درخواست تغییر در شورای امنیت

آفریقا یک کرسی دائمی در شورای امنیت می خواهد.

تاریخ انتشار : ۱۲:۵۵ ۰۶-۰۷-۱۴۰۱

در مجمع عمومی سازمان ملل مکی سال، رئیس‌جمهور سنگال و رئیس کنونی اتحادیه آفریقا و رهبرانی از کشورهای آفریقایی - از جمله نیجریه، چاد و غنا - برای نمایندگی «عادلانه» در صحنه جهانی درخواست کرسی در شورای امنیت کردند. در مجمع عمومی سازمان ملل، مکی سال به رهبران جهان یادآور شد که رهبران آفریقا خواستار دو کرسی دائمی در شورای امنیت شده‌اند و این قاره نمی‌خواهد به صحنه جنگ نیابتی دیگری تبدیل شود. مکی سال گفت: "من آمده ام تا بگویم آفریقا به اندازه کافی از بار تاریخ متحمل رنج شده است، که نمی خواهد زمینه پرورش یک جنگ سرد جدید باشد."

تبریز امروز:

 در مجمع عمومی سازمان ملل مکی سال، رئیس‌جمهور سنگال و رئیس کنونی اتحادیه آفریقا و رهبرانی از کشورهای آفریقایی - از جمله نیجریه، چاد و غنا - برای نمایندگی «عادلانه» در صحنه جهانی درخواست کرسی در شورای امنیت کردند. در مجمع عمومی سازمان ملل، مکی سال به رهبران جهان یادآور شد که رهبران آفریقا خواستار دو کرسی دائمی در شورای امنیت شده‌اند و این قاره نمی‌خواهد به صحنه جنگ نیابتی دیگری تبدیل شود. مکی سال گفت: "من آمده ام تا بگویم آفریقا به اندازه کافی از بار تاریخ متحمل رنج شده است، که نمی خواهد زمینه پرورش یک جنگ سرد جدید باشد."

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، خواستار اصلاحاتی شد تا به شورای امنیت اجازه دهد «فراگیرتر» شود و بهتر بتواند به نیازهای جهان پاسخ دهد. بایدن گفت که ایالات متحده از افزایش تعداد نمایندگان دائم و غیردائم شورا حمایت می کند. این شامل کرسی‌های دائمی برای کشورهایی است که ما مدت‌ها از آن حمایت کرده‌ایم و کرسی‌های دائمی برای کشورهای آفریقا، آمریکای لاتین و کارائیب.» ایالات متحده و روسیه حمایت خود را از هند و برزیل به عنوان محتمل ترین نامزدها اعلام کرده اند.

ناظران اظهارات مربوط به آفریقا را سیاسی تلقی کردند. فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن ماه گذشته به وزرای آفریقایی گفت که توکیو برای یک کرسی دائمی آفریقایی تلاش خواهد کرد. چین هم همین قول را داد. با این حال، گسترش شورا برای دهه‌ها با پیشنهادهای متعدد مورد بحث قرار گرفته است، که هر کدام توسط مجموعه‌ای از کشورها حمایت می‌شوند و هنوز تنها پنج عضو دائمی وجود دارند.

 


نظرات کاربران


@