کنسرت موسیقی تبعیدیان

انستیتو ملی موسیقی افغانستان نخستین کنسرت بزرگش را پس از تسلط طالبان در تبعید برگزار کرد

تاریخ انتشار : ۰۲:۰۸ ۱۰-۰۷-۱۴۰۱

دکتر احمد سرمست، موسس و رییس انستیتو ملی موسیقی افغانستان، از برگزاری نخستین کنسرت این انستیتو پس از تسلط طالبان خبر داد. سرمست روز یک‌شنبه، ۱۰ مهر ماه (میزان)، با نشر متنی در صفحه فیس‌بوکش در همین مورد، از این کنسرت به‌نام «نور و امید» یاد کرده است. رییس انستیتو ملی موسیقی افغانستان گفته است: «نخستین کنسرت بزرگ انستیتو ملی موسیقی افغانستان، پس از برگشت سیاهی، جهالت و فرهنگ‌ستیزی بر فضای کشور در بزرگ‌ترین تالار کنسرت پرتغال، با موفقیت اجرا و‌ با استقبال گرم حاضرین به پایان رسید.»

تبریز امروز:

انستیتو موسیقی اقغانستان

دکتر احمد سرمست، موسس و رییس انستیتو ملی موسیقی افغانستان، از برگزاری نخستین کنسرت این  انستیتو پس از تسلط طالبان خبر داد.

سرمست روز یک‌شنبه، ۱۰ مهر ماه (میزان)، با نشر متنی در صفحه فیس‌بوکش در همین مورد، از این کنسرت به‌نام «نور و امید» یاد کرده است.

رییس انستیتو ملی موسیقی افغانستان گفته است: «نخستین کنسرت بزرگ انستیتو ملی موسیقی افغانستان، پس از برگشت سیاهی، جهالت و فرهنگ‌ستیزی بر فضای کشور در بزرگ‌ترین تالار کنسرت پرتغال،  با موفقیت  اجرا و‌ با استقبال گرم حاضرین به پایان رسید.»

 

 وی افزده است که در این کنسرت هشت دسته هنری به رهبری قمبر نوشاد هنرنمایی کرده و در یک کنسرت موزیکال قشنگ، تصویر زیبای تکثر قومی، فرهنگی و‌ هنری افغانستان را به نمایش گذاشتند.

سرمست با قدردانی از کار شاگردان، استادان و کارمندان انستیتو ملی موسیقی افغانستان گفته است که برگشت دوباره انستیتو به صحنه مدیون کار آن‌ها است.

 انستیتو ملی موسیقی افغانستان توسط دکتر احمد سرمست بنیان‌گذاری و در سال ۲۰۱۰ گشایش یافت.

پس از تسلط طالبان بر کابل سرنوشت انستیتو ملی موسیقی مانند بسیاری از نهاد‌های دیگر مبهم ماند؛ تا این که برای از سر گیری آموزش و کار، شماری از شاگردان و استادان این  انستیتو سال گذشته در پرتغال ساکن شدند.


نظرات کاربران


@