منظم بودن صحیح ترین است !

چند بار دستشویی رفتن در روز متعادل است

تاریخ انتشار : ۱۳:۲۳ ۲۲-۰۷-۱۴۰۱

حرکات روده از ضروریات زندگی است. آنها به شما اجازه می دهند مواد زائد رژیم غذایی خود را از طریق روده تخلیه کنید. در حالی که همه افراد حرکات روده را انجام می دهند، فرکانس آن بسیار متفاوت است. برخی از محققان نشان می دهند که از سه بار در روز تا سه بار در هفته می تواند طبیعی باشد. گاهی اوقات قوام مدفوع یک فرد می تواند شاخص مهم تری از سلامت روده باشد تا دفعات آن. با این حال، اگر فردی به اندازه کافی یا خیلی مکرر مدفوع نکند، هر دو می توانند باعث مشکلات جدی سلامتی شوند. چند بار در روز باید مدفوع کرد؟ تعداد دفعاتی که یک فرد باید مدفوع کند به طور کلی پذیرفته نشده است. به عنوان یک قانون کلی، مدفوع از سه بار در روز تا سه بار در هفته طبیعی است. اکثر مردم الگوی مدفوع منظمی دارند: آنها تقریباً به همان تعداد دفعات در روز و در زمان مشابهی از روز مدفوع می کنند.

تبریز امروز:


حرکات روده از ضروریات زندگی است. آنها به شما اجازه می دهند مواد زائد رژیم غذایی خود را از طریق روده تخلیه کنید. در حالی که همه افراد حرکات روده را انجام می دهند، فرکانس آن بسیار متفاوت است.

برخی از محققان نشان می دهند که از سه بار در روز تا سه بار در هفته می تواند طبیعی باشد. گاهی اوقات قوام مدفوع یک فرد می تواند شاخص مهم تری از سلامت روده باشد تا دفعات آن. با این حال، اگر فردی به اندازه کافی یا خیلی مکرر مدفوع نکند، هر دو می توانند باعث مشکلات جدی سلامتی شوند.

چند بار در روز باید مدفوع کرد؟
تعداد دفعاتی که یک فرد باید مدفوع کند به طور کلی پذیرفته نشده است. به عنوان یک قانون کلی، مدفوع از سه بار در روز تا سه بار در هفته طبیعی است. اکثر مردم الگوی مدفوع منظمی دارند: آنها تقریباً به همان تعداد دفعات در روز و در زمان مشابهی از روز مدفوع می کنند.

طبق یک نظرسنجی از بیش از 2000 شرکت کننده که Healthline انجام داد، پاسخ دهندگان الگوهای روده زیر را گزارش کردند:

تقریبا 50 درصد از مردم یک بار در روز مدفوع می کنند. 28 درصد دیگر گزارش می دهند که دو بار در روز می روند. تنها 5.6 ​​درصد گزارش کردند که فقط یک یا دو بار در هفته می روند.
اکثر پاسخ دهندگان (61.3 درصد) گزارش دادند که میانگین دفع مدفوع آنها در صبح بوده است. 22 درصد دیگر گزارش کردند که بعدازظهر می‌روند در حالی که فقط 2.6 درصد در اواخر شب مدفوع می‌کنند.
تقریباً 31 درصد از پاسخ دهندگان گزارش دادند که قوام مدفوع آنها شبیه به سوسیس یا مار است، غلظتی صاف و نرم.
چه چیزی می تواند بر دفعات مدفوع شما تأثیر بگذارد؟
عوامل متعددی می تواند بر میزان و تعداد دفعات مدفوع شما تأثیر بگذارد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

رژیم غذایی
هم فیبر محلول و هم نامحلول به شکل غلات کامل، سبزیجات و میوه ها می توانند حجم مدفوع شما را افزایش دهند و حرکات روده را تقویت کنند. اگر مقدار قابل توجهی از این غذاها را در رژیم غذایی خود ندارید، ممکن است به طور منظم مدفوع نکنید.

