فضاپیمای سایوز ام اس-22 حامل خدمه فضانوردان روسی سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین و فضانورد ناسا فرانک روبیو به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) پرتاب می شود.

هنوز همکاری در فضا توسط روسیه و امریکا جریان دارد

تاریخ انتشار : ۰۴:۲۴ ۰۱-۰۷-۱۴۰۱

ناسا روز چهارشنبه اعلام کرد که یک فضانورد آمریکایی و دو فضانورد روسی پس از پرتاب در یک پرواز روسیه در یک نمونه نادر از همکاری بین مسکو و واشنگتن، سالم به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) رسیده اند. . آژانس فضایی روسیه و ناسا هر دو ویدئوی زنده از پرتاب از قزاقستان را پخش کردند و مفسرانی که بر روی فید صحبت می‌کردند گفتند که این پرتاب پایدار است و خدمه "احساس خوبی دارند". فرانک روبیو ناسا و سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین از روسیه خدمه ای را تشکیل دادند که از ایستگاه فضایی بایکونور اجاره ای روسیه در ساعت 1354 به وقت گرینویچ به فضا پرتاب شدند. این سه نفر به همراه سه فضانورد روسی دیگر، سه فضانورد دیگر آمریکایی و یک فضانورد ایتالیایی، شش ماه را در ایستگاه فضایی بین المللی سپری خواهند کرد. روبیو اولین فضانورد آمریکایی است که از زمانی که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در 24 فوریه نیروهای خود را به مناطق حامی غرب اوکراین فرستاد، با موشک سایوز روسیه به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرد.

تبریز امروز:

 

Expedition 68 Preflight (NHQ202209210001).jpg
فضاپیمای سایوز ام اس-22 حامل خدمه فضانوردان روسی سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین و فضانورد ناسا فرانک روبیو به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) پرتاب می شود.

بایکونور (قزاقستان) (خبرگزاری فرانسه) - ناسا روز چهارشنبه اعلام کرد که یک فضانورد آمریکایی و دو فضانورد روسی پس از انفجار در یک پرواز روسیه در یک نمونه نادر از همکاری بین مسکو و واشنگتن، سالم به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) رسیده اند. .


آژانس فضایی روسیه و ناسا هر دو ویدئوی زنده از پرتاب از قزاقستان را پخش کردند و مفسرانی که بر روی فید صحبت می‌کردند گفتند که این پرتاب پایدار است و خدمه "احساس خوبی دارند".

فرانک روبیو ناسا و سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین از روسیه خدمه ای را تشکیل دادند که از ایستگاه فضایی بایکونور اجاره ای روسیه در ساعت 1354 به وقت گرینویچ به فضا پرتاب شدند.

این سه نفر به همراه سه فضانورد روسی دیگر، سه فضانورد دیگر آمریکایی و یک فضانورد ایتالیایی، شش ماه را در ایستگاه فضایی بین المللی سپری خواهند کرد.

روبیو اولین فضانورد آمریکایی است که از زمانی که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در 24 فوریه نیروهای خود را به مناطق حامی غرب اوکراین فرستاد، با موشک سایوز روسیه به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرد.

در پاسخ به جنگ اوکراین ، پایتخت‌های غربی از جمله واشنگتن با تحریم‌های بی‌سابقه‌ای به مسکو ضربه زدند و روابط دوجانبه به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

فضا یکی از آخرین زمینه های همکاری بین دو کشور است.

انتظار می‌رود تنها فضانورد زن فعال روسیه، آنا کیکینا، در اوایل اکتبر با یک دراگون خدمه اسپیس ایکس به ایستگاه مداری سفر کند.

او تنها پنجمین زن فضانورد حرفه ای از روسیه یا اتحاد جماهیر شوروی خواهد بود که به فضا می رود و اولین روسی است که با فضاپیمای SpaceX، شرکت میلیاردر امریکایی ایلان ماسک، پرواز می کند.

فضانوردان روسی و فضانوردان غربی به دنبال دوری از درگیری هایی هستند که بر روی زمین در حال وقوع است، به ویژه هنگامی که با هم در مدار هستند.

ISS با همکاری ایالات متحده، کانادا، ژاپن، آژانس فضایی اروپا و روسیه، به دو بخش تقسیم می شود: بخش مداری ایالات متحده و بخش مداری روسیه.

خروج روسیه از ایستگاه فضایی بین المللی

در حال حاضر، ایستگاه فضایی بین المللی برای حفظ مدار خود در ارتفاع 250 مایلی (400 کیلومتری) بالاتر از سطح دریا، با بخش ایالات متحده مسئول برق و سیستم های پشتیبانی حیات، به یک سیستم رانش روسی وابسته است.

تنش‌ها در حوزه فضایی از زمانی که واشنگتن تحریم‌ها علیه صنعت هوافضای مسکو را اعلام کرد، افزایش یافته است و هشدارهای دیمیتری روگوزین، رئیس سابق فضایی روسیه، از حامیان سرسخت جنگ اوکراین را به دنبال داشت.


فرانک روبیو (L) فضانورد ناسا و سرگئی پروکوپیف (C) و دیمیتری پتلین فضانوردان روسی پس از یک پرواز سه ساعته به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) لنگر انداختند.

یوری بوریسوف، جانشین روگوزین که اخیراً منصوب شده بود، بعداً اقدام طولانی مدت روسیه برای ترک ایستگاه فضایی بین‌المللی پس از سال 2024 به نفع ایجاد ایستگاه مداری خود را تأیید کرد.

آژانس فضایی ایالات متحده ناسا این تصمیم را "توسعه ای ناگوار" خواند که مانع از کار علمی در ایستگاه فضایی بین المللی می شود.

تحلیلگران فضایی می گویند که ساخت یک ایستگاه مداری جدید می تواند بیش از یک دهه طول بکشد و صنعت فضایی روسیه - که نقطه غرور ملی است - تحت تحریم های سنگین نمی تواند شکوفا شود.

ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال 1998 و در زمان امیدواری برای همکاری ایالات متحده و روسیه پس از مسابقه فضایی آنها در طول جنگ سرد به فضا پرتاب شد.

در آن دوران، برنامه فضایی شوروی رونق گرفت. چندین دستاورد از جمله فرستادن اولین انسان به فضا در سال 1961 و پرتاب اولین ماهواره چهار سال قبل از آن بود.

کارشناسان می گویند Roscosmos اکنون سایه ای از خود سابق خود است و در سال های اخیر متحمل یک سری شکست ها شده است، از جمله رسوایی های فساد و از دست دادن تعدادی از ماهواره ها و فضاپیماهای دیگر.

انحصار چند ساله روسیه در پروازهای سرنشین دار به ایستگاه فضایی بین المللی نیز به همراه میلیون ها دلار درآمد به SpaceX از بین رفته است.


نظرات کاربران


@