ارمنی ها معمولاً می توانستند به پوشش مطلوب رسانه های متحد استراتژیک خود متکی باشند. پس از تشدید تنش دیگر، به نظر می رسد که دیگر چنین نیست.

رسانه های روسی به طور فزاینده ای روایت شکاکانه ارمنستان را پخش می کنند

تاریخ انتشار : ۱۵:۵۶ ۰۳-۰۷-۱۴۰۱

در سال 2020، رسانه های دولتی روسیه بیشتر از ارمنستان در جنگ با آذربایجان حمایت کردند. در حالی که مواضع هر دو طرف گزارش می‌شد، این پوشش به نفع ارمنستان بود و مجریان برنامه‌های گفتگوی سیاسی روسیه معمولاً با طرف ارمنی همدردی می‌کردند. اما این بار پیام متفاوت است. رسانه های دولتی روسیه حمله آذربایجان به ارمنستان را کم اهمیت جلوه می دهند، آن را نادرست معرفی می کنند و توجیهاتی برای انفعال نسبی مسکو ارائه می کنند. در 19 سپتامبر، در طول یک قسمت از برنامه گفتگوی سیاسی عصرگاهی Time Will Tell، مجری و مهمانان در حال گفتگو در مورد سفر اخیر نانسی پلوسی، نماینده کنگره به ارمنستان بودند. مجری برنامه، آناتولی کوزیچف، در طول سفر خود به صریح ترین اظهارات پلوسی توجه کرد: حمله آذربایجان "غیرقانونی" و "مرگبار" بود. کوزیچف ارزیابی پلوسی را "نادرست" و "اغراق آمیز" توصیف کرد. کوزیچف از یکی از مهمانان، تحلیلگر نظامی ولادیسلاو شوریگین، پرسید: "من فکر می کنم که این به طور رسمی صحیح نیست، همانطور که من می فهمم، ما در مورد سرزمین مورد مناقشه قره باغ کوهستانی یا آرتساخ صحبت می کنیم، مگر نه، ولاد؟"

تبریز امروز:

رسانه ها و ارمنستان

اولگ شیشکین گزارشگر تلویزیون دولتی روسیه هیچ ارمنی را از هلیکوپتر خود ندید.

 

 

رسانه های روسی به طور فزاینده ای روایت شکاکانه ارمنستان را پخش می کنند
ارمنی ها معمولاً می توانستند به پوشش مطلوب رسانه های متحد استراتژیک خود متکی باشند. پس از تشدید تنش دیگر، به نظر می رسد که دیگر چنین نیست.
شیشکین
در سال 2020، رسانه های دولتی روسیه بیشتر از ارمنستان در جنگ با آذربایجان حمایت کردند. در حالی که مواضع هر دو طرف گزارش می‌شد، این پوشش به نفع ارمنستان بود و مجریان برنامه‌های گفتگوی سیاسی روسیه معمولاً با طرف ارمنی همدردی می‌کردند.

اما این بار پیام متفاوت است. رسانه های دولتی روسیه حمله آذربایجان به ارمنستان را کم اهمیت جلوه می دهند، آن را نادرست معرفی می کنند و توجیهاتی برای انفعال نسبی مسکو ارائه می کنند.

در 19 سپتامبر، در طول یک قسمت از برنامه گفتگوی سیاسی عصرگاهی Time Will Tell، مجری و مهمانان در حال گفتگو در مورد سفر اخیر نانسی پلوسی، نماینده کنگره به ارمنستان بودند. مجری برنامه، آناتولی کوزیچف، در طول سفر خود به صریح ترین اظهارات پلوسی توجه کرد: حمله آذربایجان "غیرقانونی" و "مرگبار" بود. کوزیچف ارزیابی پلوسی را "نادرست" و "اغراق آمیز" توصیف کرد.

کوزیچف از یکی از مهمانان، تحلیلگر نظامی ولادیسلاو شوریگین، پرسید: "من فکر می کنم که این به طور رسمی صحیح نیست، همانطور که من می فهمم، ما در مورد سرزمین مورد مناقشه قره باغ کوهستانی یا آرتساخ صحبت می کنیم، مگر نه، ولاد؟"

«ظاهراً پلوسی و لیز تراس [نخست وزیر بریتانیا] همان جغرافیا را مطالعه کردند. شوریگین که جلیقه‌ای بر تن داشت که نشان‌دهنده حمایت از جنگ کرملین در اوکراین است، می‌گوید: «تراس و پلوسی سرزمین‌های روسیه و ارمنی را با هم مخلوط می‌کند. بدیهی است که درگیری که در قلمرو قره باغ کوهستانی رخ داد هنوز نیاز به بررسی طولانی دارد که چه کسی و چرا اولین حمله را انجام داده است.