مایعات همچنین مدفوع را نرم تر و راحت تر دفع می کنند. به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان اگر اغلب یبوست دارید، مصرف مایعات را افزایش دهید.

سن
هر چه سن شما بالاتر می رود، احتمال ابتلا به یبوست بیشتر می شود. این به دلیل تعدادی از عوامل است، از جمله کاهش حرکت معده که هضم را تشویق می کند، کاهش تحرک، و مصرف داروهای بیشتری که ممکن است سلامت روده را کاهش دهد.

سطح فعالیت
پریستالسیس حرکت داخلی روده ای است که مواد غذایی هضم شده را به جلو می راند تا به عنوان مدفوع از بین برود. شما می توانید از طریق فعالیت بدنی، مانند پیاده روی یا شرکت در سایر اشکال ورزش، به این حرکت کمک کنید.

بیماری مزمن یا حاد
برخی از بیماری‌های مزمن، مانند بیماری التهابی روده (که شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو می‌شود)، می‌تواند باعث افزایش دوره‌های اجابت مزاج و به دنبال آن دوره‌های یبوست شود.

بیماری های حاد، مانند گاستروانتریت ویروسی (آنفولانزای معده) یا آسیبی که شما را ملزم به مصرف داروهای ضد درد می کند که فعالیت روده را کند می کند، می تواند باعث تغییر در الگوهای حرکت روده شود.

قوام مدفوع شما به چه معناست؟
وقتی صحبت از حرکات طبیعی روده به میان می آید، ثابت بودن مدفوع شما می تواند علاوه بر دفعات مدفوع، عاملی باشد. مدفوع باید نرم و نسبتاً راحت باشد. آنها بیشتر شبیه مار یا سوسیس هستند زیرا داخل روده را منعکس می کند. به طور کلی، مدفوع به دلیل تجزیه گلبول های قرمز در بدن باید قهوه ای باشد.

مدفوع شل یا آبکی می‌تواند نشان‌دهنده تحریک گوارشی شما باشد و مدفوع خیلی سریع از روده شما عبور می‌کند و نمی‌تواند حجیم شود. این ممکن است به یک مشکل تبدیل شود نه تنها به این دلیل که شما باید به دفعات بیشتر بروید، بلکه به این دلیل که بدن شما مواد مغذی زیادی را از مدفوع شما جذب نمی کند.

برعکس، دفع مدفوع سفت ممکن است بسیار سخت باشد. آنها ممکن است باعث مشکلاتی در دفع مدفوع شوند که می تواند منجر به هموروئید شود و باعث شود مدفوع در روده شما جمع شود.

در مورد دفعات دفع مدفوع چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
چه به دلیل بیماری یا تغییر در فعالیت یا رژیم غذایی، همه افراد هر از گاهی تغییراتی را در حرکات روده خود تجربه می کنند. با این حال، تغییراتی که بیش از یک هفته طول بکشد ممکن است باعث نگرانی شود.

همچنین برخی از علائم وجود دارد که نشان می دهد شما باید به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشید. این شامل:

خون در مدفوع شما، که ممکن است قرمز یا سیاه به نظر برسد و قوام تفاله قهوه داشته باشد
استفراغ خون، استفراغ قهوه مانند، یا چیزی که به نظر می رسد مدفوع است
عدم اجابت مزاج در بیش از سه روز
درد شدید و کوبنده شکم
اگر مرتباً مشکل یبوست، دفع مدفوع یا اسهال دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما احتمالاً یک سابقه پزشکی می گیرد و داروهایی را که مصرف می کنید بررسی می کند تا مشخص کند که آیا هر یک از آنها می تواند به یبوست یا اسهال کمک کند یا خیر. آنها همچنین می توانند تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی را توصیه کنند که می تواند منظم بودن روده را افزایش دهد.


نظرات کاربران


@