این که انسان ها چیز زیادی از درس های تاریخ نمی آموزند، مهمترین درس تاریخ است.

نابود کردن گنجشک ها: درسی از تاریخ

تاریخ انتشار : ۰۲:۲۹ ۲۵-۰۷-۱۴۰۱

مائو زدونگ در سال 1958 پس از این که به این نتیجه رسید که چندین آفت باید از بین بروند - یعنی پشه ها، مگس ها، موش ها و گنجشک ها، کمپین "چهار آفت" را آغاز کرد. به گفته دای چینگ، فعال محیط زیست، «مائو چیزی در مورد حیوانات نمی دانست. او نمی خواست در مورد برنامه خود صحبت کند یا به کارشناسان گوش دهد. او فقط تصمیم گرفت که "چهار آفت" باید از بین برود." مائو به ویژه از گنجشک درختی اوراسیا که بخشی از رژیم غذایی آن غلات بود، گلایه مند بود . مدیران چینی محاسبه کرده بودند که هر گنجشک سالانه 4.5 کیلوگرم غلات مصرف می کند - و به ازای هر میلیون گنجشک کشته شده، برای 60000 نفر غذا وجود دارد. با مسلح شدن به این آمار، مائو کمپین گنجشک را برای رسیدگی به این مشکل راه اندازی کرد. میلیون ها نفر بسیج شدند و هیجان در این گزارش از یک روزنامه شانگهای به تصویر کشیده شد:

تبریز امروز:

کشتار گنجشک ها در چین

آلدوس هاکسلی

"پوسترهای تبلیغاتی" بخش مهمی از فرهنگ چینی از دوران مائوتسه تونگ بوده است. این آثار هنری اغلب رنگارنگ و چشمگیر برای سوق دادن افکار عمومی به نفع سیاست‌های خود طراحی شده‌اند کاری مانند News International برای دولت‌های جناح راست در غرب امروز!  پوسترها تبدیل به کلکسیونی شده اند و چند تن از دوستانم در چین مقدار زیادی از اوقات فراغت خود را صرف بازدید از بازارهای فروش می کنند تا به مجموعه خود اضافه کنند.

کشتار گنجشک ها -چین

یکی از همین دوستان بود که من را با این پوسترها آشنا کرد و خیلی زود به نحوه ترسیم محیط علاقه مند شدم. شاید برای برخی تعجب آور باشد، پوسترهایی که در دهه 1950 پیام هایی را در مورد مزایای کاشت درخت و "سبزسازی" روستاها تبلیغ می کردند. تصویر سرصفحه مربوط به اوایل دهه 1970 با پیام «جنبش درختکاری وظیفه مردمی !خیزش جدیدی را آغاز کنید».

با این حال، یک پوستر وجود دارد که تعجب مرا برانگیخت .

از بین بردن آخرین گنجشک. این پوستر با هدف مدارس، بخشی از مجموعه‌ای در سال 1959 برای حمایت از «کمپین 4 آفت» برای ریشه‌کن کردن گنجشک‌ها، موش‌ها، مگس‌ها و پشه‌ها بود.

 نابودی گنجشک ها باعث عدم تعادل اکولوژیکی شد و در نتیجه به دلیل عدم وجود یکی از موثرترین شکارچیان طبیعی، حشرات خسارت زیادی به محصول وارد کردند. اندکی پس از آن، گنجشک ها محافظت شدند و حتی از روسیه برای پر کردن جمعیت داخلی وارد شدند.
از بین بردن آخرین گنجشک. ، با هدف مدارس، بخشی از مجموعه ای برای حمایت از "کمپین 4 آفت" برای از بین بردن گنجشک ها، موش ها، مگس ها و پشه ها بود.
این پوستر مربوط به سال 1959 است و بخشی از مجموعه ای برای حمایت از کمپین "چهار آفت" مائو برای از بین بردن موش ها، مگس ها، پشه ها و گنجشک ها بود.

 از بین بردن آخرین گنجشک. این پوستر با هدف مدارس، بخشی از مجموعه‌ای در سال 1959 برای حمایت از «کمپین 4 آفت» برای ریشه‌کن کردن گنجشک‌ها، موش‌ها، مگس‌ها و پشه‌ها بود.

نحوه اجرای این سیاست درس مهمی در مورد پیامدهای ناخواسته تغییر تعادل طبیعی اکوسیستم ها است.که این کمپین به طرز شگفت انگیزی نتیجه معکوس داد،  و این درسی است که همه دولت ها باید به آن توجه کنند.

مائو زدونگ در سال 1958 پس از این که به این نتیجه رسید که چندین آفت باید از بین بروند - یعنی پشه ها، مگس ها، موش ها و گنجشک ها، کمپین "چهار آفت" را آغاز کرد. به گفته دای چینگ، فعال محیط زیست، «مائو چیزی در مورد حیوانات نمی دانست. او نمی خواست در مورد برنامه خود صحبت کند یا به کارشناسان گوش دهد. او فقط تصمیم گرفت که "چهار آفت" باید از بین برود."

