مسیر جدید می‌تواند امکان صادرات بیشتر گاز خزر به اروپا را فراهم کند، اما آیا آذربایجان می‌تواند به اندازه‌ای تولید کند که کفایت ایجاد کند؟

آذربایجان خط لوله گاز جدید به بلغارستان را افتتاح کرد

تاریخ انتشار : ۰۸:۵۰ ۲۲-۰۷-۱۴۰۱

در همین حال، نشانه های دیگری ظاهر شده است که نشان می دهد آذربایجان ممکن است نتواند حتی افزایش اندکی را که در اوایل سال جاری به اتحادیه اروپا وعده داده بود، انجام دهد. IGB در اول اکتبر در مراسمی در صوفیه با حضور الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان، همراه با رهبران اتحادیه اروپا و چندین همسایه بلغارستان - صربستان، مقدونیه شمالی و رومانی - افتتاح شد. علی اف در سخنرانی خود گفت: "پروژه IGB نقش مهمی در تقویت امنیت انرژی اروپا و تنوع بخشیدن به گاز خواهد داشت." این خط لوله یک تغییر دهنده بازی است. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت: این یک تغییر بازی برای بلغارستان و امنیت انرژی اروپا است. «به معنای آزادی است. این به معنای رهایی از وابستگی به گاز روسیه است. خط لوله IGB که از طریق سه خط لوله تشکیل دهنده کریدور گاز جنوبی از آذربایجان از طریق گرجستان و ترکیه به یونان تامین می شود، در ابتدا تنها 1 میلیارد متر مکعب گازی را که آذربایجان برای عرضه به بلغارستان قرارداد بسته است، حمل می کند. .

تبریز امروز:

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در مراسم افتتاح خط لوله گاز جدید که انرژی آذربایجان را به بلغارستان ارسال می کند، توسط رهبران اروپایی محاصره شد.
راه اندازی خط لوله جدید گاز یونان-بلغارستان (IGB) توسط باکو و بروکسل به عنوان گامی در جهت کاهش وابستگی اروپا به گاز روسیه اعلام شده است.

در همین حال، نشانه های دیگری ظاهر شده است که نشان می دهد آذربایجان ممکن است نتواند حتی افزایش اندکی را که در اوایل سال جاری به اتحادیه اروپا وعده داده بود، انجام دهد.

IGB در اول اکتبر در مراسمی در صوفیه با حضور الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان، همراه با رهبران اتحادیه اروپا و چندین همسایه بلغارستان - صربستان، مقدونیه شمالی و رومانی - افتتاح شد.

علی اف در سخنرانی خود گفت: "پروژه IGB نقش مهمی در تقویت امنیت انرژی اروپا و تنوع بخشیدن به گاز خواهد داشت."

این خط لوله یک تغییر دهنده بازی است. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت: این یک تغییر بازی برای بلغارستان و امنیت انرژی اروپا است. «به معنای آزادی است. این به معنای رهایی از وابستگی به گاز روسیه است.

خط لوله IGB که از طریق سه خط لوله تشکیل دهنده کریدور گاز جنوبی از آذربایجان از طریق گرجستان و ترکیه به یونان تامین می شود، در ابتدا تنها 1 میلیارد متر مکعب گازی را که آذربایجان برای عرضه به بلغارستان قرارداد بسته است، حمل می کند. .

این تا حدودی به تامین نیاز سالانه بلغارستان به حدود 3 میلیارد مترمکعب کمک می کند که بیشتر آن توسط روسیه تامین شده است. مسکو این تحویل را در آوریل به تلافی تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین متوقف کرد.

خط IGB با ظرفیت کامل در حال حاضر می تواند تا 3 میلیارد متر مکعب در سال حمل کند و می تواند تا 5 میلیارد متر مکعب در سال حمل شود. این پتانسیل آذربایجان را با استفاده از خطوط لوله گاز موجود بلغارستان به کشورهای همسایه برای تامین انرژی بیشتر به بالکان و اروپای مرکزی و همچنین مولداوی و حتی اوکراین افزایش می دهد.

روسیه در حال حاضر صادرات گاز به بیشتر اروپا را کاهش داده است و در 4 اکتبر تهدید کرد که همین کار را با مولداوی انجام خواهد داد. آندری اسپینو معاون نخست وزیر مولداوی در ماه سپتامبر گفت: «در درازمدت، ما در تلاش هستیم تا با شرکای خود مانند آذربایجان، منابع جایگزین پیدا کنیم».

IGB خیلی قبل از بحران فعلی برنامه ریزی شده بود و ساخت آن به دلیل همه گیری کووید به تعویق افتاده بود. تکمیل آن در حال حاضر احتمالا به بلغارستان، همراه با گاز طبیعی مایعی که می تواند از یونان و ترکیه دریافت کند، اجازه می دهد تا زمستان آینده را بدون عارضه پشت سر بگذارد.

