بیش از نصف جمعیت افغانستان با مشکلات روانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند

روز جهانی سلامت روان

تاریخ انتشار : ۱۳:۲۳ ۲۲-۰۷-۱۴۰۱

دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه، ۱۸ مهر، به مناسبت روز جهانی سلامت روانی با نشر گزارشی گفته است که پس از ۴۰ سال جنگ در افغانستان، تخمین زده می‌شود که بیش از نیم جمعیت از جمله بسیاری از بازمانده‌گان خشونت‌های ناشی از جنگ، افسرده‌گی، اضطراب و استرس پس از سانحه را تجربه می‌کنند؛ اما کمتر از ۱۰ درصد آنان به حمایت روان‌درمانی دسترسی دارند‌. «هنوز فلاش بک دارم، تمام شب نمی‌توانم بخوابم. من به راحتی عصبانی می شوم.» این گفته‌های یکی از بازمانده‌گان یک حمله انتحاری در افغانستان در سال ۲۰۱۹ است که می‌گوید کسی در مورد بیماری و نیازش نپرسیده است. شانتا راو باریگا، مدیر حقوق معلولان در دیده‌بان حقوق بشر، گفته است: «میلیون‌ها نفر در سراسر جهان اثرات مخرب جنگ را بر سلامت روان خود تجربه، اما تعداد کمی از آن‌ها حمایت لازم را دریافت می‌کنند.»

تبریز امروز:

روز جهانی سلامت روان-افغانستان

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی به سلامت روانی مردم جهان در کشورهای درگیر جنگ پرداخته که افغانستان یکی از این کشورها است.

دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه، ۱۸ مهر، به مناسبت روز جهانی سلامت روانی با نشر گزارشی گفته است که پس از ۴۰ سال جنگ در افغانستان، تخمین زده می‌شود که بیش از نیم جمعیت از جمله بسیاری از بازمانده‌گان خشونت‌های ناشی از جنگ، افسرده‌گی، اضطراب و استرس پس از سانحه را تجربه می‌کنند؛ اما کمتر از ۱۰ درصد آنان به حمایت روان‌درمانی دسترسی دارند‌.

«هنوز فلاش بک دارم، تمام شب نمی‌توانم بخوابم. من به راحتی عصبانی می شوم.» این گفته‌های یکی از بازمانده‌گان یک حمله انتحاری در افغانستان در سال ۲۰۱۹ است که می‌گوید کسی در مورد بیماری و نیازش نپرسیده است.

 شانتا راو باریگا، مدیر حقوق معلولان در دیده‌بان حقوق بشر، گفته است: «میلیون‌ها نفر در سراسر جهان اثرات مخرب جنگ را بر سلامت روان خود تجربه، اما تعداد کمی از آن‌ها حمایت لازم را دریافت می‌کنند.»

دیده‌بان حقوق بشر از دولت‌ها خواسته است که به تاریخ ۱۳ و ۱۴ اکتبر در نشست عمومی سلامت روانی در روم ایتالیا شرکت کنند تا به ارایه خدمات درمانی به بیماران در مناطق درگیر جنگ متعهد شوند.

اوکراین، کامرون، جمهوری افریقای مرکزی، اتیوپی، غزه، عراق، سودان جنوبی و سوریه افزون بر افغانستان کشورهایی‌اند که سطح بیماری روانی در آن‌ها بلند است.


نظرات کاربران


@