کرد، میزبان او، رئیس جمهور قاسم جومارت توکایف، در مورد علاقه کشورش برای دستیابی به یک توافق بلندمدت برای واردات 1.5 میلیارد متر مکعب گاز در سال از ترکمنستان صحبت کرد.

با این حال، این چشم انداز در طول مسیر با سرعت گیرهایی مواجه شده است. هنگامی که سادیر جپاروف، رئیس جمهور قرقیزستان در ژوئن 2021 به عشق آباد رفت، با ترکمنستان قراردادی موقت برای تامین گاز کشورش در دوره پاییز و زمستان امضا کرد. طاعلیبک ابرایف، معاون وزیر انرژی قرقیزستان، در آوریل امسال فاش کرد که این معامله در نهایت شکست خورد زیرا «از نظر اقتصادی بی‌سود» بود. اما همانطور که ابرایف توضیح داد، تجارت انرژی به روش دیگری نیز انجام شد. 270 میلیون متر مکعبی که قرقیزستان برای واردات از ترکمنستان قرارداد بسته بود، به ازبکستان تحویل داده شد که به نوبه خود از این سوخت برای تولید برق استفاده کرد. ابراهیمیف گفت که قرقیزستان به طور غیرمستقیم این انرژی را در قالب 1.3 میلیارد کیلووات ساعت برق از ازبکستان دریافت کرده است، بدون اینکه به هیچ یک از ترتیبات مالی اشاره کند.

بردی محمداف در 24 اکتبر به سمت غرب به سواحل خزر رفت تا بر تمرین آمادگی نظامی شامل نیروهای زمینی، هوایی و دریایی نظارت کند. برای ترکمنستان، این تمرینات معمولاً فرصتی برای نشان دادن میزان تسلیحاتی است که در اختیار دارد و این نیز از این قاعده مستثنی نبود. جنگنده های جت، هواپیماهای باری و بالگردهای رزمی از فرودگاه بین المللی شهر ترکمن باشی برای تماشای بردی محمداف که به طور رسمی فرمانده عالی نیروهای مسلح است، علیرغم نداشتن سابقه خدمت سربازی، برخاستند. یکی از نکات برجسته این رزمایش، تمرین هدایت یک پهپاد مسلح بایراکتار TB2 ساخت ترکیه به سمت هدف با استفاده از ماهواره ترکمن‌الم که توسط آژانس ملی فضایی ترکمنستان اداره می‌شود، بود.

خبرگزاری دولتی گزارش داد: این پهپاد موشکی را از ارتفاع 5000 متری و فاصله 8000 متری هدف قرار داد و به یک هدف فرضی: ایستگاه رادار اصابت کرد.

دشمنان فانتوماتیک روی زمین، هوا و دریا به هر وسیله ممکن شکست خوردند. ضربه با خمپاره‌های 120 میلی‌متری و سامانه‌های موشکی ضدهوایی سوار بر خودرو و قابل حمل انسان، بمباران توسط هواپیماهای تهاجمی و هلیکوپترهای جنگی، منهدم‌شده توسط تیم‌های کماندویی کراک و منفجر شدن از امواج توسط تا ناوچه های کلاس ntul Edermen و Gayratly.

تمرین‌های ترکمنستانی مانند این بیشتر به این دلیل است که چشم‌انداز درگیری را نه با یک نیروی نظامی نامنظم، بلکه یک ارتش تمام عیار از یک کشور خارجی در نظر می‌گیرد. آنتاگونیست احتمالی عشق آباد بلافاصله مشخص نیست، اگرچه حملات مکرر روسیه به همسایگان خود، به ویژه اوکراین، به طرز دردناکی به ملت‌های فضای پس از شوروی یادآوری کرده است که احتمالاً مسلح شدن ضرری ندارد.

باز هم، آیا ترکمنستان بیهوده پول برای اسباب‌بازی‌های نظامی خرج می‌کند که بهتر است برای نیازهای ضروری‌تر هزینه شود؟ علیرغم ثروت انرژی کشور، شواهد مکرری وجود دارد که پول نقد محدود است.

محمدگلدی سرداروف، وزیر دارایی و اقتصاد، در جلسه 22 اکتبر که به بحث در مورد اصلاحات اداره دولتی اختصاص داشت، درباره صرفه جویی هایی که از طریق ادغام اخیر ولسوالی ها و روستاها حاصل شده بود صحبت کرد. او گفت که به طور کامل 28 میلیون منات (حدود 1.4 میلیون دلار به نرخ بازار سیاه، 8 میلیون دلار به نرخ رسمی) از طریق این بازآرایی آزاد خواهد شد. نرخ ارز هر چه که باشد، این ارقام ناچیز هستند، وقتی در نظر بگیریم که رژیم چقدر پول برای چیزهای کوچکی مانند چرخ و فلک غول پیکر داخلی، مجسمه های سگ با ورق طلا و مواردی از این دست خرج می کند.

این جلسه، اتفاقاً به ریاست قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهور سابق و پدر رئیس فعلی فعلی، ظاهراً به عنوان رئیس مجلس علیا، برگزار شد. وظایف اجرایی به طور دقیق در حیطه صلاحیت‌های یک رئیس مجلس سنا قرار نمی‌گیرد، بنابراین این واقعیت که بردی‌محمداف تصور می‌کند چنین نقشی در جلو در حوزه‌های مهم حکومتی ایفا می‌کند، تنها به نشان دادن وسعت دوگانگی حاکم کنجکاو و ناگفته پدر و پسر کمک می‌کند. که اکنون ترکمنستان تحت آن وجود دارد.

زمانی که بردی محمداف بزرگ به موضوع کشاورزی پرداخت و این که کشاورزان بی‌حس و بی‌سابقه و بی‌نظم کشور چقدر این کار را انجام می‌دهند، برای همه جهان به نظر می‌رسید که او هرگز صندلی رئیس‌جمهور را رها نکرده است. و به معنای واقعی، او هرگز این کار را نکرد.

ترکمنستان مستاصل برای افتخار ورزشی است، اما این جاه طلبی همچنان از آن دور است.

در ژانویه 2018، قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهور وقت، کمیته دولتی ورزش را کنار گذاشت تا به جای آن وزارت ورزش و سیاست جوانان ایجاد کند. احتمالاً هدف ارتقای جایگاه ورزش در اولویت‌های دولت بود، اما اگر این امید بود که این اصلاح بوروکراتیک به ارتقای اساسی نمایش ورزشکاران ترکمنستان در صحنه بین‌المللی کمک کند، بیهوده بود.

با روحیه "اگر در ابتدا موفق نشدید، تلاش کنید و دوباره تلاش کنید"، وزارت ورزش و جوانان اکنون خود منسوخ شده و با کمیته دولتی فرهنگ بدنی و ورزش جایگزین شده است. این تقریباً به اندازه تغییرات پیش می رود. جایی که گولمیرات آگامیرادوف زمانی وزیر ورزش بود (مصوبه ای که از سال 2020 مشغول به کار شد)، اکنون بر کمیته ورزش نظارت خواهد کرد.

آخال تکه -اوراسیانت


نظرات کاربران


@