اما تأثیر گسترده‌تر آن بر استقلال انرژی اروپا از روسیه نامشخص است.

ذخایر آذربایجان محدود است: در ماه ژوئیه، آذربایجان و اتحادیه اروپا یادداشت تفاهمی امضا کردند که بر اساس آن باکو "انتظار می‌رود" امسال 12 میلیارد متر مکعب گاز به اتحادیه اروپا تحویل دهد - از 10 میلیارد متر مکعبی که قرارداد بسته شده است. این ارقام قبلاً شامل گازی بود که قرار بود از طریق IGB تامین شود و نشان دهنده بخش کوچکی از تقریباً 150 میلیارد متر مکعبی است که روسیه سالانه به اروپا عرضه می کند.

و نشانه هایی وجود دارد که باکو حتی به آن هدف کوچک هم نخواهد رسید.

علی اف در سخنرانی خود در مراسم راه اندازی IGB گفت: صادرات گاز آذربایجان در سال جاری افزایش می یابد و 11.5 میلیارد متر مکعب به مصرف کنندگان اروپایی می رسد. این همان برآورد قبلی پرویز شهبازوف وزیر انرژی بود.

هیچ دلیلی برای کاهش پیش بینی ارائه نشده است، اما با توجه به نزدیک شدن بحران انرژی زمستانی در اروپا، علاقه به حتی حجم های کوچک گاز شدید بوده است.

مشخص نیست که آیا موضوع مربوط به میدان گازی شاه دنیز تحت مدیریت BP بوده است که تمام گاز صادراتی آذربایجان را تولید می کند یا خیر. یا در بخشی از شبکه خط لوله کریدور گاز جنوبی که از دریای خزر از طریق گرجستان، ترکیه، یونان، آلبانی و ایتالیا منتهی می شود. یا به دلیل دیگری

در اوایل سال جاری BP، که همچنین سهامدار دو خط لوله به اروپا است، پیشنهاد کرد که ظرفیت هر دو میدان و خطوط لوله می تواند به 11 میلیارد متر مکعب در سال از ده خط لوله قبلی افزایش یابد.

این شرکت به سؤالات Eurasianet در مورد چگونگی افزایش بیشتر ظرفیت به 12 میلیارد مترمکعب یا اینکه چرا هدف اکنون به 11.5 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است، پاسخی نداده است.

یک منبع صنعتی به Eurasianet گفت: قراردادهای فروش گاز از شاه دنیز به اروپا در حال حاضر تنها 10 میلیارد متر مکعب در سال باقی مانده است و هیچ عرضه جدیدی اعلام نشده است.

این در حالی است که به نظر می رسد آذربایجان اخیراً گاز بیشتری به ترکیه و کمتر به اروپا صادر کرده است. بر اساس داده های وزارت انرژی آذربایجان، صادرات گاز آذربایجان به اروپا در ماه آگوست نسبت به ماه ژوئیه 27 درصد کاهش یافته است در حالی که صادرات به ترکیه 20 درصد افزایش یافته است.

تفاوت حجم 0 کامل را محاسبه نمی کند.

شکاف 5 میلیارد مترمکعبی، و مشخص نیست که آیا مرتبط است یا خیر.

در حالی که گاز روسیه قطع نشده است، اما مشکلات گازی خود را دارد. با توجه به کمبودهای احتمالی، تلاش کرده است تا 5.8 میلیارد متر مکعب از ظرفیت ذخیره سازی زیرزمینی خود را قبل از زمستان پر کند.

فقدان شفافیت در مورد توافق اتحادیه اروپا همچنین سوالاتی را در مورد برنامه های بلندمدت برای گسترش شبکه خط لوله و افزایش صادرات گاز آذربایجان به اروپا تا سال 2027 به میزان "حداقل" 20 میلیارد مترمکعب، همانطور که دو طرف در ماه جولای توافق کردند، ایجاد می کند.

علی اف در سخنرانی خود در صوفیه در مراسم راه اندازی خط لوله IGB تایید کرد که آذربایجان "مشاوره با شرکای ما" را در مورد طرح های توسعه خط لوله آغاز کرده است و خاطرنشان کرد که بدون چنین تلاش هایی "تامین تدارکات اضافی دشوار خواهد بود."

با این حال، علی اف در مورد اینکه انتظار دارد گاز اضافی از کجا تامین شود، توضیح بیشتری نداد.

بریتیش پترولیوم علناً اعلام کرده است که میدان شاه دنیز این شرکت نمی‌تواند 10 میلیارد متر مکعب اضافی در سال را که آذربایجان و اتحادیه اروپا بر سر آن توافق کرده‌اند تامین کند و به نظر نمی‌رسد که میدان‌های دیگر آذربایجان قادر به جبران این تفاوت باشند.

ترکمنستان بارها به عنوان منبع احتمالی ذکر شده است، اما هیچ حرکت قابل مشاهده ای در این زمینه مشاهده نمی شود.


نظرات کاربران


@