اولین نخست وزیر آسیایی بریتانیا

ریشی سورناک یک هندی تبار نخست وزیر بریتانیا می شود.

تاریخ انتشار : ۱۲:۲۶ ۰۲-۰۸-۱۴۰۱

ریشی سوناک سیاستمدار بریتانیایی است که از اکتبر ۲۰۲۲ رهبر حزب محافظه‌کار بوده است.او از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ وزیر خزانه‌داری گردید و از سال 2015 نماینده پارلمان (MP) ریچموند (یورک) بوده است. سوناک که در ساوت همپتون از والدین هندی تبار که در دهه 1960 از شرق آفریقا به بریتانیا مهاجرت کردند، متولد شد سوناک در کالج وینچستر تحصیل کرد. او متعاقباً فلسفه، سیاست و اقتصاد را در کالج لینکلن آکسفورد خواند و بعداً مدرک ام بی ای را از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا به عنوان محقق فولبرایت دریافت کرد. در حین تحصیل در استنفورد، او با همسر آینده خود آکشاتا مورتی، دختر نارایانا مورتی ، تاجر میلیاردر هندی که " ایفوسیس" را تأسیس کرد، آشنا شد. سوناک و مورتی با مجموع ثروت ۷۳۰ میلیون پوندی در سال ۲۰۲۲، ۲۲۲مین افراد ثروتمند بریتانیا هستند. پس از فارغ التحصیلی، او برای گلدمن ساکس و بعداً به عنوان شریک در شرکت های صندوق تامینی، مدیریت صندوق سرمایه گذاری کودکان و شرکای تلهمه مشغول به کار شد.

تبریز امروز:

ریشی سورناک

 

ریشی سوناک سیاستمدار بریتانیایی است که از اکتبر ۲۰۲۲ رهبر حزب محافظه‌کار بوده است.او از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ وزیر خزانه‌داری گردید  و از سال 2015 نماینده پارلمان (MP) ریچموند (یورک) بوده است.

سوناک که در ساوت همپتون از والدین هندی تبار که در دهه 1960 از شرق آفریقا به بریتانیا مهاجرت کردند، متولد شد سوناک در کالج وینچستر تحصیل کرد. او متعاقباً فلسفه، سیاست و اقتصاد  را در کالج لینکلن آکسفورد خواند و بعداً مدرک ام بی ای را از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا به عنوان محقق فولبرایت دریافت کرد. در حین تحصیل در استنفورد، او با همسر آینده خود آکشاتا مورتی، دختر نارایانا مورتی ، تاجر میلیاردر هندی که " ایفوسیس" را تأسیس کرد، آشنا شد. سوناک و مورتی با مجموع ثروت ۷۳۰ میلیون پوندی در سال ۲۰۲۲، ۲۲۲مین افراد ثروتمند بریتانیا هستند. پس از فارغ التحصیلی، او برای گلدمن ساکس و بعداً به عنوان شریک در شرکت های صندوق تامینی، مدیریت صندوق سرمایه گذاری کودکان و شرکای تلهمه مشغول به کار شد.

سوناک در انتخابات عمومی سال 2015 به عنوان جانشین ویلیام هیگ به مجلس عوام ریچموند در شمال یورکشایر انتخاب شد. سوناک در همه پرسی سال 2016 درباره عضویت در اتحادیه اروپا از برگزیت حمایت کرد. او به عنوان معاون پارلمانی وزیر امور خارجه در امور دولت محلی در تغییر سازماندهی سال 2018 به دولت دوم ترزا می منصوب شد. او سه بار به توافقنامه خروج می از برگزیت رای مثبت داد. پس از استعفای می، سوناک از کمپین بوریس جانسون برای رهبری محافظه‌کاران حمایت کرد. پس از اینکه جانسون به عنوان نخست وزیر انتخاب و منصوب شد، سوناک را به عنوان وزیر خزانه داری منصوب کرد. سوناک پس از استعفای ساجد جاوید در ترمیم کابینه فوریه 2020 به عنوان وزیر دارایی جایگزین شد.

سوناک به عنوان صدراعظم در واکنش مالی دولت به همه‌گیری کووید-19 و تأثیرات اقتصادی آن، از جمله طرح‌های حفظ شغل کرونا و غذا خوردن برای کمک به بیرون، نقش برجسته ای ایفا کرد. او در 5 ژوئیه 2022 به دلیل اختلافات سیاست اقتصادی خود با جانسون در نامه استعفای خود از سمت صدراعظم استعفا داد. استعفای سوناک همراه با استعفای جاوید از سمت وزیر بهداشت، منجر به استعفای جانسون در بحبوحه بحران دولتی شد.

در ژوئیه 2022، او در انتخابات رهبری حزب محافظه کار به جای جانسون شرکت کرد، و رأی اعضا را به لیز تراس از دست داد. پس از استعفای تراس در بحبوحه بحران دولتی، سوناک در انتخابات رهبری حزب محافظه کار اکتبر 2022 پیروز شد. او قرار است اولین نخست وزیر آسیایی بریتانیا شود.


نظرات کاربران


@