از بین بردن آخرین گنجشک. این پوستر با هدف مدارس، بخشی از مجموعه‌ای در سال 1959 برای حمایت از «کمپین 4 آفت» برای ریشه‌کن کردن گنجشک‌ها، موش‌ها، مگس‌ها و پشه‌ها بود.10

مائو به ویژه از گنجشک درختی اوراسیا (Passer montanus، 树麻雀) که بخشی از رژیم غذایی آن غلات بود، گلایه مند بود . مدیران چینی محاسبه کرده بودند که هر گنجشک سالانه 4.5 کیلوگرم غلات مصرف می کند - و به ازای هر میلیون گنجشک کشته شده، برای 60000 نفر غذا وجود دارد. با مسلح شدن به این آمار، مائو کمپین گنجشک را برای رسیدگی به این مشکل راه اندازی کرد. میلیون ها نفر بسیج شدند و هیجان در این گزارش از یک روزنامه شانگهای به تصویر کشیده شد:

از بین بردن آخرین گنجشک. این پوستر با هدف مدارس، بخشی از مجموعه‌ای در سال 1959 برای حمایت از «کمپین 4 آفت» برای ریشه‌کن کردن گنجشک‌ها، موش‌ها، مگس‌ها و پشه‌ها بود.

"در اوایل صبح روز 13 دسامبر، نبرد در سطح شهر برای از بین بردن گنجشک ها آغاز شد. در خیابان های بزرگ و کوچک پرچم های قرمز به اهتزاز درآمدند. روی ساختمان ها و حیاط ها، فضاهای باز، جاده ها و مزارع روستایی، مترسک ها، نگهبانان، دانش آموزان ابتدایی و متوسطه، کارمندان ادارات دولتی، کارگران کارخانه، کشاورزان و ارتش آزادیبخش خلق ، فریاد جنگی خود را فریاد می زدند. در منطقه Xincheng، آنها بیش از 80000 مترسک و بیش از 100000 پرچم رنگارنگ یک شبه تولید کردند. ساکنان جاده Xietu، منطقه Xuhui و جاده Yangpu منطقه Yulin نیز تعداد زیادی مترسک متحرک تولید کردند.

کشتار گنجشک در چین

در شهر و حومه، تقریباً نیمی از نیروی کار در ارتش ضد گنجشک بسیج شدند. معمولاً جوانان مسئول به دام انداختن، مسموم کردن و حمله به گنجشک ها بودند در حالی که افراد مسن و بچه ها نگهبانی می کردند؛ کارخانه‌های شهر خود را متعهد به جنگ می‌دانند، حتی اگر تضمین می‌کردند که سطح تولید را حفظ کنند.

کشتار گنجشک ها

در پارک‌ها، گورستان‌ها و گرمخانه‌هایی که جمعیت کمتری در آن‌جا حضور دارند، 150 منطقه آتش آزاد برای تیراندازی گنجشک‌ها ایجاد شد. تیم تفنگ مدرسه راهنمایی دخترانه نانیانگ در زمینه تکنیک های تیراندازی به پرندگان آموزش دید. بدین ترتیب شهروندان به جنگی تمام عیار علیه گنجشک ها پرداختند. تا ساعت 20 شب اول ، تخمین زده می شود که در مجموع 194432 گنجشک کشته شده اند.

و یک گزارش شخصی جذاب توسط هان یومین در نیویورکر در اکتبر 1959 چاپ شده است.

از بین بردن آخرین گنجشک. این پوستر با هدف مدارس، بخشی از مجموعه‌ای در سال 1959 برای حمایت از «کمپین 4 آفت» برای ریشه‌کن کردن گنجشک‌ها، موش‌ها، مگس‌ها و پشه‌ها بود.

اثربخشی این کمپین به حدی بود که جمعیت گنجشک درختی از بین رفت. و بدون گنجشک ها برای مهار جمعیت حشرات، محصولات به روشی بسیار بدتر از نجات پرندگان از بین می رفتند. حداقل تا حدی در نتیجه، بازده کشاورزی در آن سال به طرز فاجعه‌باری پایین بود.

کمپین علیه گنجشک ها سرانجام در اواخر سال 1959 پایان یافت، زمانی که رهبران آکادمی علوم یافته های دانشمندانی مانند ژو شی و ژنگ زوکسی را برجسته کردند.

 ژو و ژنگ سیستم گوارشی گنجشک ها را کالبد شکافی کردند و متوجه شدند که سه چهارم محتویات آن حشرات مضر و تنها یک چهارم آن غذای انسان است. این نشان داد که گنجشک برای انسان مفید است.

چین - چهار آفت - گنجشک - مگس - پشه -موش

با توصیه آکادمی علوم چین، مائو توقف کامل کمپین گنجشک بزرگ را اعلام کرد و گنجشک‌ها را با "ساس" در کمپین "چهار آفت" جایگزین کرد. ناگهان گنجشک ها نه تنها محافظت شدند، بلکه جمعیت داخلی با واردات گنجشک از روسیه تکمیل شد! در نهایت، پس از چندین سال عملکرد ضعیف محصول، وضعیت شروع به بهبود کرد. تعداد افرادی که در قحطی 1958-1961 از گرسنگی مردند مورد مناقشه است - و نمی توان گفت که چه مقدار از فاجعه ناشی از نابودی گنجشک ها بوده است - اما نمی توان شک کرد که این قسمت یک درس واضح در مورد عواقب ناخواسته است. دخالت انسان در اکوسیستم های طبیعی ، یک درس در تاریخ است که نباید در سراسر جهان فراموش شود.

 

برگردان  به فارسی: توفیق وحیدی آذر

 


نظرات کاربران


@