درگیری های اخیر در واقع نه در قره باغ و اطراف آن، مانند سال 2020، بلکه در مرز ارمنستان و آذربایجان رخ داد. حملات آذربایجان علیه اهدافی در داخل خاک ارمنستان بی سابقه بوده و به نظر می رسد زمینه ای برای استناد به توافقات دفاعی متقابل ارمنستان با روسیه باشد.

در نهایت یکی دیگر از مهمانان، دیمیتری ابزالوف، توجه را به اشتباه جلب کرد و توضیح داد که درگیری در واقع در مرز اتفاق افتاده است.

اما برای بسیاری از ارمنیان، این اشتباه کمتر به عنوان یک لغزش و بیشتر تلاشی عمدی برای گمراه کردن روس ها در مورد ماهیت جنگ اخیر به نظر می رسید. کلیپی از این نمایش در رسانه های اجتماعی در ارمنستان پخش شد، جایی که بسیاری از واکنش خفیف روسیه به جنگ ناامید شده بودند.

آرتور پاپیان، کارشناس امنیت سایبری و رسانه ای در گفت و گو با وب سایت خبری Onein.am، «رسانه های روسی در حال انتشار اطلاعات نادرست هستند که تهدیدی برای امنیت ملی ارمنستان است. اگر وزارت خارجه نیست، حداقل شورای رادیو و تلویزیون [ یک نهاد نظارتی دولتی رسانه ای] باید به اطلاعات نادرست در رسانه های روسیه پاسخ دهد.

در طول پخش برنامه روز بعد، کوزیچف رسماً عذرخواهی کرد: "البته این مربوط به قلمرو ارمنستان بود و نه در برخی از مناطق مورد مناقشه."

اما به نظر می رسد ارائه نادرست بخشی از یک الگو باشد.

در 17 سپتامبر، یک خبرنگار از شبکه اول روسیه با یک مأموریت نظارتی کوچک از سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO)، پیمان دفاعی متقابل شامل ارمنستان و روسیه و همچنین بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان، حضور داشت. در پاسخ به درخواست ارمنستان برای «کمک نظامی برای بازگرداندن تمامیت ارضی کشور»، سازمان پیمان امنیت جمعی به جای آن مأموریت نظارتی را پیشنهاد داد.

با توجه به لحن پوشش شبکه اول، به نظر نمی رسید که زمینه برای مداخله نظامی قوی تری فراهم شود.

گزارشگر، اولگ شیشکین، از یک هلیکوپتر فیلمبرداری کرد که اعضای مأموریت بر فراز مرز ارمنستان و آذربایجان در حال پرواز هستند و توجه را به این واقعیت جلب کرد که سرزمین ها نسبتاً خالی هستند: "کیلومترها در اطراف، حتی یک مکان پرجمعیت وجود ندارد." در حالی که او در نهایت از خانه ای در روستای اکنر بازدید کرد که در اثر گلوله باران مورد اصابت قرار گرفته بود، تاکید کرد که به کسی آسیب نرسیده است. که جایی ذکر نشده است: ارمنستان گزارش داده است که در این حملات 192 خانه آسیب دیده است، کل روستای سوتک تخلیه شده است و 7600 نفر از ساکنان جوامع مختلف مرزی مجبور به فرار شده اند.

شیشکین در مورد اینکه چه چیزی جنگ را آغاز کرد، ادعای آذربایجان را تکرار کرد که حملات این کشور در پاسخ به تحریکات ارمنستان بوده است، ادعایی که باکو هیچ مدرکی برای آن ارائه نکرده است و حتی در آذربایجان نیز باعث ایجاد شک بی سابقه ای شده است. شیشکین گزارش داد: «باکو ارمنستان را به دلیل تغییر مرزها مقصر می داند. CSTO هنوز اظهار نظری نکرده است.

گزارش های دیگر درباره اینکه آیا روسیه اصلاً به سازمان پیمان امنیت جمعی نیاز دارد یا خیر، تردید ایجاد کرده است.

سرگئی میخایف، تحلیلگر سیاسی، در پخش برنامه شبانه با ولادیمیر سولوویف در 20 سپتامبر گفت: "سازمان پیمان امنیت جمعی برای ما [روسیه] و شرکای ما بد است." «اکنون 

رسانه های روسی به طور فزاینده ای روایت شکاکانه ارمنستان را پخش می کنند


نظرات کاربران


@