هندوستان

جشن دیوالی، جشن هندوها + ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۸:۲۵ ۰۲-۰۸-۱۴۰۱

هندی‌ها روز دوشنبه دیوالی را جشن گرفتند، چراغ‌های نفتی گلی درخشان و چراغ‌های رنگارنگ خیره‌کننده، خانه‌ها و خیابان‌های سراسر کشور را به نشانه جشن هندو که نماد پیروزی نور بر تاریکی است، روشن کردند. دیوالی، که یک جشن ملی در سراسر هند است، معمولاً با ارتباط و تبادل هدایا با خانواده و دوستان جشن گرفته می شود. بسیاری از چراغ های نفتی یا شمع های گلی روشن و آتش بازی به عنوان بخشی از جشن ها برپا می شود. در شب، دعای ویژه ای به الهه هندو لاکشمی تقدیم می شود که اعتقاد بر این است که بخت و اقبال به ارمغان می آورد. پیش از جشن ها، شهرها و شهرستان های سراسر کشور با چراغ های رنگارنگ تزئین شده بودند. میلیون‌ها هندی بازارهای شلوغ را برای خرید پر کردند و شادی دیوالی را که در دو سال گذشته به دلیل محدودیت‌های کرونا کاهش یافته بود، بازگرداندند. بازارها مملو از خریداران مشتاقی بود که گل، فانوس و شمع برای تزئین خانه ها و دفاتر می خریدند. با غروب روز یکشنبه، بیش از 1.5 میلیون لامپ گلی روشن شدند و به مدت 45 دقیقه در رام کی پایدی، در سواحل رودخانه ساریو در شهر شمالی آیودیا در ایالت اوتار پرادش روشن شدند و رکورد جهانی گینس را که سال گذشته ثبت شد حفظ کردند. .

تبریز امروز:

 

دهلی نو - هندی‌ها روز دوشنبه دیوالی را جشن گرفتند، چراغ‌های نفتی گلی درخشان و چراغ‌های رنگارنگ خیره‌کننده، خانه‌ها و خیابان‌های سراسر کشور را به نشانه جشن هندو که نماد پیروزی نور بر تاریکی است، روشن کردند.

دیوالی، که یک جشن ملی در سراسر هند است، معمولاً با ارتباط و تبادل هدایا با خانواده و دوستان جشن گرفته می شود. بسیاری از چراغ های نفتی یا شمع های گلی روشن و آتش بازی به عنوان بخشی از جشن ها برپا می شود. در شب، دعای ویژه ای به الهه هندو لاکشمی تقدیم می شود که اعتقاد بر این است که بخت و اقبال به ارمغان می آورد.

پیش از جشن ها، شهرها و شهرستان های سراسر کشور با چراغ های رنگارنگ تزئین شده بودند. میلیون‌ها هندی بازارهای شلوغ را برای خرید پر کردند و شادی دیوالی را که در دو سال گذشته به دلیل محدودیت‌های کرونا کاهش یافته بود، بازگرداندند. بازارها مملو از خریداران مشتاقی بود که گل، فانوس و شمع برای تزئین خانه ها و دفاتر می خریدند.

با غروب روز یکشنبه، بیش از 1.5 میلیون لامپ گلی روشن شدند و به مدت 45 دقیقه در رام کی پایدی، در سواحل رودخانه ساریو در شهر شمالی آیودیا در ایالت اوتار پرادش روشن شدند و رکورد جهانی گینس را که سال گذشته ثبت شد حفظ کردند. .

نیتیش کومار، یک مقام ارشد دولتی گفت که بیش از 22000 داوطلب، که اکثریت آنها دانش‌آموزان بودند، اطمینان حاصل کردند که لامپ‌ها در زمان مقرر می‌سوزند تا رکورد سال گذشته 900000 لامپ نفتی را بشکنند.

هندوها معتقدند که خدای لرد رام در آیودیا متولد شد و پس از 14 سال تبعید به آنجا بازگشت. مردم برای جشن بازگشت او چراغ های گلی روشن می کنند.

شهر مقدس قبل از مراسم با چراغ های پری تزئین شده بود و یک نمایش لیزری و آتش بازی مسیرها و حاشیه رودخانه های آن را روشن کرد. هزاران نفر از ساکنان نیز در خانه ها و معابد خود در سراسر شهر لامپ روشن کردند.

نارندرا مودی نخست وزیر نیز در این نمایش خیره کننده در کنار سواحل رودخانه ساریو حضور داشت. در میان سرودهای مذهبی هندوها، مودی یک چراغ روشن کرد و "آرتی" را اجرا کرد - یک مراسم مرسوم هندوها که شامل تکان دادن لامپ های روشن در مقابل یک بت است.

پیش از این، مودی در معبد خدای هندو رام که مدت ها انتظارش را می کشید، در محل یک مسجد بابری تخریب شده قرن شانزدهمی در آیودیا نماز خواند.

مسجد بابری در دسامبر 1992 توسط یک گروه اوباش هندو با کلنگ و خرچنگ ویران شد و جرقه خشونت‌های گسترده هندو-مسلمانان را برانگیخت که حدود 2000 کشته برجای گذاشت که بیشتر آنها مسلمان بودند. رای دادگاه عالی در سال 2019 اجازه ساخت معبدی به جای مسجد تخریب شده را داد.

جشن دیوالی

این دومین بازدید مودی از معبد از زمانی بود که در سال 2020 پایه و اساس ساخت معبد را گذاشت. مودی و حزبش مدت‌ها متعهد شده بودند که معبدی را برای رام، جایی که زمانی مسجد عصر مغول قرار داشت، بسازند.

مودی در جریان سخنرانی خود در آنجا گفت: "آرمان های لرد رام چراغ روشنایی برای افرادی است که آرزوی یک هند توسعه یافته را در 25 سال آینده دارند."

طی چند سال گذشته، جشن‌های دیوالی با نگرانی‌هایی در مورد آلودگی هوا، که معمولاً شمال هند را زیر دود خاکستری سمی می‌پوشاند، با کاهش دما و نزدیک شدن به زمستان، مملو از نگرانی می کند.

مشکلات آلودگی شمال هند در طول شروع زمستان عمدتاً ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای وسایل نقلیه و سوزاندن ته مانده های کشاورزی در مزارع پاک است. اما در شب دیوالی مردم نیز آسمان را با ترقه روشن می کردند و دود آن باعث ایجاد آلودگی هوا می شود که گاهی روزها طول می کشد تا پاک شود.

برخی از ایالت های هند، از جمله پایتخت دهلی نو، فروش وسایل آتش بازی را ممنوع کرده و محدودیت های دیگری را برای جلوگیری از آلودگی اعمال کرده اند. مقامات همچنین از ساکنان خواسته اند «ترقه های سبز» را روشن کنند که آلاینده های کمتری نسبت به ترقه های معمولی منتشر می کنند. اما ممنوعیت های مشابه اغلب در گذشته نادیده گرفته شده است.


نظرات کاربران


@